Rynek wtórny mieszkań we Wrocławiu jest zróżnicowany pod względem dostępnych ofert. Mogą z nich skorzystać głównie osoby, które poszukują lokum jak najbliżej centrum, gdzie propozycje od deweloperów są mocno ograniczone. Jest to również obszar rynku, na którym dobrze odnajdują się inwestorzy. Możesz tu znaleźć wiele lokali do remontu, które po odnowieniu będą się nadawały do sprzedaży lub wynajęcia. Okazje do odkupienia mieszkań od dotychczasowych właścicieli, znajdziesz korzystając z bazy WGN.

Spis treści
Jakie oferty są dostępne?
Sytuacja na Krzykach
Lokale dwupokojowe
Jakie okazje oferuje Fabryczna?
Dlaczego jest to interesujący kierunek?
Oferty wtórne na bardziej oddalonych osiedlach

Jakie oferty można znaleźć na rynku wtórnym mieszkań we Wrocławiu?

Na rynku wtórnym mieszkań we Wrocławiu pojawiają się różne oferty, choć jest ich zdecydowanie mniej niż tych z segmentu pierwotnego. Jest to jednak trend, który dotyczy nie tylko stolicy Dolnego Śląska, ale też innych dużych miast. W tej kategorii możesz natomiast odnaleźć bardzo ciekawe okazje. Część z nich to lokale do których można się od razu wprowadzić. Inne wymagają prac remontowych, po których możesz zamieszkać w takim lokum, odsprzedać je z zyskiem lub wynająć. Skorzystanie z takich ofert jest też często jedyną okazją, by kupić mieszkanie w centrum lub jego bezpośrednich okolicach, gdyż inwestycje deweloperskie są w tym rejonie mocno ograniczone.

Gotowe mieszkania

Oczywiście pewną pulę ofert na rynku wtórnym, stanowią po prostu mieszkania, do których można się od razu wprowadzić. W dużej mierze są to lokale w nieco starszych budynkach, lecz utrzymane w dobrym stanie. Nie wymagają one zatem żadnych specjalnych prac lub jedynie delikatnych zmian. W praktyce są to jednak mieszkania w których z miejsca można zamieszkać i które sprzedający przekazują na rynek bez wyjątkowych przygotowań, w razie potrzeby przeprowadzając jedynie delikatne odświeżenie wnętrza. Czasem zdarzają się także oferty lokali w nowo wybudowanych obiektach, ponieważ dotychczasowemu właścicielowi mocno zmieniły się plany życiowe i sprzedaje on mieszkanie, w którym początkowo planował mieszkać przez dłuższy czas. Warto zwrócić także uwagę na trendy związane z tzw. flippingiem mieszkań, czyli ich odnawianiem i odsprzedawaniem. Coraz więcej osób chętnie zajmuje się takimi działaniami. Na rynku możesz zatem znaleźć także lokale w starych budynkach, lecz będące w bardzo dobrym stanie. Sprzedający wcześniej przeprowadza w nich gruntowny remont i dostosowuje je do obecnych wymogów rynkowych. Ich ceny nie są wtedy najniższe, lecz zwykle są to mieszkania w bardzo dobrej lokalizacji.

Żonkile w salonie
fot. pixabay.com

Do remontu - dobre pod inwestycje

W tym segmencie rynku nieruchomości we Wrocławiu, możesz także znaleźć ciekawe okazje, jeżeli jesteś inwestorem, który zarabia na operacjach związanych z nieruchomościami. Wśród ofert dostępnych w bazie Wielkiej Giełdy Nieruchomości z pewnością znajdziesz lokale po bardzo okazyjnej cenie, które są oznaczone jako takie, które wymagają remontu. Jest to doskonały wybór właśnie pod inwestycje, zwłaszcza, gdy będzie to mieszkanie położone w stosunkowo niedalekiej odległości od centrum miasta. Ceny przy takich ofertach mogą być niższe nawet o parę tysięcy złotych za metr kwadratowy. Oczywiście należy uwzględnić konieczność dużych wydatków na prace remontowe, lecz takie odnowione lokum może być okazją do osiągnięcia sporego zysku. W takiej sytuacji możesz się zdecydować na jego sprzedaż po znacznie wyższej cenie niż wynosił koszt zakupu lub przeznaczyć takie mieszkanie na wynajem. Ta druga opcja również może być bardzo opłacalna, gdyż we Wrocławiu znajdują się duże grupy studentów oraz osób pracujących. Wiele takich mieszkańców nie chce początkowo nabywać lokalu na własność, więc wynajmują mieszkania położone w miejscach, które zapewniają im dogodny dojazd na uczelnię czy do miejsca pracy. Z pewnością nie będziesz miał jednak problemu także z ewentualną sprzedażą takiego wyremontowanego lokum. Popyt na nieruchomości we Wrocławiu jest bardzo duży i nie brakuje chętnych na takie mieszkania.

Lokale w centrum miasta

Niezmiennie jednym z bardziej atrakcyjnych rejonów miasta są Śródmieście oraz Stare Miasto. Deweloperzy w miarę możliwości starają się tam podejmować kolejne inwestycje, lecz ich liczba jest mocno ograniczona. Tamte tereny są już w znacznej części zabudowane, a dostępne lokale rozchodzą się właściwie od razu, zarówno w ręce osób prywatnych, jak i firm, które poszukują siedzib dla prowadzonych przez siebie działalności. W praktyce znalezienie nowego mieszkania w centrum okazuje się zatem nie lada wyzwaniem. Z tego względu chętnie obieranym kierunkiem, a niejednokrotnie jedynym rozwiązaniem, jest wybór mieszkań z rynku wtórnego. Także w chwili obecnej, spośród kilkudziesięciu ofert z rynku wtórnego we Wrocławiu, znajdujących się w bazie WGN, kilkanaście z nich to właśnie lokale mieszkalne ulokowane na Starym Mieście lub Śródmieściu. Ceny takich mieszkań są dość wysokie i przekraczają zwykle znacznie średnią rynkową, lecz są to limitowane oferty w niezwykle prestiżowo zlokalizowanych miejscach.

Zalety

We Wrocławiu, podobnie jak w każdym większym mieście, dominują obecnie oferty z rynku pierwotnego. Nie oznacza to jednak, że brakuje chętnych na mieszkania z drugiej ręki. Jednym z głównych atutów jest fakt, że jeżeli poszukujesz gotowego mieszkania, to po jego nabyciu wkrótce możesz się tam wprowadzić. W przypadku inwestycji deweloperskich często są one dopiero w toku i lokale będą możliwe do odbioru dopiero za jakiś czas. Wielu sprzedawców na rynku wtórnym jest również otwartych na ewentualne negocjacje odnośnie ostatecznej ceny. Ogromną zaletą jest natomiast fakt, że znaczna część ofert z tego segmentu rynku, dotyczy nieruchomości zlokalizowanych w najbardziej prestiżowych rejonach Wrocławia. Nabycie nowego mieszkania w takich obszarach miasta, może być natomiast bardzo problematyczne.

Rynek w centrum Wrocławia
fot. pixabay.com

Mieszkania na sprzedaż na wrocławskich Krzykach na rynku wtórnym

W każdym dużym mieście niektóre dzielnice są szczególnie popularne, więc nieruchomości w takim rejonie cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie inaczej jest w przypadku mieszkań na sprzedaż na wrocławskich Krzykach na rynku wtórnym. Jest to jeden z najbardziej pożądanych obszarów w mieście. Dostępna jest tutaj rozbudowana infrastruktura, a spora część dzielnicy znajduje się bardzo blisko centrum. W tym segmencie rynku nieruchomości, pojawiają się często oferty dotyczące mieszkań właśnie o takiej lokalizacji. Podczas gdy deweloperzy inwestują w dalszych rejonach Krzyków, rynek wtórny może być okazją do nabycia lokum znajdującego się w północnej części dzielnicy. Możesz je nabyć z myślą o zamieszkaniu w atrakcyjnej części Wrocławia lub w kontekście opłacalnych inwestycji. Dotyczy to także segmentu mieszkań 2-pokojowych, które spotykają się z największym zainteresowaniem nabywców.

Dlaczego Krzyki są tak popularne?

Krzyki są obecnie uważane za najpopularniejszą dzielnicę Wrocławia. Na taki stan rzeczy wpływa wiele czynników. Przede wszystkim jest to jednak bardzo dobrze skomunikowany rejon miasta oraz posiadający już bardzo dobrą infrastrukturę. Nie brakuje tutaj punktów handlowych i usługowych, ale także szpitali czy szkół. Poza tym obszar ten jest uważany za niezwykle bezpieczny oraz zielony teren na mapie Wrocławia. Znajduje się tutaj wiele parków, które sprzyjają rekreacji oraz wypoczynkowi na łonie natury, o co nie jest łatwo w dużych miastach. Charakterystyczne dla Krzyków jest także spore zróżnicowanie, jeśli chodzi o znajdującą się tutaj zabudowę. Są tutaj zarówno bloki, jak i piękne kamienice, a w szczególności na południu dzielnicy, nieustannie dokonywane są kolejne inwestycje deweloperskie, czego efektem są nowoczesne mieszkania. Z kolei oferty z rynku wtórnego pojawiają się przede wszystkim z obszarów znajdujących się bliżej centralnej części miasta. Takie lokale mieszkalne ulokowane są zwykle w starszych budynkach, lecz na ich atrakcyjność wpływa doskonała lokalizacja.

Mieszkania pod inwestycje

To właśnie na Krzykach dostępnych jest najwięcej ofert, które powinny zainteresować osoby chcące zarabiać na nieruchomościach. Takie okazje poznasz po odpowiednio niższej cenie, która wynika z tego, iż mieszkanie wymaga przeprowadzenia dość gruntownego remontu. Przy takich pracach inwestorzy najczęściej zwracają uwagę na kluczowe elementy, takie jak sprawdzenie instalacji, podłóg, ścian czy sprawdzenie sprzętów i ich ewentualna wymiana na nowsze. W kwestii samego wyposażenia warto zadbać o podstawy, ponieważ kwestie dekoracyjne i tak są zwykle sprawą gustu, więc nowy właściciel będzie aranżował wnętrze według swoich potrzeb oraz upodobań. Najważniejsze jest to, że kolejny nabywca nie musi już przeprowadzać żadnych poważnych prac remontowych. W kontekście mieszkań na Krzykach, poza sprzedażą, dobrym pomysłem jest również wynajem. Takich ofert w tym rejonie Wrocławia poszukuje wiele osób pracujących w centrum czy studentów, którzy uczęszczają choćby do zlokalizowanego w tej dzielnicy Uniwersytetu Ekonomicznego.

Mieszkania 2-pokojowe we Wrocławiu z rynku wtórnego

W tej części miasta możesz też znaleźć mieszkania 2-pokojowe we Wrocławiu z rynku wtórnego. Jest to wariant, który cieszy się największym zainteresowaniem wśród nabywców, gdyż jest to dość uniwersalny układ lokalu mieszkalnego. Dotyczy to szczególnie osób poszukujących miejsca zamieszkania w tym rejonie miasta, ponieważ są to głównie osoby młode, które intensywnie rozwijają się zawodowo. Mieszkania z dwoma pokojami szczególnie świetnie sprawdzają się w przypadku singli, którzy chcą mieć więcej przestrzeni oraz par bez dzieci. Na Krzykach w części bloków ze starego budownictwa występuje nieco inny układ pomieszczeń, między innymi z oddzielną kuchnią, zamiast popularnego obecnie aneksu kuchennego. Wciąż możesz jednak odnaleźć oferty ciekawych, 2-pokojowych mieszkań na rynku wtórnym. Dotyczy to szczególnie ogłoszeń od sprzedawców, którzy wcześniej nabyli lokum w celach inwestycyjnych. Takie osoby dobrze znają realia rynku i oferują lokale dopasowane do potrzeb nabywców.

Jak wygląda rynek wtórny mieszkań we Wrocławiu na Fabrycznej?

Rynek wtórny mieszkań we Wrocławiu w dzielnicy Fabryczna, cieszy się sporym zainteresowaniem, choć nie tak dużym jak lokale w okolicach centrum czy na Krzykach. Nie zmienia to faktu, że pojawiające się oferty szybko znikają z giełdy, gdyż chętnych na takie mieszkania z pewnością nie brakuje. Ten rejon Wrocławia jest bardzo ceniony i mocno się rozwija. Z tego względu chętnie lokują się tu osoby pracujące w centrum czy biurowcach, które powstają na skraju Fabrycznej oraz centralnej części miasta. Nieco inaczej prezentuje się już sytuacja w obszarach bardziej oddalonych od Śródmieścia, gdzie liczba ofert od deweloperów, sprawia, iż aktywność na rynku wtórnym jest wręcz znikoma.

Łóżko w sypialni
fot. pixabay.com

Dlaczego warto kupić mieszkanie w tej okolicy?

Fabryczna jest największą dzielnicą Wrocławia i cieszy się największym zainteresowaniem nabywców, zaraz po Krzykach oraz Śródmieściu i Starym Mieście. Rozmiary tego rejonu miasta sprawiają, iż trudno jest jednoznacznie scharakteryzować ten obszar, ponieważ poszczególne części dzielnicy dość mocno się od siebie różnią. Jest to dość spokojny rejon, który posiada bardzo dużo terenów zielonych, natomiast jednocześnie sporym atutem zlokalizowanych tutaj mieszkań jest dobra komunikacja z centrum. Dotyczy to w szczególności obszaru ulokowanego na południowy-zachód od Śródmieścia. Obecnie w bazie WGN dostępnych jest właśnie kilka mieszkań z rynku wtórnego w tej części Fabrycznej i to w nowych budynkach. Z pewnością możesz tu zatem odnaleźć takie ciekawe okazje. Taka lokalizacja sprzyja osobom, które na co dzień wolą mieszkać w nieco spokojniejszej okolicy, lecz stale dojeżdżają do centrum, więc bardzo ważna jest dla nich dogodna komunikacja.

Czy jest zainteresowanie mieszkaniami z rynku wtórnego na osiedlach takich jak Stabłowice we Wrocławiu?

Znacznie inaczej wygląda sytuacja jeśli chodzi o mieszkania we Wrocławiu z rynku wtórnego, w takich częściach zachodniej dzielnicy, jak właśnie Stabłowice czy Leśnica. Są to skrajne rejony dzielnicy Fabryczna, bardziej oddalone od centralnej części miasta. Ten obszar znacząco się rozwija, lecz przede wszystkim z udziałem inwestycji deweloperów, czego efektem jest bardzo duża liczba ofert pochodzenia pierwotnego. Z tego względu na rynku wtórnym pojawiają się jedynie pojedyncze oferty z takich osiedli Wrocławia. Znakomicie obrazują to właśnie Stabłowice, gdyż obecnie w naszej bazie możesz znaleźć około 150 ofert dotyczących atrakcyjnych, nowych mieszkań w tym rejonie. Co więcej odznaczają się one korzystną ceną, oscylującą w granicach nawet 6000-6500 zł/m2, a więc trzeba za nie zapłacić znacznie mniej niż za lokale bliżej centrum. Przekłada się to również na to, że w takich okolicach nie ma dużego zapotrzebowania na mieszkania z rynku wtórnego. Dotyczy to zresztą także innych obszarów z obrzeży Wrocławia, w tym choćby lokali w dzielnicy Psie Pole, gdzie również możesz spokojnie znaleźć ciekawe, nowe mieszkania w dobrych cenach. Rynek wtórny zdecydowanie bardziej rozkwita pod względem ofert z obszarów bliżej centralnej części Wrocławia, gdzie trudniej jest nabyć mieszkania od deweloperów. Jak widać rynek wtórny mieszkań we Wrocławiu jest dość mocno zróżnicowany. Możesz tutaj znaleźć mieszkania w nowszej oraz starszej zabudowie, a także w różnym stanie technicznym. Część z nich jest gotowa do zamieszkania, natomiast inne wymagają remontu i doskonale nadają się pod kątem inwestycyjnym. Zdecydowanie najwięcej ofert w tym obszarze rynku, pojawia się w kontekście lokali znajdujących się w centrum miasta oraz częściach dzielnic Krzyki oraz Fabryczna, które przylegają do tych centralnych rejonów Wrocławia i są z nimi dobrze skomunikowane. Jeżeli poszukujesz takich okazji na rynku wtórnym we Wrocławiu, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą WGN!