Oferty dotyczące mieszkań do remontu na sprzedaż we Wrocławiu są bardzo ciekawym zjawiskiem na rynku nieruchomości. Tego rodzaju ogłoszenia mogą dotyczyć lokalu w praktycznie każdej dzielnicy i być bardzo zróżnicowanym stanie technicznym. Dlatego też, sprawdzamy czy takie oferty są popularne wśród potencjalnych nabywców.

Spis treści:

  1. Zabytkowe budynki

  2. Zabudowa w wielkiej płycie

  3. Kwestia lokalizacji

  4. Pomysł na biznes

 

Mieszania do remontu na sprzedaż we Wrocławiu tylko w kamienicach?

Doradcy do spraw nieruchomości są zgodni, że mieszkania do remontu na sprzedaż we Wrocławiu najczęściej dotyczą lokali znajdujących się w kamienicach. Wynika to ze specyfiki rynku i charakteru miejskiej zabudowy. Stolica Dolnego Śląska słynie z pięknej, zabytkowej zabudowy. Miasto regularnie przeprowadza kompleksowe prace remontowe i rewitalizacyjne zwykle obejmujące między innymi remont elewacji, dachu, wymianę stolarki, prace wewnątrz budynku, wymianę instalacji i przyłączy, remonty piwnic czy zmianę systemu ogrzewania.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

 

Mieszkania do remontu na sprzedaż we Wrocławiu dotyczą najczęściej lokali znajdujących się w jeszcze nie wyremontowanych kamienicach. Decydując się na taki zakup lokalu należ dokładnie sprawdzić stan prawy. We Wrocławiu popularną praktyką jest fakt, że za proces rewitalizacji kamienic odpowiadają wspólnoty mieszkaniowe, czyli de facto mieszkańcy, co następnie przekłada się na koszty utrzymania lokalu. Jednakże myśląc perspektywicznie lokata pieniędzy w mieszkanie do remontu na sprzedaż we Wrocławiu, w jeszcze nie wyremontowanej kamienicy może okazać się bardzo korzysta.

Po procesie renowacji budynku cena lokalu znacząco wzrośnie a jego sprzedaż może okazać się bardzo opłacalna. Lokale w kamienicach można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszą grupę stanowią niewielkie, najczęściej  dwupokojowe mieszkania, które powstały z podziału całego piętra. Dzięki takim zmianom na jednym piętrze w latach powojennych wydzielano trzy a nawet cztery lokale. Tego rodzaju mieszkania pojawiają się na rynku do dzisiaj, np. w kamienicach ul. Kościuszki, Komuny Paryskiej czy przy ul. Piotra Skargi. Zły stan techniczny mieszkań do remontu we Wrocławiu może wręcz przerażać indywidualnych nabywców.

Jednak tego typu lokalami często interesują się inwestorzy, którzy po przeprowadzeniu generalnego remontu przeznaczają je pod wynajem. Druga, znacznie mniejsza grupa to lokale, które zachowały swój oryginalny rozkład. Duże, doskonale doświetlone, wysokie i często z  oryginalnymi sztukateriami stanowią ofertę dla prawdziwych koneserów. Przykładem jest tutaj m.in.  ulica Bałuckiego, Lelewela, Podwale.

Mieszkania w wielkiej płycie

Oferty mieszkań do remontu na sprzedaż we Wrocławiu bardzo często dotyczą także lokali znajdujących się w tak zwanej wielkiej płycie. Historia budownictwa przemysłowego w Polsce sięga końca lat 50 ubiegłego wieku. Ostatnie mieszkania w wielkiej płycie postawiono na początku lat 90.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

 

Według danych wielka płyta to dziś ok. 30-35% wszystkich mieszkań w Polsce, które dają dom dla ok. 12 milionów ludzi. Należy zaznaczyć, że bloki z wielkiej płyty powstawały w różnym okresie i technologii, co się bezpośrednio przekłada na stan lokali. Mieszkania do remontu na sprzedaż we Wrocławiu w wielkiej płycie będą wymagały różnych nakładów w zależności od technologii w jakiej zastały wybudowane.

Bardzo ważnym aspektem a także zaletą takich lokali jest cena. Średnio za metr kwadratowy w betonowym bloku trzeba zapłacić około 10-20% mniej niż za statystyczny metr w danym mieście. Do tego dochodzi fakt, że dwupokojowe „M” ma też przeważnie o kilkanaście m kw. mniej niż lokal o takiej samej liczbie pokoi w nowym bloku lub kamienicy.

Nie dość więc, że sam metr w wielkiej płycie jest tańszy, to tych metrów trzeba kupić mniej. Do tego dochodzą przeważnie przemyślany układ osiedli, dobra ich lokalizacja, dogodne połączenie z centrum czy rozwinięte zaplecze handlowe usługowe i oświatowe w najbliższej okolicy. Popularność tego typu lokali widać „gołym okiem” we Wrocławiu tylko 6% ofert sprzedaży mieszkania dotyczy tych znajdujących się blokach z wielkiej płyty.

Mieszkania do remontu na sprzedaż we Wrocławiu a kwestia lokalizacji

Oferty dotycząc sprzedaży mieszkania do remontu we Wrocławiu dotyczą lokali z rynku wtórnego. Co oznacza, że (prawdopodobnie) znajdują się w lepszej lokalizacji niż lokale z rynku pierwotnego. Lokalizacja jest czynnikiem, który zawsze odgrywa kluczową rolę, bez względu na rodzaj nieruchomości. W przypadku mieszkań do remontu na sprzedaż we Wrocławiu jest jednak szczególnie ważna. Obiekty tego typu opłaca się kupować tak naprawdę tylko, jeśli odznaczają się one naprawdę atrakcyjnym położeniem.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

 

Na obrzeżach powstaje bowiem wiele nowych mieszkań z inwestycji deweloperskich, więc lokale do remontu są w takiej sytuacji mało opłacalne. Zupełnie inaczej wygląda to w kontekście centralnych rejonów miasta. We Wrocławiu oznacza to zatem przede wszystkim obszary Starego Miasta, Śródmieścia, Wielkiej Wyspy czy północnej części Krzyków. Są to najbardziej pożądane dzielnice, lecz ograniczenia wynikające z gęstej zabudowy, sprawiają, iż powstaje tam bardzo mało nowych mieszkań.

Niewiele jest także ofert na rynku wtórnym, lecz te które się pojawiają, dotyczą często właśnie starszych mieszkań do remontu na sprzedaż we Wrocławiu. Są to doskonałe okazje, zwłaszcza dla inwestorów. Odnowienie takiego lokum może wymagać sporych nakładów, lecz jego cena pójdzie znacząco w górę, a obecnie bardzo łatwo znaleźć kupców na mieszkania w centrum.

 Forma inwestycji w mieszkania

Mieszkanie do remontu na sprzedaż we Wrocławiu można traktować jako formę inwestycji. W tym przypadku bardzo dużo zależy od charakteru i lokalizacji lokalu. Decydując się na mieszkanie do remontu na sprzedaż we Wrocławiu, które znajduje się w kamienicy możemy je przekształcić na modny loft. Lokale w zabytkowych budynkach zazwyczaj charakteryzują się wygodnym rozplanowaniem dużych i wysokich pomieszczeń. Wysokie sufity nie tylko optycznie powiększają przestrzeń, ale też stwarzają ogromne możliwości aranżacyjne.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN

 

W przypadku tak wysokich pomieszczeń spokojnie możemy sobie pozwolić na zdobne rozety, gzymsy, listwy dekoracyjne, a nawet na zagospodarowanie antresoli, na której z łatwością zaaranżujemy sypialnię czy domowy gabinet – to doskonała oszczędność miejsca i ciekawy element projektu. Antresola ma prawo bytu tylko w przypadku mieszkań, które mają ok. 3 – 4 metrów wysokości. 

Wyjątkowa wysokość pomieszczeń, często ponad metr więcej, niż wynosi wysokość przeciętnego współczesnego mieszkania, sprawia, że wnętrza wydają się większe i jest w nich znacznie więcej powietrza. Rozważając oferty mieszkań do remontu na sprzedaż we Wrocławiu jako formę lokowania kapitału należy zdecydować o charakterze inwestycji. Do najpopularniejszych opcji należy zaliczyć: najem krótkoterminowy, długoterminowy oraz coraz popularniejszy flipping, czyli zarabianie na odnowionych nieruchomościach.

Ten model biznesowy jest banalnie prostu i doskonale znany od lat. Inwestor kupuje mieszkanie do remontu lub mieszkanie o niskim standardzie wykończenia. Bardzo często powodem takiego zakupu jest zarówno niska cena nieruchomości, jak i jej atrakcyjna lokalizacja. Inwestor remontuje takie mieszkanie, w razie potrzeby dokonuje zmian rozkładu pomieszczeń, wykańcza wnętrza a czasem nawet wymienia instalacje. Częstym zabiegiem jest rezygnacja np. z osobnej, ciasnej kuchni i wyburzenie ścianki działowej, aby w efekcie uzyskać duży salon z aneksem kuchennym i strefą jadalnianą. Flipper, czyli inwestor kupuje mieszkanie do remontu np. we Wrocławiu, wykańcza je lub remontuje, po czym odsprzedaje z zyskiem.

Należy zaznaczyć, że ten rodzaj inwestycji niesie ona ze sobą umiarkowane ryzyko. W sytuacji, gdy odnowione mieszkanie długo pozostawałoby na rynku, np. za względu na cenę ofertową, inwestor, pozostaje właścicielem mieszkania. W tym kontekście inwestor taki nic nie traci, ponieważ może przeznaczyć lokal pod najem tymczasowy. Wielu ekspertów rynku nieruchomości wskazuje, że zakup i odsprzedanie mieszkania może się bardzo opłacić i inwestycja ma szansę zwrócić się z dużą nawiązką. Szacuje się, że house flipping może przynieść nawet około 20-procentowy zysk.