Mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego zlokalizowane na terenie Dolnego Śląska, przyciągają nabywców. Zupełnie nowe lokum mieszkalne, które daje możliwość urządzenia od zera, według własnej wizji aranżacyjnej – to marzenie niejednego Polaka. Co ma do zaoferowania w tym sektorze Dolny Śląsk? Na rynku można obecnie znaleźć sporo interesujących ofert. Przeszkodą przy złożeniu oferty zakupu może być jednak niewystarczający kapitał. Osobom, które planowały zakup nieruchomości o charakterze mieszkalnym przy wsparciu bankowej hipoteki, również mogą mieć obecnie większą trudność w jej uzyskaniu.

Spis treści:

1. Nowe lokale mieszkalne są w cenie

2. Województwo dolnośląskie w dużym popytem

3. Wrocław, Głogów, Polkowice – gdzie M. czekają na nabywców?

4. Czego chcą nabywcy?

5. Nowa forma wsparcia od rządu

6. Prognoza dla sektora mieszkaniowego trudna do oszacowania

 

 

Mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego chętnie wybierane przez kupujących

Osoby, które są zainteresowane zakupem swojego pierwszego mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego, chętnie kierują spojrzenia ku ofertom deweloperskim. Niejednokrotnie w pierwszej chwili, myśląc o własnym M., nie biorą pod uwagę lokali mieszkalnych z rynku wtórnego. Ten oczywiście ma bardzo wiele do zaoferowania, jednak nie ma się co dziwić chęci zakupu nowego lokum. Przede wszystkim kupujący ma pewność, że jest to lokal zupełnie nowy i nie był wcześniej remontowany ani modernizowany. Nabywców przyciąga również nowoczesna architektura budynków, jakie realizowane są w ramach osiedli deweloperskich. Ponadto obecnie popularna jest niska zabudowa oraz dbałość o zapewnienie mieszkańcom odpowiedniej liczby miejsc parkingowych, co także stanowi dużą zaletę i skłania nabywców do wyboru nieruchomości z pierwszej ręki.

fot. WGN Zgorzelec / Mieszkanie na sprzedaż w Zgorzelcu

Czym przyciąga Dolny Śląsk?

Pomimo wyraźnych wzrostów cen za metr kwadratowy lokali mieszkalnych, Dolny Śląsk przyciąga kupujących. Miasta takie jak Świdnica, Wałbrzych, Legnica, Głogów czy Wrocław stanowią magnes na nabywców. Dlaczego miasta takie jak Wrocław przyciągają kupujących? Zachęca ich wizja rozwoju zawodowego, budowania ścieżki kariery. Uczelnie wyższe również często stanowią powrót przeprowadzki na Dolny Śląsk. Sam Wrocław ma do zaoferowania wiele atrakcyjnych miejsc do zwiedzania, jak choćby Ostrów Tumski, Rynek, Hala Stulecia itp. Nie tylko Wrocław oferuje możliwość komfortowego życia w atrakcyjnej okolicy. Województwo dolnośląskie przyciąga również do mniejszych miejscowości, które z roku na rok coraz prężniej się rozwijają i modernizują. Nie należy zapominać o ciągłym rozwoju rynku nieruchomości mieszkalnych w przedmiotowym województwie. Szeroki wachlarz ofert do wyboru skłania nabywców do poszukiwania swojego raju na ziemi właśnie na Dolnym Śląsku.

W jakich miastach kupujący szukają mieszkań na sprzedaż z rynku pierwotnego?

W jakich miastach w województwie dolnośląskim nabywcy poszukują mieszkań na sprzedaż z rynku pierwotnego? Najbardziej popularny jest Wrocław, który nazywany jest stolicą Dolnego Śląska. Głogów, Polkowice, Wałbrzych, Jelenia Góra, Lubin, Legnica, Świdnica – to miasta, które również cieszą się popularnością. Ich ciągły rozwój przyciąga kolejnych, nowych mieszkańców. Deweloperzy dostrzegają ich potencjał i coraz chętniej realizują inwestycje poza stolicą Dolnego Śląska. Poza rosnącym zainteresowaniem ze strony kupujących, przyciąga ich również większa dostępność gruntów budowlanych oraz ich atrakcyjniejsza niż we Wrocławiu cena.

fot. WGN Polkowice / Mieszkanie na sprzedaż w Bolesławcu

Jakimi kryteriami wyboru kierują się kupujący?

Na wstępie należy zaznaczyć, że kryteria wyboru nieruchomości są kwestią bardzo indywidualną. W zależności od ilości członków rodziny, wieku, sytuacji zawodowej oraz posiadanego budżetu – każdy będzie poszukiwał innych mieszkań na sprzedaż z rynku pierwotnego. Rodziny z dziećmi chętniej decydują się na lokale mieszkalne położone blisko parków i terenów rekreacyjnych. Istotna będzie dla nich również bliskość przystanków komunikacji miejskiej, szkół, przedszkoli, żłobków itp. Młode osoby chętniej wybierają lokale mieszkalne położone bliżej centrum miasta. Liczy się dla nich bogato rozwinięta infrastruktura otoczenia, dostęp do uczelni, restauracji, kina itp. Również w tym przypadku liczy się bliskość komunikacji miejskiej. Można określić kryteria wspólne, którymi – w większym lub mniejszym stopniu – kierują się nabywcy M. Przede wszystkim ważna jest cena nieruchomości. Zwłaszcza teraz, kiedy lokale mieszkalne utrzymują wysokie stawki, kryterium cenowe jest często brane pod uwagę. Istotna jest też powierzchnia lokalu mieszkalnego, ilość pomieszczeń, dostęp do balkonu, tarasu lub własnego ogródka. Wartość dodaną stanowią komórki lokatorskie. Kupujący zwracają też uwagę na zagospodarowanie części wspólnych na osiedlu. Bardzo istotny wydaje się w dzisiejszych czasach dostęp do wystarczającej liczby miejsc parkingowych. Plusem są podziemne garaże, w których można wykupić własnościowe miejsce do parkowania.

Program Pierwsze Mieszkanie ma ułatwić dostęp do mieszkań na sprzedaż z rynku pierwotnego

Rząd zapowiada uruchomienie w dniu 1 lipca br. nowego programu wsparcia – Pierwsze Mieszkanie. Program ten ma ca celu umożliwić Polakom zakup pierwszej nieruchomości o charakterze mieszkalnym. W ramach programu dostępne mają być dwie opcje wsparcia – Bezpieczny Kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe. Co istotne, nie każdy będzie mógł skorzystać z programu. Przede wszystkim nie będzie on dostępny dla osób, które są obecnie lub były w przeszłości właścicielami lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub posiadały (lub posiadają obecnie) spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu mieszkalnego. Kolejnym kryterium przystąpienia do programu, jest wiek. Beneficjentami programu Pierwsze Mieszkanie będą mogły zostać wyłącznie osoby, które nie ukończyły jeszcze 45. roku życia.

fot. WGN Wrocław / Mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego we Wrocławiu

Bezpieczny Kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe

Program Pierwsze Mieszkanie oferuje dwie formy wsparcia dla beneficjentów – Bezpieczny Kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe. O Bezpieczny Kredyt 2% wniosek będą mogły składać osoby, które nie ukończyły 45. roku życia,i nigdy wcześniej nie były, ani nie są obecnie, właścicielami lokalu mieszkalnego lub domu, ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. W ramach Bezpiecznego Kredyt 2% beneficjent może uzyskać kredyt hipoteczny z niższym oprocentowaniem. Kredyt hipoteczny może przy tym opiewać na kwotę maksymalnie 500 tysięcy złotych w przypadku jednej osoby, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem, kredyt hipoteczny może wynosić maksymalnie 600 tysięcy złotych. Z kolei Konto Mieszkaniowe jest narzędziem oszczędnościowym, które prowadzone jest przez komercyjne banki w Polsce. Beneficjent programu co miesiąc wpłaca na konto minimalnie 500 a maksymalnie 2000 złotych. Na Koncie Mieszkaniowym beneficjent może gromadzić środki finansowe przez okres od 3 do maksymalnie 10 lat.

Przyszłość sektora mieszkaniowego na Dolnym Śląsku

Jak prezentuje się przyszłość sektora mieszkaniowego na Dolnym Śląsku? Obecnie ciężko mówić o tym, aby gdziekolwiek mieszkaniówka miała się dynamicznie rozwijać. Niekorzystna sytuacja gospodarcza, wysoka inflacja, która przekłada się na wyższe ceny materiałów budowlano-wykończeniowych, oraz wysokie koszty robocizny, nie zachęcają do budowania inwestycji na zapas. Co więcej, wielu Polaków ma obecnie problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego z uwagi na utratę zdolności finansowej, co również nie pozostaje deweloperom obojętne. Niemniej inwestorzy nie rezygnują z podejmowania się nowych projektów budowlanych. W województwie dolnośląskim wciąż przybywać będzie nowych inwestycji mieszkaniowych, jednak każdorazowo deweloperzy gruntownie weryfikują bieżącą sytuację rynkową, zanim dadzą projektowi zielone światło.