Mieszkania z tarasem we Wrocławiu to poszukiwane lokale, jedne z najbardziej komfortowych w budownictwie wielorodzinnym. Ten zewnętrzny obszar daje duże możliwości rekreacyjne, a do tego często dostępny jest z dodatkiem ogrodu. Propozycje tego typu zwykle nie dotyczą rejonów bliżej centrum, choć na takie inwestycje coraz częściej decydują się i deweloperzy, nawet w korzystnych lokalizacjach. Zupełnie nieszablonowymi rozwiązaniami są też mieszkania, do których dołączony jest taras na dachu.

Spis treści
Co je wyróżnia?
Gdzie można je znaleźć?
Dodatkowa powierzchnia użytkowa na dachu?
Szczegóły tego rozwiązania
Niewielka dostępność

Czym wyróżnia się mieszkanie z tarasem we Wrocławiu?

Mieszkanie z tarasem we Wrocławiu daje duży komfort w zakresie dodatkowej przestrzeni wypoczynkowej na zewnątrz. Zwykle jest ona większa niż na standardowym balkonie, zatem swobodnie można tam wstawić meble, które pozwalają na spędzanie czasu w ciepłe dni nie tylko domownikom, ale i zapraszanym przez nich gościom. Dla małżeństw z dziećmi dodatkowym plusem jest możliwość wygospodarowania im tam bezpiecznego miejsca do zabawy na świeżym powietrzu, co ogranicza konieczność wychodzenia choćby na place zabaw. W większości przypadków taki obszar łączy się również chociaż z niewielkim ogródkiem, więc przy okazji właściciele lokum posiadają własny kawałek zielonego terenu.

Obszar do relaksu i spotkań

Większość osób w miarę możliwości chętnie opuszcza zamknięte przestrzenie i spędza czas na wolnym powietrzu, oczywiście szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Posiadanie własnej przestrzeni zewnętrznej, przynależącej do mieszkania, jest w takim przypadku ogromnym atutem. Z tego względu w blokach spotykane są często balkony, natomiast taras daje jeszcze więcej możliwości. Z reguły jest on po prostu większy, co umożliwia jego lepsze zagospodarowanie. Można tam wstawić meble ogrodowe, tworząc sobie przestrzeń do relaksu w gronie domowników i przychodzących do nich znajomych. Jest to natomiast dodatkowa powierzchnia, która umożliwia nie tylko wyjście na chwilę z myślą o zaczerpnięciu świeżego powietrza, ale i dłuższy odpoczynek oraz relaks na dworze.

Miejsce zabawy dla dzieci

Dla rodzin z dziećmi umożliwienie maluchom zabawy na zewnątrz jest bardzo ważne. Szczególnie w przypadku najmłodszych wymaga to jednak nadzoru ze strony dorosłych, a jeżeli są oni pracujący, nawet zdalnie, to trudno im oczywiście spędzać całe dnie z dziećmi na spacerach i placach zabawach. W przypadku tarasu można wygospodarować tam obszar rekreacyjny dla maluchów, którzy mogą się bawić w spokojnych i bezpiecznych warunkach, gdyż jest to w końcu powierzchnia przynależąca do mieszkania. Rodziny z pewnością szczególnie docenią zatem takie rozwiązania.

Często połączony z ogródkiem

Tarasy najczęściej dotyczą mieszkań na parterze i poza samym wygospodarowanym obszarem tego typu, oferują zejście do ogrodu. W kontekście mieszkalnym te ogródki nie są zwykle największe, lecz zawsze jest to pewien obszar, na którym można uprawiać rośliny czy trawnik. Domownicy mają wtedy swój kawałek zieleni, na którym mogą się cieszyć łonem natury czy postawić tam grilla w letni dzień. Ewentualne warianty mieszkań z tarasem i ogródkiem są szczególnie poszukiwane, będąc namiastką tego, czym mogą się często cieszyć posiadacze domów.

Taras na dachu mieszkania
fot. pixabay.com

Gdzie szukać mieszkania z tarasem na sprzedaż we Wrocławiu?

Mieszkania z tarasem na sprzedaż we Wrocławiu dotyczą ofert z rynku wtórnego, ale coraz częściej i pierwotnego. Deweloperzy zwracają baczną uwagę na trendy rynkowe, zatem w kolejnych inwestycjach pojawiają się lokale właśnie z dostępem do tarasów czy ogrodów. Można je znaleźć na Fabrycznej czy nawet Krzykach, choć raczej na osiedlach jednak trochę oddalonych od centralnych rejonów miasta, gdzie pozostaje niewiele powierzchni do podejmowania aż takich zabudów.

Okazje z segmentu wtórnego i pierwotnego

Takie oferty można spotkać na rynku wtórnym i często dotyczą one także mieszkań, które wydzielono w dawnych domach wolnostojących, które okazały się w pewnym momencie za duże dla domowników. Ten trend dzielenia takich nieruchomości na dwa lokale staje się coraz popularniejszy, gdyż jedna część pozostaje wtedy choćby dla rodziców, których dzieci już dorosły i się wyprowadziły, a drugie mieszkanie uzyskane w budynku można wynająć lub odsprzedać. Coraz częściej tego typu propozycji można jednak upatrywać i w segmencie pierwotnym. Deweloperzy chętnie budują obecnie raczej niskie, kilkupiętrowe zabudowy, przy których wielokrotnie jest okazja na dołożenie tarasów i ogródków do niektórych mieszkań.

W jakiej lokalizacji?

Ogłoszeń w zakresie takich nieruchomości można poszukiwać na Fabrycznej, Psim Polu czy nawet Krzykach. Z reguły dotyczy to jednak obszarów niekoniecznie przylegających blisko do samego centrum, co jest oczywiście w pełni zrozumiałe. Ściśle centralne rejony są mocno zabudowane i dominują tam jednak wyższe budynki, a deweloperom zależy na oszczędzaniu miejsca. W dalszych fragmentach tych dzielnic spokojnie mogą już sobie jednak pozwolić na kilkupiętrowe bloki z przylegającymi terenami zewnętrznymi - to tam należy zatem upatrywać takich ofert. Aktualnie w naszej bazie znajduje się choćby propozycja z Leśnicy na Fabrycznej, ale i oferty o takim charakterze z nowoczesnej inwestycji na obszarze Krzyków.

Mieszkanie z dużym tarasem na dachu we Wrocławiu. Czy to możliwe?

Obecnie można natrafić nawet na mieszkanie z dużym tarasem na dachu we Wrocławiu. To nowatorskie rozwiązanie spopularyzowane w niektórych państwach zagranicznych, dotarło i do naszego kraju, zatem tego typu oferty pojawiają się w przypadku nowych inwestycji w dużych miastach. Trzeba mieć jednak na uwadze, że są to jeszcze sporadyczne przypadki i zwykle dotyczą luksusowych apartamentów, na które nie każdego będzie stać.

Nowatorskie rozwiązanie

Dawniej dachy bloków nie były raczej zagospodarowywane w sposób użytkowy i co najwyżej były tam części wspólne lub takie, do których sami mieszkańcy niekoniecznie mieli w ogóle dostęp. Za granicą w krajach o cieplejszym klimacie chętnie wykorzystywano jednak takie przestrzenie, a trend ten rozprzestrzenił się w różne rejony świata. Także u nas widać, że deweloperzy bardziej optymistycznie spoglądają na takie rozwiązania, szczególnie w dużych miastach. Zwykle cała górna przestrzeń przypisywana jest wtedy do jednego z najwyżej położonych mieszkań i jest to z tego względu duży obszar, na którym może się pojawić roślinność czy obszary wypoczynkowe, podobnie jak na standardowym tarasie, lecz w większej skali.

Bardzo ograniczone oferty

Oczywiście należy nadmienić, że na takie rozwiązania deweloperzy wciąż decydują się raczej rzadko, a z tego względu, że zwykle taras na dachu połączony jest z jednym lokalem, to nie są to rzecz jasna powszechne oferty. Co więcej nie każdy może sobie pozwolić na taką nieruchomość, bo co naturalne taki taras zwykle przypisany jest do ogromnego mieszkania, nawet takiego typu penthouse, które są luksusowe, ale i bardzo drogie. Pozostają to zatem sporadycznie spotykane oferty i nie znajdą się one w zasięgu finansowym każdego kupującego. Ewentualny dostęp do tarasu, najlepiej z ogródkiem, z poziomu własnego mieszkania, jest bardzo pożądanym dodatkiem. Taki prywatny obszar stwarza możliwość wypoczynku zewnętrznego dla lokatorów i ich znajomych, co jest jednak rzadkością w mieście. Oferty takich mieszkań w różnych rejonach Wrocławia, możesz znaleźć w bazie WGN.