Mieszkanie na sprzedaż w blokach z wielkiej płyty we Wrocławiu to symbol minionej epoki. Kiedyś stanowiła upragniony cel wielu polskich rodzin, dzisiaj mówi się o tego rodzaju budownictwie z pogardą. Często wytyka się ich brzydotę konstrukcyjną i traktuje jak relikt przeszłości. Ale obserwując zainteresowanie kupujących, nadal wielu z nich szuka ofert mieszkań w wielkiej płycie. Czy więc mają one szanse w porównaniu z nowoczesnymi lokalami mieszkalnymi, pełnymi światła, pięknego designu i technologicznymi wynalazkami?

Spis treści:
Definicja „wielkiej płyty”
Plusy
Minusy
Oferty WGN
Podsumowanie

Mieszkanie na sprzedaż we Wrocławiu – charakterystyka wielkiej płyty

Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu w blokach z wielkiej płyty na stałe zagościły w architekturze polskich miast za sprawą minionego ustroju. W okresie PRL na terenie Polski i pozostałych krajów bloku wschodniego bloki z prefabrykatów stanowiły podstawę budownictwa.

Dzięki wykorzystaniu żelbetowych płyt chciano przyśpieszyć proces powstawania budynków, mając na celu masowe powstawanie domów w możliwie najkrótszym terminie. Wiązało się to z powojenną polityką odbudowywania zrujnowanych miast. Na celu miano ilość nowych domów i mieszkań, nie zwracano uwagi na ich wygląd czy jakość.

Bloki z wielkiej płyty kojarzone są przede wszystkim z wadami w konstrukcji – krzywymi stropami, nieotynkowanym betonem i straszącą wręcz architekturą. Takim przykładem „straszaka” są słynne we Wrocławiu „sedesowce”, mieszczące się w okolic pl. Grunwaldzkiego.

Jednakże tego typu budownictwo znajduje swoich sympatyków – mieszkania są wysokie, można je wyremontować i dostosować do nowoczesnych wymogów a przede wszystkim w porównaniu do nowego budownictwa są znacznie tańsze.

Dla rozważających zakup mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu z wielkiej płyty przygotowaliśmy krótkie przedstawienie zalet i wad tego typu budownictwa. Na końcu sami podejmiecie decyzje, czy warto zainteresować się wielką płytą.

Zalety wielkiej płyty

Jednym z niewątpliwych zalet mieszkań w blokach z wielkiej płyty jest ich cena. Zdecydowanie niższa w porównaniu do mieszkań z rynku pierwotnego. Rosnące koszty materiałów budowlanych oraz ekip, powoduje zawyżanie cen przez deweloperów. Odpowiedzią na to są właśnie bloki z wielkiej płyty. Eksperci wskazują, że również w porównaniu z innymi typami mieszkań z rynku wtórnego pod względem cenowym przewaga jest po stronie mieszkań w blokach.

Kolejną kwestią jest otoczenie- blokowiska powstawały najczęściej w okolicy terenów zielonych. I to właśnie lokalizacja zapewniająca dobrą komunikację z pozostałymi częściami miasta oraz bliskość infrastruktury miejskiej przemawia na ich korzyść. W czasach PRL stawiano również na większą odległość między powstawianymi budynkami. Obecnie, inwestycje deweloperskie skupiają się raczej na jak największym zagęszczeniu placu budowy – im więcej budynków, tym więcej mieszkań. Bloki z wielkiej płyty to jednak możliwość wyjścia na balkon bez zaglądania w okno sąsiadom.

 




Równie pozytywną kwestią jest właśnie sąsiedztwo. Blokowiska znane są właśnie ze społeczności, która zna się nawzajem i uprawia stosunki blisko sąsiedzkie. Znamy doskonale z czasów swojego dzieciństwa spędzanie czasu na dużych podwórkach w zagłębiu wysokich bloków. Zapewniało to bezpieczeństwo i towarzystwo.

Kolejnym plusem wielkiej płyty jest możliwość odremontowania mieszkań czy nawet samych bloków. Obecnie, we Wrocławiu, trwają remonty elewacji budynków dostosowując je do współczesnych wymogów – ocieplanie, odnawianie kolorów. Bloki zyskują nową twarz, bardziej nowoczesną i zachęcającą. Mieszkania w blokach z wielkiej płyty stanowią nie lada gratkę dla inwestujących we fliiping – wystarczy kupić brzydkie mieszkanie, wyremontować je i sprzedać z zyskiem.

Minusy wielkiej płyty

Aby zainwestować w mieszkanie w blokowisku musisz wziąć pod uwagę czekający cię poważny remont. Oprócz standardowego odświeżenia mieszkania konieczna będzie wymiana instalacji c.o. i c.w.u., stolarki okiennej i sanitariatów. Spore koszty finansowe może również wymiana starych rur na nowoczesne i odporne na korozje.

Kolejny minus to wady konstrukcyjne mieszkań – widoczne są krzywe ściany czy po prostu brzydkie wykończenie. Masowo budowane osiedla najczęściej pozbawione były jakichkolwiek zdobień. Nie miały za zadanie bycie ozdobą miast a pełnić funkcję użytkową – miały służyć mieszkaniu, nie komfortowi. Niechęć budzą również cienkie ściany, przez które słychać sąsiadów, psy i hałas na korytarzu. Koślawe okna również często przepuszczają hałas z zewnątrz, co znacznie utrudnia komfort mieszkania.

Na negatywną opinię o mieszkaniach na sprzedaż we Wrocławiu w blokach z wielkiej płyty ma też wpływ ciągnąca się za nimi zła sława – takie osiedla kojarzą się z gorszymi mieszkańcami, patologią, wykluczeniem społecznym.



 

Oferty mieszkań w bazie ofert WGN

WGN pozyskał na wyłączność dwie oferty mieszkań w bloku.

Pierwszą z nich komfortowe mieszkanie we Wrocławiu, zlokalizowane w dzielnicy Krzyki.

W mieszkaniu wykonano bardzo ciekawe elementy związane z wystrojem, zastosowano oświetlenie LED oraz halogenowe, które nadają indywidualny charakter wnętrzu. W salonie oraz sypialni zainstalowano system klimatyzacyjny, okna od strony tarasu zabezpieczone elektrycznymi roletami zewnętrznymi.

Oferta dedykowana jest szczególnie osobom ceniącym przede wszystkim korzystne położenie. Mieszkanie wymaga jedynie odświeżenia/odmalowania.

Cen ofertowa: 1 099 000 z , powierzchnia: 112 mkw

Drugą propozycją jest garsoniera o powierzchni 22,6 mkw zlokalizowana na Zakrzowie. Kawalerka ma plus w postaci oddzielnej kuchni.

Mieszkanie ma doskonałe położenie w budynku, jest środkowe i przy tym bardzo ciepłe, za ogrzewanie nie generuje zbytnich opłat. Wystarczające jest ogrzanie mieszkania, w porze zimowej, przy zakręconych kaloryferach.

Cen ofertowa: 255 000 zł.

Czy mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu w blokach z wielkiej płyty mają zainteresowanych?

Odpowiadając na pytanie – czy mieszkanie na sprzedaż we Wrocławiu w bloku z wielkiej płyty mają zainteresowanych – można śmiało powiedzieć, że tak. Wbrew obiegowej opinii – są to mieszkania bezpieczne. Jak wynika z opinii ekspertów jakość materiałów, z których powstawały budynki była dobra. Zdecydowanie lepsza od tych używanych w pozostałych państwach bloku wschodniego.

Nie znany jest również przypadek odpadnięcia elewacji czy uszkodzenia budynku. Nie zawalił się dotąd żaden budynek.

Obowiązek kontroli stabilności jest po stronie administracji osiedli a te wykonują prace rekonstrukcyjne zgodnie z terminem i planem naprawczym.

Wygląd budynków, z czasem, również ulega zmianie – przestają straszyć nieotynkowane ściany czy jaskrawe kolory rzucające się w oczy.

Projektanci wnętrz również zwrócili uwagę na możliwość wykorzystania wnętrz mieszkań w blokach z wielkiej płyty i podrzucają kreatywne pomysły aranżacji.

To wszystko sprawia, że mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu w blokach z wielkiej płyty nadal mają wzięcie. Nie tylko w stolicy Dolnego Śląska ale również w pozostałych miastach naszego kraju.