Pandemia koronawirusa mocno zachwiała rynkiem mieszkań na sprzedaż również we Wrocławiu. Sektor mieszkaniowy zdaje się jednak wychodzić z sytuacji obronną ręką. Ceny mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu nie spadły nawet w okresie lockdownu, kiedy to sytuacja z punktu widzenia inwestorów była wyjątkowo niekorzystna

Spis treści:
Lokal do zamieszkania na Dolnym Śląsku
Walka sektora mieszkaniowego trwa
Jakie są oczekiwania kupujących?
Przybywa projektów deweloperskich
Rynek pierwotny przyciąga atrakcyjną ofertą
Konkurencja pod lupą
Ile trzeba wydać na metr kw. lokalu mieszkalnego?

Mieszkania na sprzedaż w stolicy Dolnego Śląska

Dolny Śląsk obfituje w oferty nowych mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu. Szczególnie bogatym wachlarzem mieszkań z rynku pierwotnego na sprzedaż może poszczycić się stolica Dolnego Śląska - Wrocław. Nowe inwestycje zlokalizowane są na terenie całego miasta, dzięki czemu kupujący mają możliwość wyboru dogodnej dla siebie lokalizacji. Wiele projektów jest już na ukończeniu, budowa innych dopiero się rozpoczyna. Kupujący mogą więc podjąć decyzję, czy wolą zakup gotowego mieszkania, czy przysłowiowej "dziury w ziemi", gdzie budowa osiedla mieszkaniowego dopiero startuje.

Rynek broni się przed skutkami pandemii

Pandemia koronawirusa mocno zachwiała rynkiem nieruchomości. Sektor mieszkaniowy zdaje się jednak wychodzić z sytuacji obronną ręką. Ceny mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu nie spadły nawet w okresie lockdownu, kiedy to sytuacja z punktu widzenia inwestorów była wyjątkowo niekorzystna. Deweloperzy trzymali rękę na pulsie i nie schodzili w dół z cenami lokali mieszkalnych. Szybko okazało się, że zainteresowanie wśród kupujących zakupem mieszkania z rynku pierwotnego pozostało na wysokim poziomie. Nawet w obliczu pandemii Polacy nie rezygnowali z zakupu własnego M.

                                              Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na sprzedaż we Wrocławiu

Czego poszukują kupujący?

Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu utrzymały zainteresowanie kupujących nawet, gdy w kraju wprowadzony był lockdown i oglądanie mieszkań na żywo było czasowo niemożliwe. Z pomocą przyszły bowiem nowoczesne technologie. Deweloperzy udostępnili możliwość zwiedzania nieruchomości za pomocą wirtualnego spaceru, a kupujący chętnie korzystali z tej dogodności.

Niewątpliwie preferencje kupującym uległy pewnym modyfikacjom w obliczu pandemii. Osoby, które chciały kupić mieszkanie na sprzedaż we Wrocławiu znacznie częściej pytały o dostępność lokali parterowych z przynależnym ogródkiem. Większą popularnością od wybuchu pandemii koronawirusa cieszą się także mieszkania z przestronnymi balkonami, na których można swobodnie spędzać wolny czas. Wzrosło również zainteresowanie mieszkaniami na sprzedaż zlokalizowanymi blisko dużej liczby terenów zielonych i rekreacyjnych.

Deweloperzy wciąż budują mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu

Deweloperzy tylko w początkowym okresie pandemii wstrzymali oddech i zatrzymali budowanie mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu. Wprowadzony lockdown wystawił na próbę zarówno deweloperów, jak i kupujących. Ci pierwsi szybko zaczęli poszukiwać alternatywnych rozwiązań, które umożliwiłyby nieprzerwaną sprzedaż mieszkań. Wspomniane wcześniej wirtualne spacery, a także możliwość zdalnego podpisywania umów (zamiast stacjonarnie w kancelariach notarialnych), wystarczyło wielu kupującym, którzy byli zdeterminowani do zakupu mieszkania we Wrocławiu. Eksperci rynkowi nie dostrzegli zastoju na placach budowy. Inwestycje, które były w toku, w dalszym ciągu były realizowane według harmonogramów (pomijając okres lockdownu). Deweloperzy nie zrezygnowali też z kolejnych projektów inwestycyjnych, których realizacji w dalszym ciągu śmiało się podejmują.

Zalety lokali mieszkalnych z rynku pierwotnego 

Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu są atrakcyjne zarówno z punktu widzenia osób kupujących je na własny użytek, jak i drobnych inwestorów, którzy planują wynajmować je i w ten sposób pozyskiwać dodatkowe przychody. Obie grupy docelowe dostrzegają zalety mieszkań z rynku pierwotnego. Przede wszystkim są to mieszkania zupełnie nowe, nie wymagające remontów ani napraw. Kupujący mają możliwość urządzenia ich po swojemu od podstaw. Ponadto w nowych inwestycjach mieszkaniowych deweloperzy zwracają uwagę na odpowiednią liczbę miejsc parkingowych. Chodzi tu zarówno o naziemne miejsca parkingowe zlokalizowane na terenie osiedla, jak i parking podziemny, w którym można wykupić na własność miejsce parkingowe. Dodatkowo deweloperzy starają się budować nowe inwestycje w takich miejscach, aby mieszkańcy mieli zapewniony dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych, co stanowi obecnie dużą wartość dodaną.

Deweloperzy stale badają konkurencję na rynku mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu

Nowych inwestycji mieszkaniowych na sprzedaż we Wrocławiu stale przybywa. Co za tym idzie, rośnie też konkurencja na rynku. Dotyczy to zwłaszcza tych projektów, które realizowane są w dużych metropoliach miejskich. Deweloperzy stale weryfikują ofertę konkurencji. Badają także aktualne preferencje wśród kupujących. Dzięki takim działaniom mogą wdrażać w życie takie projekty inwestycyjne, które będą wyróżniały się na tle konkurencji i będą atrakcyjne z punktu widzenia kupujących.

Oczekiwania kupujących kluczowym kryterium przy budowie nowych projektów

Aktualne preferencje kupujących to bardzo ważne kryterium, które deweloperzy biorą pod uwagę zanim przystąpią do realizacji kolejnego projektu mieszkaniowego. Badają oni, w jakich lokalizacjach kupujący najczęściej poszukują mieszkań, jaka powierzchnia mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu cieszy się największą popularnością oraz ile kupujący są w stanie wydać na metr kwadratowy mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu. Weryfikują również, jaka ilość pokoi w mieszkaniu najczęściej interesuje potencjalnych kupujących. Na podstawie zebranych informacji podejmują decyzję, w jakim rejonie miasta zakupią działkę oraz dopasowują projekt całej inwestycji.

                                              Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na sprzedaż we Wrocławiu

Ile za metr kwadratowy? 

Ceny lokali mieszkalnych we Wrocławiu są dość zróżnicowane. Aby zobrazować, na jaki koszt muszą być przygotowani kupujący, posłużymy się przykładami z oferty WGN. Przykładowe mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu zlokalizowane są w dzielnicy Krzyki. Budynek charakteryzuje się niską, kameralną zabudową i wyposażony jest w windę. Inwestycja mieszkaniowa jest obecnie realizowana, a jej zakończenie i oddanie mieszkań do użytku zaplanowane jest na IV kwartał 2021 roku.

Kawalerka na sprzedaż, w skład której wchodzi pokój o powierzchni 36,20m2 z loggią, w stanie deweloperskim, to koszt 369 240 złotych, co daje 10 200 złotych za metr kwadratowy mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu. Mieszkanie to zlokalizowane jest na 1 piętrze 3.piętrowego budynku mieszkalnego.

Kolejnym przykładem jest 2 pokojowe mieszkanie na sprzedaż we Wrocławiu o powierzchni 48,20m2 z loggią, w stanie deweloperskim. Mieszkanie to mieści się na 3 piętrze w 3.piętrowym budynku. Cena mieszkania wynosi 463 925 złotych, co daje 9 625 złotych za metr kwadratowy mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu.

Z kolei mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 63,30m2 z loggią, w stanie deweloperskim wystawione jest na sprzedaż za 582 360 złotych. Daje to cenę 9 200 złotych za metr kwadratowy mieszkania na sprzedaż. Jest to mieszkanie usytuowane na 3 piętrze 3.piętrowego budynku mieszkalnego.

Ostatnim przykładem jest 4 pokojowe dwustronne mieszkanie o powierzchni 86,99m2 z dwoma loggiami, w stanie deweloperskim. Lokal mieszkalny mieści się na 1 piętrze 3.piętrowego budynku. Cena mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu wynosi 748 114 złotych, co daje kwotę rzędu 8 600 złotych za metr kwadratowy.

Łatwo zauważyć, że im większe mieszkanie na sprzedaż, tym atrakcyjniejsza jest jego cena za metr kwadratowy.

 

Magdalena Łozowicka
Redaktor naczelna Komercja24.pl