Mieszkanie dla młodych we Wrocławiu będzie dobrym wyborem dla osób, które poszukują swojego pierwszego, własnego lokum. W obecnych czasach wiele ludzi ma jasno określoną drogę w życiu, więc decyduje się na zakup mieszkania we wczesnym wieku. Stolica Dolnego Śląska jest z kolei bardzo atrakcyjnym kierunkiem, z uwagi na komfort życia w tym mieście oraz dużą liczbę lokali na rynku nieruchomości. Jeżeli poszukujesz takiego miejsca dla siebie, to zapraszamy do zapoznania się z ofertami w bazie WGN!

Spis treści
Potencjalny profil nabywców
Jakie lokale cieszą się największą popularnością?
Dlaczego Wrocław to dobre miejsce dla młodych osób?
Edukacja i biznes
Odpowiednia infrastruktura oraz tereny zielone
Równowaga między pracą i życiem prywatnym
Możliwość znalezienia atrakcyjnego lokum

Mieszkanie dla młodych we Wrocławiu - kto go poszukuje i jakie ma oczekiwania w 2019 roku?

Mieszkanie dla młodych we Wrocławiu powinno być dopasowane do obecnych, dostępnych w 2019 roku standardów i znajdować się w nowoczesnym budynku. Dla większości takich osób jest to pierwsze lokum, które będą mieli na własność, w związku z czym będą w jego posiadaniu przez kolejnych kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat. Wybór nowego mieszkania oznacza zatem, że powinno ono spełnić oczekiwania i wciąż być w dobrym stanie, gdy w przyszłości będziesz je chciał sprzedać czy przekazać komuś z rodziny. Znajdując się jeszcze na początku drogi życiowej, przy podejmowaniu decyzji bierzesz pod uwagę wiele czynników. Kto kupuje takie lokale mieszkalne, jakie są najczęściej poszukiwane i na jakie aspekty zwracają uwagę nabywcy?

Profil tej grupy nabywców

Podział poszczególnych grup nabywców w obrębie wieku jest zwykle dość umowny, gdyż ciężko jest określić jasną granicę, od której dane osoby nie są już określane jako młode. Zwykle przyjmuje się jednak, że są to ludzie w okolicach 18-35 roku życia. Są to zatem osoby, które opuszczają dom rodzinny i z czasem zaczynają stawać się niezależne finansowo. Najczęściej na zakup mieszkania decydują się jednak nabywcy z okolic górnej granicy tego przedziału, a więc tuż po trzydziestym roku życia. W tym wieku mają już przeważnie stałą i dobrze płatną pracę z perspektywami na dalszy rozwój. Jednocześnie wiele takich osób buduje już długotrwałe związki czy myśli nawet o założeniu rodziny, w związku z czym nie chcą oni dalej decydować się na wynajem, tylko liczą już na lokum na własność. W takich sytuacjach finansowanie takiego zakupu opiera się zwykle na wniesieniu wkładu własnego oraz wzięciu kredytu. Warto jednak zwrócić uwagę, że coraz częstszym trendem jest także korzystanie z pomocy finansowej rodziców, dzięki czemu cała transakcja może się odbyć nawet bez zadłużania się w zewnętrznych instytucjach. W praktyce profil takich nabywców bywa bardzo zróżnicowany. Mogą to być single, którzy na razie skupiali się na edukacji oraz stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy. Po dotarciu na pewne oraz lepiej płatne stanowiska, chętnie sięgają po własne mieszkania, chcąc się poczuć w pełni niezależnie. Na taki zakup decydują się również pary, które pozostają już długo w związku i myślą poważnie o wspólnej przyszłości. Część z nich stara się już o rodzinę czy nawet oczekuje pierwszego dziecka. W takich sytuacjach warto zadbać o mieszkanie na własność, by nie obawiać się o to, iż właściciel lokalu nagle zrezygnuje z jego dalszego wynajmowania. Wreszcie zdarzają się także studenci, którzy mają jasne nakreślone plany na przyszłość i wiążą ją z pozostaniem we Wrocławiu. Takie osoby nie dysponują zwykle środkami pozwalającymi na tak duże inwestycje, lecz mogą otrzymać wsparcie ze strony rodziny, która chce zabezpieczyć ich przyszłość, zwłaszcza jeżeli dostrzega, iż jest ona związana z konkretną, życiową drogą.

Zakochana para zimą
fot. pixabay.com

Jakie mieszkania są najczęściej poszukiwane?

Wśród osób w takim wieku zdecydowanie największą popularnością cieszą się mieszkania 2-pokojowe. Oczywiście młodzi ludzie muszą się liczyć z pewnymi ograniczeniami finansowymi, więc wybierają lokale, które są w stanie sfinansować bez nadmiernego zadłużania się. Wybór rzadko pada jednak na kawalerki. Wynika to z faktu, że jeden pokój może być odpowiednią przestrzenią dla singla, lecz będzie to już zbyt mała powierzchnia dla dwóch osób. Ludzie w tym wieku często wstępują w poważne związki, więc takie rozwiązanie będzie mało przyszłościowe, zatem mniejsze mieszkania wolą jedynie wynajmować. Zakup kawalerek ma zwykle charakter przynajmniej częściowo inwestycyjny, gdyż właściciel chce tam mieszkać przez określony czas, a potem wynajmować takie lokum. Wariant 2-pokojowy jest natomiast bardzo uniwersalny. Osoby mieszkające samotnie będą tam miały dużą swobodę i mogą zaaranżować sobie choćby miejsce do pracy. Jest to popularne rozwiązanie, zwłaszcza, że obecnie wielu pracowników wykonuje część obowiązków zdalnie. Taki układ jest również idealny dla par bez dzieci, natomiast przy odpowiedniej organizacji danej powierzchni, może być również wystarczający dla małżeństw, które decydują się na pierwszego potomka. Zależnie od możliwości finansowych, niektórzy decydują się też na większe lokale 3- czy 4-pokojowe, lecz są to rozwiązania zdecydowanie droższe i często nieosiągalne na tym etapie życia. Młode osoby oczekują również, że mieszkania będą dostosowane do obecnych realiów. Liczą zatem na jasne i otwarte przestrzenie, w związku z czym mile widziane są choćby lokale, w których aneks kuchenny jest połączony z salonem, co wpisuje się w aktualne trendy aranżacyjne. Dlatego też preferowane są głównie nowe mieszkania lub te z rynku wtórnego, lecz znajdujące się w stosunkowo nowych budynkach. Gwarantuje to nie tylko odpowiedni standard, ale również to, iż w przyszłości mieszkanie nie straci na wartości. Choć zakup mieszkania w tym wieku to wieloletnia inwestycja, to dla wielu osób nie jest to jeszcze miejsce, w którym będą mieszkali do końca życia. W dalszej perspektywie możesz chcieć się przeprowadzić do czegoś o większym metrażu lub do domu jednorodzinnego. W takiej sytuacji nabyte wcześniej mieszkanie wciąż będzie atrakcyjne, więc możesz je potem bez problemu sprzedać czy też zatrzymać i wynająć, z myślą o późniejszym przekazaniu go własnym dzieciom.

Na co jeszcze zwracają uwagę tacy klienci?

Kluczowe są kwestie dotyczące standardu oraz ceny, natomiast bardzo ważnym aspektem jest też oczywiście lokalizacja. Młode osoby rzadko skłaniają się ku przeprowadzkom na obrzeża, gdyż chcą się znajdować blisko najważniejszych wydarzeń. Często pracują też w centrum miasta lub jego okolicach, więc nie chcą spędzać wielu godzin w korkach. Oczywiście przy ograniczonym budżecie nie zawsze możliwe jest zakupienie czegoś bardzo blisko centralnego rejonu Wrocławia, lecz wybór pada wtedy na przylegające dzielnice, takie jak Krzyki czy Fabryczna, które cieszą się nieustanną popularnością. Dodatkowo posiadają one odpowiednie zaplecze infrastrukturalne, więc w okolicy miejsca zamieszkania możesz znaleźć wszelkie potrzebne sklepy oraz usługi. Dla osób myślących na tym etapie życia o dzieciach, istotna będzie też bliskość przedszkoli, szkół czy placów zabaw. Dużym atutem jest także dostępność terenów zielonych. Młodzi ludzie są w dużej mierze skupieni na pracy, lecz bardzo chętnie korzystają z wolnego czasu, by spędzać go nie tylko na zakupach, ale także na łonie natury, co jest szczególnie cenne w warunkach miejskich. Takie możliwości pojawiają się we Wrocławiu, gdyż choć jest to bardzo duże miasto, to wciąż znajduje się tu wiele parków oraz sporo otwartej przestrzeni.

Gotująca wspólnie para
fot. pixabay.com

Dlaczego Wrocław to dobre miejsce na mieszkanie dla młodych?

Wszelkie badania potwierdzają, że osoby w takim wieku zdecydowanie preferują życie w dużych metropoliach miejskich. Z tego względu mieszkania dla młodych we Wrocławiu cieszą się dużym zainteresowaniem. Jest to jedno z największych miast w Polsce, zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności. Jednocześnie jest to miejsce o wielu obliczach oraz dobrze rozbudowanej infrastrukturze. Dlatego też większość osób bez problemu znajduje tu satysfakcjonującą pracę, ale przy tym nie brakuje tu także punktów rozrywkowych czy usługowych, które pozwalają zachować odpowiedni balans w codziennym życiu. Duże zainteresowanie przekłada się również na to, iż we Wrocławiu dostępnych jest wiele mieszkań, doskonale wpisujących się w oczekiwania tej grupy nabywców.

Zaplecze biznesowe i naukowe

Wrocław jest często określany jako jedno z miast uniwersyteckich, co wynika z dużej ilości renomowanych uczelni, które znajdują się w tym rejonie. Jest to oczywiście tylko jedno z wielu obliczy tego miasta, lecz z pewnością przybywa tutaj wielu studentów oraz ludzi świata nauki. Przekłada się to także bezpośrednio na zaplecze biznesowe. W tutejszych centrach biznesu i biurowcach nie brakuje siedzib wielu dużych firm oraz korporacji, które potrzebują specjalistów i osób o wyższym wykształceniu, a tacy właśnie ludzie opuszczają mury tutejszych uczelni. W praktyce wiele takich osób decyduje się zatem na to, by pozostać we Wrocławiu na stałe, podjąć tutaj pracę i z czasem zakupić mieszkanie. Wrocław jest jednym z najprężniej rozwijających się miast w Polsce, także pod względem biznesu, czego efektem jest powstawanie dużych obszarów skupiających biurowce, w których mieszczą się siedziby także globalnych korporacji.

Infrastruktura i tereny zielone

Miasto stale utrzymuje się na czołowych miejscach w rankingach dotyczących jakości życia w Polsce. Wpływa na to wiele czynników, lecz bardzo ważną kwestią jest sama zabudowa. Oprócz wielu miejsc mieszkalnych, stale rozwija się tutaj infrastruktura związana z punktami handlowymi oraz usługowymi. W poszczególnych dzielnicach nie brakuje także szkół, placów zabaw czy co szczególnie ważne - terenów zielonych. Te ostatnie okazują się bardzo cenne, gdyż młode pokolenia są obecnie zdecydowanie bardziej świadome jeśli chodzi o zdrowy tryb życia. Z tego względu ceniona jest możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu roślinności. W wielu miastach jest to problem, lecz we Wrocławiu znajdziesz dużo skwerów oraz parków, z których chętnie korzystają wszyscy mieszkańcy. Pod względem infrastrukturalnym bardzo ważna jest oczywiście komunikacja. Oprócz prężnie rozwijającej się komunikacji miejskiej, która umożliwia dogodne poruszanie się po różnych rejonach Wrocławia, przemieszczanie się po mieście ułatwiają rozbudowane sieci ścieżek oraz dróg rowerowych. Udogodnieniem dla młodych osób jest możliwość wynajęcia miejskich rowerów lub hulajnóg, którymi można się poruszać bez obaw o korki. Osoby, które potrzebują większego pojazdu mogą natomiast skorzystać z jakże ciekawej koncepcji wypożyczalni samochodów elektrycznych, które można wynająć na minuty. Są to nowoczesne rozwiązania, które doskonale pasują do dynamicznego życia, jakie prowadzą ludzie w tym wieku.

Możliwość zachowania równowagi między pracą i innymi aspektami życia

Obecnie bardzo popularnym podejściem jest zachowywanie odpowiedniej równowagi pomiędzy czasem spędzanym w pracy, a tym przeznaczanym na relaks czy rozwijanie pasji oraz zainteresowań. Młode pokolenie ceni sobie zatem możliwości jakie dają duże miasta, gdzie poza miejscami pracy, mogą też liczyć na wiele miejsc rekreacyjnych oraz punktów gastronomicznych. Dzięki temu łatwiej zaaranżujesz sobie wolny czas, przeznaczając go na regenerację i dbając o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Wrocław nie przez przypadek jest też określany miejscem spotkań, ponieważ wspólne wyjścia z przyjaciółmi czy znajomymi z pracy są tutaj na porządku dziennym. Sprzyja temu odpowiednia infrastruktura, która przekłada się na to, że nie brakuje miejsc w których można spędzić czas w większym gronie. Oprócz tego znajduje się tu wiele zabytków oraz urokliwy Rynek we Wrocławiu, który przyciąga nie tylko turystów, ale i mieszkańców. W mieście odbywa się również wiele wydarzeń sportowych oraz kulturalnych. Osoby w tym wieku lubią też często podróżować, dlatego dodatkowym plusem jest to, że Wrocław dysponuje lotniskiem. Dzięki temu możesz stąd szybko i komfortowo dotrzeć do wielu europejskich miast. Te wszystkie aspekty przekładają się na to, że młodzi ludzie bardzo chętnie osiedlają się w stolicy Dolnego Śląska na stałe, gdyż mogą tutaj rozwijać karierę, ale jednocześnie zachowując w swoim życiu odpowiednią równowagę między obowiązkami, a przyjemnościami.

Para młoda
fot. pixabay.com

Duży wybór mieszkań dla młodych we Wrocławiu

Wrocław cechuje się bardzo stabilnym rynkiem nieruchomości. Dostępnych jest tutaj wiele mieszkań, w tym bardzo dużo nowych, które są efektem licznych inwestycji deweloperskich. Lokale w nowoczesnych budynkach odznaczają się wysokim standardem mieszkaniowym i są przygotowywane zgodnie z aktualnymi trendami. Z tego względu w mieście znajdziesz bardzo wiele atrakcyjnych mieszkań, idealnie dopasowanych pod kątem oczekiwań młodych osób. W naszej bazie Wielkiej Giełdy Nieruchomości dostępnych jest kilkaset ofert nowych 2-pokojowych mieszkań, a więc takich, które najlepiej wpisują się w potrzeby tej grupy nabywców i których tacy klienci najczęściej poszukują. Znajdziesz u nas wiele mieszkań choćby na Krzykach, a więc w obszarze Wrocławia, który jest ogromnie popularny pośród ludzi w takim wieku. Tak duże zainteresowanie tą dzielnicą wiąże się z rozbudowaną, lokalną infrastrukturą oraz możliwością szybkiego dotarcia do centrum miasta. Coraz większy popyt pojawia się również w kontekście lokali we wrocławskiej dzielnicy Fabryczna, która stale się rozwija. W bazie WGN znajdziesz jednak również atrakcyjne mieszkania w innych dzielnicach miasta. Wrocław jest jednym z największych miast w Polsce, które rozwija się również na wielu płaszczyznach. Z tego względu jest to kierunek, który bardzo chętnie obierają młode osoby, osiedlające się tu na stałe i poszukujące swojego pierwszego mieszkania. Wynika to z doskonałych perspektyw na rozwój kariery zawodowej, a jednocześnie wielu atrakcji w samym mieście oraz odpowiedniego zaplecza na rynku nieruchomości. Wiele takich ofert odnajdziesz również u nas, więc jeżeli jesteś młodą osobą, która poszukuje mieszkania we Wrocławiu, to zachęcamy do zapoznania się z bazą WGN!