Rok 2020 wyglądał dużo lepiej pod względem sprzedaży nowych mieszkań niż się spodziewano jeszcze w marcu – wówczas podczas pierwszego lockdownu prognozowano spadek sprzedaży na poziomie kilkunastu procent. Natomiast już od maja klienci –w rygorze sanitarnym - zaczęli wracać do biur deweloperów.

Spis treści:
Analiza rynku mieszkań deweloperskich
Ceny mieszkań deweloperskich na wrocławskim rynku
Prognozy na rynku mieszkań deweloperskich
Ile bedą kosztowały mieszknia deweloperskie w 2021
Wrocławskie mieszkania deweloperskie – dobra inwestycja

Rynek nowych mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu.

Według analiz WGN w 2019 r. cena za m2 nowego mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu wynosiła 8 027 zł, natomiast w 2020 r. za m2 płacono już 8 521 zł. Wzrost ceny o około 6,2% nie stanowi dramatiu. Rynek okazał się stabilny pod wpływem kilku fal pandemii koronawirusa. Z tej perspektywy zmieniał się z czasem profil kupującego. Od marca zeszłego roku było coraz mniej osób kupujących inwestycyjnie lub tzw. fliperów.

Rynek nieruchomości trochę się zatrzymał na początku pandemii. Miało to związek z niepewną sytuacją materialną Polaków oraz obserwacjami zmian w gospodarce. W maju jednak wrócili inwestorzy, którzy mieli zgromadzony kapitał przed pandemią i poszukiwali np. większego mieszkania na własne potrzeby. Następnie pojawili się inwestorzy, którzy kupowali mieszkania jako lokata kapitału z chęcią późniejszego wynajmu, ale także jako zabezpieczenie tego kapitału przed inflacją. Od sierpnia zeszłego roku WGN zanotował zwiększone zainteresowanie ofertami nowych mieszkań.

Wrocławski rynek nieruchomości od lat prężnie się rozwija. Dobra koniunktura gospodarczo- ekonomiczna sprawia, że miasto cieszy się stałym zainteresowaniem inwestorów, zarówno tych działających na rynku nieruchomości mieszkaniowych, jak i realizujących obiekty komercyjne. Dzięki firmom lokującym swój kapitał w stolicy Dolnego Śląska, miasto jest bardzo atrakcyjnym miejscem do życia. Na wrocławskim rynku deweloperskim panuje duża konkurencja, a liczba oddawanych mieszkań rośnie z roku na rok. Przyjmuje się, że Wrocław jest trzecim w Polsce miastem (po Warszawie i Krakowie) pod względem wielkości oferty na rynku pierwotnym, jak i liczby sprzedanych mieszkań. Rynek pierwotny we Wrocławiu zaskakuje różnorodnością projektów, innowacyjnością i przemyślanymi szczegółami. Widać to zwłaszcza, kiedy przegląda się inwestycje mieszkaniowe.

Ile kosztują nowe mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu?

Choć Wrocław nie należy do najtańszych miast w Polsce, ceny nowych mieszkań na sprzedaż utrzymują się raczej na stałym poziomie. Różnice w cenach możemy dostrzec natomiast w obrębie samego miasta. Najdroższe nowe mieszkania we Wrocławiu znajdują się w dzielnicach Stare Miasto i Śródmieście. To właśnie tam powstają luksusowe apartamenty dla najbardziej wymagających klientów. Tańsze, ale za to bardzo popularne części Wrocławia, to Krzyki i Fabryczna, najtańsza jest natomiast dzielnica Psie Pole. Różnice w cenach są dosyć znaczące, dlatego warto dobrze rozważyć lokalizację przed podjęciem decyzji o zakupie. Deweloperzy we Wrocławiu w sprzedaży posiadają nowe mieszkania o powierzchni i cenie, która zaskoczy niejednego.

W ofercie WGN Wrocław znajdują się mieszkania deweloperskie na prestiżowym osiedlu Family Square na Krzykach. Przykładowo – za mieszkanie o powierzchni 36 m2 zapłacimy 9,600 zł / m2. Cena 4-pokojowego mieszkania o powierzchni 86 m2 wynosi 8,420 / m2. Więcej ofert można znaleźć na stronie WGN.pl – mieszkania Family Square.

Prognozy na rynku nowych mieszkań na sprzedaży we Wrocławiu.

Prognozy analityków WGN dotyczące sprzedaży nowych mieszkań we Wrocławiu w 2021 r. wyglądają podobnie jak w całym 2020 r. – czyli kilkuprocentowy spadek sprzedaży.

Obserwowany obecnie trend ucieczki z centrów miast najprawdopodobniej nie zostanie z nami po pandemii. Zainteresowanie domami i działkami – obecnie olbrzymie – minie. Światowy trend to poszukiwanie własnej nieruchomości jak najbliżej centrów miast. Społeczeństwa przesiadają się na inne środki lokomocji, tj. rowery, hulajnogi, komunikację miejską czy auta autonomiczne z wypożyczalni. Mieszkańcy miast z chęcią korzystają z dobrodziejstw miasta, czyli np.: gastronomia, teatry czy kina. Z tych powodów oraz także powrotu inwestorów po pandemii mieszkania kompaktowe wrócą do łask.

Jak wynika z analiz WGN popyt inwestycyjny na pewno nastąpi. Lokowanie kapitału w nieruchomości daje obecnie znacznie wyższe stopy zwrotu niż lokaty bankowe czy inwestycje na rynku kapitałowym. Mimo wielu klientów poszukujących nieruchomości poza granicami miast, mieszkania 2-3-pokojowe będą na pewno mieć zbyt. Pewna nadpłynność gotówki na rynku będzie przekierowana właśnie na inwestycje w mieszkania – także przez cudzoziemców. Jako dobrą lokatę klienci będą coraz częściej postrzegać mikroapartamenty.

Ze względu na niską podaż gruntów pod nowe inwestycje, deweloperzy planują zakup nieruchomości komercyjnych w celu ich przerobienia na budynki mieszkalne lub wykorzystania terenu, na którym takie nieruchomości istnieją.


Ceny mieszkań w 2021 roku – jakie niosą prognozy?

Jak wynika z analiz WGN nadchodzący rok niesie ze sobą trzy oczywiste i możliwe scenariusze, jeśli chodzi o ceny nieruchomości w Polsce: ich wzrost, spadek lub pozostanie na tym samym poziomie kosztowym. Najprawdopodobniej rynek mieszkaniowy będzie dążył do zachowania równowagi wynoszącej +-5% dynamiki zmiany cen. Jedynie kolejne gwałtowne i nieoczekiwane zjawisko mogłoby spowodować ich spadek o więcej niż 10%. Nic więc nie wskazuje na to, aby nowy rok przyniósł moment pęknięcia tzw. „bańki mieszkaniowej”, na co czeka z pewnością wielu potencjalnych klientów. Co więcej, restrykcyjne przepisy budowlane dotyczące efektywności energetycznej nowych budynków, wchodzące w życie od 1 stycznia 2021 r. mogą wpłynąć na wzrost cen mieszkań w najbliższym czasie. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe kwestie odkładanie decyzji zakupowej i oczekiwanie na moment załamania się rynku nieruchomości w Polsce może być ryzykowny, a z perspektywy czasu mało opłacalny.

Nowe mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu - dobra inwestycja

Argumentów przemawiających za zainteresowaniem się ofertą nowych mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu na pewno nie brakuje. Od wielu lat stolica Dolnego Śląska plasuje się w czołówce najlepszych miast do życia w naszym kraju. Wrocław od lat przyciąga zagraniczne firmy, które licznie otwierają tutaj swoje biura i inwestują kapitał. We Wrocławiu praca dostępna jest niemal w każdej branży, począwszy od finansów, poprzez informatykę, na farmacji kończąc. Proponowane przez pracodawców warunki zatrudnienia są konkurencyjne, a firmy rywalizują ze sobą o potencjalnego pracownika, oferując coraz więcej udogodnień.

Rynek nieruchomości we Wrocławiu jest bogaty i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Mieszkania szuka tu tysiące studentów, a także przyjeżdżających do pracy nowych obywateli miasta. To jedno z szybciej rozwijających się miast Polski.

Wrocław jest dość rozległym miastem, a więc dojazd do pracy czy uczelni to kwestia niezwykle istotna. Co prawda, to miasto stanowi drugi najdroższy rynek najmu w Polsce, ale popyt na tego typu lokale nie słabnie. Zauważyli to także deweloperzy, którzy swoje osiedla budują z myślą o prywatnych inwestorach. Nowe mieszkania we Wrocławiu budowane są tak, by w przyszłości przyniosły wysoką stopę zwrotu i cieszyły się zainteresowaniem klienta. Wielu nabywców nowych mieszkań trapi fakt, że kupując lokum, zwiążą się na lata z jednym miejscem. Należy jednak pamiętać, że mieszkanie we Wrocławiu zawsze znajdzie nabywcę, szczególnie to wybudowane przez dewelopera, wyróżniające się lepszą jakością i standardem. W razie wyjazdu lub zmiany miejsca zamieszkania, bez problemu znajdziemy na nie nabywcę lub lokatora, który przyczyni się do stałego zysku.