Wbrew sceptycznym przewidywaniom rynek nowych mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu zakończył 2020 rok pozytywnie. Po ogłoszeniu pandemii wszystkie ruchu na rynku nieruchomości osłabły, niektórzy odnotowali wręcz zastój. Jednakże już miesiące wakacyjne pokazały, że to był to przestój chwilowy.

Spis treści:
Podsumowanie roku 2020
Ceny mieszkań w roku 2020
Prognozy na rok 2021
Jakie będą ceny w 2021 r.?
Inwestycja w mieszkanie deweloperskie

Analiza rynku mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu w 2020 roku.

Jak wynika z raportu NBP cena transakcyjna za m2 nowego mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu na koniec 2019 roku wynosiła7 634 zł, natomiast w IV.2020 r. wynosiła 8 233 zł. Jak więc widać pandemia nie wpłynęła ostatecznie na sprzedaż mieszkań.  Nie odnotowano spadku zainteresowań, bowiem okazała się, że zakup nieruchomości jest najbardziej stabilną lokata kapitału.

Zmienił się natomiast typ nieruchomości, jakie poszukiwano na portalach branżowych i w biurach nieruchomości WGN – wyraźnie widoczny było zainteresowanie domami na obrzeżach miast oraz działkami. Właśnie grunty inwestycyjne świeciły triumfy.

Wbrew pozorom również rynek nowych mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu nie ucierpiał. Miasto, jako jedno z najprężniej rozwijających się, przyciągało i nadal przyciąga inwestorów oraz nowych mieszkańców. Wybierając nowy lokal mieszkalny, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim jego lokalizację. Najdroższe oferty znajdziemy w centrum miasta-  na Starym Mieście i w Śródmieście. Jak w każdym mieście właśnie w okolicy rynku można znaleźć luksusowe apartamenty dla najbardziej wymagających klientów. Rewitalizacja kamienic od lat cieszy się coraz większym uznaniem wśród deweloperów, którzy umiejętnie potrafią połączyć nowoczesne udogodnienia z budynkami „z duszą”. Dla osób z mniejszym portfelem polecane są Krzyki i Fabryczna- popularne i bardzo dobrze skomunikowane z pozostałymi częściami miasta dzielnice. Coraz większym uznaniem cieszy się Psie Pole – z racji dużej odległości od centrum miasta należy do najtańszych dzielnic, jednakże jej rozwój i bliskość osiedlowej infrastruktury miejskiej oraz terenów zielonych przyciąga szczególnie rodziny z dziećmi.

Ceny mieszkań deweloperskich nie przykładzie oferty WGN

W bazie ofert WGN Wrocław znajdują się pozyskane na wyłączność nowe mieszkania zlokalizowane w dzielnicy Krzyki, w prestiżowej inwestycji dewelopersko – Family Square. Najtańsze, 2-pokojowe mieszkanie o powierzchni 53.96 mkw kosztuje 539 600 zł. Najdroższe w tej inwestycji to 4- pokojowe mieszkanie  o powierzchni 87 mkw za cenę 794 310 zł. Mieszkania są duże, jasne i przestronne, w okolicy niska zabudowa oraz bliskość terenów zielonych. Doskonała propozycja dla szukających ciszy i spokoju, z jednoczesnym dobrym dojazdem do centrum Wrocławia.

Więcej ofert można znaleźć na stronie WGN.pl – mieszkania Family Square.

 


 

Jakie są prognozy na rynku nowych mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu

Pytanie o prognozy dla rynku nowych mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu jest jednym z najczęściej stawianych ekspertom. Wynika to głównie ze zmiany trendów na rynku nieruchomości. Pandemia pokazała, że większym zainteresowaniem cieszą się aktualnie działki oraz domy na peryferiach. Trend wynika głównie ze zmiany w preferencjach poszukujących – nowe lokum ma zapewniać swobodę, przestrzeń oraz możliwość pracy zdalnej z jednoczesnym łączeniem życia zawodowego z rodzinnym.

Jak wynika z analiz WGN taka sytuacja nie potrwa na rynku wiecznie – do łask wrócą znów mieszkania, w tym mieszkania deweloperskie. Po zakończeniu pandemii wrócą studenci, pracownicy delegacyjni oraz turyści a wraz z nimi poszukiwania mieszkań pod wynajem.

Osoby przewidujące ten powrót już teraz zaczynają szukać mieszkań inwestycyjnych. Deweloperzy widząc brak gruntów inwestycyjnych, coraz częściej kierują swoją uwagę w kierunku nieruchomości komercyjnych czy zabytkowych, które po odpowiedniej renowacji mogą zamienić się w piękne apartamenty.

Obserwowany jest również napływ pracowników z zagranicy i ich zainteresowanie mieszkaniami 2- i 3- pokojowymi.

Prognozy cenowe na 2021 rok

Analitycy WGN bacznie obserwują zmieniające się trendy na rynku nieruchomości oraz ich wpływ na prognozowane ceny. Jak wynika z ich obserwacji nowy rok może przynieść trzy wersje: spadek cen, ich wzrost oraz utrzymanie się cen na obecnym poziomie. Nic jednak nie wskazuje na to, że miałby nastąpić spadek cen. Może to być jedynie efekt kolejnego kryzysu na międzynarodową skalę lub pogłębiających się zmian gospodarczych w Polsce. Przewidywany spadek cen jest możliwy jedynie o maksymalnie 8%.

 Jak wynika z analiz bardziej prawdopodobny jest wzrost cen na rynku nowych mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu. Ma to związek głównie z gorszą dostępnością gruntów inwestycyjnych pod inwestycje deweloperskie. Na wzrost kosztów budowy ma również wpływ wzrost cen materiałów budowlanych.

Dlaczego warto zainteresować się ofertą nowych mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu?

Powodów, dla których inwestycja w nowe mieszkanie na sprzedaż we Wrocławiu jest opłacalna, jest dużo. Przede wszystkim samo miasto. Wrocław znajduje się w czołówce miast polskich pod względem ilości mieszkańców, perspektywami rozwoju oraz możliwości zarobkowych.

Jest to miasto przyciągające Zarównie pracowników, jak i obcokrajowców. Wysoki poziom wrocławskich szkół oraz uczelni przyciąga młodych ludzi, którzy najczęściej po zakończeniu edukacji wiążą swoje życie z Wrocławiem. A takie osoby potrzebują mieszkań. A mieszkanie deweloperskie wydaje się być bardzo dobrą inwestycją.

 Walory turystyczne tego miasta sprawiają, że jest to często obierany kierunek wyjazdów. Turyści przybywający do miasta coraz częściej decydują się na rezerwację mieszkań czy apartamentów zamiast pokojów hotelowych. Ma to związek nie tylko z obostrzeniami i  ograniczeniami w ilości dostępnych w hotelach miejsc, ale przede wszystkim z chęcią spokoju i prywatności.

Wrocław jest miastem dla każdego – swoje miejsce do życia znajdą tu rodziny z dziećmi, młodzi ludzie rozpoczynający swoje samodzielne życie, studenci a także obcokrajowcy. Dobra komunikacja ze wszystkimi częściami miasta zapewnia dobry dojazd do pracy czy na uczelnię. Bliskość terenów zielonych praktycznie w każdym zakątku miasta sprawia, że można znaleźć enklawę spokoju i oddechu od gwaru miasta. Piękna zabudowa obfitująca w stare kamieniczki.

Jest to miasto przyciągające również deweloperów. Inwestycje na peryferiach miasta powodują, że wraz z powstaniem osiedla wokół niego tworzy się od razu mini społeczność – pojawiają się sklepy, przedszkola, place zabaw, parki oraz komunikacja miejska. Takim przykładem może być osiedle Cztery Pory Roku przy ul. Vivaldiego. Początkowo było to kilka budynków ze słabym dojazdem do miasta oraz brakiem infrastruktury. Wiele osób z niechęcią patrzyła na ta inwestycję. Obecnie jednak jest to jedno z najlepiej sprzedających się miejsc. Pojawiły się kolejne inwestycje i stworzono mini miasteczko, praktycznie niezależne od centrum – sklepy, restauracje, zakłady usługowe czy przedszkola.

Dlatego też warto zainwestować w nowe mieszkanie na sprzedaż we Wrocławiu. Plusem dobrej renomy miasta jest również fakt, gdy w przypadku zmiany miejsca zamieszkania, nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem nowego nabywcy. Mieszkania we Wrocławiu są nadal rozchwytywane.