Mieszkania na sprzedaż na Brochowie we Wrocławiu można znaleźć na rynku wtórnym i pierwotnym. Lokale w starszym budownictwie często mogą wymagać prac remontowych. Na osiedlu widać jednak coraz więcej nowych inwestycji i to w atrakcyjnych cenach, więc większość nabywców korzysta z propozycji od deweloperów. Okolica jest bardzo specyficzna, gdyż w praktyce przypomina małe miasteczko, a nie część dużego miasta. Wielu osobom może to jednak odpowiadać, więc popyt na lokale w tym rejonie rośnie.

Spis treści
Różne oblicza tego osiedla
Czy można tu znaleźć lokum do odremontowania?
Czy jest to opłacalne z punktu widzenia inwestycyjnego?
Nowe inwestycje przy ulicy Semaforowej
Początek działań deweloperów i sprzyjająca okolica

Mieszkania na sprzedaż na Brochowie we Wrocławiu. Osiedle o różnych obliczach

Mieszkania na sprzedaż na Brochowie we Wrocławiu to propozycje lokali na dość specyficznym osiedlu. Na pewno wyróżnia się ono na tle miasta, gdyż będąc tam można się poczuć jak w oddzielnym, kameralnym miasteczku. Lokalne władze zadecydowały również o podtrzymaniu takiego charakteru tego miejsca, co uwzględniono w planach zagospodarowania. W praktyce występuje tu pomieszanie nowoczesnych inwestycji, z często podniszczonymi budynkami. Osiedle jest dość mocno oddalone od centrum, lecz można tam dojechać autobusem czy nawet pociągiem. Istotnym aspektem dla mieszkańców jest dość dobrze rozwinięte zaplecze handlowo-usługowe i instytucjonalne. W okolicy znajduje się sporo zabytkowych obiektów, a do tego wiele terenów zielonych, sprzyjających wypoczynkowi na łonie natury.

Małomiasteczkowy charakter

Brochów można uznać za dość wyjątkowe i specyficzne osiedle. Przez lata było to odrębne miasteczko i w zasadzie można je było tak odbierać jeszcze w czasach już po włączeniu do stolicy Dolnego Śląska. Udając się tam dalej można odczuć, iż jest to niezwykle wyjątkowa część Wrocławia. Co ważne ten małomiasteczkowy charakter jest uważany za atut tego miejsca. Podkreśla to nawet fakt, iż kilkanaście lat temu Rada Miejska zatwierdziła plany zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którymi nowe inwestycje miały się dostosowywać do dotychczasowej charakterystyki tego miejsca. Nie znajdzie się tu zatem dużych bloków i dominuje kameralna zabudowa.

Mieszanka starego i nowego budownictwa

Często można się spotkać z opiniami, że na Brochowie mamy do czynienia niemalże z dwoma światami. Pierwszy z nich sięga czasów przedwojennych, gdy był to przede wszystkim obszar powiązany z tutejszą stacją kolejową, jedną z największych w Polsce. Mieszkali tu wtedy głównie pracownicy kolei oraz ich rodziny, których potomkowie w wielu przypadkach zamieszkują te okolice do dzisiaj. Pozostałością po tym okresie są jednak starsze fragmenty Brochowa, gdzie zarówno ulice, jak i niektóre budynki mają już czasy świetności zdecydowanie za sobą. W części z nich mieszka dość liczba reprezentacja mniejszości Romów. Zupełnie inne oblicze Brochowa prezentują coraz liczniej podejmowane, nowe inwestycje. W tym przypadku architektura jest już zgoła inna i przyjemniejsza w odbiorze. Z tego tytułu stało się to atrakcyjne miejsce dla rodzin z dziećmi czy osób, które obierają kierunki peryferyjne, szukając większego spokoju.

Komunikacja i infrastruktura

Choć jest to osiedle na granicy administracyjnej Wrocławia, więc dystans do centralnych rejonów miasta jest spory, to pod względem komunikacyjnym sytuacja wygląda dość dobrze. Warto nadmienić, że znaczna część tego obszaru jest zajęta przez linie kolejowe, między innymi z ogromną stacją towarową. W pobliżu jest też jednak taka osobowa, na której zatrzymują się pociągi dojeżdżające do stacji Wrocław Główny. Mieszkańcy mogą także skorzystać z kilku linii autobusowych, w tym jednej nocnej, w większości łączących Brochów z centrum. Pod kątem lokalnej infrastruktury sytuacja jest dobra, jeżeli chodzi o zaplecze handlowo-usługowe. Jest tu oprócz tego szpital, przedszkole i szkoła podstawowa. Nieco gorzej wygląda sytuacja w kontekście punktów rozrywkowych. Widać tu delikatną poprawę, gdyż pojawił się choćby tor kartingowy, lecz jest to osiedle z założenia spokojne, więc nie należy tu oczekiwać zbyt wielu atrakcji tego typu.

Zabytki i obszary zielone

Brochów wyróżnia się sporą liczbą zabytków, zwłaszcza w kontekście budynków kolejowych, wraz z zabytkową stacją PKP. Można tu również zobaczyć dawny ratusz brochowski, zabudowę willową czy zespół dworski z XVIII wieku. Na miejscu nie brakuje atrakcyjnych miejsc do wypoczynku na świeżym powietrzu. Jest to przede wszystkim Park Brochowski, ale i Park Koreański oraz Bieńkowicki. Sporą część Brochowa zajmują także Rodzinne Ogródki Działkowe.

Piękny widok na Odrę
fot. pixabay.com

Czy na Brochowie można znaleźć mieszkanie na sprzedaż do remontu z rynku wtórnego?

Ze względu na spory udział starego budownictwa na Brochowie można kupić mieszkanie na sprzedaż do remontu z rynku wtórnego. Najczęściej znajdują się one w podniszczonych kamienicach. Kwestią dyskusyjną pozostaje opłacalność takich inwestycji, przynajmniej na razie. Rejon ten rozwija się, choć raczej powoli, a nie dynamicznie i popyt na lokale w tej okolicy zaspokajają w dużej mierze deweloperzy. Oczywiście nie oznacza to jednak, że nie uda się znaleźć chętnego na lokum w budynku o większej historii. Może to być również ciekawy pomysł, gdy planujesz zakup mieszkania na własny użytek i chcesz je przygotować zgodnie ze swoją wizją.

Na co można liczyć i czy będzie to opłacalne inwestycyjnie?

Pozostałościami po starej zabudowie są między innymi podniszczone kamienice i to zwykle w takich miejscach można odnaleźć propozycje lokali do remontu. Trzeba się liczyć z tym, iż nawet po odnowieniu lokum, całość budynku wciąż nie będzie raczej wykazywała najlepszego stanu technicznego. To raczej wybór dla osób lubiących historyczną zabudowę i przede wszystkim z myślą o własnym użytku lub ewentualnej odsprzedaży z zyskiem w przyszłości. Znalezienie kupca może jednak nie być łatwe i nie jest to osiedle na którym wiele osób będzie chciało wynająć lokal.

Mieszkania od deweloperów na Brochowie we Wrocławiu przy ulicy Semaforowej

Ulica Semaforowa to okolica jednych z pierwszych działań deweloperów na Brochowie we Wrocławiu. Powstało tam parę osiedli, rewelacyjnych dla rodzin z dziećmi, gdyż w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się m.in. szkoła podstawowa. W okolicy można też znaleźć sklepy i punkty usługowe, a niedaleko ulokowany jest przystanek autobusowy. Ta część Brochowa na pewno jest godna uwagi, choć obecnie inwestycje podejmowane są już i w innych rejonach. Dużym atutem lokali oddawanych do użytku w tej okolicy jest fakt, że znaczna część z nich oferuje dostęp do sporych balkonów, ogródków czy garaży, co bywa problematyczne w kontekście mieszkań w centralnych rejonach miasta.

Pierwsze inwestycje i dobra okolica

To właśnie w pobliżu ulicy Semaforowej były podejmowane jedne z pierwszych inwestycji deweloperów w tym rejonie, a więc Osiedle Parkowe i Osiedle Grafitowe. Okolica ta jest obecnie atrakcyjna pod względem mieszkalnym, zwłaszcza dla rodzin, gdyż znajdują się tam przedszkole i szkoła podstawowa. Niedaleko nie brakuje marketów i punktów usługowych, w tym znajdujących się tutaj w sporej ilości salonów kosmetycznych. Kawałeczek dalej umiejscowiony jest przystanek autobusowy. Co ważne wraz z rozwojem Brochowa, deweloperzy otwierają się już jednak na różne fragmenty tego obszaru i nowe inwestycje można już spotkać w różnych częściach tego osiedla.

Jakie mieszkania można tam kupić?

Zgodnie z wytycznymi deweloperzy przygotowują tu budynki w niskiej zabudowie, za to znaczna część z nich charakteryzuje się naprawdę dobrym standardem i udogodnieniami o które trudno bliżej centrum. Mowa tu przede wszystkim o sporych balkonach i tarasach czy nawet ogródkach. Część nowych osiedli jest zamkniętych, a ich mieszkańcy niejednokrotnie mogą liczyć na garaże czy miejsca parkingowe. Większość powstających tu mieszkań jest dość dużych, gdyż jest to lokalizacja atrakcyjna przede wszystkim dla rodzin z dziećmi. Brochów to na pewno wyjątkowe osiedle we Wrocławiu. Charakteryzuje się małomiasteczkowym charakterem, dużą ilością zieleni i spokojną atmosferą. Sprzyja to rodzinom oraz osobom, które chcą zamieszkać nieco dalej od miejskiego gwaru. Jeżeli interesuje Cię mieszkanie w tej okolicy, to zachęcamy do zapoznawania się z ofertami z Wielkiej Giełdy Nieruchomości.