Aby móc w pełni cieszyć się dokonanym przez siebie wyborem mieszkania z rynku wtórnego, warto pamiętać o kluczowych zasadach, które uchronią przyszłęgo właściciela przed nietrafioną inwestycją.
Spis treści:
2. Obowiązkowe dokumenty mieszkania
4. Zadawanie niewygodnych pytań
Lokalizacja
Przemyślany wybór lokalizacji naszego nowgo lokum, to bez wątpienia podstawa udanej transakcji. Nic tak nie zniechęci nas do życia w określonym miejscu, jak codzienne utrudnienia komunikacyjne. Zweryfikujmy zatem ile czasu zajmą nam prozaiczne, codzienne czynności takie jak dojazd do pracy i zakupy. Dokładnie zbadajmy jaką infrastrukturę oferuje nam nowe miejsce zamieszkania. Dla miłośników spędzania wolnego czasu w aktywny sposób, ważnym aspektem będzie dostepność terenów zielonych i rekreacyjnych. Jeżeli jesteśmy lub planujemy zostać rodzicami, prześledźmy czy w okolicy znajdą się boiska i place zabaw. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek, wskazanym będzie przejrzenie planów zagospodarowania przestrzennego dla najbliższej okolicy. Nowa droga, a może zalesienie terenu? Sprawdźmy, by w przyszłości nie czuć rozczarowania swoją decyzją. Dla zmotoryzowanych lokatorów ważnym czynnikiem będzie łatwa dostępność do miejsca parkingowego. Zweryfikujmy czy garaż jest przestronny, a przydzielone nam miejsce niezbyt odległe i wystarczająco komfortowe.
Dokumenty
Nie bójmy się już na wstępie zapytać gospodarza o istotne kwestie prawne związane z prezentowanym nam mieszkaniem. Zajrzenie do księgi wieczystej nieruchomości, powinno znacząco przyśpieszyć proces odrzucania niepewnych i niewartych naszego czasu inwestycji. Podczas rozmowy z aktualnym właściecielem, zapytajmy o comiesięczne koszty, z jakimi musimy się liczyć po wprowadzeniu się. Pomocnym będzie przedstawienie nam przez aktualnego domownika rachunków za czynsz, inne opłaty administracyje czy wywóz śmieci. Warto żądać dokumentu poświadczającego, iż nasze nowe mieszkanie nie jest obciążone ograniczonymi prawami rzeczowymi (jak np. służebność czy zastaw), nieruchomość nie jest przedmiotem roszczeń ani praw osób trzecich (jak np. najem), nie jest zajęta w postępowaniu egzekucyjnym, nie posiada wad prawnych określonych w art. 556 Kodeksu cywilnego, a zawarcie przez sprzedających umowy nie narusza żadnego przepisu prawa ani decyzji administracyjnej, orzeczenia sądu lub organu administracji rządowej lub samorządowej dotyczącego sprzedających lub nieruchomości. Warto również sprawdzić czy obecny właściciel nie ma żadnych zaległości czynszowych.
fot. Pixabay
Ocena stanu technicznego
Właściwy wybór swojego lokum opiera się również na właściwym przeanalizowaniu stanu technicznego całego budynku, w którym chcemy zakupić mieszkanie. Ważna dla przyszłego nabywcy powinna być informacja o materiałach jakich użyto do budowy, jak i sam rok powstania budynku. Warto przyjrzeć się elewacji budynku, a jeśli mamy taką możliwość zweryfikować również stan konstrukcji dachu. Jeżeli w skład naszej przyszłej transakcji ma wchodzić także piwnica lub komórka lokatorska, oceńmy czy w pomieszczeniach nie panuje wilgoć lub nie są widoczne ślady występowania insektów lub gryzoni. Sprawdźmy czy klatka schodowa jest schludna i nie wymaga remontu. W przypadku występowania windy czy domofonu warto je od razu przetestować. Dla fanów dwóch kółek przydatną funkcje będzie pełniła tzw. „rowerownia”, która powinna zapewnić wystarczającą ilość miejsca dla wszystkich mieszkańców. W przypadku, jeśli nasze osiedle jest ogrodzone lub monitorowane zwróćmy uwagę na faktyczną trudność w złamaniu tych zabezpieczeń przez osoby postronne. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie naszego spotkania z właścicielem mieszkania w godzinach porannych, tak by wszystkie możliwe do zauważenia wady nieruchomości nie umknęły naszej uwadze. Warto również zdecydować się na płatny przegląd techniczny przedmiotu naszej przyszłej transakcji.
Zadawaj niewygodne pytania
Dlaczego właściciel chce się wyprowadzić? Kto będzie naszym najbliższym sąsiadem? Jakie relacje z sąsiadami utrzymuje właściciel? Czy w mieszkaniu były przeprowadzane jakieś remonty? Czy w okolicy zdarzały się kradzieże? Co właściciel wskazałby jako największy minus sprzedawanego mieszkania? Czy w domu są jakieś insekty? Jak uciążliwe są odgłosy z zewnątrz? Czy mieszkanie łatwo nagrzewa się w lato? Czy ktoś korzysta z prawa dożywocia w sprzedawanym mieszkaniu? Czy właściciel oczekuje zaliczki lub zadatku? W jakiej formie oczekuje spłaty ceny zakupu? Jakie wyposażenie zostało uwzględnione w przedstawionej cenie mieszkania? Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę podczas pierwszych miesięcy użytkowania nieruchomości? To tylko przykładowe zagadnienia, o jakie warto poszerzyć swoją wiedzę na temat interesującej nas nieruchomości.