Rynek wtórny oferujący mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu kusi nabywców licznymi zaletami. Sama stolica Dolnego Śląska przyciąga osoby, które widzą tu dla siebie perspektywę dalszego życiowego rozwoju. Lokale mieszkalne dostępne w tym mieście są wprawdzie jednymi z droższych, jednak w dalszym ciągu w porównaniu do na przykład Warszawy, wrocławskie M. wypadają bardzo korzystnie cenowo.
Spis treści:
Bogata oferta lokali mieszkalnych do wyboru
Popyt się zmniejszył
Trudniej o hipotekę bankową
Nieruchomościowy magnes na nabywców
Plusy M. doceniane przez kupujących
Ceny nieruchomości w stolicy Dolnego Śląska
Prognoza rynkowa
Sektor mieszkań na sprzedaż z rynku wtórnego we Wrocławiu dobrze rozwinięty
Sektor mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu na rynku wtórnym może poszczycić się szerokim wachlarzem wyboru ofert. Praktycznie w każdej z wrocławskich dzielnic, tj. w Starym Mieście, Psim Polu, Fabrycznej, Śródmieściu oraz Krzykach, można znaleźć ofertę sprzedaży atrakcyjnego lokalu mieszkalnego. Kupujący mają do wyboru M. w różnym standardzie wykończenia, dzięki czemu mogą lepiej dopasować idealne lokum do swojego wyboru. Również metraże są bardzo zróżnicowane, co znajduje przełożenie również w cenie nieruchomości. Tak szeroki wybór jest jednym z czynników, który przyciąga nabywców do tego miasta.
Zainteresowanie nabywców jest mniejsze
Nie da się ukryć, że obecnie sektor mieszkaniowy w całym kraju przeżywa kryzys. We Wrocławiu zauważyć można mniej zapytań ofertowych. Mniej jest również dopinanych transakcji sprzedaży lokum mieszkalnych. Co za tym stoi? Przede wszystkim krajowa gospodarka jest obecnie na tyle mało stabilna, że wiele osób wstrzymuje się z decyzją o zakupie nieruchomości. Polacy walczą z wysoką inflacją i trudniej dostępnymi kredytami hipotecznymi. Część osób czeka na okazję, jednak póki co deweloperzy starają się nie schodzić z cen.
Banki ostrzej patrzą na kredytobiorców
Zaostrzona przez banki polityka kredytowa nie jest przychylna potencjalnym kredytobiorcom. Osoby, które posiadały do tej pory zdolność kredytową, nagle dowiadują się o jej braku. Nie można się jednak dziwić temu, że banki ostrożniej podchodzą do kwestii pożyczania pieniędzy swoim klientom. Nie wiadomo, kiedy inflacja zacznie w wyraźnie spadać. Póki co klienci banków, jak również same banki, dotkliwie odczuwają jej skutki. Wielu kredytobiorców nie radzi sobie ze spłatą niebotycznie podwyższonych rat hipotecznych. Widząc zmagania obecnych klientów, banki wolą zabezpieczać się przed udzielaniem pożyczek nowym kredytobiorcom. Z tego względu zaostrzyły warunki weryfikacji zdolności kredytowej.
Jakie mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego we Wrocławiu przyciągają kupujących?
Rynek mieszkań na sprzedaż z rynku wtórnego we Wrocławiu jest na tyle urozmaicony, że niemal każdy znajdzie M. odpowiadające jego potrzebom. Na nabywców czekają lokale mieszkalne oferujące od 1 do 5 pokoi, a niekiedy nawet większe apartamenty. Wachlarz wyboru jest więc naprawdę szeroki. Jakie mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu najszybciej schodzą z rynku? Zdecydowanie dużą popularnością cieszą się nieprzerwanie kawalerki. Są to stosunkowo niedrogie lokale mieszkalne, które sprawdzą się doskonale w przypadku młodych par oraz studentów. Na jednopokojowe M. polują również inwestorzy, którzy planują za ich pomocą pomnażać swój kapitał. Robią to na dwa sposoby – przeznaczają kawalerkę na wynajem i czerpią comiesięczne zyski z tytułu opłaty za czynsz, albo remontują i wyposażają kawalerkę, sprzedając ją po wyższej cenie rynkowej. Zainteresowanie nabywców skupiają na sobie również lokale mieszkalne oferujące 2 pokoje. To popularny format dla młodych małżeństw oraz rodzin, które szukają M. nie rujnującego stabilizującego się dopiero budżetu rodzinnego. Sporo jest również zapytań o mieszkania oferujące 3 pokoje. Jeszcze do niedawna można było pokusić się o tezę, że 3.pokojowe lokale mieszkalne wypierały popularnością lokale 2.pokojowe. Obecnie jednak, kiedy kredyty są tak trudno dostępne i drogie, wielu nabywców woli ograniczać się metrażowo. Lokalizacja lokalu mieszkalnego jest kwestią bardzo indywidualną. Dla jednych korzystniejsza będzie taka, która gwarantuje bliskość centrum miasta. Z kolei innym bardziej atrakcyjne wyda się położenie M. na obrzeżach miasta, z mniejszym natężeniem ruchu pieszych i samochodów, oraz z dostępem do terenów zielonych.
fot.: pexels.com
Nabywcy doceniają wartości dodane
Osoby poszukujące lokalu mieszkalnego zwracają również uwagę na takie kwestie, jak lokalizacja oraz cena zakupu. Innymi rzeczami, które przyciągają nabywców, są wartości dodane, które zwiększają atrakcyjność mieszkania. Dużą zaletą jest naziemny parking na terenie osiedla lub parking podziemny z możliwością wykupienia prywatnego miejsca do parkowania. Kupujący za dużą zaletę uważają również ogródek (w przypadku lokali mieszkalnych położonych na parterze), lub przestronny taras (w przypadku lokali mieszkalnych położonych na wyższych kondygnacjach). Rozbudowana infrastruktura otoczenia to kolejny duży plus. Nabywcy zwracają uwagę na to, jaka odległość dzieli ich wymarzone M. od przystanków komunikacji miejskiej, punktów usługowych, sklepów, przychodni, aptek, szkół, przedszkoli, żłobków itp.
Ile kosztuje lokal mieszkalny w stolicy Dolnego Śląska?
Ceny lokali mieszkalnych są bardzo zróżnicowane i zależne od różnych kryteriów. Poniżej prezentujemy przykłady z oferty biura WGN Wrocław, aby lepiej zobrazować, jakiego M. mogą się spodziewać nabywcy w przykładowym standardzie i różnej lokalizacji. Na Starym Mieście do sprzedaży trafił lokal mieszkalny usytuowany w kamienicy. Lokal znajduje się na 1 piętrze w 5.kondygnacyjnym budynku i liczy niecałych 66 metrów kwadratowych powierzchni. To dwupokojowe M. wymaga remontu. Okolica kamienicy zapewnia dostęp do bogato rozwiniętej infrastruktury handlowo-usługowej. Cena ofertowa wynosi 530 000 złotych, czyli 8 045 złotych za metr kwadratowy. W dzielnicy Krzyki na sprzedaż wystawiono M. dwupoziomowe, wykończone w wysokim standardzie. Lokal mieszkalny liczy prawie 122 metry kwadratowe, na które składają się 4 pokoje. Do apartamentu przynależy przestronny taras. Lokal mieszkalny został wystawiony na sprzedaż za 1 350 000 złotych, co daje 11 075 złotych za metr kwadratowy. W Śródmieściu na sprzedaż wystawiono 3.pokojowe M. zlokalizowane na 3 piętrze 5.kondygnacyjnej kamienicy. Mieszkanie ma 113,5 metrów kwadratowych powierzchni. Atutem są dwa balkony, przynależna piwnica oraz dogodna lokalizacja na mapie miasta. Lokal mieszkalny został wystawiony na sprzedaż za 830 000 złotych, czyli 7 313 złotych za metr kwadratowy.
Przyszłość wrocławskiego sektora mieszkaniowego
Wrocławski sektor mieszkaniowy radzi sobie całkiem dobrze. Pomimo mniejszego popytu, deweloperzy w dalszym ciągu kontynuują rozpoczęte przez siebie inwestycje mieszkaniowe. Biura nieruchomości w dalszym ciągu notują zapytania ofertowe o M. w różnych rejonach miasta. Można się spodziewać, że kiedy sytuacja na rynku się uspokoi, kredyty staną się znów bardziej dostępne a inflacja zacznie wyraźnie spadać, wróci również pierwotnie wysokie zainteresowanie mieszkaniami we Wrocławiu.
Magdalena Łozowicka / Redaktor Naczelna Komercja24.pl