Mieszkania willowe we Wrocławiu stanowią wyjątkową i ograniczoną ofertę na rynku nieruchomości. Jest to dobry wybór dla osób, które preferują bardziej kameralną zabudowę, ale nie chcą przenosić się poza miasto. Jednocześnie same wnętrza takich lokali, powinny się odznaczać dobrym standardem i gwarantować duży komfort. Z pewnością będzie to odpowiednie rozwiązanie dla osób, które chcą mieszkać w nieco spokojniejszej okolicy, lecz wciąż bardzo dobrze skomunikowanej z centralną częścią miasta.

Spis treści
Czym powinno się wyróżniać takie lokum?
Jakie są zalety takiego rozwiązania?
Atrakcyjne rejony miasta z takimi lokalami mieszkalnymi
Jaka jest alternatywa?

Czym się powinno charakteryzować mieszkanie willowe we Wrocławiu?

Mieszkanie willowe we Wrocławiu powinno się odznaczać standardem na tle większości lokali w większych budynkach mieszkalnych. Z pewnością musi być starannie wykończone i zapewniać dużą swobodę. Obecnie deweloperzy chętnie budują także nowoczesne, miejskie wille. Nieco odbiegają one od oryginalnych koncepcji takich budynków, lecz mają spełniać podobną rolę. Bardzo istotna jest też lokalizacja takich mieszkań oraz infrastruktura, która powstaje dookoła i wpływa na odbiór całej takiej okolicy.

Co wyróżnia miejskie wille?

Tradycyjnie wille kojarzyły się z dużymi oraz prestiżowymi domami jednorodzinnymi, na które decydowali się zamożni oraz dobrze sytuowani ludzie. Podobnie jak w przypadku wielu innych pojęć, tak i to ulega jednak stopniowej ewolucji. Współcześnie przyjął się już termin willa miejska, stosowany też często przez deweloperów. Co ważne dotyczy on już obiektów, które mają charakter wielorodzinny. Obecnie dawne budynki tego typu rzadko są zamieszkiwane przez jedną rodzinę, zwłaszcza, jeżeli znajdują się one w miastach. Z tego względu takie domy dzieli się na strefy i wykorzystuje w formie mieszkań na wynajem lub sprzedaż. Z kolei firmy deweloperskie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, coraz chętniej tworzą kameralne osiedla, które składają się z pojedynczych budynków, w których znajduje się kilka lub kilkanaście mieszkań. W praktyce trudno o jasną definicję tego czym są mieszkania willowe oraz jakie warunki powinien spełniać taki budynek. Ważne jest natomiast to, żeby był obiektem wolnostojącym, a nie kompleksem połączonych budynków. Zwykle posiadają one najwyżej dwa lub trzy piętra - ograniczona powinna być także liczba mieszkań przypadających na jedną kondygnację. Jeżeli będzie ich zbyt wiele, to lokale mieszkalne przestają się w praktyce różnić od tych w zwykłych blokach mieszkalnych. W najbardziej prestiżowych wariantach, w jednej willi wielorodzinnej znajdą się cztery czy maksymalnie sześć mieszkań. Oczywiście z perspektywy deweloperów nie jest to specjalnie ekonomiczne rozwiązanie, więc z czasem przygotowywano również wille miejskie z ośmioma, dziesięcioma czy nawet kilkunastoma lokalami mieszkalnymi. Ważne jest natomiast zachowanie umiaru oraz postawienie przede wszystkim na komfort mieszkańców. W powszechnym znaczeniu willa miejska stała się zatem czymś pomiędzy domami jednorodzinnymi oraz typowymi blokami mieszkalnymi. Część deweloperów nadużywa też mocno tego terminu, wykorzystując go w celach marketingowych.

Jasny, elegancki salon
fot. pixabay.com

Dobry standard

Sama koncepcja willi od razu kojarzy się większości osób z miejscem mieszkalnym o podwyższonym standardzie i niezwykle eleganckim. Rzeczywiście mieszkania willowe powinny być bardzo komfortowe i starannie wykończone. Obiekty sprzed lat różnią się oczywiście od tych budowanych teraz, w których stawia się na nowoczesne rozwiązania. Niezwykle istotna jest natomiast przestronność takich wnętrz - dobrze jeżeli samo mieszkanie jest również nieco wyższe niż w standardowych blokach. Pomieszczenia powinny mieć zapewniony duży dostęp do światła dziennego i mają zwykle dość elegancki charakter. W obecnie przygotowywanych inwestycjach, deweloperzy chętnie uwzględniają też nowoczesne rozwiązania technologiczne, które mają podnieść komfort życia mieszkańców.

Sprzyjająca lokalizacja

Dużym atutem takich mieszkań jest fakt, że tego typu osiedla znajdują się często w bardzo dobrej lokalizacji. Osoby, które decydują się na zamieszkanie w takim lokum, chcą większego spokoju oraz swobody, ale jednocześnie chcą też znajdować się blisko atrakcji, które zapewnia duże miasto. Istotne jest zatem to, by takie miejsce było dobrze skomunikowane z centrum Wrocławia. Dzięki temu możesz liczyć na kameralną okolicę, lecz znajdującą się blisko bardziej ruchliwej i głośniejszej części miasta. Jest to wygodne dla osób, które dojeżdżają do centrum do pracy lub po prostu cenią sobie bliskość galerii handlowych oraz wszelkich atrakcji charakterystycznych dla miasta. Odróżnia to takie lokale od tych osadzonych na obrzeżach czy domów jednorodzinnych, które buduje się raczej w podmiejskich miejscowościach i wsiach.

Odpowiednio zagospodarowane otoczenie

Przy inwestycjach deweloperskich bardzo cenione jest to, że budynek z mieszkaniami willowymi nie powinien przypominać zwykłego bloku, lecz raczej wyróżniać się na tle architektonicznym. Powinien też dobrze korespondować z otoczeniem w jakim się znajduje oraz historią konkretnego obszaru. Także w okolicy takich mieszkań powinna się znajdować raczej niska zabudowa. Dzięki temu cały rejon miasta nabiera bardziej kameralnego charakteru. Istotna jest duża ilość roślinności oraz udogodnień takich jak place zabaw. Najlepiej jeżeli w okolicy znajdują się przystanki komunikacji miejskiej, które pozwolą na szybkie wyruszenie w inne części miasta. W bezpośrednim sąsiedztwie nie powinno też zabraknąć podstawowych punktów handlowych oraz usługowych. Często osiedla z takimi budynkami są zamknięte i w pełni monitorowane, ponieważ mieszkania willowe mają się odznaczać wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Odra we Wrocławiu
fot. pixabay.com

Dlaczego warto zdecydować się na mieszkanie w willi we Wrocławiu?

Wybór mieszkania w willi we Wrocławiu wiąże się z wieloma zaletami. Doceniają je przede wszystkim osoby, które poszukują dość prestiżowych oraz bardzo komfortowych lokali mieszalnych. Decydując się na taki wariant, możesz zamieszkać w spokojniejszej oraz mniej hałaśliwej okolicy, lecz wciąż dobrze zlokalizowanej i z wygodnym dojazdem w centralny rejon miasta. Z tego względu chętnie sięgają po nie osoby będące w trwałych związkach oraz rodziny z dziećmi. Postawienie na lokum willowe będzie się wiązało z większą swobodą oraz często sporym metrażem, a także dostępem do ogródka, co jest rzadkością, gdy myśli się o przebywaniu na stałe w dużym mieście.

Duży komfort i spokój

Takie mieszkania, poza dobrym standardem, odznaczają się zwykle nieco większym metrażem. Przekłada się to na dużą wygodę w codziennym życiu. Jednocześnie mniejsza liczba lokali mieszkalnych w budynku sprawia, iż możesz liczyć na pełen spokój. W takich miejscach osadzają się osoby, którym zależy na ciszy oraz komforcie. Dodatkowo takie obiekty willowe powstają w okolicach, w których dominuje niska zabudowa. Oznacza to, że w okolicy z pewnością nie zabraknie terenów zielonych i nie musisz się obawiać, iż widok z okna zasłonią wzniesione obok bloki. Tym samym osiedla, które gromadzą tego typu lokale mieszkalne mają dość kameralny charakter. Przekłada się to również na to, iż często nawiązują się tutaj o wiele serdeczniejsze stosunki sąsiedzkie niż w przypadku dużych blokowisk w samym centrum miasta.

Dostęp do ogródka lub dużego balkonu

Właściwie standardem jeśli chodzi o mieszkania willowe jest dodatkowa przestrzeń, dostępna poza samym obrysem budynku. W kontekście lokali znajdujących się na parterze, będą to zatem nawet ogródki, natomiast przy mieszkaniach na piętrze, z pewnością możesz liczyć na duże balkony. Będzie to ogromny atut takich mieszkań, szczególnie jeśli chodzi o własny ogród. Jest to zdecydowanie rzadko spotykany przywilej w kontekście mieszkań w miastach i kojarzy się on raczej z domami na przedmieściach. Takie miejsce możesz swobodnie zagospodarować, tworząc bardzo cenną przestrzeń do odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu. W warunkach miejskich, taki dodatek do lokalu mieszkalnego jest zatem wręcz nieoceniony.

Rozwiązanie pośrednie między zwykłym mieszkaniem i domem jednorodzinnym

Większość osób prędzej czy później staje w swoim życiu przed wyborem między mieszkaniem, a domem jednorodzinnym. Ten drugi daje na pewno więcej prywatności oraz swobody. Jest to jednak rozwiązanie przy którym trzeba się liczyć z bardzo dużymi wydatkami oraz koniecznością przeprowadzki poza miasto lub w najlepszym przypadku na jego obrzeża. Do to oznacza utratę bezpośredniego dostępu do miejskich atrakcji oraz dłuższe dojazdy. Wybór lokum willowego jest zatem doskonałą propozycją dla osób, które marzą o własnym domu, lecz chcą uniknąć minusów wiążących się z takim rozwiązaniem. Część ludzi jest też tak przywiązana do miasta, iż nie wyobraża sobie przenosin na jego peryferie lub tym bardziej do podmiejskich miejscowości. Decydując się na mieszkanie willowe masz na wyciągnięcie ręki tereny zielone, ale też centra handlowe oraz szybki dojazd do centrum. Jednocześnie samo lokum będzie z pewnością bardzo komfortowe.

Dobry wybór dla rodzin z dziećmi

Takie mieszkania często występują w formie 3- czy 4-pokojowej lub znajdują się nawet na dwóch kondygnacjach. Oznacza to dużą powierzchnię, która będzie odpowiednia zarówno dla par, które cenią sobie wysoki komfort, jak i całych rodzin z dziećmi. Małżeństwa z maluchami z chęcią przeprowadzają się w cichsze rejony miasta, gdzie najmłodsi będą mieli więcej spokoju oraz terenów do zabawy. Dodatkowo jeżeli do lokalu przypisany jest ogródek, to będzie to doskonała przestrzeń do codziennego przebywania tam z dziećmi i nakłaniania ich do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Wnętrze willi
fot. pixabay.com

Mieszkania willowe we Wrocławiu na Oporów i Wojszycach

W kontekście takich miejsc mieszkalnych bardzo ważna jest lokalizacja oraz najbliższe otoczenie, które powinno się składać z wielu terenów zielonych oraz niskiej zabudowy. Wiele mieszkań willowych we Wrocławiu można zatem znaleźć na Oporowie oraz Wojszycach. Są to rejony w których nie brakuje willi jeszcze ze starego budownictwa, natomiast firmy deweloperskie chętnie tworzą nowe mieszkania w tym stylu, między innymi na tych osiedlach. Nie zmienia to jednak faktu, że takich lokali jest na rynku zdecydowanie mniej niż standardowych mieszkań. Ograniczenia związane z ilością miejsc mieszkalnych w takich budynkach, sprawiają, iż deweloperzy decydują się często na większe bloki. Ciekawym wyborem może być jednak lokum w większym budynku, ale o niskiej zabudowie.

Gdzie są dostępne mieszkania willowe we Wrocławiu?

Osoby, które poszukują takich mieszkań, liczą na lokalizację nieco poza ścisłym i najbardziej ruchliwym centrum miasta, lecz również niezbyt od niego odległą. Dzięki temu wszelkie wielkomiejskie atrakcje wciąż są na wyciągnięcie ręki. Sporo nowych inwestycji w budynki z takimi mieszkaniami, jest podejmowanych w południowych rejonach Krzyków, a więc szczególnie popularnej dzielnicy Wrocławia. Są to rejony z dość dobrą infrastrukturą, która stale się rozwija. Jednocześnie obszar ten jest bardzo dobrze skomunikowany ze Śródmieściem. Dodatkowym atutem tej części miasta jest znaczna ilość terenów zielonych. To właśnie w tej południowej części Wrocławia znajduje się osiedle Wojszyce, które słynie z niskiej zabudowy, w tym domów jednorodzinnych oraz obiektów willowych. Poza nowymi inwestycjami, na Krzykach znajduje się także wiele willi poniemieckich. Oferty dotyczące takich mieszkań pojawiają się czasami na rynku wtórnym. Wielu właścicieli nie jest jednak zainteresowanych sprzedażą i decyduje się raczej na wynajem części takich budynków. Innym atrakcyjnym obszarem, jeśli chodzi o zabudowania willowe, stało się także znajdujące się w południowo-zachodniej części miasta Oporowo. Rejon ten mocno się rozwija, lecz wciąż pozostaje kameralny oraz cichy, a tego oczekują nabywcy tego typu mieszkań. W poszukiwaniu rozrywki można stamtąd szybko i w prosty sposób dojechać na Stare Miasto oraz w okolice Śródmieścia. Te czynniki przekładają się na to, że to również niezwykle ceniony obszar pod kątem takiego rodzaju lokali mieszkalnych.

Jaka może być alternatywa?

Charakterystyka takiej architektury, która zakłada niewielką liczbę mieszkań w jednym budynku, sprawia, iż takie lokale szybko znajdują nabywców. Jednocześnie choć stale dokonywane są kolejne inwestycje w tym kierunku, to duży popyt przekłada się na to, że na rynku nie ma wiele takich ofert i szybko zostają one wykorzystane. Ciekawą alternatywą mogą być natomiast bardziej standardowe mieszkania, lecz znajdujące się w budynkach o maksymalnie trzech czy czterech kondygnacjach. Deweloperzy dość chętnie sięgają we Wrocławiu po niską zabudowę, ale ze względów ekonomicznych decydują się na łączone budynki, dzięki którym oddają do dyspozycji znacznie większą liczbę mieszkań. Mogą się one nie wiązać z tak dużym komfortem oraz swobodą jak mieszkania willowe, lecz mogą być interesującym wyborem. Wiele takich inwestycji jest podejmowanych w podobnych obszarach, a więc w nieco bardziej oddalonych rejonach dzielnic, które przylegają do centrum. Sama lokalizacja jest zatem bardzo korzystna. Spory wybór także takich mieszkań odnajdziesz w naszej bazie WGN. Mieszkania willowe z pewnością odznaczają się wyjątkowym komfortem i wiążą się z pewnym prestiżem. Są to lokale mieszkaniowe o bardzo dobrym standardzie i często większej powierzchni. Dodatkowo niemal zawsze gwarantują dostęp do własnego ogródka lub dużego balkonu, które będą znacznymi udogodnieniami. Jeżeli poszukujesz mieszkania we Wrocławiu, które będzie się znajdowało w spokojniejszej okolicy i zapewniało więcej prywatności, ale jednocześnie będzie dobrze skomunikowane z centrum, to mieszkania willowe będą w takim przypadku dobrym wyborem.