Mieszkania na sprzedaż w centrum Wrocławia to jedne z najatrakcyjniejszych ofert. Z tego względu często trzeba też zachować spokój przy poszukiwaniach, gdyż propozycji nie ma zbyt wiele, a na wszelkie ogłoszenia szybko odpowiadają potencjalni nabywcy. Atutem jest tu rzecz jasna przede wszystkim lokalizacja. Mieszkańcy tego rejonu znajdują się stale w centrum wydarzeń, mając dostęp do wszelkich rozrywek i będąc blisko wielu urzędów, instytucji, uczelni oraz siedzib dużych przedsiębiorstw.

Spis treści
Kogo interesują takie oferty?
Specyfika życia w tym rejonie miasta
Świetny wybór dla młodych ludzi dysponujących sporymi środkami
Potencjał dla przedsiębiorców
Okazje inwestycyjne
Propozycje od deweloperów i właścicieli

Kto będzie zainteresowany mieszkaniami na sprzedaż w centrum Wrocławia?

Mieszkania na sprzedaż w centrum Wrocławia to niezwykle interesujące propozycje z perspektywy dość młodych osób. To ludzie aktywni zawodowo i towarzysko, którym taka lokalizacja daje wiele możliwości. Problemem mogą być jedynie finanse, gdyż zakup takiego lokum wymaga dużych środków. Mniej oczywistą grupą nabywców są przedsiębiorcy. W tej sytuacji lokal nabywany jest zwykle nie tyle w celach mieszkalnych, co pod kameralne biuro czy siedzibę firmy, która ulokowana będzie wtedy w prestiżowym i dostępnym dla wszystkich miejscu. Wreszcie zainteresowani będą na pewno inwestorzy, którzy nabywają nieruchomości z myślą o zarobku. Inwestycja w centralnym rejonie miasta w zasadzie nie może być nieopłacalna - ceny mieszkań w tej okolicy nie spadają, a zarabiać może nie tylko na sprzedaży, ale i wynajmie.

Charakterystyka życia w tej części miasta

Ulokowanie się w centrum miasta zawsze wydaje się atrakcyjne, choć jest jednocześnie dość specyficzne. Głównym atutem jest to, że to najlepiej skomunikowane części aglomeracji, gdyż przecinają się tam linie wszelkich środków komunikacji publicznej. Po samej okolicy z powodzeniem można także poruszać się po prostu pieszo. To obszar z którego wszędzie będzie blisko - do urzędów, instytucji, a w przypadku Wrocławia i uczelni. W takiej okolicy nie brakuje i siedzib dużych firm, więc dla niektórych będzie to bardzo korzystne względem docierania do pracy. Drugą największą korzyścią z takiej lokalizacji jest powszechny dostęp do rozrywki. Na wyciągnięcie ręki będą restauracje, puby, kluby, kawiarnie, kina i inne interesujące punkty kulturalne. Do tego dochodzi sam aspekt prestiżu, dla wielu nabywców mający spore znaczenie. Atut związany z tym, że jest się w centrum wydarzeń, po jakimś czasie może się jednak przerodzić w mankament. Trzeba się przygotować na to, że okolica może być dość głośna i to nie tylko w ciągu dnia, gdyż ulice mogą być gwarne do późnych godzin wieczornych, a w weekendy i nocą. Na dłuższą metę dla niektórych centrum może stracić przez to swój urok, choć dotyczy to przede wszystkim osób starszych czy takich, które chcą się ustatkować i założyć rodzinę. Pewnym minusem może być również ograniczony dostęp do miejsc parkingowych i zatłoczone ulice, co niekoniecznie sprzyja poruszaniu się samochodem. Osoby zmotoryzowane zawczasu powinny sprawdzić, czy do mieszkania przynależy jakiejś miejsce parkingowe, bądź czy takowe można znaleźć w najbliższej okolicy.

Osoby w młodym i średnim wieku o sporym potencjalne finansowym

Specyfika życia w takiej okolicy sprawia, że przemawia to głównie do osób młodych i wkraczających w wiek średni. To ludzie aktywni zawodowo, ale i towarzysko, zatem takie okoliczności mieszkalne będą dla nich optymalne, a ewentualny hałas nie powinien stanowić problemu. W przypadku tej grupy jedynym ograniczeniem mogą być finanse. Ceny w centrum są rzecz jasna wyraźnie wyższe, zatem potrzebny jest potencjał kapitałowy. Dla sporej części nabywców wcale nie musi to jednak stanowić dużego wyzwania. Trzeba pamiętać, że Wrocław to jedno z największych miast, w którym odpowiednio wyższe są też zarobki, zwłaszcza w międzynarodowych korporacjach i zawodach wymagających wysokiego wykształcenia. W praktyce wielu stosunkowo młodych ludzi ma już zatem odłożoną wystarczającą ilość pieniędzy lub mają oni odpowiedni status kredytowy, żeby móc sobie pozwolić na sfinansowanie zakupu nieruchomości w takiej lokalizacji.

Przedsiębiorcy

Ciekawą grupą nabywców mogą być przedsiębiorcy. Dotyczy to szczególnie tych wykonujących wolne zawody, czyli choćby stomatologów, psychoanalityków, adwokatów, radców prawnych czy architektów. W takiej sytuacji mieszkanie może im posłużyć do prowadzenia tam działalności gospodarczej lub wykorzystania takiego lokum zarówno w celach mieszkalnych, jak i zawodowych, łącząc te funkcje. Lokalizacja w centrum jest w tym przypadku prestiżowa i gwarantuje dopływ większej liczby klientów. Dodatkowo jest to grupa o odpowiednich możliwościach finansowych, żeby opłacić taki zakup. Oczywiście to prawdopodobnie najmniej liczna kategoria nabywców z wszystkich omawianych, lecz godna uwagi.

Inwestorzy

Inwestowanie w nieruchomości jest obecnie bardzo popularne, zarówno pod względem lokowania kapitału, jak i samego zarabiania. Wartość mieszkań nie spada, a wręcz przeciwnie, systematycznie rośnie. Do tego można zarabiać na wynajmie, co przy takiej lokalizacji będzie tym bardziej korzystne. Z perspektywy inwestorów, lokal w takim miejscu jest zatem wręcz na wagę złota. W takim celu nabywane są zarówno nowe mieszkania, ale i te starsze, wymagające odnowienia czy remontu, gdyż każda transakcja tego typu okazuje się zwykle finalnie opłacalna.

Centrum Wrocławia nocą
fot. pixabay.com

Nowe mieszkania w centrum Wrocławia vs sytuacja na rynku wtórnym

Obecnie można znaleźć nowe mieszkania w centrum Wrocławia, choć oferty potrafią się pojawiać dość cyklicznie. Nieco stabilniejsza wydaje się sytuacja na rynku wtórnym. W kontekście deweloperów problemem jest przede wszystkim brak wolnej powierzchni. Z tego względu takich inwestycji nie ma w tym miejscu tak wiele, jak w innych rejonach miasta. Wypuszczane oferty szybko się zatem wyprzedają, jeszcze na długo przed finalizacją samej budowy. Możesz zatem znaleźć takie ogłoszenie, lecz w tym celu trzeba uważnie monitorować rynek i mieć również trochę szczęścia. W segmencie wtórnym stale widać chociaż parę propozycji, więc zakup lokalu w takim wariancie może być prostszy. Można tam natomiast znaleźć różne nieruchomości, czasem wymagające pewnego odnowienia. Oczywiście szukając lokum w centrum trzeba się przygotować na duży wydatek, gdyż pułap cenowy jest tu w zasadzie najwyższy w całym mieście, bez względu na sam standard wykończeniowy.

Ograniczone miejsce do inwestycji

Podaż nowych lokali mieszkalnych w centrum nie jest zbyt duża na tle innych części Wrocławia, co wynika jednak nie tyle z niechęci deweloperów, co po prostu braku dostępnej przestrzeni. Obszar ten jest bardzo rozwinięty i zabudowany, więc trudno odnaleźć tu place pod kolejne budowy. Wszelkie rynkowe szanse szybko są jednak wykorzystywane przez firmy deweloperskie, choć sporo inwestycji podejmowanych jest nie w bezpośrednim centrum, a jego najbliższej okolicy. Coraz częściej można się po prostu spotkać z działaniami mającymi na celu odnowienie starych kamienic i ewentualnie dobudowania do nich kolejnych pięter. Jeżeli szukasz takiej oferty, to polecamy na bieżąco śledzić ogłoszenia z bazy WGN i szybko reagować, gdyż tego typu mieszkania błyskawicznie odnajdują nabywców.

Ciekawe propozycje wtórne

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć założenie, że lokal w centrum łatwiej jest jednak odkupić od poprzedniego właściciela. Takich ofert też nie ma może zbyt wiele, lecz z reguły niemal nieustannie można się natknąć chociaż na parę takich ogłoszeń. Propozycje te mogą być dość zróżnicowane, gdyż pojawiają się takie mieszkania w wersjach odnowionych, wymagających odświeżenia czy wręcz do remontu. Bez względu na stan nie brakuje na nie jednak chętnych i z tego tytułu trzeba się liczyć z wysokimi cenami, nawet w przypadku nieruchomości pozostawiających nieco do życzenia pod względem stanu technicznego. W kontekście tej lokalizacji segment wtórny jest jednak naprawdę godny uwagi, gdyż można tam natrafić na bardzo atrakcyjne okazje. Popyt na mieszkania w centrach dużych miast zawsze jest ogromny i tak samo wygląda to w przypadku Wrocławia. Osoby o odpowiednich zasobach finansowych chętnie patrzą na ten kierunek zarówno ze względu na atrakcyjność mieszkalną, jak i inwestycyjną. Zachęcamy do śledzenia ofert z bazy WGN, jeżeli poszukujesz lokalu mieszkalnego w tej okolicy.