Rynek apartamentów na sprzedaż we Wrocławiu, jak również w całej Polsce w ciągu ostatnich lat zyskał na popularności. Polacy coraz chętniej inwestują w prestiżowe, nowe mieszkania. Dowodem na niesłabnący popyt jest stale rosnąca liczba nowych luksusowych inwestycji mieszkaniowych, nie wspominając o podaży na rynku wtórnym.

Spis treści:
Wrocławski rynek apartamentowy
Zabytkowy klasztor – nowa inwestycja na mapie Wrocławia
Co ma największe znaczenie dla inwestorów?
Wrocław na tle innych miast
Apartament na wynajem jako inwestycja

Rynek apartamentów na sprzedaż we Wrocławiu

Rynek apartamentów na sprzedaż we Wrocławiu z każdym rokiem oferuje coraz większą podaż przy rosnącym również popycie. Powstaje coraz więcej tego typu inwestycji. Aktualnie najpopularniejsze są lokalizacje w obrębie Starego Miasta (np. inwestycja Lofty przy fosie na terenie dawnego szpitala przy pl. Jana Pawła II) i na Śródmieściu, zwłaszcza na Kępie Mieszczańskiej, która zyskała renomę jednej z najciekawszych miejsc inwestycji mieszkaniowych i apartamentowych we Wrocławiu.

Zdecydowanie zmieniła się struktura rynku pierwotnego w stolicy Dolnego Śląska. Trudno niekiedy wskazać precyzyjnie granicę między standardem budowanych apartamentów i mieszkań. Niezwykle efektownie prezentują się projekty inwestycji firmy Toscom przy ul. Polaka obok placu Grunwaldzkiego – czy jednak faktycznie można w tym przypadku mówić o apartamentach, trudno jednoznacznie stwierdzić.

Obecnie inwestycje w topowych lokalizacjach, gdzie najwyższe ceny ofertowe za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego przekraczają 10 tysięcy złotych, osiągnęły aż 14-procentowy udział w całym rynku pierwotnym budowy mieszkań we Wrocławiu. Należy jednak wskazać olbrzymie zróżnicowanie, jeśli chodzi o typ budownictwa, usytuowanie i to, do kogo jest skierowana oferta. Łatwo wskazać, które inwestycje mają loftowy charakter: tak jest częściowo w przypadku inwestycji w dawnej zabudowie poprzemysłowej oraz kompleksach poszpitalnych; w inwestycji Browary Wrocławskie Archicom oferuje mieszkania w cenach od ok. 7500 zł / m2 do prawie 11 000 zł / m2; w inwestycji Lokum Vena na terenie szpitala dawniej należącego do Akademii Medycznej, ceny sięgają nawet 12 000 zł / m2. We wspomnianej inwestycji I2 Development na terenie dawnego szpitala im. Babickiego przy pl. Jana Pawła II, ceny mieszczą się w granicach 11 600 zł – 17 000 zł / m2. Lofty powstały także w Nowej Papierni i Kamienicy pod Pelikanem (RED Development) na Przedmieściu Oławskim przy ul. Kościuszki we Wrocławiu.
A co z apartamentami? Na Kępie Mieszczańskiej za apartamenty z widokiem na gmach Uniwersytetu Wrocławskiego w inwestycji Bulwary Książęce trzeba zapłacić nawet 13 500 zł /m2. W inwestycji Rakowiecka 47 (Vienna Development) trzeba się liczyć z wydatkiem nawet rzędu około 11 000 zł / m2. Najdroższa jest obecnie inwestycja Rezydencja Szczytnicka przy ul. Kazimierza Bartla na Zaciszu (Immobilio Group), gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić od 18 000 zł do 21 600 zł / m2.


Nowa inwestycja deweloperska we Wrocławiu – zabytkowy klasztor

Polski rynek luksusowych mieszkań staje się coraz bardziej różnorodny. Wśród wielu inwestycji widoczna jest wspólna koncepcja – łączenie luksusu z bliskością przyrody. Naszym zdaniem właśnie tego rodzaju inwestycje zasługują na wyróżnienie, ponieważ zapewniają mieszkańcom dostęp do wspaniałych terenów zielonych, a równocześnie nie zapominają o potrzebie komfortu mieszkania i łatwego dostępu do ścisłego centrum miasta.
Wrocław ma przed sobą jeszcze wiele ciekawych inwestycji. Grupa Arche kupiła zabytkowy kompleks szpitalny na Karłowicach wraz z 4-hektarową działką za 13 mln zł. W jego skład wchodzą dwa budynki o powierzchni 4 tys. i 2 tys. m kw. W pierwszym znajdą się hotel, restauracja i trzy sale konferencyjne. Znajdzie się w nim około 85 pokoi (1-4 osobowe), w tym pokoje przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a także ogólnodostępna restauracja, SPA i sale klubowe z przyległym patio. Drugi budynek pomyślano jako aparthotel. Planowany termin realizacji inwestycji: II kwartał 2023 r.

Na co zwracają uwagę kupujący przy wyborze apartamentu na sprzedaż we Wrocławiu?

Dla klientów inwestujących w zakup apartamentu na sprzedaż we Wrocławiu największe znaczenie ma dobra lokalizacja. Klienci cenią sobie unikatowe panoramy, czy to Starego Miasta, czy też parków albo akwenów wodnych. Ważną rolę przy podejmowaniu decyzji zakupu zaczyna odgrywać bliskość kawiarni, restauracji, siłowni, fitness, kameralnych skwerów, gdzie w przyjaznym otoczeniu można spędzić czas wolny. Szczególnie cenione są apartamenty z widokiem na rzekę (Odrę albo Oławę) lub z widokiem na najbardziej wartościowe zabytki miasta. Kameralnych apartamentowców powstaje w dalszym ciągu stosunkowo niewiele; większą popularnością cieszą się masowe inwestycje w ścisłym centrum, nawet jeśli ceny są niewiele niższe albo porównywalne z inwestycjami o najwyższym standardzie wykonania. Ulokowanie na terenie inwestycji siłowni, fitness i szeregu innych udogodnień, już niekoniecznie jest walorem inwestycji, a na pewno nie stanowi wyznacznika, czy dana inwestycja ma charakter mieszkaniowy. Wydaje się, że tego typu inwestycje, gdzie mieszkańcy mają dostęp do basenu (pod opieką ratownika), siłowni oraz baru z napojami bezalkoholowymi, gdzie obiekt jest monitorowany, pod stałym nadzorem firmy ochroniarskiej, z recepcją i dostępem do siłowni, będą na rynku wyjątkami. I takie inwestycje w centrach dużych miast są zapewne przyszłością rynku sprzedaży apartamentów.

Jak wygląda rynek apartamentów na sprzedaż we Wrocławiu na tle innych miast?

Przyjrzyjmy się zatem pozycji apartamentów na sprzedaż we Wrocławiu na tle innych polskich miast. We Wrocławiu powstaje bardzo mało inwestycji na terenie Starego Miasta. Jedyną aktualną w sprzedaży inwestycją apartamentową położoną na Starym Mieście jest wspomniana inwestycja realizowana przez I2 Development przy pl. Jana Pawła II. W Krakowie Stare Miasto stale zyskuje nowe inwestycje – zarówno w modernizowanych kamienicach, jak i na wolnych terenach. W porównaniu z Warszawą, Wrocław ma też nieco mniej inwestycji powstających w starej zabytkowej zabudowie – choć zaczyna się to zmieniać i można przypuszczać, że takie inwestycje jak Nowa Papiernia, Lofty przy Fosie, Lokum Vena czy Browary Wrocławskie znajdą kolejnych naśladowców na rynku wrocławskim, gdyż popyt na tego typu lokalizacje i budownictwo stale rośnie.

Ceny apartamentów i loftów we Wrocławiu są porównywalne z cenami w Krakowie czy Warszawie. W dalszym ciągu jest jednak taniej niż w najpopularniejszych kurortach nadmorskich, np. Świnoujściu, Sopocie czy Międzyzdrojach. Potencjał komercyjny Wrocławia stale jednak rośnie, a jeśli zacznie powstawać więcej apartamentowców z myślą o inwestycji w najem krótkoterminowy, ceny również będą zwyżkować.

Rynek nieruchomości w Warszawie jest kompletnie nieporównywalny. Warszawa ma też nieco inną strukturę społeczną z uwagi na fakt, że większość dużych korporacji, np. banków, firm doradczych, ma właśnie w Warszawie swoje siedziby. Warszawa to także stolica kraju i trzeba pamiętać, że nie tylko politycy, ale i pracownicy parlamentu, kancelarii rządu, poszczególnych departamentów i ministerstw, sądów i urzędów odpowiedzialnych za wybrane obszary należące do sektora publicznego również tworzą ważną część warszawskiej społeczności lokalnej. Na prestiż Warszawy składa się wiele elementów społecznych, politycznych i kulturalnych (największe teatry, muzea oraz inne instytucje kultury także odpowiadają za prestiż stolicy).
Pamiętajmy też, że zabudowa centrum Warszawy wokół placu Defilad pozwala na budowę wyjątkowo wysokich wieżowców. We Wrocławiu, niestety, nie posiadamy podobnej zabudowy, z wyjątkiem kilku wyróżniających się wysokością budynków apartamentowych, takich jak Sky Tower, ATAL Towers czy Odra Tower.


Ile można zarobić na wynajmie apartamentu we Wrocławiu?

Dobrej klasy apartamentowce są w cenie niezależnie od położenia na mapie takiego miasta jak Wrocław. Nowe mieszkania i apartamenty można skutecznie wynająć niemal w każdej lokalizacji.
Rynek apartamentów we Wrocławiu z każdym rokiem oferuje coraz większą podaż przy równolegle rosnącym popycie. Ceny we Wrocławiu są porównywalne z cenami w Krakowie czy Warszawie. Potencjał komercyjny Wrocławia stale rośnie, a jeśli zacznie powstawać więcej apartamentowców z myślą o inwestycji w najem krótkoterminowy i długoterminowy, ceny również będą zwyżkować.

Ile teraz można zarobić na wynajmie? Aktualnie średnie stopy zwrotu z inwestycji na wynajem we Wrocławiu wynoszą nieco ponad 5% w skali roku, jednak odpowiednia lokalizacja i standard apartamentu umożliwiają podwyższenie tego poziomu. Nowe mieszkanie o powierzchni 35-40 m2 na osiedlach Oporów, Muchobór Wielki i Muchobór Mały można wynająć minimalnie za 1500 zł miesięcznie. Przy zakupie apartamentu na wynajem za około 5900 zł/m2 z aranżacją pod klucz, stopa zwrotu z inwestycji wynieść może jednak zdecydowanie powyżej 5%. W przypadku powierzchni ok. 40 m2, można spróbować uzyskać czynsz najmu powyżej 2000 zł. Trudno jednak przewidzieć, jak w danej chwili zareaguje rynek. Według analityków WGN wydaje się, że kwota 2250 zł stanowi górną granicę. Przy najmie na poziomie 2100-2250 zł rentowność inwestycji ocenia na 6,81-7,28% w skali roku.