Kupię mieszkanie we Wrocławiu! Obecnie w wielu serwisach czy w mediach społecznościowych można znaleźć ogłoszenia, które rozpoczynają się od tych słów. Niestety jeśli są to prywatne wpisy, to może to być okazja dla nieuczciwych sprzedawców. Doradzamy na co zwrócić uwagę przed zakupem i o co zadbać w kontekście całej transakcji, żeby ta przebiegła bezpiecznie i zgodnie z oczekiwaniami. Zachęcamy też do zapoznania się ze sprawdzonymi ofertami rekomendowanymi przez Wielką Giełdę Nieruchomości.

Spis treści
Jakie aspekty warto rozważyć przed zakupem?
Na co uważać przy nabywaniu lokum z drugiej ręki?
Stan samego lokalu
Kwestie formalne
Która dzielnica będzie najlepsza?
Czy warto decydować się na transakcje bez pośredników?

Kupię mieszkanie we Wrocławiu! Jeśli chcesz wystawić takie ogłoszenie, sprawdź, jakie aspekty warto rozważyć przed zakupem

Decydując się na kupienie mieszkania we Wrocławiu, powinieneś wziąć pod uwagę kilka kwestii. Wpływają one na atrakcyjność poszczególnych ofert oraz to czy dane lokum będzie potem spełniało oczekiwania. Należy przy tym pamiętać, że zwykle trzeba decydować się na pewne kompromisy dotyczące niektórych czynników. Wpływ na to ma oczywiście budżet, który opiera się na wkładzie własnym oraz ewentualnie uzyskanym do tego finansowaniu. W praktyce większość osób ma tutaj pewne ograniczenia, które wymagają czasem opuszczenia nieco wymagań, zwłaszcza w kwestii lokalizacji i metrażu. Z pewnością warto jednak patrzeć także na aspekty związane z bezpośrednim otoczeniem, gdyż będzie to miało znaczący wpływ już na etapie użytkowania takiego lokalu mieszkalnego.

Lokalizacja

Jednym z kluczowych czynników na rynku nieruchomości pozostaje lokalizacja. To właśnie położenie w dużej mierze determinuje cenę lokalu oraz zainteresowanie, jakie takie lokum wzbudza wśród potencjalnych nabywców. Podstawą jest wybór między mieszkaniami blisko centrum, a tymi znajdującymi się bliżej obrzeży miasta. Wiele zależy tutaj od tego w jaki sposób i gdzie pracujesz - jeżeli codziennie musisz dojechać do biura na Śródmieściu, to wybór peryferii Wrocławia okaże się mocno uciążliwy. Jeżeli jednak nie musisz udawać się każdego dnia do centrum, pracujesz zdalnie lub w innym rejonie miasta, to może to być dobre rozwiązanie. Peryferia są też bardzo korzystne jeśli liczysz na mieszkanie w nieco spokojniejszej okolicy, co będzie szczególnie ważne dla rodziców z dziećmi. Warto rozważyć zatem odległość oraz dostępność komunikacyjną względem miejsca pracy czy domów przyjaciół bądź rodziny, do których często przyjeżdżasz.

Finalizowanie transakcji kupna
fot. pixabay.com

Metraż i budżet

Na rynku możesz znaleźć kawalerki, mieszkania 2-, 3-, 4- czy nawet 5-pokojowe. Dobór poszczególnych wariantów zależy od potrzeb i warto zwracać uwagę także na to jaki jest realny metraż, gdyż może się okazać, że któryś pokój jest bardzo duży, co wpływa na postrzeganie całego lokalu. Poszczególne wybory są też oczywiście uzależnione od możliwości finansowych. Przy kalkulowaniu budżetu na zakup, trzeba liczyć całościowy koszt nabycia mieszkania, doliczając podatek od czynności cywilnoprawnych, koszty pośrednictwa czy usług notarialnych. Większość osób decyduje się na to, żeby kupować nieco większe lokale niż są im aktualnie potrzebne, gdyż myślą także o przyszłości. Pary, które nie mają na razie dzieci, lecz za parę lat będą chciały pomyśleć o potomkach, powinny uwzględnić to już na etapie zakupu. Inwestycje w nieruchomości są kosztowne i zwykle dokonuje się ich w perspektywie dłuższego czasu. Dlatego trzeba brać pod uwagę nie tylko aktualne, ale także przyszłe potrzeby.

Otoczenie i infrastruktura

W kontekście samych budynków mieszkalnych, podstawą jest właściwie wybór między wyższymi blokami oraz popularną obecnie niską zabudową. Ta druga charakteryzuje się tym, że osiedla mają bardziej kameralny charakter, co odpowiada wielu osobom. Stąd aktualnie większość deweloperów inwestuje właśnie w takie projekty. Wybierając mieszkania z rynku wtórnego, musisz się natomiast liczyć z tym, że większość znajduje się w obiektach ze starego budownictwa. Będzie to także widoczne w układzie pomieszczeń we wnętrzu. Obecnie standardem jest wyznaczanie aneksu kuchennego w pokoju dziennym, podczas gdy kiedyś preferowano niewielkie, ale oddzielne pomieszczenia z kuchnią. Z pewnością rozsądnie będzie zweryfikować otoczenie danego budynku. Warto upewnić się czy w pobliżu nie ma hałaśliwych tras czy zakładów przemysłowych. Dobrym posunięciem będzie także sprawdzenie planów zagospodarowania najbliższych terenów i ewentualnie zaplanowanych już nowych budynków, które mogłyby nagle diametralnie zmienić postrzeganie okolicy. Ważnym aspektem jest dostępność lokalnej infrastruktury. Poza sklepami i punktami handlowymi, istotne są urzędy czy placówki medyczne, a dla rodziców z dziećmi także przedszkola i szkoły. Kolejnym punktem są najbliższe przystanki komunikacji miejskiej, a dla osób zmotoryzowanych - miejsca parkingowe, w tym najlepiej na strzeżonych placach lub w garażach.

Dostępność terenów zielonych

Obecnie dla wielu kupców niebagatelną rolę odgrywa dostęp do terenów zielonych. W takie miejsca można się udać z myślą o spacerach czy aktywnościach sportowych, co pozwala oderwać się na chwilę od wielkomiejskiego zgiełku i w pełni się odprężyć. Pod tym względem Wrocław prezentuje się jednak bardzo korzystnie, ponieważ w wielu rejonach miasta znajdują się duże parki. Na obrzeżach miasta wciąż nie brakuje także niezabudowanych terenów, które stwarzają dodatkowe możliwości. Z myślą o takich wymaganiach klientów, deweloperzy coraz częściej inwestują również w ogródki przy mieszkaniach czy przynajmniej wspólne tereny rekreacyjne przy budynkach mieszkalnych.

Kupię mieszkanie we Wrocławiu na rynku wtórnym. Na co trzeba zwrócić uwagę, nabywając lokum z drugiej ręki?

Kupię mieszkanie we Wrocławiu - takie ogłoszenia, które zostają zamieszczone przez prywatnych nabywców, dotyczą głównie lokali z rynku wtórnego. W takiej sytuacji trzeba jednak zachować szczególną uwagę. W kontekście deweloperów proces przygotowania do zakupu opiera się przede wszystkim na sprawdzeniu wiarygodności danej firmy. Potem trzeba też uważać przy samym podpisywaniu umowy. W przypadku mieszkań z drugiej ręki, sytuacja wymaga jeszcze większej ostrożności. Oczywiście należy zweryfikować przedstawianą ofertę ze stanem faktycznym. Takie oględziny dobrze jest robić w ciągu dnia, gdy właścicielom trudniej zatuszować ewentualne niedogodności. Przy lokalach do remontu, rozsądnie jest zabrać ze sobą fachowca, który pomoże przy okazji w wycenie potrzebnych prac. Najważniejsze jest jednak upewnienie się odnośnie stanu prawnego mieszkania, gdyż ewentualne oszustwa sprzedających, mogą być potem bardzo przykre w skutkach.

Stan mieszkania i budynku

Każdy sprzedający stara się oczywiście zaprezentować swoją ofertę w korzystny i atrakcyjny sposób. Kluczem jest jednak wizyta, podczas której kupujący ogląda mieszkanie. Ten właśnie etap pozwala poznać realny stan mieszkania. Ten nie zawsze, lecz w wielu sytuacjach, może jednak odbiegać od tego co twierdził sprzedawca. Wbrew pozorom wiele wątpliwości mogą budzić odnowione mieszkania - należy sprawdzić wtedy czy dane prace zostały wykonane jakościowo i solidnie. Ważne jest zweryfikowanie powierzchni lokalu oraz sprawdzenie równości podłogi, stanu instalacji, ścian oraz szczelności okien. Rozsądnie jest upewnić się także czy układy wentylacyjne są sprawne i w łazience czy kuchni nie czuć jakiś niepokojących zapachów. Poza mieszkaniem należy się też spojrzeć jak prezentuje się cały budynek. Warto dopytać się o szczegóły dotyczące wieku obiektu oraz materiałów z jakich został wykonany. Ogólny stan budynku (ewentualne pęknięcia czy zacieki) oraz klatki schodowej będzie świadczył o tym jak zarządzane jest dane miejsce. Jeśli całość prezentuje się niekorzystnie i nie ma potwierdzonych planów odnośnie napraw, to może to oznaczać późniejsze kłopoty, niewynikające wcale z wad mieszkania, lecz całego budynku. Dobrze jest również sprawdzić czy ewentualna winda znajdująca się w danym bloku mieszkalnym, działa sprawnie i nie hałasuje oraz czy same ściany dobrze tłumią dźwięki dochodzące z ulicy, gdyż w przeciwnym razie może to być uciążliwe.

Kamienice na Rynku we Wrocławiu
fot. pixabay.com

Kwestie prawne

Oczywiście aspekty wizualne są bardzo ważne i atrakcyjne lokale wzbudzają u kupujących pozytywne emocje. Przy takich transakcjach należy jednak zachować cały czas racjonalne podejście. Dotyczy to w szczególności weryfikacji stanu prawnego danego mieszkania. Głównym punktem jest sprawdzenie aktualnego odpisu księgi wieczystej. Należy się dowiedzieć czy sprzedający posiada prawo własności do lokalu czy opiera się na użytkowaniu wieczystym od państwa. Przy prawie własności ważne jest też czy mowa o spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu czy całkowitej odrębności własnościowej. W tym pierwszym przypadku formalnym właścicielem mieszkania pozostaje spółdzielnia mieszkaniowa, a nabywa się prawo do jego użytkowania. Te kwestie znacząco wpływają na to czy lokatorzy mają potem bezpośredni wpływ na zarządzanie nieruchomością. Przy ofertach z drugiej ręki, koniecznością jest również weryfikacja czy dane mieszkanie nie jest zadłużone lub obciążone hipoteką. Trzeba się też upewnić czy w lokalu nie są zameldowani dodatkowi lokatorzy. Jeśli nie da się tego sprawdzić, to warto zadbać o stosowne oświadczenie sprzedającego, iż żadne osoby trzecie nie mają praw dotyczących takiego lokum.

Kupię mieszkanie do remontu we Wrocławiu. Na co trzeba uważać?

Przy kupowaniu mieszkania do remontu we Wrocławiu, przede wszystkim trzeba oszacować koszty największych i niezbędnych prac. Dotyczy to głównie wymiany instalacji czy też renowacji podłóg i ścian. Wbrew pozorom czasem lokale pod gruntowny remont okazują się bardziej opłacalne, niż te z pozoru odnowione, gdy okazuje się, że prace zostały wykonane powierzchownie i wkrótce wymagają niespodziewanych inwestycji. Mimo wszystko takie lokale kupują jednak głównie osoby nastawione na zarobek. Mieszkanie do remontu może być doskonałą inwestycją, pod warunkiem dobrego oszacowania wszystkich kwestii finansowych i rozsądnego przeprowadzenia prac naprawczych. Oglądając takie lokum powinieneś upewnić się, które prace jesteś w stanie wykonać samemu, a które wymagają pomocy specjalistów i ile mogłyby kosztować takie usługi.

Gdzie warto kupić mieszkanie we Wrocławiu i czy korzystać z usług pośredników? Sprawdź, czym się wyróżniają Krzyki i Psie Pole

Jeżeli podjąłeś decyzję, że kupujesz mieszkanie we Wrocławiu, to kluczowy będzie wybór odpowiedniej części miasta oraz decyzja o tym, czy opłaca się to robić bez pośrednika. Poszczególne dzielnice, w tym Krzyki i Psie Pole, mają swoją charakterystykę, która sprawia, iż dane lokalizacje najlepiej nadają się dla określonych grup nabywców. Na rynku znajdziesz także różne oferty. Część z nich obejmuje mieszkania w starszych budynkach, lecz wyróżniające się choćby willowym charakterem lub dobrym położeniem. W ostatnich latach w stolicy Dolnego Śląska dokonywanych jest wiele inwestycji deweloperskich. Z tego względu dostępne są tutaj mieszkania w niższych lub wyższych zabudowach, a także z określonymi udogodnieniami. Przystępując do decyzji zakupowych musisz też wybrać czy zamierzasz dokonać transakcji na własną rękę, czy wolisz skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika.

Śródmieście, Stare Miasto, Krzyki, Fabryczna, Psie Pole. Którą dzielnicę wybrać?

Dla osób, które chcą się znajdować w centrum wydarzeń, na pewno dobrym wyborem będą Śródmieście oraz Stare Miasto. Warto mieć jednak na uwadze, że te okolice są bardzo ruchliwe, a same ceny będą zdecydowanie najwyższe względem wszystkich lokalizacji we Wrocławiu. Wiąże się to z bardzo dobrym położeniem, a także faktem, iż ograniczona ilość miejsca sprawia, że inwestycje deweloperskie są tam dokonywane stosunkowo rzadko. Opłaty za mieszkania w tym rejonie w większości przypadków przekraczają 9000 zł/m2, a przy wielu lokalach oscylują znacznie powyżej granicy 10 000 zł/m2. Podobne stawki można spotkać w kontekście budynków znajdujących się w północnej części Krzyków, blisko Śródmieścia. Jeśli chodzi o same Krzyki, to jest to najpopularniejsza dzielnica Wrocławia. Zlokalizowane tutaj mieszkania są dobrze skomunikowane z centrum, a jednocześnie dzielnica posiada dobrą bazę infrastrukturalną, więc wszelkie punkty usługowe można znaleźć na miejscu. Nie brakuje tu także terenów zielonych, ważnych dla osób aktywnych i rodzin z dziećmi. Obecnie deweloperzy chętnie dokonują inwestycji w rejonach Krzyków oddalonych na południe, a więc znajdujących się już bardziej na obrzeżach. Możesz tam jednak liczyć na atrakcyjne ceny oraz większy spokój niż w centralnych rejonach miasta. Podobnie jest w przypadku Fabrycznej, która również jest już bardzo doceniania. Dzielnica jest nieco gorzej skomunikowana z resztą miasta niż Krzyki, natomiast jest tu jeszcze dużo zieleni oraz bardziej otwartej przestrzeni. Nowe mieszkania na zachodzie dzielnicy charakteryzują się też niską zabudową, charakterystyczną dla osiedli typowo rodzinnych. Wreszcie pozostaje wybór lokali mieszkalnych w północnym rejonie miasta, a więc na Psim Polu. Ta dzielnica jest uważana za peryferyjną i rzeczywiście większość jej obszaru oznacza mieszkanie na obrzeżach oraz dość utrudniony dojazd do centrum. Rejon ten ulega jednak znacznym zmianom i będzie dobry dla osób poszukujących spokoju, a przede wszystkim wyraźnie niższych cen.

Zachód słońca nad Ostrowem Tumskim
fot. pixabay.com

Czy warto kupować bez pośrednika?

Kupowanie mieszkania we Wrocławiu bez pośredników, na pewno przysporzy więcej obowiązków oraz wiąże się z pewnym ryzykiem. Wspomniane wcześniej kwestie prawne oraz dopełnianie formalności dotyczących transakcji, najsprawniej przebiega jednak pod okiem specjalistów. Warto również pamiętać, że dobry pośrednik może też pomóc kupcowi w uzyskaniu kredytu na poczet ewentualnego zakupu. Na takie wsparcie możesz liczyć korzystając z usług WGN, które bazuje na latach doświadczenia w zakresie obrotu na rynku nieruchomości. Możesz być także spokojnym o wiarygodność sprzedawców, którzy publikują u nas swoje oferty, w przeciwieństwie do wielu ogłoszeń zamieszczanych prywatnie na nieformalnych serwisach. Do kupowania mieszkania trzeba podejść bardzo spokojnie i racjonalnie. Na rynku nieruchomości we Wrocławiu nie brakuje ciekawych ofert, więc z pewnością znajdziesz lokum, które będzie w zasięgu finansowym oraz spełni wszelkie oczekiwania. Do dyspozycji są zarówno starsze, jak i zupełnie nowe mieszkania, w różnych rejonach miasta. Jeśli poszukujesz lokum do kupienia, to zachęcamy do skorzystania z usług WGN, dzięki czemu odnajdziesz wymarzony lokal i unikniesz ewentualnych niespodzianek przy finalizowaniu transakcji.