Rynek mieszkaniowy w stolicy Dolnego Śląska notuje obecnie prawdziwe ożywienie. Kupujący poszukują lokali mieszkalnych zarówno na rynku pierwotnym, jak również wtórnym. Zainteresowanie lokalami stale wzrasta i nie wydaje się, aby w najbliższym czasie sytuacja miała ulec zmianie. Deweloperzy dostarczają na wrocławski rynek kolejne projekty mieszkaniowe, dzięki czemu kupujący mają szeroki wachlarz lokali do wyboru. Również na rynku wtórnym zauważalny jest przyrost liczby ofert. Fakt ten nie powinien zaskakiwać, gdyż windujące stale w górę ceny oznaczają, że obecnie jest najlepszy czas na sprzedaż nieruchomości.
Spis treści:
Ceny wciąż rosną
Koronawirus niegroźny dla sektora mieszkaniowego
Ile za metr kwadratowy własnego M.?
Rośnie wachlarz ofert
Wszystkie lokale mieszkalne na celowniku kupujących
Konkurencja pod lupą
Złoty czas na sprzedaż.... ale nie na zakup
Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu z coraz wyższymi cenami
Stolica Dolnego Śląska przyciąga osoby, które poszukują mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu. Wrocławski rynek mieszkaniowy notuje obecnie bardzo duży rozkwit, dzięki czemu wachlarz ofert lokali mieszkalnych na sprzedaż jest w tej chwili szeroki. Kupujący mogą więc wybierać spośród wielu ofert. Co jednak ciekawe, o ile ofert na rynku przybywa, o tyle również ceny szybują w górę. Właściciele mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu dostrzegli szansę na sprzedaż mieszkania w dobrej cenie, stąd wielu z nich podjęło decyzję o sprzedaży właśnie teraz. Również deweloperzy dostrzegają duży potencjał do sprzedaży lokali z rynku pierwotnego w dobrej cenie.
Pandemia nie zaszkodziła segmentowi mieszkaniowemu
Mieszkaniówka dobrze poradziła sobie z pandemią, jaka wybuchła w naszym kraju w ubiegłym roku. Wiele segmentów rynku nieruchomości odczuło mocno negatywne skutki pandemii i wprowadzonego lockdownu. Rynek mieszkaniowy tylko na początku zamarł, jednak sytuacja uległa szybkiej poprawie. Deweloperzy nie mieli zamiaru liczyć strat, które spowodowałby zastój dopinanych transakcji. Szukali więc alternatywnych metod sprzedaży lokali. Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu można było oglądać dzięki wirtualnym spacerom, co wielu kupującym pomogło w podjęciu ostatecznej decyzji o zakupie. Dzięki szybkiej reakcji ze strony deweloperów rynek mieszkaniowy nie zatrzymał się. Co więcej, pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, deweloperzy nie zrezygnowali z podejmowania się kolejnych projektów. Dzięki temu dostarczanie nowych mieszkań na rynek będzie trwało nieprzerwanie. Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na sprzedaż we Wrocławiu
Ceny szybują w górę
Sektor mieszkaniowy nie tylko nie poddał się wpływowi pandemii, ale wręcz rozwinął się krótko po jej wybuchu. Obecnie ceny lokali mieszkalnych stale idą w górę, a wzrosty te uwidoczniły się już na początku roku.
Doskonale obrazuje to raport opublikowany przez Narodowy Bank Polski (NBP): Baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN. Są to średnie ceny ofertowe:
Przykładowo, w Białymstoku w IV kwartale 2020 roku cena za metr kw. mieszkania z rynku pierwotnego wynosiła 6238 złotych, natomiast w I kwartale 2021 roku wzrosła do 6509 złotych za metr. kw.
W Gdańsku cena za metr kw. w IV kwartale 2020 roku wynosiła 9689 złotych (rynek pierwotny), natomiast w I kwartale 2021 roku wzrosła do 10 068 złotych za metr.
W Warszawie w IV kwartale 2020 roku średnia cena za mieszkanie z rynku pierwotnego wyniosła 10 750 złotych za metr, a już w I kwartale 2021 roku - 10 969 złotych za metr.
Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu również odnotowały wzrost cen. W IV kwartale 2020 roku cena za mieszkanie na sprzedaż we Wrocławiu na rynku pierwotnym osiągnęła średnią cenę w wysokości 8630 złotych za metr, a już w I kwartale 2021 roku - 9062 złotych za metr kw.
Podobnie przedstawia się sytuacja na rynku wtórnym.
W Białymstoku w IV kwartale 2020 roku cena za metr kw. mieszkania z rynku wtórnego wynosiła 6398 złotych, natomiast w I kwartale 2021 roku wzrosła do 6700 złotych za metr. kw.
W Gdańsku cena za metr kw. w IV kwartale 2020 roku wynosiła 10 523 złotych (rynek wtórny), natomiast w I kwartale 2021 roku wzrosła nieznacznie do 10 529 złotych za metr.
W Warszawie w IV kwartale 2020 roku średnia cena za mieszkanie z rynku wtórnego wyniosła 11 893 złotych za metr, a już w I kwartale 2021 roku - 12 217 złotych za metr.
Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu także odnotowały wyraźny wzrost cen na rynku wtórnym. W IV kwartale 2020 roku cena za mieszkanie na sprzedaż we Wrocławiu na rynku wtórnym osiągnęła średnią cenę w wysokości 8597 złotych za metr, a już w I kwartale 2021 roku - 8715 złotych za metr kw.
Powyższe zestawienie obrazuje, że wzrostowi uległy nie tylko ceny za mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu. Sytuacja to dotyczy rynku mieszkaniowego w całym kraju.
Przybywa nowych mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu
Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem wśród kupujących. Rynek ma do zaoferowania dużo zróżnicowanych ofert. Kupujący znajdą w stolicy Dolnego Śląska kompaktowe kawalerki, komfortowe mieszkania 2- oraz 3-pokojowe, a także bardziej przestronne mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu liczące 4 lub 5 pokoi. Lokale mieszkalne są przy tym dostępne praktycznie w każdym zakątku miasta, dzięki czemu każdy kupujący może wybrać najbardziej dogodną dla siebie lokalizację.
Tak bogaty wybór kupujący zawdzięczają zarówno dużej aktywności deweloperów, którzy stale dostarczają na rynek nowe mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu, jak i właścicielom lokali z rynku wtórnego. O ile bowiem inwestycje deweloperskie powstają obecnie częściej w skrajnych lokalizacjach miasta, o tyle mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu z rynku wtórnego często mogą pochwalić się bardzo dobrą, centralną lokalizacją. Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na sprzedaż we Wrocławiu
Kupujący przyglądają się wszystkim ofertom
Można by się spodziewać, że większość kupujących zwróci się ku lokalom mieszkalnym z rynku pierwotnego. Tymczasem okazuje się, że mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu z rynku wtórnego także cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Kupujący skrupulatnie przyglądają się pełnej ofercie rynku. Dla jednym istotny będzie stan deweloperski, podczas gdy inni będą woleli postawić na gotowe, wykończone mieszkanie, które jest już gotowe do zamieszkania. Niejednokrotnie jednak kupujący zmieniają swoje kryteria wyboru, jeśli jakaś oferta wyjątkowo przypadnie im do gustu, pomimo tego, że odbiega od ich pierwotnych preferencji, czy to pod kątem lokalizacji czy standardu. Nie da się ukryć, że obecnie, kiedy to ceny za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego idą w górę, kupujący są skłonni iść na pewne ustępstwa.
Deweloperzy weryfikują, jakie mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu buduje konkurencja
Deweloperzy stale badają potrzeby mieszkaniowe Polaków. Nie zapominają jednak o tym, aby weryfikować, jakie mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu oferuje konkurencja. Oba te czynniki są brane przez deweloperów przez uwagę przy opracowywaniu kolejnych projektów mieszkaniowych. Dzięki badaniom potrzeb mieszkaniowych oraz oferty konkurencji są oni w stanie oszacować, gdzie znajduje się luka mieszkaniowa i dostosować nowe projekty tak, aby trafiały w potrzeby kupujących. Dzięki temu oferta mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu jest obecnie bardzo różnorodna. Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na sprzedaż we Wrocławiu
Dobry czas dla sprzedających
Obecna sytuacja w mieszkaniówce jest bardzo korzystna dla sprzedających. Odwrotnie sytuacja prezentuje się kupującym, którzy muszą przygotować się na większe wydatki. Niektórzy postanowili wstrzymać się z decyzją o zakupie mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu i czekają, aż ceny się ustabilizują. A tak będzie z pewnością, gdyż ceny już teraz są bardzo wysokie.
Na sytuacji starają się zyskać właściciele mieszkań z rynku wtórnego oraz deweloperzy, którzy próbują sprzedać jak największą liczbę lokali, póki ceny za metr utrzymują wysoki poziom. Jest to okres bardzo dla nich korzystny, dlatego liczą na sprzedaż, zanim ceny zaczną spadać.
Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna Komercja24.pl