W ostatnich latach ceny mieszkań na sprzedaż bardzo wzrosły. Powodem tego jest choćby wysoka inflacja, zachwiana gospodarka a także ceny usług firm wykonawczych. Nie należy zapominać o dużych podwyżkach cen za materiały budowlane i wykończeniowe, co również znajduje przełożenie w końcowych cenach nieruchomości o charakterze mieszkalnym.
Spis treści:
Lokale mieszkalne trudno dostępne
Rząd ma wspomóc sektor nowym programem mieszkaniowym
Inwestorzy komercyjni stale śledzą zmiany na rynku
Nabywcy mogą liczyć na niższe ceny za m2?
M., które nie grzeją długo miejsca na rynku sprzedaży
Formy wsparcia w ramach rządowego programu Pierwsze Mieszkanie
Mieszkania na sprzedaż ciężko dostępne dla Polaków
Dostępność mieszkań na sprzedaż na polskim rynku zmalała. Pomimo zadowalającej podaży, nie każdego jest obecnie stać na zakup nieruchomości o charakterze mieszkalnym. Ceny lokali mieszkalnych poszły na tyle w górę, że część osób, które jeszcze do niedawna mogły pozwolić sobie na ich zakup, obecnie nie mają już takiej możliwości. Z uwagi na wzrost cen materiałów budowlanych i wykończeniowych deweloperzy musieli realizować inwestycje za większe kwoty, niż do niedawna. Wzrosły też ceny podwykonawców realizujących inwestycje. Wszystko to znalazło odzwierciedlenie końcowych cen ofertowych za nowe M. Podrożał również rynek wtórny, ponieważ obecni właściciele nieruchomości często planują zakup nowego lokalu mieszkalnego. Szacują więc wartość bieżącej nieruchomości na tyle wysoko, aby móc pozwolić sobie na zakup kolejnej.
fot. WGN Gryfice / Apartament na sprzedaż
Program Pierwsze Mieszkanie ma pomóc w przywróceniu ładu w sektorze mieszkaniowym?
Z początkiem lipca br. w życie wejść na nowy rządowy program – Pierwsze Mieszkanie. Ma on stanowić wsparcie dla nabywców w sektorze mieszkaniowym. Warianty oferowane w ramach programu Pierwsze Mieszkanie – czyli Bezpieczny Kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe, mają przyczynić się do zwiększenia dostępności do mieszkań na sprzedaż. Co istotne, program dopuszcza, że jego beneficjenci mogą nabyć lokal mieszkalny tak z rynku pierwotnego, jak i z rynku wtórnego. To bardzo duży plus, ponieważ ożywienia można spodziewać się w całym sektorze, a nie tylko w ofercie deweloperskiej. Program ten jednak niesie ze sobą pewne ograniczenia, ponieważ nie każdy będzie mógł z niego skorzystać. Podstawowym ograniczeniem jest wiek beneficjenta. Osoba taka nie może mieć więcej, niż 45 lat. Kolejnym warunkiem możliwości wzięcia udziału w rządowym programie jest brak własnościowej nieruchomości o charakterze mieszkalnym. Co więcej, osoba, która chce skorzystać z programu, nie tylko nie może posiadać lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego obecnie, ale też nie mogła posiadać go w przeszłości.
Deweloperzy stale monitorują sytuację na rynku
Wiadomość o pojawieniu się na rynku nowego programu ucieszyła nie tylko potencjalnych beneficjentów, ale zapewne również deweloperów, którzy posiadają w swojej ofercie gotowe lokale mieszkalne. Deweloperskie mieszkania na sprzedaż wolniej znajdują obecnie nabywców, więc deweloperzy mogą liczyć na wzrost zainteresowania ich ofertą, kiedy program Pierwsze Mieszkanie wejdzie w życie. Obecnie deweloperzy starannie monitorują rynek przed podjęciem decyzji o realizacji nowego projektu. Lokale mieszkalne sprzedają się wolniej, w związku z czym deweloperzy analizują, jakie M. cieszą się największym powodzeniem i starają się dostarczać je na rynek. Dzięki temu mają szansę na szybsze znalezienie nabywców dla swoich mieszkań na sprzedaż.
Czy po 1 lipca 2023 roku ceny za mieszkania na sprzedaż zaczną spadać?
Czy nowy rządowy program Pierwsze Mieszkanie rzeczywiście sprawi, że wzrośnie zainteresowanie mieszkaniami na sprzedaż? Z uwagi na to, że program dopuszcza możliwość zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego oraz rynku wtórnego, można spodziewać się sporego ożywienia w sektorze. Pozostaje obecnie w sferze domysłów, czy program Pierwsze Mieszkanie przyciągnie wielu beneficjentów. Z pewnością dowiemy się tego po 1 lipca 2023 roku, kiedy program zostanie rozpoczęty.
fot. WGN Kalisz / Mieszkanie na sprzedaż w Ostrowie Wlkp.
Jakie lokale mieszkalne najszybciej schodzą obecnie z rynku?
Obecnie największą popularnością w sektorze mieszkaniowym cieszą się lokale o niewielkiej powierzchni, które mieszczą się w budżecie większej ilości nabywców. Z rynku szybko znikają kawalerki, które cieszą się powodzeniem zarówno wśród prywatnych kupujących, jak również inwestorów, którzy z uwagi na ich atrakcyjną cenę, niejednokrotnie nabywają je za gotówkę. Popularne są również mieszkania na sprzedaż oferujące 2 pokoje. Większe metraże, z uwagi na wyższą cenę, dłużej czekają na nabywców. Być może jednak ta sytuacja ulegnie zmianie, kiedy w życie wejdzie program Pierwsze Mieszkanie.
Bezpieczny Kredyt 2% i Konto Mieszkaniowe
W ramach programu Pierwsze Mieszkanie uruchomione mają zostać dwa warianty wsparcia beneficjentów. Pierwszym z nich ma być Bezpieczny Kredyt 2%, a drugim Konto Mieszkaniowe. Poniżej omówimy pokrótce oba warianty, aby przybliżyć, na jaki rodzaj wsparcia mogą liczyć osoby, które planują poszukiwania swojego pierwszego mieszkania na sprzedaż. Bezpieczny Kredyt 2% ma cechować się atrakcyjnym, niskim oprocentowaniem. Beneficjenci powinni mieć jednak na uwadze, że do oprocentowania w wysokości 2% należy doliczyć jeszcze marżę, jaką narzuci bank, który bierze udział w programie. Realnie kredyt nie będzie więc oprocentowany wyłącznie na 2%.
Dodatkowo preferencyjne oprocentowanie będzie obowiązywało jedynie przez okres pierwszych 10 lat od momentu rozpoczęcia spłacania hipoteki przez beneficjenta. Maksymalna wysokość kredytu hipotecznego, o jaki może ubiegać się beneficjent, ma wynosić 500 000 złotych w przypadku singli, oraz 600 000 złotych w przypadku par oraz małżeństw, które wychowują razem co najmniej jedno dziecko. Co istotne, wkład własny do kredyty nie będzie wymagany, co stanowi duże odciążenie dla osoby, która planuje rozpocząć poszukiwania idealnego miejsca do życia. Co ważne – jeśli beneficjent skorzysta z Bezpiecznego Kredytu 2%, musi pamiętać o tym, że przez okres kolejnych 10 lat nie będzie mógł nabyć innego lokalu mieszkalnego lub domu na własność. Drugim wariantem, jaki będzie oferowany w ramach rządowego programu Pierwsze Mieszkanie, ma być Konto Mieszkaniowe. Ma to być specjalne konto oszczędnościowe, które banki będą proponowały beneficjentom programu Pierwsze Mieszkanie. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że nie wszystkie banki będą oferowały opcję skorzystania z Konta Mieszkaniowego.
Beneficjent programu Pierwsze Mieszkanie powinien zweryfikować, jakie banki biorą udział w programie. Okres gromadzenia środków finansowych na Koncie Oszczędnościowym ma wynosić od 3 do 10 lat. Beneficjent programu Pierwsze Mieszkanie będzie miał co miesiąc wpłacać na konto określoną kwotę. Minimalna miesięczna wpłata może wynosić 500 złotych, a maksymalna 2000 złotych. W skali roku beneficjent programu, który otworzy Konto Mieszkaniowe, będzie mógł zgromadzić od 6000 złotych do nawet 24000 złotych. Co więcej, beneficjenci, którzy dokonają co najmniej 11 wpłat w ciągu roku (niezależnie od tego, czy będą to wpłaty w wysokości minimalnych 500 złotych, czy maksymalnych 2000 złotych), otrzymają od państwa dodatkową Premię Mieszkaniową. Odsetki mają być zwolnione z podatku Belki. Jeśli chodzi o oprocentowanie Konta Mieszkaniowego, to ma być ono uzależnione od oferty banku, do którego uda się beneficjent programu.