Jest jednak kilka warunków.  Cena metra kwadratowego nabywanego mieszkania musi mieścić się w ustalonym limicie, a jego wartość nie może przekroczyć 500 000 zł.

 

Rządowy program Mieszkanie bez wkładu własnego

27 maja 2022 r. wchodzi w życie rządowy program Mieszkanie bez wkładu własnego  dzięki któremu wymagany przez banki wkład własny zastąpi gwarancja Banku Gospodarstwa Krajowego. Zgodnie z nią każda osoba ubiegająca się o kredyt mieszkaniowy, która posiada zdolność  kredytową i może dostać gwarancje w maksymalnej wysokości  100000 zł. Jeśli w czasie spłaty kredytu kredytobiorcom urodzi się drugie dziecko, to BGK jednorazowo spłaci część  kredytu w kwocie 20 000 zł, a w przypadku trzeciego i kolejnych dzieci 60 000 zł. 

 

tabela cen transakcyjnych rynek pierwotny - źródło NBP Wrocław

 

Limity poniżej średnich cen transakcyjnych.

 

Warunkiem uzyskania dopłaty w ramach rządowego programu Mieszkanie bez wkładu własnego jest znalezienie lokalu, którego cena metra kwadratowego mieści się w ustalonym limicie.  Dodatkowym czynnikiem jest też jego koszt. Nie może przekroczyć 500 000 zł

 

We Wrocławiu ten limit ceny metra kwadratowego dla rynku wtórnego wynosi  8 001 zł  i jest o 1 201 złotych niższy  od aktualnej średniej ceny transakcyjnej mkw lokalu z drugiej ręki w wysokości  9 202 zł.  Podobnie zaniżono wartość  limitu w przypadku rynku pierwotnego. Średnia cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania od dewelopera aktualnie we Wrocławiu to 10 029 zł, a limit ceny ustalony przez BGK  określono na kwotę 8 668 zł/mkw czyli o 1 361  mniej niż wspomniana średnia.

 

Zaniżenie limitów ceny metra kwadratowego mieszkania przez BGK o około 15 % na rynku wtórnym i 15,7 % na pierwotnym  w stosunku do średniej transakcyjnej oznacza, że poszukiwania lokalu spełniającego powyższe kryteria może być mozolne, bo dane wskazują  ograniczoną dostępność takich lokali.  Obecnie na rynku wtórnym jest ich zaledwie około 9 %, a na pierwotnym 12 % .

 

Analiza aktualnych cen transakcyjnych mieszkań 

Analiza aktualnych cen transakcyjnych mieszkań w poszczególnych osiedlach stolicy Dolnego Śląska wskazuje, że szukający odpowiedniego lokalu mają szansę na znalezienie własnego M głównie na obrzeżach miasta. Do łask  kupujących mogą tez wrócić lokale w starych kamienicach i w wielkiej płycie.

 

tabela cen transakcyjnych- rynek wtórny - źródło NBP Wrocław

Na rynku wtórnym najwięcej ofert spełniających kryteria limitu ceny należy szukać na Psim Polu , Stabłowicach, Maślicach , Lipie Piotrkowskiej, Kleczkowie i w Leśnicy. Na rynku pierwotnym  szukający powinni skupić się na lokalach budowanych  w rejonie osiedli Poświętne, Stabłowice, Wojszyce, Zakrzów, Maślice, Nowy Dwór , Jagodno, Lipa Piotrkowska , Leśnica.

 

Można też poszerzyć zakres swoich poszukiwań o miejscowości leżące w ościennych gminach Wrocławia , gdzie limit ceny metra kwadratowego mieszkania dla rynku pierwotnego został ustalony na sumę 7389 zl/mkw, a w przypadku rynku wtórnego na 6 821 zł/mkw .

 

Marlena Joks  / Starszy Analityk WGN