Nowe mieszkania na Psim Polu we Wrocławiu będą zwykle tańsze niż te z większości osiedli w pozostałych dzielnicach. To często najlepsze wyjście dla osób nastawionych na zakup na rynku pierwotnym, lecz dysponujących raczej ograniczonym budżetem. W zamian za to trzeba się liczyć z gorszą komunikacją, zwłaszcza z centrum miasta. Obszar ten ma jednak swoje atuty, gdyż jest dość dobrze przystosowany infrastrukturalnie i oferuje sporo zieleni. To dobry kierunek choćby dla rodzin z dziećmi.

Spis treści
O czym warto wiedzieć w kontekście tej dzielnicy?
Podstawowa charakterystyka
Infrastruktura
Dojazdy
Aspekty cenowe
Oferty nowych lokali mieszkalnych

Nowe mieszkania na sprzedaż na Psim Polu we Wrocławiu wzbudzają zainteresowanie. Co warto wiedzieć o tej części miasta?

W ostatnich latach na Psim Polu we Wrocławiu pojawia się sporo nowych mieszkań na sprzedaż. Liczba podejmowanych tam inwestycji wskazuje na to, że firmy deweloperskie dostrzegają zainteresowanie ze strony samych klientów. Rzeczywiście choć dzielnica długo było uważana za najmniej atrakcyjną i wciąż nie przoduje w rankingach, to rozwija się i przede wszystkim gwarantuje niższy, dla wielu osób bardziej osiągalny pułap cenowy. Na miejscu nie brakuje z kolei szkół, placówek medycznych czy innych obiektów potrzebnych w codziennym życiu. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że kwestie komunikacyjne wciąż nie stoją tam na najlepszym poziomie. To raczej wybór dla osób, które nie muszą dojeżdżać często w okolice centrum, ponieważ będzie to dość czasochłonne i problematyczne.

Ogólna charakterystyka

Psie Pola to druga największa dzielnica Wrocławia pod względem powierzchni, która sięga blisko 100 km2. Co ciekawe wygląda ona jednak zdecydowanie słabiej w kontekście liczby mieszkańców, których jest trochę ponad 93 tysiące. To znacznie mniej niż na Fabrycznej, Krzykach czy nawet znacznie w końcu mniejszym Śródmieściu. Na pewno wynika to w dużej mierze z faktu, że północna część Wrocławia długo była niemal pomijana przez nabywców. Psie Pole plasuje się zwykle najniższej w rankingach atrakcyjności dzielnic stolicy Dolnego Śląska, choć aktualnie takie postrzeganie jest już mocno złudne. Praktyka pokazuje, iż wciąż są to oceny bardzo dobre, lecz mimo to niższe niż w innych rejonach, gdyż po prostu cały Wrocław oceniany jest obecnie jako jeden z najciekawszych kierunków w całym kraju. Dzielnica ta stale się rozwija, podnosi się komfort życia na tutejszych osiedlach i obszar ten wzbudza coraz większe zainteresowanie kupujących.

Lokalna infrastruktura

Generalnie na Psim Polu można mówić głównie o stosunkowo niskiej zabudowie. Jest to wiele domów jednorodzinnych, a i budynki pod mieszkania sięgają zwykle maksymalnie paru kondygnacji. Z uwagi na dużą powierzchnię i mniejszą liczbę mieszkańców, osiedla mieszkaniowe nie są również budowane tak gęsto jak choćby na Krzykach, co stanowi też pewien atut, jeżeli chodzi o kwestie związane z prywatnością i komfortem. Charakterystyczne dla dzielnicy jest to, że znajduje się tam zarówno spory kompleks przemysłowy, jak i duże połacie terenów zielonych. Mieszkańcy na pewno nie mogą natomiast narzekać na zaplecze infrastrukturalne w zakresie edukacji czy leczenia. Funkcjonuje tam wiele szkół i szpitali, państwowych oraz prywatnych. Blisko większych osiedli można znaleźć dużo sklepów oraz restauracji, a do tego dochodzą dwie duże i parę mniejszych galerii handlowych. Do tego można liczyć na dostęp do ośrodków kulturalno-sportowych. To zatem dzielnica dobrze rozwinięta, dzięki czemu mieszkańcy nie muszą często jeździć do centrum, oczywiście poza dojazdem do miejsc pracy.

Kwestie komunikacyjne

Aspekty związane z komunikacją są odwieczną bolączką Psiego Pola i tak naprawdę to one głównie wpływają na to, iż dzielnica jest uznawana za mniej atrakcyjną od pozostałych. W optymistycznym wariancie w okolice centrum da się dojechać samochodem lub autobusem w ciągu kilkudziesięciu minut, ale niestety w tygodniu jest to zwykle wyraźnie dłuższy czas, z uwagi na korki na ulicach. Dodatkowo w przypadku komunikacji miejskiej nie ma alternatyw, gdyż mieszkańcy dzielnicy dalej czekają na planowane linie tramwajowe. Gdy miastu w końcu uda się je wybudować, dojazd w inne rejony Wrocławia powinien stać się znacznie łatwiejszy. Kwestie komunikacyjne systematycznie ulegają poprawie, lecz wciąż są na dość słabym poziomie. To zatem dzielnica raczej dla osób, które nie muszą codziennie dojeżdżać do pracy do centrum miasta.

Niższe ceny

O Psim Polu zawsze mówiło się jako o najtańszej dzielnicy pod względem cen nieruchomości i rzeczywiście jest to prawda. Oczywiście patrząc na to w kategoriach ogólnych, gdyż obecnie równie atrakcyjne cenowo bywają choćby bardziej peryferyjne osiedla Fabrycznej. Oczekiwane stawki na Psim Polu bywają różne - w okolicach bliżej Śródmieścia będą oczywiście wyższe i mogą dochodzić do 7500-8000 zł/m2, a wyraźnie taniej będzie na peryferiach. Co do zasady średnia cen w tej dzielnicy jest rzeczywiście niższa, a z powodzeniem można znaleźć lokale poniżej 6300 zł/m2.

Nowe osiedle we Wrocławiu
fot. pixabay.com

Mieszkania na Psim Polu we Wrocławiu na rynku pierwotnym. Czemu opłaca się kupować od dewelopera?

Kupienie mieszkania na Psim Polu we Wrocławiu na rynku pierwotnym, wiąże się z paroma atutami, o których trudno mówić w segmencie wtórnym. Przede wszystkim jest to oczywisty fakt, iż lokum od dewelopera jest nowe. Dla nabywcy jest to komfortowe, a także opłacalne patrząc na to inwestycyjnie, w kontekście przyszłej wartości lokalu. Wiele osób docenia fakt, że samemu może zadbać o kwestie wykończeniowe. Jasny będzie też status prawny nieruchomości, którego ustalenie wcale nie jest czasem takie łatwe przy mieszkaniu z drugiej ręki. Widoczne są również pewne oszczędności finansowe w zakresie kosztów eksploatacyjnych przestrzeni mieszkalnej.

Dopasowanie do potrzeb

Deweloperzy przygotowują mieszkania w różnych wariantach, w tym najpopularniejszych obecnie 2- i 3-pokojowych. Przy odpowiednio wczesnych konsultacjach z taką firmą, można nawet czasem poprosić o zmianę układu pomieszczeń. Przede wszystkim większość osób kupuje jednak takie lokale w stanie deweloperskim, co oznacza, że sami je wykańczają. Mogą w takiej sytuacji dostosować lokum do własnych potrzeb i swojej wizji. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle szkoda jest przeprowadzać poważne prace, gdy nabyło się miejsce gotowe do zamieszkania. Oczywiście u większości deweloperów też istnieje jednak wersja przygotowania lokalu "pod klucz".

Klarowny status prawny

Ważnym plusem nowych lokali jest to, że nie ma żadnych niejasności względem ich sytuacji prawnej. Unikniesz jakichkolwiek nieporozumień związanych z nieprawidłowościami w księdze wieczystej, spadkami czy roszczeniami poprzednich właścicieli. Jedyną kwestią pozostaje sprawdzenie samego dewelopera. Warto upewnić się o statusie firmy czy sprawdzić jej poprzednie inwestycje.

Efekt nowości i kwestie kosztów

Już na etapie finalizowania transakcji uniknie się kosztu podatku od czynności cywilnoprawnych, a opłaty notarialne zwykle dzielone są na pół z deweloperem. Przede wszystkim mowa jednak o oszczędnościach na późniejszym etapie, a więc eksploatacyjnych. W nowym budynku nie powinno być przez długi czas awarii i nie ma konieczności przeprowadzania remontów, które opłacają potem mieszkańcy. Mniejsze stawki powinny być również widoczne na rachunkach. W nowoczesnym budownictwie stosowane są rozwiązania mające na celu mniejszą utratę ciepła we wnętrzach, a i same okna czy drzwi będą szczelniejsze niż w lokalach użytkowanych już od lat. Dodatkowo sami mieszkańcy czerpią oczywiście przyjemność z tego, iż są pierwszymi użytkownikami lokalu. Nic nie będzie podniszczone, a to przekłada się też na to, iż lokal będzie utrzymywał swoją wartość jeszcze przez wiele lat, a przy dobrej lokalizacji może nawet na niej zyskiwać. Psie Pole przez lata było uważane za najmniej atrakcyjną dzielnicę Wrocławia, lecz na rejon ten spogląda coraz więcej nabywców. Z tego względu deweloperzy podejmują tu sporo inwestycji, a mieszkania można kupić po korzystnych cenach. Władze miasta systematycznie dążą z kolei do poprawy rozwiązań komunikacyjnych i tym samym jakości życia w tym obszarze. Jeśli chcesz kupić lokum w tym miejscu, to skorzystaj z usług WGN!