2-pokojowe mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu stanowią obecnie dużą część rynku lokali mieszkaniowych w tym mieście. Jest to często wybierane rozwiązanie, gdyż łączy w sobie kwestie funkcjonalne z aspektami ekonomicznymi. Z tego względu z takich mieszkań korzysta kilka grup klientów, dzięki czemu sprzedający mogą liczyć na obszerną pulę potencjalnych nabywców. Dużą liczbę ofert dotyczących atrakcyjnych lokali z dwoma pokojami we Wrocławiu, odnajdziesz w bazie Wielkiej Giełdy Nieruchomości.

Spis treści:
Dla kogo może być przeznaczona taka przestrzeń mieszkalna?
Osoby mieszkające w pojedynkę
Pary bez dzieci
Małżeństwa z małym dzieckiem
Jakie są główne atuty związane z takim lokum?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wiele ofert od deweloperów

Dla kogo będą idealne 2-pokojowe mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu?

Przestrzeń w 2-pokojowym mieszkaniu nie jest bardzo obszerna. Jednak dla wielu osób poszukujących takiego lokum na sprzedaż okazuje się ona najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Wybór takiego lokum we Wrocławiu oznacza większy komfort niż w przypadku mniejszej kawalerki, natomiast nie wiąże się z tak dużym wydatkiem, jak zakup lokum z wieloma pokojami. Ceny takich lokali nie są wygórowane, a są one bardzo funkcjonalne oraz ekonomiczne, gdyż łatwo je ogrzać. Z tego względu cieszą się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy dobrze zarabiają i poszukują swojego pierwszego lokum. Sama powierzchnia takich mieszkań okazuje się wystarczająca dla osób mieszkających w pojedynkę lub we dwójkę, a także małżeństw z małymi dziećmi.

Single

We współczesnych realiach wiele osób myśli w pierwszej kolejności o rozwoju zawodowym, aby dopiero z czasem rozważyć założenie rodziny. Optymalnym wyborem jest wtedy mieszkanie w dużych miastach, takich jak Wrocław. To tam znajduje się więcej intratnych ofert pracy, a samo miasto jest również atrakcyjne dla osób żyjących w pojedynkę. Nie brakuje tutaj miejsc, w które można się udać w poszukiwaniu rozrywki czy też z myślą o poznaniu nowych ludzi. W takim przypadku alternatywą dla niewielkiej kawalerki jest właśnie lokum dwupokojowe, zwłaszcza, że znaczna część młodych osób w dużych miastach, może się pochwalić dość pokaźnymi zarobkami, które dają im więcej możliwości. Wybór takiej przestrzeni mieszkalnej oznacza większą swobodę, a także szersze pole możliwości na przyszłość. W takiej sytuacji w razie odnalezienia drugiej połówki, bez problemu możesz się zdecydować na to, by z nią zamieszkać, co może stanowić pewien problem, jeżeli posiadasz bardzo małe mieszkanie. Większa powierzchnia wiąże się również bezpośrednio ze znacząco lepszym komfortem życia oraz pewną swobodą aranżacyjną. Decydując się na taki wariant, nie musisz obawiać się o miejsce na wstawienie dodatkowego mebla czy oddzielnie strefy wypoczynkowej od przestrzeni do wykonywania codziennych obowiązków. Dysponując nieco większą powierzchnią niż w kameralnych kawalerkach, odczujesz także wygodę względem samego funkcjonowania i bez problemu możesz się zdecydować choćby na zorganizowanie spotkania w gronie przyjaciół, zapewniając wszystkim zgromadzonym pełną swobodę. Warto również zwrócić uwagę na to, że obecnie dochodzi do sporych zmian na rynku pracy. Skutkuje to znacznym wzrostem liczby osób, które pracują w domach w związku z wykonywaniem wolnych zawodów. Wielu pracowników korporacyjnych także otrzymuje możliwość realizowania części obowiązków w sposób zdalny, bez konieczności spędzania całego dnia w biurze. W takich sytuacjach w mieszkaniu trzeba stworzyć komfortową przestrzeń do pracy, o co można łatwo zadbać w mieszkaniu 2-pokojowym, przeznaczając część jednego z pokojów na organizację domowego gabinetu.

Rynek we Wrocławiu
fot. pixabay.com

Pary i małżeństwa bez dzieci

Po początkowych etapach związków nadchodzi moment, w którym zapada decyzja o tym, by wspólnie zamieszkać. Pozwala to przenieść relację na wyższy poziom znajomości oraz ocenić jak będą wyglądały stosunki między dwoma osobami, gdy będą przebywać ze sobą każdego dnia. Obecnie wiele par nie spieszy się także ze wstąpieniem w związek małżeński czy staraniem się o dzieci, ciesząc się czasem spędzonym we dwoje i stale się rozwijając, także pod względem zawodowym. W takich sytuacjach mieszkania 2-pokojowe okazują się bardzo dobrym rozwiązaniem. W ten sposób zapewnisz sobie i swojej drugiej połówce wystarczającą ilość miejsca, jednocześnie nie narażając się na zdecydowanie większe wydatki, jakie wiązałyby się z zakupem wielopokojowego lokum czy domu. Dla znacznej części osób jest to także pewien etap przejściowy w życiu. Przed zupełnym ustatkowaniem się i założeniem rodziny, pary bez dzieci najchętniej wybierają lokale znajdujące się w dużych miastach oraz w dzielnicach, w których znajduje się dużo punktów usługowych, a także atrakcji rozrywkowych. Przy dynamicznym trybie życia oraz konieczności szybkiego dojechania do miejsca pracy, jest to zdecydowanie optymalne rozwiązanie. Inwestycja w większe mieszkanie wiąże się ze sporą odpowiedzialnością i dokonuje się jej zwykle w szerszej perspektywie czasowej. Z tego względu takie decyzje podejmują przeważnie małżeństwa z przynajmniej kilkuletnim lub nawet dłuższym stażem, które powitały już na świecie dzieci lub zdecydowały, że nadeszła pora na postaranie się o potomków. W takich sytuacjach preferowane są również często nieruchomości w bardziej oddalonych, ale spokojniejszych dzielnicach, gdzie życie toczy się już nieco wolniej. W przypadku mniejszych mieszkań lokalizacja jest natomiast bardzo ważna, a takie lokale możesz potem stosunkowo łatwo sprzedać lub wynająć, jeżeli dojrzejesz do decyzji o przeprowadzeniu się do czegoś większego.

Małe rodziny

Przyjście na świat dziecka wiąże się z dużą radością, ale przeważnie także poważnymi zmianami w życiu. Dotyczy to także przestrzeni mieszkalnej, gdyż stwarza to większe potrzeby oraz wymagania. Małżeństwa, które oczekują pierwszego dziecka, często nie dysponują jednak jeszcze takimi środkami finansowymi, które pozwoliłyby im na przeprowadzenie się do domu lub dużego mieszkania. Z tego względu warianty z dwoma pokojami stanowią pewne minimum, po które sięga wiele takich par. Dostępna powierzchnia nie będzie może przesadnie duża, jak na dwoje dorosłych osób i dziecko, lecz jeśli mieszkanie jest dobrze zaplanowane, a domownicy skupią się na funkcjonalnym zaaranżowaniu przestrzeni, to może być w pełni wystarczająca. Częstą praktyką jest wtedy połączenie salonu z sypialnią rodziców, poprzez umiejscowienie tam rozkładanego mebla wypoczynkowego. W takiej sytuacji drugi pokój może posłużyć jako cztery ściany dla samego malucha. W przypadku par z dzieckiem powinno to stwarzać wystarczająco wygodne warunki do codziennego funkcjonowania. Należy przy tym pamiętać, że jest to często jedyne rozwiązanie, na które dane osoby mogą sobie pozwolić na tym etapie życia lub przynajmniej takie, które nie będzie się wiązało z podejmowaniem przesadnego ryzyka.

Stolik w salonie

Jakie są główne zalety takiego rozwiązania?

Taki wariant wiąże się z szeregiem zalet, które sprawiają, że tego typu lokale są jednymi z najchętniej kupowanych mieszkań na rynku nieruchomości. Bardzo istotny jest relatywnie niski koszt zakupu, gdyż w przypadku wielopokojowych lokali o większym metrażu, cena okazuje się już znacząco wyższa i przez to może się znajdować poza zasięgiem kupującego. Dotyczy to zwłaszcza młodych osób, które osiągają już pomału dobrą stopę życiową, lecz nie zdołały jeszcze zbudować odpowiedniego zabezpieczenia finansowego. Dlatego też mieszkania 2-pokojowe są często traktowane jako pewien stan przejściowy, który w praktyce może trwać jednak bardzo długo. Z uwagi na duże zainteresowanie takimi miejscami, w razie decyzji o zakupie większego mieszkania, nie powinno być natomiast problemu ze sprzedaniem takiego lokum lub przeznaczeniem go pod wynajem. Takich kłopotów na pewno nie będzie w przypadku Wrocławia, który jest bardzo atrakcyjnym miastem, w którym chce zamieszkać wiele osób. Z tego względu popyt na takie mieszkania jest naprawdę duży, więc z pewnością znajdzie się ktoś chętny, by je nabyć, także na rynku wtórnym. Plusem takich mieszkań jest to, że są one urządzane bardzo funkcjonalnie, z akcentem na efektywne zaaranżowanie dostępnej przestrzeni. Takie praktyczne urządzanie wnętrz jest w pełni zgodne z obecnymi trendami. Jednocześnie mniejsze powierzchnie są rozwiązaniem po prostu ekonomicznym. Taki metraż będzie oznaczał niższy poziom kosztów eksploatacyjnych, związanych choćby z ogrzewaniem. Nieskrywaną zaletą takich mieszkań z dwoma pokojami jest także możliwość stworzenia przytulnego, rodzinnego charakteru, zwłaszcza w kontekście par i małżeństw z małym dzieckiem. Także osoby mieszkające w pojedynkę mogą zaaranżować taką powierzchnię tak, by żyć w niej w pełni komfortowo, jednocześnie nie czując się nieswojo w zbyt dużej, pustej przestrzeni. Tak mogłoby z kolei być w kontekście większego lokalu, gdy część pokojów prawdopodobnie nie byłaby do końca zagospodarowana, gdyż jest to powierzchnia, która najlepiej sprawdza się w przypadku paru osób.

Na co zwrócić uwagę, szukając 2-pokojowego mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu?

Wrocław jest bardzo cenionym miastem, które poza walorami estetycznymi, stwarza także dobre warunki do życia. Z tego względu rynek nieruchomości jest tutaj mocno rozbudowany, a jego znaczącą część stanowią właśnie mieszkania na sprzedaż w wariantach 2-pokojowych. Z uwagi na duże zainteresowanie takimi lokalami, pojawiają się liczne oferty nowych mieszkań tego typu, ponieważ deweloperzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i dzielą nowe budynki właśnie na takie lokale użytkowe. Czego można w nich oczekiwać i na co zwraca się uwagę w kontekście takich lokali?

Jakie czynniki są istotne przy takich mieszkaniach?

Podobnie jak w wielu innych segmentach na rynku nieruchomości, niebagatelne znaczenie ma oczywiście lokalizacja. Po takie mieszkania sięgają przeważnie osoby młode oraz aktywne zawodowo, które chcą znajdować się w centrum wydarzeń i swobodnie dojechać do pracy. Istotna jest zatem dobra komunikacja oraz udogodnienia znajdujące się w samej najbliższej okolicy. Pod względem metrażu oferty okazują się zróżnicowane, gdyż znajdziesz także mieszkania mające około 35 m2, natomiast większość lokali mieści się w przedziale 40-60 m2. Ceny oscylują w granicach 5000-8000 zł/m2, choć możesz odnaleźć także droższe oferty, dotyczące wyjątkowo dobrze zlokalizowanych budynków mieszkalnych. W większości przypadków standard wnętrz powinien być natomiast zbliżony, zwłaszcza, że znaczna część takich mieszkań znajduje się w zupełnie nowych budynkach.

Widok na Ostrów Tumski
fot. pixabay.com

Czego możesz oczekiwać?

Rozkład pomieszczeń w 2-pokojowych mieszkaniach we Wrocławiu, jest oczywiście uzależniony od metrażu, lecz co do zasady w takim mieszkaniu poza kameralnym przedpokojem oraz łazienką, masz do dyspozycji jeden większy pokój ogólny oraz drugi mniejszy, aranżowany zwykle jako sypialnia. Ze względu na obecne trendy w budownictwie, deweloperzy odchodzą raczej od tworzenia oddzielnych kuchni. Dotyczy to w szczególności takich mieszkań, które nie są duże, więc dla zapewnienia funkcjonalności, lepiej sprawdzają się otwarte przestrzenie. Dlatego w większości przypadków w większym z pokojów znajduje się po prostu wygodny aneks kuchenny. Jest to praktyczne rozwiązanie, które pozwala też na stworzenie przytulnego charakteru dużego pomieszczenia, gdy taka strefa jest połączona z salonem. Przy takiej zabudowie bardzo cennym dodatkiem będzie balkon, który stwarza dodatkowe możliwości w ciepłych miesiącach roku. Możesz odetchnąć tam w ciągu dnia czy wypić poranną kawę. Poza tym przy rozpatrywaniu ofert powinieneś zwrócić uwagę na możliwość zakupu miejsca postojowego czy komórki lokatorskiej, jeżeli oczywiście odczuwasz potrzebę zagwarantowania sobie takich miejsc użytkowych.

Mieszkania 2-pokojowe we Wrocławiu na rynku wtórnym i pierwotnym

Z uwagi na ciągle rosnące zainteresowanie 2-pokojowymi mieszkaniami na sprzedaż we Wrocławiu, poza rynkiem wtórnym, wiele z nich znajduje się obecnie wśród ofert na rynku pierwotnym, gdyż są to lokale znajdujące się w budynkach tworzonych przez deweloperów. Obecnie w bazie WGN posiadamy ponad trzysta ofert 2-pokojowych mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu i zdecydowana większość z nich to właśnie oferty z rynku pierwotnego. Pomimo tak dużej liczby mieszkań oferowanych przez deweloperów, ogromny popyt na takie lokale, przekłada się na to, iż są one stosunkowo szybko sprzedawane. Takie lokum jest bardzo atrakcyjne z perspektywy kupującego, ponieważ znajduje się w nowoczesnym budynku, a przy tym jest dobrze położone oraz stworzone zgodnie z obecnymi trendami. Wnętrze będzie zatem funkcjonalne, co przełoży się potem na komfortowe korzystanie z takiego mieszkania. Mniejsza liczba ofert z rynku wtórnego wynika również z faktu, że w nieco starszych budynkach, a często kamienicach, stosowano przeważnie nieco inny układ pomieszczeń niż w obiektach tworzonych teraz. Tym samym także wśród ofert na rynku wtórnym znajdziesz często stosunkowo nowe mieszkania, które postanowił sprzedać obecny właściciel. W aktualnych realiach rynkowych, mieszkania 2-pokojowe cieszą się znaczącym zainteresowaniem. Dotyczy to szczególnie dużych miast, takich jak Wrocław, które są atrakcyjnym kierunkiem z perspektywy młodych osób. Takie lokum może być odpowiednie zarówno dla osoby mieszkającej w pojedynkę, która potrzebuje większej swobody, jak i dla chcących zamieszkać razem par, także z małym dzieckiem. Tego typu mieszkania zapewniają większą przestrzeń niż kawalerki i są tworzone z myślą o jak największej funkcjonalności. Jednocześnie odznaczają się dobrą ceną, która sprawia, iż sięgają po nie także osoby poszukującego swojego pierwszego, samodzielnego miejsca zamieszkania. Jeżeli jesteś zainteresowany 2-pokojowymi mieszkaniami we Wrocławiu, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą WGN!