Mieszkanie na sprzedaż z rynku wtórnego we Wrocławiu może być interesującym wyborem dla osób, które chcą mieć gotowe lokale mieszkalne w sprawdzonej okolicy. Wyklucza to pewien element niepewności, który może się pojawiać przy inwestycjach deweloperskich. To także okazja do znalezienia lokum w trudno dostępnych lokalizacjach, gdzie nie powstają nowe budynki. W segmencie tym jest mniej ofert niż na rynku pierwotnym, lecz też można znaleźć popularne warianty mieszkaniowe, choćby z dwoma pokojami.

Spis treści
Czemu warto się nimi zainteresować?
Oferty z konkretnych dzielnic
Dużo ofert lokali z dwoma pokojami
Popularne rozwiązanie
Większe lokum

Czemu warto zwrócić uwagę na mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego we Wrocławiu?

Mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego we Wrocławiu są w mniejszości jeżeli chodzi o całą kategorię tych nieruchomości, gdyż dominują jednak lokale sprzedawane przez deweloperów. W tym segmencie można natomiast liczyć na niższe ceny, a kupujący może naocznie sprawdzić stan techniczny lokum i to jak wygląda jego najbliższa okolica, podczas gdy nowe inwestycje często są dopiero na etapie budowy. Tu widać kolejny atut tego rynku, polegający na możliwości szybkiego wprowadzenia się do nabytego mieszkania, oczywiście pod warunkiem, że nie wymaga ono remontu.

Jak wygląda sytuacja w tym segmencie?

We Wrocławiu, podobnie zresztą jak i w większości dużych miast, dominuje rynek pierwotny. Deweloperzy inwestują tu bardzo dużo, ponieważ dostrzegają nieustający popyt na lokale w tym rejonie. Wynika to z atrakcyjności stolicy Dolnego Śląska, zarówno jeśli chodzi o możliwość znalezienia pracy, jak i sam urok metropolii oraz jakość życia. Tak duża dostępność nowych mieszkań jest pewnym utrudnieniem dla osób sprzedających swoje dotychczasowe lokum, lecz regularnie pojawiają się jednak i oferty w tej kategorii.

Atrakcyjne ceny

Ze względu na to, że mowa o mieszkaniach używanych, to ich cena jest oczywiście niższa od tych nowych z rynku pierwotnego. Nie musi to wcale oznaczać ich złego stanu technicznego, bo wiele zależy od tego jak długo lokal był użytkowany i jak o niego dbano. Dodatkowo oferty z tej kategorii często są intencjonalnie niższe, gdyż prywatnym sprzedającym zależy na jak najszybszym znalezieniu kupca, ponieważ potrzebują oni natychmiastowego zastrzyku pieniędzy. Można zatem odnaleźć ciekawe propozycje, choć oczywiście nadmiernie niskie ceny powinny budzić wątpliwość, gdyż mogą się za nimi kryć jakieś wady danej nieruchomości. Pod względem ceny warto pamiętać, że w tym przypadku praktycznie zawsze jest jeszcze jakieś pole do negocjacji ze sprzedającym, podczas gdy deweloperzy często mają z góry ustalone stawki i tylu chętnych, że nie będą chcieli w żaden sposób zejść z ceny.

Zweryfikowane otoczenie

Istniejący i użytkowany już od pewnego czasu lokal można dokładnie ocenić pod kątem stanu technicznego, a co najważniejsze rozwinięta jest już także okolica, zatem wiadomo, czego się można spodziewać. Przy nowych inwestycjach w rejonach, które nie są jeszcze zabudowane, zawsze można mieć pewne obawy tej natury. Deweloperzy standardowo obiecują oczywiście, iż rejon będzie rozwinięty infrastrukturalnie i pod względem terenów zielonych, lecz czasem rzeczywistość okazuje się być inna, co wpływa potem na jakość życia w danym miejscu. Na rynku wtórnym nie ma takich obaw, gdyż można dostrzec zarówno zalety, jak i wady wybranej lokalizacji.

Możliwość szybkiego wprowadzenia się

Jednym z ważnych argumentów dla wielu kupujących w tym segmencie jest fakt, że mogą się oni wprowadzić do lokalu niemal od razu po sfinalizowaniu transakcji. Wyjątkiem są oczywiście mieszkania do gruntownego remontu, lecz takie oferty są jasno określone i interesują się nimi tylko konkretni nabywcy. Większość propozycji wtórnych to natomiast lokale absolutnie gotowe czy wymagające jedynie lekkiego odświeżenia, które można zrobić już mieszkając w danej przestrzeni. W takiej sytuacji pozostaje jedynie upewnienie się czy sprzedający nie chce zawrzeć w umowie ustaleń, na mocy których pozostanie jeszcze trochę w takim lokum - zwykle można się jednak błyskawicznie wprowadzić.

Mieszkanie we Wrocławiu do kupienia
fot. pixabay.com

Mieszkania na sprzedaż na Popowicach w dzielnicy Fabryczna z rynku wtórnego we Wrocławiu

Mieszkania na sprzedaż na Popowicach w dzielnicy Fabryczna z rynku wtórnego we Wrocławiu mogą być ciekawymi propozycjami, gdyż zbliżając się w stronę centrum miasta, dostępnych jest coraz mniej nowych lokali. Bazując na segmencie deweloperskim łatwiej zatem kupić coś nieco bardziej oddalonego, a najwięcej jest ofert z obrzeży. Odkupienie lokum od dotychczasowego właściciela może być również jedną z nielicznych szans na zakupienie nieruchomości w obszarach o zdecydowanie ograniczonej dostępności, a więc choćby na Starym Mieście.

Kwestia lokalizacji. Okazja na znalezienie ofert w trudno dostępnych rejonach

Na Fabrycznej pojawia się co prawda sporo nowych mieszkań, lecz przede wszystkim dalej od centrum miasta, a te bliżej szybko się wyprzedają. W kontekście osiedli takich jak choćby Popowice, często warto zatem zwrócić uwagę na rynek wtórny. Widać tu przy okazji kolejny atut tego segmentu mieszkaniowego, ponieważ wielokrotnie są to jedyne okazje żeby nabyć nieruchomości w prestiżowych lokalizacjach, czy takich, które są już trudno dostępne ze względu na duży stopień zabudowania. Flagowym przykładem we Wrocławiu jest Stare Miasto, gdzie rzadko oddaje się do użytku nowe inwestycje mieszkalne, tymczasem w kategorii wtórnej można znaleźć atrakcyjne mieszkania w pięknych kamienicach z tej okolicy.

Z czego wynika zainteresowanie mieszkaniami 2-pokojowymi na sprzedaż z rynku wtórnego we Wrocławiu?

Mieszkania 2-pokojowe na sprzedaż z rynku wtórnego we Wrocławiu stanowią znaczną liczbę ofert w tym segmencie, a sprzedający mogą liczyć na duży odzew. Aktualnie są to lokale o najchętniej poszukiwanym układzie, doskonałym dla par. W tej kategorii w razie potrzeby odnajdziesz jednak i większe lokum z kilkoma pokojami, gdyż takie warianty były dość rozpowszechnione w starszym budownictwie.

Popularny wariant

Na rynku mieszkaniowym widać przewagę lokali 2-pokojowych i podobnie jest w kategorii wtórnej. Jest to nieprzypadkowe, gdyż takie mieszkania uznaje się obecnie za najpopularniejsze, szczególnie w dużych miastach. To obszar gwarantujący komfort w przypadku singli czy par, nawet tych z małym dzieckiem, podczas gdy całościowy koszt inwestycji nie jest jeszcze tak wysoki jak w przypadku lokali o większym metrażu. Sam układ lokum jest z kolei bardzo dobry, dając okazję do zagospodarowania gościnnego salonu, jak i pomieszczenia całkowicie prywatnego, tylko dla domowników.

Dostępne i większe lokale

Na rynku wtórnym w tym mieście widać różne mieszkania. Można znaleźć i kawalerki, często w stosunkowo nowych budynkach, które kupowane były z myślą o inwestycji czy też mieszkaniu w nich choćby przez okres studiów. Nie brakuje jednak i ofert dotyczących dużych mieszkań, z trzema pokojami czy nawet jeszcze większą liczbą pomieszczeń. W takiej konfiguracji można znaleźć i lokale w blokach ze starszego budownictwa, gdyż kiedyś dość popularne było wydzielanie w budynkach właśnie większych mieszkań. Takie warianty są optymalne dla rodzin z dziećmi, które nie chcą wyprowadzać się z miasta lub których nie stać na kupienie czy postawienie domu na obrzeżach Wrocławia. Segment wtórny mieszkań we Wrocławiu nie jest tak rozwinięty jak ten pierwotny, lecz i tutaj nie brakuje interesujących propozycji. Często dotyczą one lokali w mocno zabudowanych już lokalizacjach, gdzie nie podejmuje się za bardzo nowych inwestycji. Osoby zainteresowane mieszkaniami z tej kategorii, zachęcamy do zapoznania się z ofertami na WGN.