Mieszkania na sprzedaż do remontu we Wrocławiu to inwestycja, która przy rzetelnej analizie pozwoli nam rozbić bank. Wielu Polaków, decydując się na zakup własnego mieszkania, stawia na nieruchomość droższą, ale wyremontowaną, gotową do zamieszkania. Tego typu wybór jest w wielu przypadkach błędem. Oczywiście wszystko zależy od stylu życia i czasu, jaki możemy temu poświęcić. Jednak odnowione przez nas mieszkanie w ostatecznym rozrachunku często okaże się znacznie tańsze.

Spis treści:
Jak zarobić?
W jakich dzielnicach inwestować?
Jak z zyskiem sprzedać mieszkanie?
Najatrakcyjniejsze dzielnice pod inwestycję

Jakie są ceny mieszkań na sprzedaż do remontu we Wrocławiu i jak zarobić na tego typu nieruchomościach?

Ceny mieszkań na sprzedaż do remontu mogą być naprawdę satysfakcjonujące. To, ile zarobimy na odremontowanym mieszkaniu, zależy od jego pierwotnego stanu i od zakresu koniecznych do przeprowadzenia prac, jednak można wysnuć wniosek, że będzie to od kilkunastu do kilkadziesiąt procent wyjściowej wartości mieszkania. Właściciele podniszczonych, wymagających odnowienia nieruchomości, często wystawiają je na sprzedaż za znacznie niższą cenę aniżeli prognozowane koszty remontu. Cena może być zatem naprawdę dużo niższa od wartości rynkowej nieruchomości w tej samej okolicy. Powód jest jeden – obawa przed brakiem chętnych na kupno. Jest to fantastyczna oferta tak dla prywatnych kupców, którzy chcą odremontować mieszkanie dla siebie, jak i inwestorów, którzy chcą je z zyskiem sprzedać. Po remoncie wartość rynkowa wzrasta często o kilkadziesiąt procent, tym bardziej jeśli nieruchomość położona jest w atrakcyjnej lokalizacji, w dobrze skomunikowanej dzielnicy, gdzie wokół znajdują się punkty gastronomiczne, przedszkola, szkoły, sklepy. Niezłym pomysłem jest również szukanie tego typu mieszkań w ścisłym centrum, gdzie znajduje się wiele starych kamienic. Jest to dobre posunięcie również z uwagi na obecnie panujące trendy – loftowo-industrialne wnętrza kamienic i wysokie sklepienia przyciągają młodych ludzi, którzy cenią sobie oryginalność i klimat, a tego trudno doświadczyć na nowych osiedlach.

Kupując mieszkanie do remontu, nie należy się spieszyć – to duża i poważna inwestycja. Taka decyzja wymaga czasu i przeanalizowania wszystkich szczegółów. Przede wszystkim koniecznie należy sprawdzić stan nieruchomości. Mieszkanie zlokalizowane w zaniedbanym budynku nie przyniesie nam zbyt dużych dochodów. Przed zakupem warto się dowiedzieć, czy wspólnota mieszkaniowa nie zaplanowała generalnego remontu całego budynku, ponieważ może to skutkować późniejszymi podwyżkami czynszu.

Świeżo wyremontowany salon
fot. pixabay.com

Jak oszacować zwrot z inwestycji?

Na samym początku całego procesu należy przeliczyć zwrot z inwestycji – jest on bowiem naszym głównym celem. Inwestycja w mieszkania do remontu jest bardzo dobrym pomysłem na gromadzenie kapitału, wymaga jednak naszego czasu, pracy oraz zaangażowania. Wyższy zysk uzyskamy, jeśli mieszkanie odnowimy sami. Kiedy zatrudnimy fachową ekipę, nasz przychód drastycznie się zmniejszy. Tego typu inwestycja jest dobrym pomysłem również z bardzo prozaicznego powodu – zdecydowanie łatwiej otrzymać kredyt hipoteczny na nieruchomość przeznaczoną do remontu niż kredyt na inne dobra luksusowe, w które chcielibyśmy zainwestować kapitał. Aby nasz wkład się zwrócił, należy przeanalizować najczęściej popełniane błędy. Przede wszystkim sprecyzujmy cel inwestycji – mieszkanie można szybko uatrakcyjnić po właściwym sprofilowaniu oczekiwań naszych potencjalnych kupców. Inne mieszkania będą interesowały młodych ludzi, inne rodziny z dzieckiem, a inne ludzi starszych. Nie warto się też kierować opinią osób trzecich, które niekoniecznie znają się na obrocie nieruchomościami. Niewybaczalnym błędem popełnianym przez początkujących inwestorów jest kompletny brak zaangażowania po zrealizowaniu remontu i wystawieniu oferty z mieszkaniem na sprzedaż. Nie odpisują na maile, nie odbierają telefonów... Przyjmując taką postawę, naprawdę trudno sprzedać mieszkanie. Podczas remontu dobrze jest zadbać o estetykę lokalu, jednak nie należy przepłacać przy jego wyposażaniu – mieszkanie można wykończyć stylowo i nowocześnie również przy niskim budżecie. Dzięki temu będzie się ono prezentowało równie dobrze, a my osiągniemy zysk z inwestycji.

W jakich dzielnicach inwestować w mieszkania na sprzedaż do remontu we Wrocławiu?

Mieszkania na sprzedaż do remontu we Wrocławiu najlepiej szukać w atrakcyjnych dla kupujących dzielnicach. Przed podjęciem tak poważnej decyzji koniecznie należy przeanalizować rynkowy popyt. Na wrocławskim rynku nieruchomości ostatnio bardzo modne są Krzyki, gdzie dość łatwo kupić tego typu lokal. Generalnie południowa część miasta staje się coraz popularniejsza z powodu jej głównie mieszkaniowego charakteru, dobrze zorganizowanej komunikacji oraz znajdujących się w pobliżu sklepów i licznych punktów usługowych. Coraz więcej osób szuka też mieszkania w Śródmieściu oraz w okolicach Fabrycznej. W przypadku Fabrycznej skala popytu jest generalnie odpowiadająca udziałowi podaży w skali miasta, a w przypadku Śródmieścia bardzo widoczna jest przewaga popytu nad podażą. Popularne są także Psie Pole i okolice Starego Miasta. Osoby szukające spokoju i zieleni często wybierają Leśnicę, coraz popularniejszy staje się również Brochów, który ma szansę stać się niebawem jedną z największych sypialni Wrocławia, charakteryzując się przy tym mieszkaniami w relatywnie niskich cenach.

Czy można liczyć na szybką sprzedaż mieszkania do remontu we Wrocławiu?

Mieszkania na sprzedaż do remontu we Wrocławiu zazwyczaj sprzedają się na tyle dobrze, że inwestorzy są w stanie zarobić na nich całkiem niezłe pieniądze. Warto pamiętać jednak o tym, że proces ten wymaga od właściciela czasu, pracy i zaangażowania, również po zrealizowaniu remontu i wystawieniu oferty na sprzedaż. No właśnie, ale w jakich miejscach wystawić swoją ofertę, aby szybko znaleźć kupca? Zacznijmy przede wszystkim od Internetu – jest to absolutnie podstawowe narzędzie niezbędne w procesie sprzedaży mieszkania. Swoje ogłoszenie wystawmy na popularnych portalach ogłoszeniowych (część z nich będzie płatna, zwłaszcza te popularne). Dobrym pomysłem jest również wyróżnienie ogłoszenia – te świeżo opublikowane są najbardziej atrakcyjne dla osób poszukujących mieszkania. Warto też wywiesić na balkonie banner informujący o sprzedaży lokalu. Świetnym rozwiązaniem jest również zwrócenie się o pomoc do profesjonalistów takich, jak na przykład agenci biura nieruchomości WGN, którzy mają na swoim koncie ponad 150 tysięcy skutecznie zrealizowanych transakcji. Skorzystanie z takiej możliwości pozwoli nam nie tylko szybko sprzedać mieszkanie (WGN promuje nieruchomości na ponad 100 portalach internetowych, a także w trzech własnych czasopismach), ale też zapewnią pomoc przy negocjacjach umowy i doprowadzą do bezpiecznego sfinalizowania transakcji.

Jak napisać skuteczne ogłoszenie?

Jeśli zależy nam na sprzedaży nieruchomości w niezłej cenie, czyli takiej, która pozwoli nam osiągnąć satysfakcjonujący dla nas zysk, warto zadbać w ogłoszeniu o dobre jakościowo zdjęcia – to potężny wabik na klientów. Przed sesją fotograficzną mieszkania bezwzględnie należy je posprzątać – na zdjęciach musi panować porządek. Ważny jest również właściwy dobór oświetlenia, które potrafi niesamowicie budować klimat. Odpowiednio dobrane światło pozwoli uatrakcyjnić mieszkanie i zwrócić uwagę na jego szczegóły. Skupmy się także na konkretnym opisie mieszkania – potencjalny nabywca musi znaleźć w nim informacje, na których mu zależy. Wymieńmy zalety naszego lokalu: napiszmy, że jest po kapitalnym remoncie, a jeżeli wyposażyliśmy go w meble i sprzęty, również o nich opowiedzmy. Warto też pokrótce opisać okolicę – wymienić placówki publiczne, jakie znajdują się niedaleko naszej nieruchomości, parę słów powiedzieć o punktach gastronomicznych, parkach czy przystankach komunikacji miejskiej.

Przy prezentacji naszego mieszkania zadbajmy o panujący wewnątrz zapach. I wcale nie chodzi tu o odświeżacze powietrza czy kadzidła, lecz o aromat przywołujący miłe skojarzenia, jak na przykład zapach prażonych ziaren kawy czy domowego ciasta. Świetnie sprawdzi się też paczula. Cena transakcyjna mieszkania estetycznie wykończonego i prawidłowo przygotowanego do sprzedaży może wzrosnąć nawet o 3 do 5%.

Klucze do wyremontowanego lokalu
fot. pixabay.com

Jak uniknąć problemów ze sprzedażą?

Zawsze przed wystawieniem nieruchomości na sprzedać koniecznie trzeba zwrócić uwagę na szczegóły, które mogą opóźnić cały proces. Jeżeli w lokalu ktoś był zameldowany, należy go oczywiście wymeldować. Warto sprawdzić też, czy w księdze wieczystej nie zostały wypisane służebności lub obciążenia (to powinniśmy wiedzieć już na etapie zakupu). Nigdy nie można zagwarantować błyskawicznej i bezproblemowej sprzedaży jakiegokolwiek mieszkania, ponieważ często w całym skomplikowanym procesie pojawiają się problemy, na które w żaden sposób nie mamy wpływu – jak na przykład problemy nabywcy z kredytem czy wycena rzeczoznawcy. No właśnie. Nigdy nie zawyżajmy ceny nieruchomości. Jeżeli sami nie posiadamy na tyle dużej wiedzy, aby właściwie wycenić mieszkanie, jakie oferujemy do sprzedaży, skorzystajmy z pomocy fachowca – pośrednika bądź rzeczoznawcy. Nasza wycena mieszkania, kompletnie odbiegająca od realiów rynkowych, może odstraszyć potencjalnych kupców, ale jest również sporym problem przy ubieganiu się osoby zainteresowanej o kredyt. Bank go zwyczajnie nie przyzna, jeśli rzeczoznawca stwierdzi, że cena nieruchomości uległa zawyżeniu.

Jeżeli wystawimy naszą ofertę i momentalnie znajdzie się kupiec nią zainteresowany, nie odprawiajmy go z kwitkiem. Wielu właścicieli wciąż myśli, że może oferta jest w takim momencie atrakcyjniejsza niż im się wydawało. To błąd. Pamiętajmy, że im dłużej oferta jest opublikowana, tym bardziej spada jej atrakcyjność i szansa znalezienia kupca.

Jakie mieszkania na sprzedaż do kapitalnego remontu są we Wrocławiu najbardziej atrakcyjne?

Mieszkania na sprzedaż do kapitalnego remontu we Wrocławiu są naprawdę różnego rodzaju i położone w odmiennych lokalizacjach. Które z nich są najczęściej poszukiwane przez potencjalnych kupców i dlaczego? Upodobania Polaków zmieniły się w ostatnim czasie naprawdę mocno. Szukając mieszkania, kierujemy się nie tylko posiadanym budżetem, choć oczywiście to on gra zazwyczaj pierwsze skrzypce, ale również upodobaniami i stylem życia. Coraz więcej osób kupuje mieszkania na nowych, zamkniętych osiedlach – są one bowiem synonimem sukcesu i prestiżu, nie sposób odmówić im także tego, że są zwyczajnie bezpieczne. Równocześnie ogromną popularność zyskały mieszkania w kamienicach – tych odnowionych, klimatycznych. I nic dziwnego – można tam poczuć prawdziwą magię. Na ten boom wpływ mają też obecnie panujące trendy i alternatywny styl życia.

Pożądany metraż

Nadal niesłabnącą popularnością cieszą się kawalerki o powierzchni powyżej 30 metrów kwadratowych i niewielkie dwu-, maksymalnie trzypokojowe mieszkania o powierzchni do 60 metrów kwadratowych. Najrzadziej kupowane są mieszkania o dużej powierzchni użytkowej, a więc takie powyżej 70 metrów kwadratowych, oraz tak zwane mikroapartamenty, czyli mieszkanka o powierzchni maksymalnie do 25 metrów kwadratowych lub mniejsze, na które trend skończył się już jakiś czas temu. Coraz więcej Polaków szuka obecnie mieszkania na wyższych kondygnacjach, mimo że są droższe niż te zlokalizowane na parterze, no i obowiązkowo w bloku wyposażonym w windę. Ogromną zaletą są też podziemne parkingi zlokalizowane pod budynkiem – pozwalają nie tylko bezpiecznie zaparkować samochód lub motocykl, ale również sprawnie przenieść spore zakupy do mieszkania.

Wyremontowany salon typu condo
fot. pixabay.com

Jakie mieszkanie powinniśmy wybrać?

Single zazwyczaj decydują się na kawalerki – z reguły nie spędzają w mieszkaniu zbyt dużo czasu, więc rozwiązanie to jest ekonomiczne i przystępne. Popularnym wyborem w ich przypadku są także mieszkania typu studio, z aneksem kuchennym położonym w salonie, zaprojektowanym tak, aby stanowił integralną część pokoju dziennego. Pary zazwyczaj kupują mieszkania nieco większe niż kawalerka – oczywiście wszystko zależy od możliwości finansowych, jednak optymalnym rozwiązaniem jest kupno mieszkania dwu- lub trzypokojowego. Ci z nas, którzy planują powiększenie rodziny, zdecydowanie powinni brać to pod uwagę podczas wyboru i zakupu nieruchomości. Mieszkanie dwu- lub właśnie trzypokojowe pozwoli zrealizować różne możliwości adaptacyjne i wydzielić na przykład sypialnię oraz pokój dziecięcy. Częstym rozwiązaniem jest też oddzielenie strefy prywatnej od tej, w której przyjmujemy gości. Rodziny z dziećmi powinny przy zakupie mieszkania zwracać uwagę na brak barier architektonicznych zarówno w budynku, gdzie jest zlokalizowane mieszkanie, jak i na zewnątrz. Warto w takim wypadku wybierać mieszkania położone na niższych kondygnacjach – w przypadku na przykład awarii windy, co się zdarza, zdecydowanie łatwiej wnieść dziecięcy wózek na pierwsze czy drugie piętro niż na ósme. Okolica powinna być spokojna i cicha, a ruch samochodowy – dość ograniczony. Zalety stanowią także liczne tereny zielone i rekreacyjne wokół budynku, a także żłobek, przedszkole i plac zabaw.

Kupno mieszkania to zazwyczaj inwestycja na kolejnych kilka lub kilkanaście lat, a bywa że nawet na kilkadziesiąt. Dlatego warto się gruntownie zastanowić przed dokonaniem tej poważnej inwestycji i wziąć pod uwagę nie tylko obecną sytuacją, ale postarać się przewidzieć ją na kilka lat naprzód. Motywacja do zakupu danego mieszkania to naprawdę mocno indywidualna materia i zależy od wielu czynników. Niektórzy nabywcy zwracają uwagę na bliskość do centrum i dobre skomunikowanie dzielnicy z pozostałymi częściami miasta, inni szukają spokoju, ciszy i wytchnienia, a jeszcze inni cenią sobie obecność przedszkola i szkoły w pobliżu. Zakup mieszkania jest bardzo silnie powiązany z oczekiwaniami i stylem życia, a nawet posiadaniem zwierząt (w tym wypadku wskazane będą tereny zielone wokół budynku). Wspólny mianownik stanowi zazwyczaj odległość od miejsc, do których codziennie dojeżdżamy (na przykład pracy czy uczelni) i stopień zakorkowania okolicy. Niezależnie od naszej motywacji i potrzeb, decyzję o zakupie swojego własnego „M” warto dobrze przemyśleć, korzystając przy tym z pomocy profesjonalistów.