Spadki cen transakcyjnych mieszkań z rynku wtórnego, większa skłonność właścicieli do negocjacji ceny i poluzowanie oceny zdolności kredytowej przez banki udzielające kredytów hipotecznych – tak kształtuje się wrocławski rynek mieszkań z drugiej ręki. Oznacza to, że nastał rynek kupującego.

Aktualna cena na rynku nieruchomości

Kolejny kwartał z rzędu tanieją mieszkania z rynku wtórnego. NBP Wrocław notuje powolny spadek cen z drugiej ręki już od połowy ubiegłego roku.

Tylko w minionym kwartale ceny transakcyjne mieszkań z rynku spadły o o 1,3%. Aktualnie średnia cena transakcyjna takiego lokalu wynosi 9980 zł , a jeszcze pod koniec ubiegłego roku wynosiła 10 114 z/mkw.


Struktura transakcji na rynku wtórnym

Taniej głównie mieszkania w wielkiej płycie i te wybudowane przed 1945 roku , a więc kamienice. Zmniejszyła się także ilość chętnych, którzy chcą zamieszkać w starej wrocławskiej zabudowie.

Kupujący najchętniej nabywają mieszkania wybudowane po 2010 roku, w nowej technologii, w rejonach z pełną infrastrukturą osiedlową i dobrym dojazdem do centrum Wrocławia. Widać to zwłaszcza zarówno po ilości transakcji w poszczególnych osiedlach Wrocławia, jak i cenach transakcyjnych w tych obrębach.



W minionym kwartale najwyższe ceny transakcyjne mieszkań do sprzedaży we Wrocławiu z 15-stu lokalizacji zanotowano w rejonie Placu Grunwaldzkiego (15,4 tys. zł/mkw.) i na Starym Mieście (13,5 tys. zł/mkw.). Najniższe ceny transakcyjne odnotowano na Poświętnem (8,6 tys. zł/mkw.) oraz Wojszycach (8,4 tys. zł/mkw.)



Rynek kupujących we Wrocławiu?

We Wrocławiu widać także wyraźnie większą skłonność właścicieli do negocjacji ceny. Obecnie różnica między ceną ofertową widniejącą na portalach ogłoszeniowych, a sumą, która potem pojawia się w akcie notarialnym wynosi ponad 9 %. To wyraźny sygnał dla szukających nowego lokum dla siebie, że nastał rynek kupujących.

Dobrą informacją dla kupujących jest także poluzowanie przez Komisję Nadzoru Finansowego oceny zdolności kredytowej przez banki udzielające kredytów hipotecznych, co polepszyło sytuację kredytobiorców i spowodowało wzrost liczby udzielonych kredytów.

Biura Informacji Kredytowej wylicza, że we Wrocławiu w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku o 27% wzrosła wartość udzielonych kredytów, a o 17% ich liczba. Średnia stopa procentowa nowego kredytu mieszkaniowego dla gospodarstw domowych obniżyła się w I kwartale 2023 r. do poziomu 8,82% (w ostatnim kwartale ubiegłego roku wynosiła 9,25%).