Mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego we Wrocławiu stale cieszą się dużą popularnością wśród osób poszukujących własnego lokum. Nie brakuje ofert znajdujących się w ciekawych lokalizacjach takich jak Krzyki, czy Fabryczna oraz w tej bardziej prestiżowej dzielnicy Stare Miasto, gdzie aktualnie prowadzonych jest niewiele nowych inwestycji.

Spis treści:

1. Rynek wtórny we Wrocławiu
2. Na co warto zwrócić uwagę przy zawieraniu transakcji
3. Ceny transakcyjne
4. Oferta WGN
5. Najpopularniejsze dzielnice w mieście

 

Mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego we Wrocławiu, czy warto?

Potencjalni kupujący wciąż często przeglądają oferty lokali mieszkalnych na sprzedaż z rynku wtórnego we Wrocławiu, pomimo bardzo dużego zainteresowania mieszkaniami z rynku pierwotnego. Ten sektor nieruchomości odznacza się bardzo dużą ilością zalet, jednakże należy mieć świadomość, że wiąże się to również z dużym ryzykiem, jeżeli nie skorzystamy z pomocy ekspertów przy zakupie mieszkania. Główną zaletą mieszkań z rynku wtórnego jest zazwyczaj niższa cena oraz możliwość naocznego sprawdzenia stanu technicznego lokalu. Podczas gdy decydując się na kupno mieszkania z rynku pierwotnego inwestycja zazwyczaj jest dopiero na etapie budowy. Można je dokładnie obejrzeć przed podjęciem decyzji o zakupie, nie tak jak ma to miejsce w przypadku mieszań deweloperskich, które widzimy tylko na projekcie. Mamy pełną swobodę w sprawdzeniu całego budynku, części wspólnych, a nawet rozmowy z potencjalnymi sąsiadami. Kolejną zaletą tego typu nieruchomości jest dostępność od ręki, zazwyczaj zaraz po dokonaniu transakcji jest możliwość wprowadzenia się, jednak należy również wziąć pod uwagę fakt, iż często owe mieszkania sprzedawane są wraz z umeblowaniem. Dla jednych może okazać się to plusem, natomiast dla drugich wręcz wadą, ponieważ będą zmuszeni poświęcić czas na na pozbycie się całego wyposażenia mieszkania. Wszystko zależy od preferencji kupujących oraz od stanu faktycznego mieszkania. Kolejnym aspektem wyróżniającym nieruchomości z rynku wtórnego jest fakt już rozbudowanej infrastruktury wokół miejsca zamieszkania, duża dostępność ośrodków edukacyjnych, punktów handlowo – usługowych, parków oraz komunikacji miejskiej. Pomimo wielu zalet, mieszkania z rynku wtórnego posiadają również swoje wady. Przede wszystkim wiążą się one z niespodziewanymi wydatkami związanymi z remontem oraz naprawami. Co więcej kupując mieszkanie w kamienicy lub w starszym budynku trzeba liczyć się z usterkami wynikającymi z wieloletniej eksploatacji. Jednakże największą obawa wśród kupujących jest możliwość oszustwa.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Proces zakupu mieszkania z rynku wtórnego znacznie różni się od procedur przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego od dewelopera. W przypadku rynku wtórnego należy bardzo uważnie przeanalizować sytuację prawną nieruchomości oraz stan faktyczny zarówno mieszkania jak i całego budynku. Aby mieć pewność, czy wybrana nieruchomość niczym nas nie zaskoczy warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, którym jest agent nieruchomości. Przed podpisaniem umowy najważniejszą czynnością jest sprawdzenie aktualnego stanu prawnego lokalu, w tym: czy właściciel posiada akt własności nieruchomości, czy nie jest zadłużony, czy na nieruchomości nie ciąży zadłużenie hipoteczne, czy mieszkanie nie jest wynajmowane oraz czy ktoś nie posiada dożywotniego prawa do użytkowania mieszkania. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu technicznego mieszkania, w tym celu wiele osób decyduje się na pomoc fachowca, który bez problemu wykryje wszelkie usterki.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w nowym budynku Wrocław

 

Średnie ceny mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego we Wrocławiu

Według danych Banku centralnego średnie ceny mieszkań na sprzedaż z rynku wtórego we Wrocławiu jak i w pozostałych sześciu największych miastach w Polsce za metr kwadratowy wzrosły o 7,3%. Porównanie dotyczyło trzeciego kwartału bieżącego roku z trzecim kwartałem roku 2020. Najwyższe ceny za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego są w stolicy kraju w Warszawie, gdzie w trzecim kwartale 2021 roku osiągnęły wartość 10 905 tysięcy złotych. Najniższą wartość natomiast odnotowano w Zielonej Górze, gdzie kwota za metra kwadratowy wynosi 5 375 tysięcy złotych.

 

Baza ofert z rynku wtórnego WGN

Aktualnie w bazie ofert Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości znajduje się 15 ofert mieszkań na sprzedaż z rynku wtórnego. Lokale wystawione na sprzedaż zlokalizowane są w różnych częściach Wrocławia, począwszy od ścisłego centrum po obrzeża miasta. Najniższa cena za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego wynosi 7 059 tysięcy złotych i jest to nieruchomość o łącznej powierzchni 85 mkw, znajdująca się w dzielnicy Psie Pole. Łącznie, cena transakcyjna za metr kwadratowy 10 ofert mieszkań jest niższa niż 10 000 tysięcy złotych. Najdroższa nieruchomość mieści się w dzielnicy Stare Miasto, w bliskim sąsiedztwie samego Rynku. Cena za metr kwadratowy tej nieruchomości wynosi 16 205 tysięcy złotych.

Na drugim miejscu pod względem ceny znalazła się nieruchomość zlokalizowana również w dzielnicy Stare Miasto. Jest to dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 53,51 metrów kwadratowych wraz z balkonem. Na całość nieruchomości składa się przestronny salon z wyjściem na balkon, osobna, wyposażona kuchnia, sypialnia oraz łazienka. Mieszkanie mieści się na pierwszym piętrze wielorodzinnego budynku. Niewątpliwym atutem nieruchomości jest je lokalizacja w bliskim sąsiedztwie Rynku, terenów zielonych oraz wielu punktów zarówno gastronomicznych jak i usługowo – handlowych.


Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie w budynkku mieszkalnym na sprzedaż Wrocław

 

 Najpopularniejsze oraz najdroższe dzielnice Wrocławia

Za najbardziej pożądaną oraz najdroższą dzielnice Wrocławia, uważa się szeroko rozumiane centrum miasta, czyli lokalizacje w promieniu 2-3 km od ścisłego centrum. Średnie ceny we wskazanym promieniu wynoszą od 6 000 do 6 500 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Należy wspomnieć, że na ceny transakcyjne ma wpływ rodzaj budownictwa oraz jego stan. Mieszkanie znajdujące się w kamienicy o złym stanie technicznym w lokalizacji np. Starego Miasta będzie miało odpowiednio obniżone stawki. Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego w dzielnicy Stare Miasto waha się w przedziale od 8 000 do 9 000 tysięcy złotych. Za apartamenty mieszczące się w ścisłym centrum Rynku ceny te mogą wzrosnąć nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Na cenę nieruchomości nie wpływa jedynie lokalizacja. We Wrocławiu do najdroższych dzielnic należą również te, które cieszą się bardzo dobrym dostępem do terenów zielonych oraz rekreacyjnych z rozbudowaną infrastruktura techniczną i komunikacyjną. Na ich terenie często tworzą się tzw. osiedla willowe mowa tu o Krzykach, Zaciszu, Karłowicach oraz Oporowie. Wyższe ceny osiągają również blokowiska o atrakcyjnych lokalizacjach takie jak osiedle Szczepin. Do najtańszych dzielnic we Wrocławiu należą tereny zlokalizowane na obrzeżach miasta takie jak Psie Pole, Maślice, Leśnica