Podejmując decyzję o zakupie własnego mieszkania warto przeanalizować zalety i wady transakcji dokonywanych na rynku pierwotnym i na rynku wtórnym.

Spis treści:

Zalety mieszkań z rynku wtórnego

Wady mieszkań z rynku wtórnego

Zalety mieszkań z rynku pierwotnego

Wady mieszkań z rynku pierwotnego

Decyzja o zakupie

 

 

 

 

Zalety mieszkań z rynku wtórnego

Pierwszą, najbardziej istotną zaletą zakupu mieszkania z rynku wtórnego, jest możliwość wyboru spośród mieszkań w bardziej przyjaznej dla nas lokalizacji. Infrastruktura znajdująca się w pobliżu takich inwestycji jest zwykle szeroko rozbudowana i nie pozostawia mieszkańcowi zbyt wielu powodów do zmartwień. Rozwinięta sieć komunikacji miejskiej, bliskość sklepów spożywczych i wszelkiego rodzaju usług, jak również obiektów sportowo-rekreacyjnych, obiektów kultury czy szkół i przedszkoli, może stwarzać przewagę nad rynkiem pierwotnym dla większości kupujących. Dodatkowo przyszły lokator nie musi obawiać się niekorzystnego przekształcenia okolicznego krajobrazu, gdyż zwykle obszar sąsiedztwa będzie już wcześniej zagospodarowany. Kolejny atut to brak obaw o poprawność wykończenia jakie przedstawi nam deweloper. Poprawki i przeciąganie terminów odbiorów będą zmartwieniem pierwszego właściciela mieszkania.

 

fot. Pixabay

Wady mieszkań z rynku wtórnego

To, co może odstraszyć nas od zakupu mieszkania z rynku wtórnego, to gust aktualnych lokatorów, którzy podejmowali decyzję o rodzaju wykończenia i standardzie, jaki obowiązuje w lokalu. Dokonywanie zmian w zastanym przez nas stanie faktycznym może wiązać się z dodatkowymi, nie zawsze małymi kosztami. Wszystko zależy od tego, jak bardzo poprzedni właściciele odbiegli od wizji naszego wymarzonego M. Nie tylko estetyka, ale również stan techniczny kupowanej przez nas nieruchomości powinien zwrócić naszą uwagę. Wymiana instalacji znajdujących się w mieszkaniu może wiązać się z nieprzewidywalnie dużym wkładem finansowym z naszej strony. Kilkuletnie i starsze nieruchomości zlokalizowane w starszych budynkach mogą generować dodatkowe koszty związane z remontami, których w momencie kupna mieszkania nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Zalety mieszkań z rynku pierwotnego

Dla fanów aranżacji wnętrz, posiadających wysublimowany zmysł estetyki, wyjątkową przyjemnością będzie możliwość wpływu na całokształt wykończenia mieszkania już od jego stanu deweloperskiego. Pusta przestrzeń może stać się inspiracją, by zmaterializować najśmielsze pomysły i marzenia o przytulnym i dopasowanym do naszych potrzeb wnętrzu. Zastosowane przez nas rozwiązania będą nowoczesne, a więc długotrwałe i wystarczające na lata. Dodatkową zaletą będzie udzielona przez dewelopera 5-cio letnia gwarancja na oddany nam na własność lokal.

 

fot. Pixabay

Wady mieszkań z rynku pierwotnego

Największą niedogodnością wynikającą z podjęcia decyzji o zakupie mieszkania z rynku pierwotnego jest konieczność oczekiwania na jego wydanie i możliwość rozpoczęcia własnych prac związanych z urządzaniem zakupionej przestrzeni. Odbiory nie zawsze są bezusterkowe i terminowe, co wiąże się zwykle z koniecznością przesunięcia w czasie planów nabywcy. Warto przy tym decydować się na współpracę z deweloperem, który cieszy się dobrą opinią na rynku, co może uchronić nas od przeciągających się i nietrafionych inwestycji. Również lokalizacja mieszkania z rynku pierwotnego zwykle nie jest tak wartościowa jak w przypadku rynku wtórnego. Deweloperzy inwestują głównie w grunty z dala od centrum miast, które niekiedy nie są dostatecznie dobrze skomunikowane. Dojazd do pracy czy szkoły bez samochodu może być niekiedy wyzwaniem.

Decyzja o zakupie

Podejmując ostateczną decyzję o zakupie mieszkania musimy przede wszystkim ustalić jakie kryterium w doborze okaże się dla nas kluczowe i najważniejsze. Być może indywidualne cechy poszczególnych mieszkań będą w stanie przeważyć szalę naszego rozstrzygnięcia na jedną ze stron. Jeżeli cenimy sobie spokój i nie chcemy zbytnio angażować się w proces dostosowywania naszej powierzchni do subiektywnego ideału, nasze zainteresowanie powinno się kierować w stronę rynku wtórnego. Jeśli jednak naszą nadrzędną potrzebą będzie możliwość wykreowania dopasowanej na wymiar i komfortowej przestrzeni, zainteresujmy się w pierwszej kolejności ofertami mieszkań z rynku pierwotnego. Jeżeli termin przeprowadzki do nowej nieruchomości jest dla nas aspektem kluczowym z całą pewnością lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie poszukiwanie mieszkań z drugiej ręki.

Pamiętajmy, iż stan prawny nieruchomości zwykle wymaga dokładniejszej analizy w przypadku mieszkań z rynku wtórnego. To tu księga wieczysta nieruchomości może być obciążona prawami osób trzecich. Przeanalizujmy również nasze możliwości finansowe związane z przyszłym zakupem. Jeżeli jesteśmy przygotowani na jednorazowy, duży wydatek mamy zielone światło dla zakupu mieszkania od dewelopera. Jeśli jednak liczymy na możliwość rozciągnięcia wydatków w czasie, zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie zaakceptowanie oferty sprzedaży mieszkania, które miało już wcześniej właściciela.