Mieszkania na sprzedaż na Oporowie we Wrocławiu to dobry pomysł dla osób, które szukają ofert z lepiej skomunikowanych osiedli na Fabrycznej. Pomimo kameralnej okolicy, można tu liczyć na stosunkowo korzystne połączenia z centrum, zwłaszcza w porównaniu z częściami dzielnicy leżącymi dalej na zachód. Problemem dla niektórych nabywców mogą być jedynie pewne niedostatki w kontekście samej infrastruktury na miejscu. Na WGN dostępne są propozycje zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Spis treści
Czy warto zainteresować się lokalami w tej okolicy?
Co przemawia za kupowaniem lokali z drugiej ręki?
Aspekty cenowe
Szybkie dopięcie transakcji
Wprowadzenie się do gotowego lokum
Na co zwrócić uwagę przy transakcjach na rynku pierwotnym?

Czy warto zainteresować się mieszkaniami na sprzedaż na Oporowie we Wrocławiu?

Mieszkania na sprzedaż na Oporowie we Wrocławiu spodobają się osobom, które chcąc pozostać w mieście, szukają jednak nieco bardziej kameralnej atmosfery. Warto jednak zaznaczyć, że charakterystyka osiedla zmienia się wraz z upływem lat i jego rozwojem. Wciąż jest tu dość cicho, choć nie aż tak jak kiedyś. Atutem tej lokalizacji są dość dobre połączenie komunikacyjne. Na dojazd do centrum wciąż będzie trzeba poświęcić koło 30 minut, lecz prezentuje się to zdecydowanie lepiej niż w bardziej peryferyjnych, zachodnich częściach Fabrycznej. Sporym minusem, zwłaszcza dla młodych ludzi, pozostaje jednak fakt, iż na miejscu nie ma zbyt wiele punktów na wspólne wyjście w gronie znajomych, więc w tym celu trzeba raczej podróżować na Stare Miasto.

Zmieniający się charakter osiedla

Na przestrzeni lat zauważalne są pewne zmiany w charakterze tego obszaru. Kiedyś była to podwrocławska wieś z gospodarstwami domowymi, z kolei po II wojnie światowej osiedle nazywane było "profesorskim", ponieważ osiedlało się tu wielu profesorów tutejszych uczelni wyższych. Współcześnie jest to rejon w którym znajduje się dużo domów i willi jednorodzinnych, natomiast od pewnego czasu powstają tu nowe inwestycje deweloperskie. Mimo wszystko inwestorzy utrzymują raczej niską zabudowę, która nie zmienia diametralnie samego postrzegania tej części Wrocławia. Mieszkańcy Oporowa zauważają jednak, że okolica nie jest w tej chwili aż taka cicha jak kiedyś, choćby ze względu na wzmożony ruch. Wciąż jest to jednak rejon spokojny, zwłaszcza gdy porówna się go z osiedlami bliżej centrum. Jest też bardziej przystępny cenowo, także względem mieszkań na Krzykach. Nawet w segmencie pierwotnym można tu liczyć na oferty w granicach 6800-7500 zł/m2.

Dość dobra komunikacja

Pod kątem komunikacyjnym, sytuacja tego obszaru zdecydowanie nie wygląda najgorzej. Osoby zmotoryzowane mają spory komfort, choćby z tytułu niewielkiego dystansu do wrocławskiej obwodnicy. Jeśli chodzi o transport publiczny to dostępnych jest kilka linii autobusowych, a w północnej części osiedla, przy górce Oporowskiej, ulokowana jest pętla tramwajowa, wraz z parkingiem "Park & Ride". Stamtąd podróż tramwajem do centrum Wrocławia zajmuje około 25 minut.

Mankamenty związane z ofertą gastronomiczną i rozrywkową

Największym problemem tego obszaru jest stosunkowo mało rozbudowana infrastruktura. Kłopotów nie będzie ze szkołami czy sklepami, ale z restauracjami i kawiarniami już zdecydowanie tak. Tych jest w tej okolicy naprawdę niewiele, co utrudnia choćby organizowanie spotkań ze znajomymi. Mało korzystnie prezentuje się również oferta rozrywkowa. Chcąc zaaranżować sobie wolny czas w ten sposób, trzeba zatem stawiać raczej na wyprawę na Stare Miasto. Faktem jest, że można tam w miarę szybko dojechać, lecz brak zaplecza gastronomicznego i rozrywkowego jest największym z minusów Oporowa, na który od lat narzekają mieszkańcy, a sytuacja w tym zakresie nie ulega specjalnej poprawie. Pewną rekompensatą jest natomiast spora liczba terenów zielonych, wraz z pobliskim Parkiem Grabiszyńskim. Z miejscami do spacerów, aktywności i wypoczynku na świeżym powietrzu, nie będzie zatem problemu.

Nowoczesne osiedle w budowie
fot. pixabay.com

Co przemawia za kupieniem mieszkania na Oporowie we Wrocławiu na rynku wtórnym?

Decydując się na mieszkanie na Oporowie we Wrocławiu z rynku wtórnego, można liczyć na trochę niższe ceny niż w segmencie pierwotnym. Dodatkowo zwykle finalna stawka będzie niższa od tej ofertowej, gdyż można się podjąć negocjacji ze sprzedającym. Na pewno plusem jest to, iż transakcję można sfinalizować szybko i wkrótce wprowadzić się do gotowego już mieszkania. Przed podjęciem decyzji możesz również obejrzeć nie tylko sam lokal, ale i jego najbliższe otoczenie, które będzie już wykończone i nic nie powinno Cię potem zaskoczyć w okresie użytkowania lokum.

Niższe ceny podlegające negocjacjom

Choć nie jest to regułą, to rzeczywiście w większości przypadków propozycje z rynku wtórnego są jednak tańsze od tych z segmentu pierwotnego, nawet do kilkuset złotych na metrze kwadratowym. Dodatkowo warto pamiętać o możliwości negocjowania ceny z właścicielem. Pertraktacje z deweloperami będą znacznie trudniejsze, gdyż większość z nich ma twardo określone stawki i zgadza się na upusty tylko, gdy przez dłuższy czas nie mogą sprzedać konkretnego lokum. W rozmowie z poprzednim właścicielem niemal zawsze uda się coś zaoszczędzić, gdyż praktyka pokazuje, iż ceny transakcyjne w tym segmencie są zwykle wyraźnie niższe od tych ofertowych.

Szybkość przeprowadzania transakcji

Dla wielu nabywców ważną sprawą jest to, że w tym przypadku nie trzeba czekać na mieszkanie przez długi okres czasu. Większość lokali deweloperskich kupuje się jednak jeszcze przed ich wykonaniem lub na etapie, w którym prace rozpoczęły się, ale są jeszcze dość dalekie od finalizacji. Na wymarzone lokum można zatem czekać miesiące, a czasem i lata. W segmencie wtórnym będzie ono dostępne od razu lub najpóźniej po kilku tygodniach, jeśli takie warunki określił sprzedający.

Brak konieczności wykończenia i wyposażenia lokum

Mieszkania z rynku wtórnego są lokalami gotowymi do użytku. Oczywiście wyjątkiem są te przeznaczone do remontu, które należy omijać, jeżeli chcesz uniknąć prac wykończeniowych. W większości przypadków nie musisz się tym jednak przejmować, podobnie jak podstawowym wyposażeniem. Dokupienie niektórych elementów będzie na pewno mniej kosztowne i problematyczne, od urządzania nieruchomości zakupionej od dewelopera, którą trzeba jeszcze przystosować pod kątem mieszkalnym.

Nowe mieszkania na Oporowie we Wrocławiu. Na co zwrócić uwagę, kupując lokal od dewelopera?

Obecnie na rynku widać coraz więcej nowych mieszkań na Oporowie we Wrocławiu. Proces ewentualnego zakupu warto w tym przypadku rozpocząć od spokojnego zweryfikowania samego dewelopera. Dobrze jest sprawdzić jego renomę i upewnić się odnośnie samych planów dotyczących inwestycji. Rozsądnie będzie zapoznać się ze stanem faktycznym okolicy, w której ma powstać budynek. Samą firmę deweloperską można dopytać o to co ma powstać w niedalekim otoczeniu. Ważnym punktem transakcji na rynku pierwotnym jest uważne czytanie zawieranych umów, żeby uniknąć kruczków prawnych i niekorzystnych dla nabywcy zapisów.

Sprawdzenie firmy

Największym niebezpieczeństwem na rynku pierwotnym, zwłaszcza dla niedoświadczonych nabywców, są nieuczciwi deweloperzy. Jeżeli oferowany lokal jeszcze nie powstał, to dobrze jest uważnie zweryfikować sprzedającego. Podstawowym krokiem będzie sprawdzenie jego dotychczasowych inwestycji i zainteresowanie się opiniami osób, które nabyły mieszkania od konkretnej firmy. Rzecz jasna można również sprawdzić czysto formalne kwestie, związane z samymi prawami do dysponowania gruntem czy pozwoleniem na budowę. Wielu nabywców dla pewności chce też na własne oczy zobaczyć okolicę, w której powstanie budynek - czasem hasła odnośnie ewentualnego zaplecza infrastrukturalnego z folderów reklamowych, niekoniecznie znajdują przełożenie na rzeczywistość.

Spisywanie umów

Z deweloperami spisuje się zwykle parę umów, od rezerwacyjnych, przez przedwstępne, po kluczowe dotyczące samej sprzedaży. Przed złożeniem podpisu zawsze dobrze jest zapoznać się z ich treścią, gdyż firmy potrafią tam zamieszczać niedozwolone lub dwuznaczne zapisy. Należy zapoznać się więc z każdym punktem i to ze zrozumieniem, a w razie wątpliwości dokładnie dopytać o szczegóły. Przede wszystkim trzeba patrzeć na fragmenty dotyczące ewentualnych, nakładanych jednostronnie kar za uchybienia ze strony kupującego czy wątpliwe zapisy w kontekście procesów reklamacyjnych. Ważne jest także rozróżnienie terminów zadatku i zaliczki. W przypadku tego pierwszego nie będzie on zwrócony, gdy transakcja nie dojdzie do skutku z winy kupującego. Oporów to dość spokojny rejon Fabrycznej, gwarantujący niezły dojazd do centrum, choć przy pewnych ograniczeniach w zakresie lokalnej infrastruktury. Dla wielu nabywców jest to jednak interesujący obszar, z lokalami tańszymi od tych z bardziej centralnie położonych osiedli. Według własnych preferencji lokum możesz szukać na rynku pierwotnym lub wtórnym, a oferty znajdziesz w bazie WGN.