Czy popyt na mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu w dalszym ciągu utrzymuje się na niezmienionym poziomie? Niestety w bieżącym roku daje się zaobserwować osłabienie zainteresowania w sektorze. Część biur nieruchomości notuje spadek liczby zapytań. Nie wynika to jednak z braku chęci nabycia lokalu mieszkalnego, a raczej zwyczajnie z braku takiej możliwości.

Spis treści:

Lokale mieszkalne w stolicy Dolnego Śląska M., które przyciągają nabywców

Co oferuje lokalny rynek?

Plusy nowych inwestycji

Z drugiej ręki też z zaletami

Zobaczymy światełko w tunelu…?

Rządowy program idzie z pomocą

Podsumowanie

Sektor mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu

Dolnośląski sektor mieszkaniowy od lat cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony nabywców. Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu wyróżniał się szczególnie dużą popularnością w regionie. Jednak po pandemii koronawirusa wiele się zmieniło. Początkowo wrocławska mieszkaniówka nie odczuwała negatywnych skutków rządowych obostrzeń, w tym lockdownu. Jednak na następstwa zamrożenia krajowej, a także międzynarodowej gospodarki, nie trzeba było długo czekać. Ceny materiałów budowlanych zaczęły szybować w górę.

Były również sytuacje, kiedy były one niemożliwe do nabycia ze względu na brak stanów magazynowych, a na sprowadzenie nowych surowców trzeba było długo czekać. Rosnąć zaczęły także stawki za materiały wykończeniowe. Wzrosty te znalazły odzwierciedlenie w kosztach realizacji nowych inwestycji mieszkaniowych, co z kolei przełożyło się na ich wyższą cenę. Wyższe stawki za metr kwadratowy mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu spowodował, że mniejsza liczba chętnych mogła sobie pozwolić na ich nabycie.

fot. WGN Wrocław / Apartament w kamienicy we Wrocławiu na sprzedaż

Jakich lokali mieszkalnych poszukują kupujący?

Obecnie nabywcy lokali mieszkalnych celują w bezpieczniejsze metraże. Nabywają je za gotówkę, lub wspomagają się możliwie najniższym kredytem hipotecznym. Sytuacja na rynku jest niepewna, w związku z czym każdy, kto może sobie na to pozwolić, stara się jak najmniej obciążać comiesięczny budżet. A każdy wie, jak bardzo obciążająca potrafi być hipoteka. Z uwagi na trudną sytuację gospodarczą i wysoką inflację nie każdy chce narażać się na wysokie, comiesięczne raty kredytu.

Jakie mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu czekają na kupujących

Jakie mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu cieszą się obecnie największą popularnością? Zdecydowanie z rynku najszybciej znikają lokale mieszkalne o niewielkiej powierzchni. Kawalerki oraz lokale dwupokojowe do powierzchni około 40 metrów kwadratowych nabywane są nie tylko przez osoby prywatne, ale również inwestorów. Niejednokrotnie nabywają je oni za gotówkę, dzięki czemu nie muszą wspierać się kredytem hipotecznym z banku, który stanowiłby obciążenie. Każdorazowo nabywcy stają przed dylematem, czy lepiej wybrać nowy lokal mieszkalny, czy może bardziej sprawdzi się mieszkanie na sprzedaż we Wrocławiu z rynku wtórnego.


fot. WGN Wrocław / Mieszkanie na sprzedaż we Wrocławiu - Stare Miasto

Zalety lokali mieszkalnych z rynku pierwotnego

Jeśli chodzi o nowe lokale mieszkalne, to ich główną zaletą jest fakt, że wcześniej nikt w nich nie mieszkał. Nabywcy nie muszą się martwić, że przeprowadzane były w nich remonty niezgodne ze sztuką budowlaną, lub że wymagają one już ta starcie napraw. Dostają klucze do zupełnie nowego M. i mogą zająć się jego aranżacją od podstaw. Plusem jest też nowoczesne budownictwo. Obecnie deweloperzy stawiają raczej na niską, bardziej kameralną zabudowę. Jedynie w centrum miasta można jeszcze trafić na mieszkalne wieżowce. Plusem są też parkingi podziemne, które powstają przy większości nowych projektów inwestycyjnych. Obecnie bowiem deweloperzy zdają sobie sprawę z dużego zapotrzebowania na miejsca do parkowania. Poza podziemnymi garażami, w ramach osiedli powstają również liczne parkingi naziemne, które są oddane do dyspozycji mieszkańców.

M. Z rynku wtórnego – za co doceniają je kupujący?

Również lokale mieszkalne z drugiej ręki posiadają wiele zalet. Przede wszystkim jeśli nabywcy zależy na wprowadzeniu się do już gotowego M., to wybór mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu z rynku wtórnego może być dobrym wyborem. Nawet, jeśli M. wymaga odnowienia, nowy właściciel może remontować je pomieszczenie po pomieszczeniu, wedle posiadanego aktualnie budżetu. Kolejnym plusem jest dobra lokalizacja. Dawniej dostępność wolnych gruntów budowlanych była zwyczajnie większa i inwestorzy mieli szersze pole wyboru idealnej działki pod swoją inwestycję.

Do plusów lokali mieszkalnych z rynku wtórnego należy zaliczyć również dużo lepiej rozbudowaną infrastrukturę otoczenia. Z racji tego, że osiedle powstało lata temu, lokalny biznes zdążył się ukształtować w taki sposób, aby odpowiadać aktualnym potrzebom mieszkańców. W pobliżu osiedli znajdują się nie tylko punktu handlowo-usługowe, ale również szkoły, przychodnie, kościoły itp.

Kolejnym plusem M. z drugiej ręki jest także luźniejsza zabudowa. Obecnie deweloperzy starają się zrealizować w ramach nowych inwestycji optymalną liczbę lokali mieszkalnych. Dostępne działki są też często niewielkie, w związku z czym inwestycje powstają w niewielkiej odległości od siebie, co ogranicza poczucie prywatności. Starsze osiedla często budowane w większej odległości od siebie, a poszczególne bliki mieszkalne oddzielano drzewostanem lub szerokimi trawnikami. W efekcie mieszkańcy zyskiwali dużo większe poczucie prywatności.

Do jednych z większych minusów takich osiedli należy zaliczyć ograniczoną liczbę miejsc parkingowych. Obecnie jednak spółdzielnie inwestują w tym zakresie i często, kosztem terenów zielonych istniejących od lat na osiedlach, starają się tworzyć dodatkowe miejsca do parkowania dla mieszkańców.


fot. WGN Wrocław / Na sprzedaż mieszkanie we Wrocławiu

Czy popyt na mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu ma szansę odbić?

Wielu analityków wciąż zadaje sobie pytanie, czy mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu będą w tym roku tańsze. Obserwując bieżącą sytuację, raczej ciężko spodziewać się spadku cen. Dopóki inflacja utrzymuje się na tak wysokim poziomie, a materiały budowlano-wykończeniowe mają bardzo wysokie ceny, sytuacja w sektorze raczej nie poprawi się na tyle, by na powrót ceny wyraźnie spadły. Być może jednak pomocny w zakupie własnego M. okaże się rządowy program Pierwsze Mieszkanie.

Program Pierwsze Mieszkanie już w grze

Przepisy dające możliwość ubiegania się o Bezpieczny kredyt 2% i otworzenie Konta Mieszkaniowego w ramach programu Pierwsze Mieszkanie, weszły w życie z dniem 1 lipca 2023 roku. Na stronie BGK dostępna jest lista banków, które przystąpiły do programu Pierwsze Mieszkanie, poprzez zawarcie z BGK umowy. Aby skorzystać z rządowego programu, należy skontaktować się z oddziałem banku w celu poznania szczegółowej oferty wariantów Bezpieczny kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe. W przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, potencjalny beneficjent programu musi skompletować odpowiednie dokumenty, które wyznaczane są zgodnie z wewnętrznymi procedurami danego banku.

Prognoza trudna do przedstawienia

Czy sytuacja we wrocławskim sektorze mieszkaniowym ma szansę na poprawę? Deweloperzy nie ustają w zaspokajaniu podaży w tym regionie. Oznacza to, że w dalszym ciągu dostrzegają duży potencjał miasta. Spadek liczby zapytań o mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu wynika bardziej z mniejszej dostępności kredytów i trudniejszej sytuacji finansowej potencjalnych nabywców. Wydaje się jednak, że na znaczącą poprawę aktualnej sytuacji będzie trzeba jeszcze trochę poczekać.