Kupno mieszkania we Wrocławiu powinno być przemyślaną decyzją. Na wstępie oszacuj swoje bazowe potrzeby i możliwości finansowe oraz ustal pewne podstawowe kryteria względem nieruchomości, co zawęzi grono rozpatrywanych ofert. Dużo osób szuka lokali 2-pokojowych, które dobrze sprawdzą się dla singli i par, a do tego mają potencjał pod kątem wynajmu czy późniejszej odsprzedaży. Jedną z ważnych kwestii jest też wybór między rynkiem wtórnym, a pierwotnym, przy czym oba mają swoje wady i zalety.

Spis treści
Od czego zacząć?
Czy warto wybrać lokum z dwoma pokojami?
Od dewelopera czy dotychczasowego właściciela?
Z czym się liczyć na rynku wtórnym?
Zalety i mankamenty segmentu pierwotnego

Kupno mieszkania we Wrocławiu. Od czego zacząć?

Planując kupno mieszkania we Wrocławiu trzeba rozpocząć od sprecyzowania swoich potrzeb. Dotyczą one przede wszystkim wielkości i rozkładu lokalu, przy czym warto rozpatrywać to zarówno pod kątem teraźniejszych wymagań, ale i przyszłości. Drugim kluczowym etapem jest ustalenie jakimi środkami finansowymi dysponujesz, gdyż może to zweryfikować plany. Mając już takie ramowe możliwości, można przejść do ustalenia pewnych kryteriów względem poszukiwanej nieruchomości, choćby w zakresie lokalizacji czy rodzaju zabudowy. Pozwala to ograniczyć pole poszukiwań i skupić się już na konkretnych ofertach.

Potrzeby

Jak dużego mieszkania potrzebujesz? To pytanie od którego w zasadzie najlepiej rozpocząć cały proces przygotowań do zakupu. Inaczej wygląda to w końcu w przypadku singli, par czy rodzin z dziećmi. Nawet w poszczególnych kategoriach mogą się jednak pojawiać pewne rozbieżności. Dla jednej osoby, która większość dnia spędza w biurze czy na spotkaniach na mieście, wystarczająca jest kameralna kawalerka, gdyż w praktyce taki człowiek spędza w miejscu zamieszkania głównie noce. Inaczej będzie już jednak w przypadku singla pracującego zdalnie, który pozostaje w mieszkaniu dłużej, więc potrzebuje również większej przestrzeni i miejsca na zorganizowanie sobie stanowiska pracy. Dużo zależy zatem od trybu życia i oczekiwań nabywcy. Zastanów się zatem jakie masz potrzeby w zakresie dostępnej powierzchni i liczby pomieszczeń. Jeżeli pozwalają na to finanse, zwykle warto zastanowić się nad nieco większym lokalem mieszkalnym niż wskazywałaby na to potrzeba chwili, gdyż warto patrzeć na to perspektywicznie, a więc uwzględniając to co będzie potrzebne, gdy się kogoś pozna czy postanowi założyć rodzinę.

Budżet

Do procesu zakupowego nie sposób podchodzić bez wcześniejszego skalkulowania swojego budżetu. Podstawą jest sprawdzenie własnych oszczędności, które można przeznaczyć na taki cel, a często dochodzi do tego jakieś wsparcie finansowe ze strony bliskich. Większość kupujących na rynku nieruchomości posiłkuje się także finansowaniem kredytem. Powinieneś się zatem dowiedzieć jaką masz zdolność w tym zakresie. Banki zwykle podają przy tym konkretne kwoty, biorąc pod uwagę historię klienta, jego status cywilny czy oczywiście zarobki i charakter (w tym przede wszystkim stabilność) zatrudnienia. Dopiero po takich szacunkach wiadomo na co można sobie pozwolić, co może zaskoczyć pozytywnie, gdy okaże się, iż wymarzone mieszkanie mieści się w granicach budżetu, ale bywa i tak, że trzeba zejść z początkowych oczekiwań.

Bazowe kryteria

Jednym z kluczowych kryteriów jest lokalizacja. Niektórzy wolą mieszkań w centrum, inni kierują się raczej na peryferie. Z kolei rodzice z dziećmi będą patrzeć przede wszystkim na infrastrukturę pod kątem najmłodszych. Oczywiście dużo będzie zależeć od potencjału finansowego, gdyż najlepsze lokalizacje są rzecz jasna wyraźnie droższe. Czasem warto zatem rozważyć zakup większego, ale nieco oddalonego lokalu, względem mniejszego bliżej centrum. Kolejne kryteria dotyczą rodzaju zabudowy - zastanów się czy wolisz wyższy blok, niskie i kameralne osiedla czy może kamienice. Na pewno ważny będzie wiek i wygląd budynku oraz jego stan techniczny. Wreszcie pewne kryteria można ustalać i w zakresie samego lokalu, a mianowicie tego na którym piętrze ma się znajdować, jaki ma być jego rozkład czy standard, ale i pod kątem ewentualnych udogodnień w postaci balkonu, ogrodu czy przykładowo dostępu do garażu.

Przekazanie kluczy do nowego mieszkania
fot. pexels.com

Czy kupno mieszkania dwupokojowego we Wrocławiu to dobry pomysł?

Dużo szczególnie stosunkowo młodych osób decyduje się na kupno mieszkania dwupokojowego we Wrocławiu. Wynika to z tego, że jest to przestrzeń optymalna dla singli i par bez dzieci, którzy szukają swojego pierwszego, własnego lokum. Nie brakuje i kupców, którzy sięgają po takie nieruchomości niekoniecznie dla własnego użytku, lecz planując zarobek na wynajmie czy późniejszej odsprzedaży takiego mieszkania z zyskiem. Potencjał inwestycyjny takich lokali jest bardzo duży, gdyż są one po prostu najczęściej poszukiwane przez klientów na rynku mieszkaniowym.

Popularny wybór

W Polsce mieszkania 2-pokojowe są zdecydowanie najpopularniejsze i najbardziej poszukiwane. Wiąże się to z tym, że najwięcej w gronie osób poszukujących lokali mieszkalnych jest stosunkowo młodych ludzi, przy czym często są to single i pary nieposiadające jeszcze dzieci. Z perspektywy takich nabywców lokum z dwoma pokojami jest z kolei jak najbardziej wystarczające, a przy tym dostępne pod względem finansowym, w przeciwieństwie do większych i znacznie droższych mieszkań.

Potencjał inwestycyjny

W związku z dużym popytem na takie lokale, są one rozpatrywane jako bardzo atrakcyjne pod kątem inwestycyjnym. Przy dobrej lokalizacji z dużą dozą prawdopodobieństwa w perspektywie paru lat znacząco zyskają one na wartości, gdyż ceny nieruchomości we Wrocławiu stale rosną. Na lokum 2-pokojowe nie będzie z kolei brakowało chętnych, zatem łatwo je odsprzedać, ale można i zarabiać na wynajmie. Wynajęciem lokalu z pewnością będą zainteresowane pary, ale i współlokatorzy, którzy chcą się podzielić kosztami, gdyż nie stać ich na samodzielny wynajem. Mieszkania 2-pokojowe w stolicy Dolnego Śląska bardzo interesują zatem nie tylko prywatnych nabywców, ale również inwestorów.

Wybrać kupno mieszkania we Wrocławiu z rynku wtórnego, czy postawić na nowe?

Kupno mieszkania we Wrocławiu z rynku wtórnego, jak i nowego lokalu, wiąże się z pewnymi korzyściami oraz mankamentami. Żadne z rozwiązań nie jest pozbawione pewnych wad, więc w praktyce nie sposób wskazać jednoznacznie, który wariant jest lepszy. Bardzo dużo zależy od nastawienia, oczekiwań i możliwości kupującego. W praktyce jednak w obu z tych segmentów można znaleźć wymarzone lokum, które przysporzy w przyszłości wiele radości i wspomnień.

Segment wtórny

Plusem segmentu wtórnego jest to, że często można tam znaleźć mieszkania w dobrych lokalizacjach, gdzie nie buduje się już nowych bloków lub liczba takich inwestycji jest bardzo ograniczona. Lokale są także gotowe do wprowadzenia się, oczywiście o ile nie wybierze się takiego w stanie do remontu. Sporym atutem jest to, że okolica jest już rozwinięta, więc łatwo zorientować się w specyfice życia w danym fragmencie miasta. Wreszcie na rynku wtórnym co do zasady panują niższe ceny niż w segmencie pierwotnym. Jeżeli chodzi o mankamenty to trzeba się liczyć z pewnymi wydatkami na mniejsze lub większe prace remontowe oraz koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Często wyższe są również opłaty administracyjne związane z samym lokum. Wreszcie mieszkania bywają dostępne w starszych, mniej estetycznych i ekologicznych budynkach, które okazjonalnie bywają remontowane, co bywa uciążliwe pod względem hałasu i może wiązać się z wydatkami na fundusze remontowe.

Rynek pierwotny

Za rynkiem pierwotnym przemawia przede wszystkim efekt nowości. Masz świadomość, że jesteś pierwszym właścicielem i to lokalu w obiekcie z nowoczesnego budownictwa. Często zastosowane są w nich bardziej współczesne rozwiązania i lepsze materiały, co przekłada się na komfort mieszkalny oraz mniejsze opłaty eksploatacyjne. Sami sąsiedzi w bloku nie powinni też sprawiać problemów, gdyż najczęściej kupcami w ramach jednej inwestycji są osoby o podobnym profilu, o określonych możliwościach finansowych. Rzadko zdarzają się zatem wyraźne dysproporcje, podczas gdy na rynku wtórnym w jednym bloku potrafią się spotkać osoby o zupełnie innym statusie, choćby w związku z tym, że ceny mieszkań ulegają zmianie wraz z czasem, a część lokali mieszkalnych jest dziedziczonych i odsprzedawanych. Jeżeli chodzi o ewentualne minusy kupowania od deweloperów to trzeba się liczyć z tym, że najczęściej mieszkanie jest dopiero w budowie. Trzeba zatem na nie poczekać i wzbudza to niepewność względem okolicy - inwestorzy obiecują oczywiście atrakcyjne otoczenie, lecz często dopiero się ono kształtuje i w praktyce trudno ocenić jak rozwinie się na przestrzeni lat. Segment pierwotny jest przy tym droższy od wtórnego. Warto natomiast zwrócić uwagę, że we Wrocławiu przeważają oferty właśnie z tej kategorii. Przy kupnie mieszkania we Wrocławiu należy rozpatrzyć swoje potrzeby i możliwości finansowe. Pozwala to wstępnie oszacować na co można sobie pozwolić i w jakiej okolicy. Trzeba się zastanowić czy kupować na rynku wtórnym czy pierwotnym - oba mają swoją charakterystykę oraz zwolenników. Ciekawe oferty z obu tych segmentów znajdziesz na Wielkiej Giełdzie Nieruchomości.