Kupno mieszkania we Wrocławiu. Jak się przygotować? Na początku oszacuj swoje możliwości i potrzeby. Trzeba dokładnie przeliczyć budżet, włącznie z potencjałem kredytowym, co da pewne ramy finansowe w których można się poruszać. Następnie należy ocenić jakich rozmiarów powinno być lokum, a wśród istotnych kryteriów będą również lokalizacja, typ zabudowy czy realny stan techniczny lokalu. Dużo zależy też od tego czy planujesz kupować na rynku wtórnym czy pierwotnym. Oferty znajdziesz na WGN.
Spis treści
Rozmiar i układ lokalu
Co brać pod uwagę?
Na co patrzeć w kontekście rynku pierwotnego?
Wiarygodność sprzedającego
Termin realizacji
Stan otrzymanego lokalu
Kupno kawalerki, mieszkania dwupokojowego, a może 3-pokojowego we Wrocławiu? Na co się zdecydować?
We Wrocławiu możliwe jest kupno kawalerki, mieszkania dwupokojowego czy nawet 3-pokojowego, natomiast na wstępie warto sobie zadać pytanie jakie są potrzeby mieszkaniowe. Jeden pokój może być wystarczający dla młodego singla czy też inwestorów, którzy kupują lokal z myślą o wynajmie. W tym segmencie nieruchomości warianty z dwoma lub trzema pokojami zaliczają się do najpopularniejszych, gdyż mają większy potencjał na przyszłość. Warto mieć jednak na uwadze, iż każdy dysponuje określonym budżetem, który może ograniczać możliwości zakupowe. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji przekonaj się zatem jaką kwotę posiadasz oraz ewentualnie ile możesz uzyskać od bliskich czy z tytułu kredytu.
Jakie masz potrzeby?
Jednym z pierwszych kroków jest oszacowanie własnych potrzeb. Jak dużego lokalu potrzebujesz i ile powinno znaleźć się w nim pomieszczeń? Zależy to od bieżącej sytuacji życiowej, lecz najlepiej bierz też pod uwagę pewną perspektywę czasową. Tak duża inwestycja wymaga spokojnego przemyślenia tego gdzie znajdujesz się w swoim życiu teraz i gdzie chcesz się znaleźć za kilka lat. Będąc singlem łatwo jest postawić na kawalerkę, lecz warto zadać sobie pytanie co się stanie, gdy nagle pozna się kogoś bliskiego i postara o dzieci. Czasem rozsądnie jest zatem wybrać nawet coś większego niż wskazują na to Twoje aktualne potrzeby, patrząc po prostu w przyszłości.
Możliwości finansowe
Wszelkie potrzeby bywają weryfikowane przez możliwości finansowe. Dużo osób marzy o wielkim mieszkaniu, lecz ostatecznie zwyczajnie nie mają wystarczająco dużo środków, żeby sfinansować taką transakcję. Na początku drogi do zakupu nieruchomości trzeba zatem realnie oszacować budżet. Dotyczy to wielkości własnych finansów, ewentualnego zadeklarowanego wsparcia od członków rodziny czy wreszcie finansowania zewnętrznego w formie kredytu. Sprawdź zatem swoją zdolność kredytową, na bazie której dowiesz się jakie warunki kredytu mieszkaniowego będą obowiązywać w Twoim przypadku, gdyż bank zawsze rozpatruje to indywidualnie, analizując historię klienta, jego zarobki i formę zatrudnienia czy wkład własny. Do późniejszego wnioskowania o sam kredyt będą potrzebne stosowne dokumenty, zwykle w postaci umowy rezerwacyjnej lub deweloperskiej na rynku pierwotnym, a umowy przedwstępnej w segmencie wtórnym.
fot. pixabay.com
Jakie kryteria wziąć pod uwagę szukając mieszkania do kupna we Wrocławiu?
Przy poszukiwaniu mieszkania do kupna we Wrocławiu z pewnością spojrzysz w pierwszej kolejności na lokalizację. Poszczególne rejony miasta mają swoją charakterystykę, a do tego zależnie od dzielnicy będą obowiązywały różne stawki. Kolejnym krokiem jest ocena zabudowy, z uwzględnieniem całości budynku i najbliższej okolicy. Ważnym etapem przed decyzją o zakupie jest prezentacja lokalu. W tym czasie można na własne oczy zweryfikować kilka aspektów.
Położenie
Na rynku nieruchomości w zasadzie bez względu na segment, lokalizacja zalicza się zawsze do kluczowych kryteriów. Zastanów się gdzie chcesz mieszkać i czego tak naprawdę oczekujesz. Dużo młodych osób chce się znajdować w centrum wydarzeń, szukając czegoś najlepiej w Śródmieściu. Bardzo atrakcyjne mieszkaniowo są Krzyki, choć ciekawe oferty można znaleźć i w innych dzielnicach Wrocławia. Rzecz jasna lokalizacja znacząco wpływa również na samą cenę, co także trzeba brać pod uwagę. Niższe stawki obowiązują choćby na Psim Polu czy w bardziej peryferyjnych fragmentach Krzyków i Fabrycznej.
Zabudowa
We Wrocławiu widać sporą różnorodność jeśli chodzi o zabudowę. Widoczne są wysokie, ale i mniejsze bloki czy zabytkowe kamienice. Na pewno trzeba patrzeć na wiek budynku, technologię i materiały wykorzystane do jego budowy oraz stopień zadbania. Jeśli ogólny stan obiektu jest bardzo słaby, to po zamieszkaniu w takim miejscu można napotkać wiele kłopotliwych sytuacji i trzeba się liczyć z licznymi awariami oraz pracami remontowymi.
Co można sprawdzić w lokalu?
Podczas oglądania mieszkania dobrze jest sprawdzić kilka podstawowych kwestii, żeby uniknąć niepotrzebnych niespodzianek. Warto upewnić się czy działają wszystkie światła i nie widać żadnych problemów z gniazdami elektrycznymi. W kuchni czy łazience możesz spróbować odkręcić wodę, żeby zobaczyć jak prezentuje się ciśnienie oraz czy nie dochodzi do żadnych przecieków w zakresie rur i odpływów. Zawsze bazowo dobrze jest przyjrzeć się ścianom i podłogom, a szczególnie temu czy nie widać żadnych oznak zawilgocenia lub co gorsza pleśni. Rozsądnie jest sprawdzić widok z okien czy balkonu, jeżeli taki przynależy do mieszkania.
Na co uważać w kontekście kupna nowego mieszkania we Wrocławiu?
Kupno nowego mieszkania we Wrocławiu to marzenie wiele osób. Jeśli dysponujesz odpowiednimi środkami to możesz rozpatrywać oferty z rynku pierwotnego i pamiętaj przy tym o tym, żeby sprawdzać historię i dotychczasowe działania dewelopera, co pozwoli ocenić jego wiarygodność. Ważną kwestią jest termin realizacji inwestycji, gdyż może się okazać, że mieszkanie już powstaje, ale równie dobrze może być dopiero w planach i trzeba na nie jeszcze długo czekać. Przy zamawianiu podejmiesz też decyzję o tym jak wykończony ma być lokal - może to być tylko baza, którą zaaranżujesz po swojemu lub lokum w zasadzie gotowe do zamieszkania.
Sprawdź dewelopera
Podstawą do jakichkolwiek działań jest sprawdzenie wiarygodności dewelopera, co w dobie powszechnego dostępu do Internetu jest oczywiście znacząco ułatwione. Najprościej będzie sprawdzić jego dotychczasowe inwestycje i zapoznać się z ewentualnymi opiniami klientów, którzy już kupili mieszkania od danej firmy. Niestety na rynku działają podmioty nieuczciwe czy bliskie bankructwa, a w takim przypadku można stracić dużo pieniędzy czy uwikłać się w niepotrzebne spory prawne, które mogą być naprawdę problematyczne.
Kiedy będzie ukończona inwestycja?
Oczywiście na rynku pierwotnym zdarzają się już wybudowane i gotowe mieszkania, choć większość propozycji deweloperów dotyczy inwestycji, które dopiero się rozpoczynają lub są na razie w planach. Zastanów się zatem kiedy chcesz się wprowadzić do nowego lokum i zobacz jaki jest wyznaczony termin budowy. Rzecz jasna najlepiej jeśli ta już ruszyła, ponieważ jest to zawsze optymistyczny sygnał. Tutaj widoczny jest jeszcze dodatkowy aspekt do sprawdzenia przy okazji weryfikacji dewelopera - poczytaj wtedy czy dotychczasowe inwestycje były oddawane do użytku w terminie i nie pojawiały się żadne poważne opóźnienia.
Lokum w stanie deweloperskim czy pod klucz?
Przy zakupach w tym segmencie najczęściej kupujący może wybrać czy chce lokum w stanie deweloperskim, czy takie wykończone pod klucz. W pierwszym przypadku zwykle można liczyć na wylane podłogi, ściany gotowe do pomalowania, przygotowane instalacje oraz zrobione drzwi, okna i parapety, lecz reszta leży już w gestii zamawiającego. Dużym plusem jest to, że może on zaaranżować lokal według własnej wizji, lecz oczywiście oznacza to kolejne wydatki i czas potrzebny do wykonania pozostałych prac. Większość deweloperów daje możliwość skorzystania z opcji "pod klucz", czyli jak sama nazwa wskazuje kupujący otrzymuje klucze do lokum, które jest praktycznie z miejsca gotowe do wprowadzenia się i zwykle jego rola ogranicza się już do ewentualnego dobrania dodatkowego wyposażenia czy elementów dekoracyjnych. Wiele zależy od oczekiwań kupującego - wersja deweloperska daje więcej możliwości w zakresie wykończeniowym, natomiast z wariantem pod klucz wiąże się mniej obowiązków i mieszkanie jest zwykle szybciej oddawane do użytku. Kupno mieszkania we Wrocławiu to duża inwestycja i wymaga odpowiedzialnego podejścia. Zastanów się jakie masz potrzeby i możliwości finansowe. Przy szukaniu lokalu zweryfikuj jego lokalizację, formę zabudowy czy sam stan techniczny wnętrza. W kontekście transakcji na rynku pierwotnym ważne jest na pewno sprawdzenie wiarygodności dewelopera. Jeśli poszukujesz ciekawych ofert lokali mieszkalnych w tym mieście, to zachęcamy do zapoznania się z tymi dostępnymi na Wielkiej Giełdzie Nieruchomości.