Apartamenty i luksusowe mieszkania we Wrocławiu to segment dla wybranych, lecz są to nieruchomości coraz częściej kupowane. Taki trend jest widoczny od kilku lat w największych polskich miastach, a stolica Dolnego Śląska należy do ścisłej czołówki. Osoby kupujące takie lokale na własny użytek doceniają przestrzeń i wysoki standard. Nabywanie apartamentów stało się też jednak częstym ruchem zamożnych inwestorów. To pewna lokata kapitału, a do tego można zarabiać na wynajmie odpowiednim klientom.

Spis treści
Z czego wynika wzrost zainteresowania tym segmentem?
Nieruchomości premium
Alternatywa dla luksusowego domu poza miastem
Jakie są oczekiwania nabywców?
Zalety mieszkania w takich lokalach
Dobry ruch dla inwestorów?
Gdzie szukać?

Skąd bierze się rosnące zainteresowanie luksusowymi apartamentami na sprzedaż we Wrocławiu?

Luksusowe apartamenty na sprzedaż we Wrocławiu od paru lat wzbudzają coraz większe zainteresowanie nabywców i podobne trendy widoczne są w innych największych miastach w Polsce. Jest to powiązane z bogaceniem się Polaków i rosnącą skłonnością do kupowania właśnie nieruchomości z segmentu premium. U najbogatszych modne stało się także wybieranie wyjątkowych mieszkań w mieście, zamiast budowania ogromnych domów na przedmieściach. Pod względem mieszkalnym atutami takiego rozwiązania są oczywiście spora przestrzeń i komfort związany z wysokim standardem. Przy okazji można liczyć na dobrą lokalizację, czego oczekują zresztą nabywcy oraz poczucie pełnego bezpieczeństwa w kontekście takich budynków, które są zwykle chronione.

Polacy coraz chętniej kupują mieszkania klasy premium

Od paru lat krąży sformułowanie, że "Polacy zakochali się w luksusowych nieruchomościach". Rzeczywiście jest to widoczne, gdyż od okolic 2016 roku znacznie wzrosła sprzedaż lokali z tego segmentu. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim dużych miast. Wrocław jest tu w ścisłej czołówce obok Warszawy, ale i Gdańska czy Krakowa. Ten trend utrzymuje się i nie wyhamowuje, więc można zakładać, że będzie podtrzymany lub wręcz nasili się w kolejnych latach.

Zamiast rezydencji pod miastem

Kiedyś mówiło się o tym, że najzamożniejsi koniecznie muszą mieć rezydencję pod miastem. Z czasem pojawiła się jednak moda na to, żeby kosztem wielkich domów w mniejszych miejscowościach, wybierać mieszkania premium w samych aglomeracjach i to najlepiej blisko centrów dużych miast. Ten trend dotarł i do Wrocławia. Bogaci ludzie cenią fakt, iż znajdują się blisko głównych wydarzeń czy siedzib swoich firm i nie muszą ciągle gdzieś dojeżdżać. W warunkach podmiejskich trudno jednak o liczne atrakcje dla osób przyzwyczajonych do życia na takim poziomie, więc pozostanie w samych miastach jest dla nich po prostu bardziej komfortowe.

Czego oczekują tacy klienci?

Tacy nabywcy są na pewno świadomi zarówno swoich możliwości, jak i potrzeb. Cenią zatem nowoczesne rozwiązania architektoniczne czy spektakularne wystroje wnętrz. Z pewnością bardzo ważne jest położenie nieruchomości. Najchętniej wybierane są centralne rejony miast i obszary uważane za prestiżowe. Najbardziej wymagający oczekują również udogodnień w samych budynkach, choćby w postaci basenów czy siłowni dla mieszkańców. Taka nieruchomość powinna zachwycać i wyróżniać się na tle standardowych mieszkań.

Zalety mieszkania w apartamencie

To świetny wybór dla ludzi ceniących nowoczesne rozwiązania i przestrzeń. Apartamenty są zwykle bardzo duże, a przynajmniej powinny takie być. Mimo wszystko w Polsce segment nie jest jeszcze tak rozwinięty jak na Zachodzie. Wciąż można spotkać sporo mieszkań o podwyższonym standardzie, lecz metrażu nie wyróżniającym się aż w takim stopniu. Ogromnym plusem jest dobra lokalizacja takich mieszkań. Właściciele mogą również czuć się bezpiecznie. Większość takich budynków jest dobrze chroniona, a ceny takich nieruchomości sprawiają, iż mieszkają w nich także ludzie z wyższych sfer, więc atmosfera zwykle odpowiada po prostu wyraźnie wyższym klasom społecznym.

Wnętrze dużego apartamentu
fot. pexels.com

Kupno apartamentów we Wrocławiu dobrym pomysłem inwestycyjnym?

Co ciekawe wszelkie analizy wskazują na to, że kupno apartamentów we Wrocławiu jest najczęściej krokiem inwestycyjnym. Z uwagi na stabilność rynku nieruchomości, trudno w tym przypadku o jakiekolwiek straty finansowe, gdyż ceny mieszkań wręcz wzrastają. Takich transakcji dokonują raczej najbogatsi, więc niejednokrotnie taka nieruchomość jest dla nich część większego portfela domów i lokali mieszkalnych, ulokowanych w całym kraju. Choć ceny wydają się bardzo wysokie dla wielu Polaków, to nie są jednak niczym specjalnym dla licznych inwestorów spoza kraju. Często takie mieszkania są kupowane nie na własny użytek, lecz z myślą o krótkoterminowym wynajmie.

Pewna lokata kapitału

Dla wielu nabywców liczy się nie tylko komfort mieszkalny, ale i aspekt związany z lokowaniem funduszy w coś pewnego. Drogie nieruchomości nie tracą na wartości, a wręcz przeciwnie, często wraz z upływem lat jeszcze na niej zyskują. Kupienie lokalu wysokiej klasy jest też zatem traktowane jako dobra lokata kapitału, lepsza niż przeznaczanie pieniędzy na bardziej ryzykowne inwestycje. Stanowi to swego rodzaju zabezpieczenie na przyszłość.

Portfel inwestycyjny z luksusowych nieruchomości

Takie lokale osiągają zwykle ceny będące poza zasięgiem większości nabywców. Są one kupowane przez najbogatszych, którzy coraz częściej nie ograniczają się do jednego mieszkania, lecz budują cały portfel inwestycyjny z nieruchomości. Posiadanie luksusowych lokali w kilku miastach buduje ich wizerunek i daje duże możliwości.

Atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów

Trend kupowania takich nieruchomości dotarł do nas później niż miało to miejsce w Stanach Zjednoczonych czy bogatszych krajach zachodniej Europy. Z tego względu stawki, choć nieosiągalne dla wielu Polaków, wcale nie są wysokie z perspektywy zagranicznych nabywców. Takie mieszkania we Wrocławiu kupują zatem nie tylko Polacy, ale i osoby z innych krajów, w tym choćby z Niemiec.

Apartament też można wynajmować

Choć z wynajmem kojarzą się raczej standardowe lokale mieszkalne, to takie praktyki w klasie premium są obecnie powszechne. Spora część inwestorów wręcz z założenia nie kupuje apartamentów dla siebie, lecz właśnie w takim celu. Oczywiście specyfika takiego wynajmu jest odpowiednio inna. Rozpatruje się ją raczej w perspektywie krótkoterminowej, zawierając umowy maksymalnie do dwunastu miesięcy. To oferty dedykowane choćby biznesmenom i menedżerom dużych firm, którzy przyjeżdżają do Wrocławia w interesach i mają tam spędzić pół roku czy rok. Zakup nieruchomości jest w takiej sytuacji przesadą, gdy wiedzą oni, iż po tym okresie wrócą do innego miasta. Poszukują zatem apartamentów, które mogą na ten czas wynająć, oczywiście przy stawkach nieporównywalnie większych niż te ze standardowego rynku wynajmu.

Gdzie można znaleźć nowe apartamenty na sprzedaż we Wrocławiu?

W tym segmencie lokalizacja jest jeszcze ważniejsza niż przy standardowych mieszkaniach, więc nowe apartamenty na sprzedaż we Wrocławiu pojawiają się w tych najbardziej prestiżowych miejscach. Będą to oczywiście rejony Śródmieścia czy Starego Miasta, często na osiedlach blisko Odry. Inwestycje tego typu widać też na północnych Krzykach - w tej dzielnicy można zauważyć i nieco odmienne nieruchomości premium, a mianowicie apartamenty przygotowane w odrestaurowanych willach.

W których częściach miasta pojawiają się takie mieszkania?

Od apartamentów oczekuje się nie tylko odpowiedniego standardu, ale i lokalizacji. Liczy się bliskość centrum i prestiżowy charakter danej okolicy. Wielu nabywców poszukuje zatem takich nieruchomości w Śródmieściu, a lokale o podwyższonym standardzie są często spotykane na Starym Mieście. Trendem u deweloperów stało się budowanie apartamentowców nad Odrą, w pobliżu samej rzeki. Kolejnym wyborem są Krzyki, szczególnie w swojej północnej części. Poza mieszkaniami w nowych budynkach o podwyższonym standardzie, można tam spotkać także apartamenty przygotowane w odnowionych i przebudowanych obiektach willowych, z których słynie ta okolica. We Wrocławiu od kilku lat widoczny jest wyraźny wzrost zainteresowania mieszkaniami z segmentu premium, co przekłada się również na większą liczbę sprzedawanych nieruchomości tego typu. Niektórzy kupują je z myślą o własnym użytku i jednoczesnej lokacie kapitału, inni typowo pod kątem inwestycyjnym. Propozycje apartamentów i luksusowych mieszkań w tym mieście znajdziesz na Wielkiej Giełdzie Nieruchomości!