Luksusowe mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu są przeznaczone dla klientów, którzy są świadomi zarówno swoich potrzeb, jak i możliwości. Takie lokale mieszkalne są droższe niż te zwykłe, lecz odznaczają się dobrą lokalizacją, większym metrażem oraz podwyższonym standardem wykończeniowym. Wpływa to na wzrost zainteresowania tym segmentem rynku nieruchomości, szczególnie w większych miastach. Dotyczy to także Wrocławia, a oferty sprzedaży luksusowych mieszkań możesz odnaleźć w bazie serwisu WGN.

Spis treści
Skąd bierze się zainteresowanie takimi ofertami?
Profil potencjalnych nabywców
Zakup pod kątem inwestycyjnym
Lokalizacja i otoczenie
Powierzchnia i standard
Wygląd całego budynku

Dlaczego luksusowe mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu cieszą się coraz większym zainteresowaniem?

Transakcje obejmujące nieruchomości z segmentu o podwyższonym standardzie, wciąż stanowią stosunkowo niewielką część ogólnego obrotu na całym rynku, lecz z biegiem czasu zyskują jednak na uznaniu klientów, zwłaszcza w dużych miastach. Dotyczy to także luksusowych mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu, gdyż firmy deweloperskie decydują się także na tego typu inwestycje, dostrzegając rosnący popyt. Jest to związane między innymi z rozwojem miasta, który przyczynia się do przybywania do niego zamożniejszych nabywców. Skąd bierze się to zainteresowanie i kto decyduje się na zakup takich mieszkań?

Wrocław - miasto o wielu obliczach

Wrocław jest jednym z największych polskich miast, a jednocześnie jest uważany za miejsce o wielu obliczach. Oczywiście nie brakuje tutaj słynnych zabytków oraz atrakcji turystycznych, które przyciągają odwiedzających nie tylko z kraju, ale i zagranicy. Same wrocławskie ulice odznaczają się swoim charakterem i przyczyniają się do tego, że w mieście panuje wyjątkowa atmosfera. Z roku na rok następuje także rozwój jeżeli chodzi o wydarzenia kulturalne, a proces ten przyspieszył jeszcze po roku 2016, gdy Wrocław został wybrany Europejską Stolicą Kultury. Znajduje się tu również kilka renomowanych uczelni, więc w trakcie roku akademickiego przebywa tu także szerokie grono studentów. Szczególnie istotne z perspektywy rynku nieruchomości jest natomiast to, że bardzo zadowoleni są również sami mieszkańcy. Wrocław regularnie plasuje się na wysokich pozycjach w rankingach jakości życia w polskich miastach, a dokonywane inwestycje stale wpływają na podnoszenie tego poziomu. Są to z pewnością aspekty, które przekładają się na zainteresowanie wielu osób tym, by przeprowadzić się do Wrocławia i pozostać tutaj na stałe. W takich sytuacjach generowany jest większy popyt nie tylko na wynajem, ale także kupno mieszkań. Znacząco wzrósł także potencjał biznesowy Wrocławia, gdyż jest to miejsce, które zyskuje na popularności również wśród przedsiębiorstw oraz prywatnych biznesmenów. Inwestycje dokonywane w tym regionie przekładają się na rozwój rynku pracy i generowanie stanowisk na różnym szczeblu zatrudnienia. Dotyczy to również dobrze zarabiających specjalistów oraz osób na posadach kierowniczych, którzy poszukują potem własnego lokum. Z tego względu wśród licznie budowanych nieruchomości we Wrocławiu, pojawiają się budynki nie tylko ze standardowymi mieszkaniami, ale także lokalami luksusowymi. Z uwagi na ograniczoną przestrzeń w centrum miasta, część z tych inwestycji przeprowadzana jest w innych dzielnicach. W ten sposób zyskuje cała aglomeracja, gdyż powstaje także infrastruktura, która pozwala niwelować różnice między centrum Wrocławia, a jego obrzeżami. Przekłada się to także na dużą różnorodność architektoniczną tego miasta, gdyż zabytkowe obiekty i kamienice w starym stylu, przeplatają się tutaj z nowoczesnymi budynkami mieszkalnymi. Tym samym nowoczesność łączy się z tradycją, co doskonale odwzorowuje to jak rozwija się ten obszar kraju.

Salon z piętrem
fot. pixabay.com

Kto decyduje się na zakup takich mieszkań?

Wysoki standard luksusowych mieszkań oraz apartamentów przekłada się na ich odpowiednio wyższe ceny, które znacznie przekraczają opłaty za zwykle mieszkania. Osoby, które decydują się na takie lokale płacą jednak nie tylko za obszerne i świetnie wykończone wnętrza, ale również dobrą lokalizację oraz inne udogodnienia związane z takimi nieruchomościami. Ograniczenia finansowe sprawiają jednak, że taka oferta nie jest przeznaczona i dostępna dla wszystkich. Wbrew pozorom nie dotyczy ona jednak tylko najbogatszych Polaków, oczywiście z wyjątkiem szczególnie drogich apartamentów. W praktyce ludzie biznesu często decydują się wille czy domy na obrzeżach, choć czasem oprócz tego inwestują także w takie lokale mieszkalne. Okazuje się natomiast, że nabywcami luksusowych mieszkań są w dużej mierze małżeństwa bez dzieci oraz rodziny. Są to osoby, które osiągnęły sukces zawodowy, w związku z czym kwestie finansowe nie są dla nich barierą. Wybór większego mieszkania o podwyższonym standardzie, jest dla nich naturalnym krokiem życiowym. Często traktują to także jako inwestycję na długie lata, gdyż mogą mieszkać tam potem przez większość swojego życia, a z czasem przekazać lokum swoim dzieciom. Dotyczy to w szczególności osób, które są przyzwyczajone do życia w mieście i nie zamierzają w przyszłości poszukiwać domu w mniejszej miejscowości czy na obrzeżach.

Luksusowe mieszkania we Wrocławiu pod kątem dalszych inwestycji?

Obecnie rynek nieruchomości stał się ciekawym kierunkiem dla inwestorów. Nabywają oni domy czy mieszkania nie pod kątem własnego użytku, lecz późniejszej odsprzedaży czy wynajmu. W kontekście luksusowych mieszkań we Wrocławiu, te drugie praktyki są jednak rzadko stosowane, przynajmniej na razie, dopóki ten segment rynku wciąż jest jednak stosunkowo młody. Dużym plusem takich lokali jest natomiast fakt, że nie trzeba się obawiać o utratę ich wartości. Z reguły widoczny jest nawet odwrotny efekt i z upływem lat stają się one jeszcze cenniejsze. Dotyczy to w szczególności apartamentów znajdujących się blisko centrum, gdyż nie ma tam wiele miejsca pod inwestycje deweloperów, więc liczba mieszkań jest mocno ograniczona. Tym samym takie luksusowe mieszkania mogą być z powodzeniem odsprzedawane. Pewną barierę stanowi jednak pod tym względem liczba nabywców na rynku wtórnym. Z uwagi na to, że ten segment nieruchomości znajduje się w naszym kraju dopiero w początkowej fazie rozwoju, na rynku nie brakuje atrakcyjnych ofert o charakterze pierwotnym. Dlatego też liczba osób zainteresowanych odkupieniem takiej nieruchomości, jest na razie stosunkowo ograniczona. Osoby, które chcą dokonywać inwestycji w segmencie mieszkań o podwyższonym standardzie, muszą być zatem bardzo uważne. Warto wziąć pod uwagę wiele czynników związanych z lokalizacją, metrażem oraz udogodnieniami, które mogą potem zainteresować potencjalnych nabywców i przyczynić się do wypracowania zysku. Z tego względu takie inwestycje są na razie zarezerwowane raczej dla bardzo majętnych oraz doświadczonych inwestorów, którzy dobrze przewidują realia rynku i podejmują działania w perspektywie średnio- oraz długoterminowej. Sprzedaż takich mieszkań na rynku wtórnym może wymagać czasu oraz cierpliwości, lecz z drugiej strony mogą też przynieść spore zarobki.

Eleganckie wnętrza
fot. pixabay.com

Czym się powinny charakteryzować luksusowe mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu?

Na rynku nieruchomości pojawia się wiele ofert, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Czym powinny się jednak odznaczać luksusowe mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu, by można je było uznać za takie wyraźnie wykraczające poza ogólne standardy? W praktyce wpływa na to wiele czynników. Co ważne, dotyczą one nie tylko samego lokalu mieszkalnego, ale też całego budynku w którym znajduje się takie lokum, a nawet tego co znajduje się w najbliższej okolicy. Poszczególne aspekty mogą mieć też charakter nieco uznaniowy, ponieważ nie ma ścisłych ram, które określałyby od którego poziomu, nieruchomość ma już charakter luksusowy. W praktyce istnieje jednak parę obowiązkowych punktów, które powinno spełnić mieszkanie, by można je było określić jako takie o podwyższonym standardzie.

Dobra lokalizacja i atrakcyjność najbliższego otoczenia

Niezwykle istotną kwestią jest lokalizacja. Mieszkania znajdujące się w prestiżowej okolicy, zdecydowanie zyskują na wartości, zwłaszcza, jeżeli dany obszar miasta ma wartość historyczną. Oczywiście tym bardziej cenione są obiekty w centrum miasta lub jego pobliżu, szczególnie wśród ludzi biznesu, którzy codziennie odbywają tam liczne spotkania. W przypadku Wrocławia szczególnie atrakcyjne wydają się być rejony Starego Miasta oraz Śródmieścia. Są to jednak miejsca bardzo zabudowane, w których praktycznie nie powstają już zupełnie nowe budynki. Liczba apartamentów oraz mieszkań na sprzedaż, jest w kontekście takich obszarów bardzo ograniczona i zwykle są to pojedyncze oferty z rynku wtórnego. W związku z tym znacząco rośnie też cena takich mieszkań. Obrazuje to choćby przykład 5-pokojowego apartamentu na Starym Mieście o łącznym metrażu 135 m2, którego cena sięga dwóch milionów złotych (blisko 15 000 zł/m2). W związku z ograniczoną przestrzenią w okolicach ścisłego centrum, deweloperzy chętnie stawiają budynki w innych rejonach miasta, co nie wyklucza jednak tego, że wciąż mogą to być mieszkania o podwyższonym standardzie. Istotne jest natomiast to, by taka dzielnica była dobrze skomunikowana oraz zapewniała dostęp do centrów rozrywkowych i miejsc kultury, takich jak kina, teatry, muzea czy galerie. W najbliższym otoczeniu muszą się znajdować kluczowe punkty handlowo-usługowe, a także przychodnia, szkoła oraz poczta. Dla wielu osób bardzo ważne jest również bliskie sąsiedztwo terenów zielonych. Takie aspekty w połączeniu ze spokojniejszą atmosferą w takich obszarach miasta, sprawiają, że nabywcy chętnie zapatrują się także na mieszkania o podwyższonym standardzie poza ścisłym centrum. Oczywiście pod warunkiem, iż okolica będzie atrakcyjna oraz będzie posiadała wszelkie udogodnienia.

Elegancka wanna
fot. pixabay.com

Przestronność oraz standard wykończenia

Wiele dyskusji względem tego jakie mieszkania można zakwalifikować jako luksusowe, dotyczy ich powierzchni. Niektórzy uznają, że lokum może uchodzić za prestiżowy apartament dopiero, gdy jego metraż przekracza 100 m2. Dla innych ta granica znajduje się niżej, choćby na poziomie 80 m2, lecz kwestie te są rozpatrywane bardzo indywidualnie. Z uwagi na tak duży metraż często są to już lokale 4- lub 5-pokojowe, a więc znacznie wykraczające poza przeciętny standard na rynku mieszkaniowym. Bezsprzecznie istotne jest jednak to, że ekskluzywne lokum musi być przestronne oraz jasne. Strefa nocna powinna być też wyraźnie oddzielona od tej dziennej. Przy tego typu miejscach mieszkaniowych, niemal obowiązkiem jest już również duży balkon czy taras, a najlepiej, gdy z jego perspektywy widoczny będzie atrakcyjny widok na okolicę. Tym co z pewnością świadczy o tym czy wnętrze ma luksusowy charakter, jest standard wykończenia. Podczas budowy takich miejsc powinny być wykorzystane materiały najwyższej jakości. Mile widziane są elementy wykończeniowe z wysokogatunkowego drewna, naturalnego kamienia czy szkła. Prezentują się one elegancko oraz wpisują się w aktualne trendy aranżacyjne, a jest to bardzo ważne przy prestiżowych mieszkaniach. Wysoki standard w kontekście takich prac przekłada się potem na to, że tego typu lokale przez długi czas nie wymagają prac remontowych, co jest bardzo ważne dla wprowadzających się tam lokatorów.

Estetyka i rozkład budynku

Rozpatrując luksusowe mieszkania trzeba patrzeć nie tylko na same lokale, ale także całość budynku. Bardzo często są to obiekty o ciekawym układzie architektonicznym czy futurystycznym kształcie. Z uwagi na niewielką przestrzeń poziomą, w okolicach ścisłego centrum stawiane są zwykle wyższe apartamentowce o wielu piętrach. Z kolei w przypadku tych znajdujących się nieco dalej od centrum, mogą to być niższe, lecz prestiżowe budynki, z obszernymi mieszkaniami. Istotna jest nie tylko estetyka zewnętrzna, ale też wewnętrzna, rozpatrywana także w kontekście wspólnej przestrzeni. Standardem są zatem nowoczesne windy, miejsca do spotkań dla lokatorów danego budynku czy tarasy widokowe, bądź inaczej zagospodarowana przestrzeń na dachu. Podobnie jak w przypadku samych lokali mieszkalnych, także w kontekście wspólnych stref budynku dla wszystkich mieszkańców, do prac wykończeniowych wykorzystuje się materiały bardzo wysokiej jakości. Istotne jest też to, by na jednej kondygnacji znajdowało się możliwie jak najmniej apartamentów. Wpływa to na wygodę mieszkańców oraz ekskluzywny wymiar takich lokali mieszkalnych. W kontekście mieszkań o tak wysokim standardzie, koniecznością jest zapewnienie pełnego bezpieczeństwa mieszkańców. Z tego względu budynki powinny być monitorowane oraz objęte ochroną. Dzięki temu na piętra mieszkalne nie dostanie się żaden niepożądany oraz niezapowiedziany gość. Mile widziane są również dodatkowe usługi, takie jak kluby fitness czy baseny, które mogą się znajdować na terenie samych budynków lub innych obiektów na danym osiedlu. Firmy deweloperskie tworzące budynki z mieszkaniami premium przykładają baczną uwagę właśnie do szczegółów, które będą stanowiły udogodnienie dla lokatorów. Przekłada się to na wyższe ceny takich mieszkań, lecz ich nabywcy mają znacznie większe oczekiwania niż przeciętny kupiec. Wrocław stanowi jedno z najbardziej atrakcyjnych miast w Polsce, nie tylko pod względem turystycznym, ale również mieszkalnym. Przybywają tu także osoby osiągające sukcesy zawodowe, które są dzięki temu zamożne i poszukują luksusowych mieszkań. Tacy nabywcy zwracają szczególną uwagę na lokalizację oraz standard wykończenia lokum, a także szereg innych czynników. W związku z oczekiwaniami takich klientów, firmy deweloperskie tworzą coraz więcej takich lokali mieszkalnych, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Jeżeli również poszukujesz takiego miejsca dla siebie, to zachęcamy do zapoznania się z luksusowymi mieszkaniami we Wrocławiu, dostępnymi w bazie Wielkiej Giełdy Nieruchomości.