Tanie mieszkania do remontu na sprzedaż we Wrocławiu cieszą się wbrew pozorom dużym zainteresowaniem. Stan takich lokali mieszkalnych pozostawia najczęściej wiele do życzenia, lecz zwykle znajdują się one w bardzo dobrze zlokalizowanych budynkach. Jednocześnie ich cena bywa na tyle atrakcyjna, że cała inwestycja wciąż jest niezwykle opłacalna, nawet z uwzględnieniem kosztów działań naprawczych. Takie lokum można nabyć z myślą o własnym użytkowaniu lub późniejszej odsprzedaży z dużym zyskiem.

Spis treści
Kto poszukuje takich ofert?
Na co zwracać uwagę w kontekście takich ofert?
Stan faktyczny
Najbliższe otoczenie
Cena
Twoja inwestycja
Położenie
Potencjał sprzedażowy

Kto poszukuje tanich mieszkań do remontu na sprzedaż we Wrocławiu?

Tanich mieszkań do remontu na sprzedaż we Wrocławiu poszukują przede wszystkim inwestorzy. Obecnie sfera nieruchomości stała się bardzo atrakcyjnym miejscem dla osób, które wybrały ten sposób generowania dochodów. Podczas gdy poszczególne rynki ulegają ciągłym wahaniom, mieszkania z reguły utrzymują swoją wartość lub ich cena systematycznie rośnie. Obiekty do remontu stały się natomiast szczególnie interesujące, wraz z przybyciem do Polski zjawiska flippingu mieszkań, od lat popularnego w Stanach Zjednoczonych czy krajach na zachodzie Europy. Oprócz tego z takich ofert korzystają czasem prywatni kupcy, którzy skupiają się przede wszystkim na potencjale lokalizacyjnym takiego miejsca i chcą urządzić całe lokum mieszkalne po swojemu.

Inwestorzy

Główną grupą, która będzie zainteresowana takimi ofertami sprzedaży są z pewnością inwestorzy. Są to często osoby prywatne, które po zgromadzeniu odpowiedniego kapitału zajmują się działaniami na rynku nieruchomości w celach typowo zarobkowych. Niektórzy traktują to jako dodatkowe zajęcie, lecz obecnie na rynku nie brakuje już osób dla których jest to podstawowa działalność i źródło dochodów. Nieruchomości są dobrą lokatą finansową, gdyż bardzo rzadko tracą one na wartości, a przeważnie tendencja jest wręcz odwrotna. W kontekście tanich mieszkań do remontu kupcami są zwykle ludzie zajmujący się flippingiem nieruchomości. W polskich warunkach jest to jeszcze dość świeże pojęcie, które sprowadza się do kupowania mieszkań, zwykle po cenie niższej niż rynkowa, po czym odsprzedawania ich z zyskiem. Zwykle odbywa się to w krótkiej lub średniej perspektywie czasowej, w odróżnieniu od inwestycji, w których nieruchomość jest traktowana jako typowa, długofalowa lokata kapitału. W obrębie tych działań wyróżnia się dwa podejścia. Pierwsze z nich zakłada wyszukiwanie doskonałych okazji rynkowych i szybkiej sprzedaży takich mieszkań. Takie szanse pojawiają się jednak stosunkowo rzadko i wymagają znakomitego wyczucia, a najlepiej posiadania od razu w zanadrzu kupca na taką nieruchomość. Częściej spotykanym wariantem flippingu jest właśnie nabywanie mieszkań, których niższa cena wynika z faktu, iż wymagają one renowacji lub gruntownego remontu. Wśród osób, które inwestują w takie mieszkania z myślą o zarobku, istnieją dwie koncepcje odnośnie tego co zrobić następnie z odnowionym lokum. W większości przypadków dochodzi do jego sprzedaży, oczywiście po odpowiednio wyższej cenie, uwzględniającej też koszty remontu. Drugą możliwością jest oddanie takiego lokalu mieszkalnego pod wynajem. Rzecz jasna w takiej sytuacji zwrot z inwestycji nastąpi dopiero po jakimś czasie, lecz z drugiej strony można dzięki temu zyskać stałe źródło dochodu nawet na kilkadziesiąt lat. Część osób łączy również ze sobą te dwa rozwiązania, choć nie zawsze w sposób zamierzony. Czasem problemy ze znalezieniem odpowiedniego kupca sprawiają, iż inwestor decyduje się na wynajem mieszkania na określony, zwykle maksymalnie kilkumiesięczny okres, po którym ponownie stara się je sprzedać. Takie działanie ma na celu uniknięcie sytuacji, w której lokal będzie stał przez dłuższy czas pusty i nie będzie przynosił żadnych dochodów. Tymczasem wynajem mieszkania we Wrocławiu na pewno nie będzie stanowił problemu. Każdego roku przybywa tu wielu studentów, a także osób, które dopiero rozpoczynają pracę w tutejszych korporacjach i jeszcze nie stać ich na zakup własnych czterech kątów.

Fachowiec od remontu
fot. pixabay.com

Kupcy chcący dostosować mieszkanie do swoich potrzeb

Choć przy obecnym urodzaju na rynku nieruchomości większość nabywców poszukuje odnowionych mieszkań lub takich w stanie deweloperskim, to pewna grupa klientów z różnych względów skupia się na innych ofertach. Czasem wynika to z faktu, że dana osoba nie ma przekonania do nowego budownictwa i podoba jej się klimat starszych kamienic. Aktualne projekty różnią się od tych dawnych także układem pomieszczeń, co także niekoniecznie musi odpowiadać wszystkim kupcom. Mieszkania do remontu gwarantują też dużą swobodę aranżacyjną. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla osób, które chcą stworzyć swoje lokum praktycznie od zera i według własnego wyobrażenia. Nowe mieszkania tego typu powstają raczej na obrzeżach, a te starsze możesz znaleźć w bardzo dobrej lokalizacji. W praktyce w takim mieszkaniu możesz bez problemu wymienić podłogę, zmienić wygląd ścian, a następnie zadbać już o kwestie dekoratorskie w pełni według swojej wizji. Dzięki temu cały lokal może potem w pełni spełniać oczekiwania. Kupując nowe mieszkania lub już odnowione, zwykle środki finansowe na takie prace są już mocno ograniczone. Tym samym pozostawia się już zastosowane rozwiązania, nawet jeżeli nie są one do końca zgodne z wyobrażeniami lokatora. W kontekście lokali do remontu, cena jest odpowiednio niższa, co daje zapas kapitału na stosowne zmiany. Skala przeprowadzonych prac jest natomiast uzależniona w zasadzie tylko od możliwości finansowych i wyobraźni nabywcy.

Tanie mieszkania do remontu na sprzedaż we Wrocławiu. Na co zwrócić uwagę w kontekście takich ofert?

Na rynku regularnie pojawiają się oferty tanich mieszkań do remontu na sprzedaż we Wrocławiu, natomiast te naprawdę okazyjne szybko znajdują kupców. Przeglądając takie propozycje trzeba zachować szczególną czujność i zwrócić uwagę na więcej szczegółów, weryfikując też potem informacje podane przez sprzedawcę ze stanem faktycznym. Pozwoli to na rozsądne oszacowanie potencjalnych kosztów remontu, żeby ocenić czy zakup rzeczywiście będzie opłacalny. Przy okazji warto zwrócić uwagę także na sam budynek, w którym znajduje się lokal mieszkalny oraz jego najbliższą okolicę. Kupione mieszkanie można bowiem zmienić, lecz samo otoczenie jest czynnikiem zewnętrznym, na który nabywca nie ma już wpływu.

Stan mieszkania

Przeglądając oferty na rynku wtórnym, musisz zachować szczególną uwagę. W sieci nie brakuje ogłoszeń, które intrygują klientów niską ceną, lecz nie wszędzie sprzedawcy jasno deklarują jaki jest stan mieszkania. W przypadku ofert z Wielkiej Giełdy Nieruchomości, możesz spokojnie przeglądać poszczególne propozycje, gdyż wzmiankę o tym, iż lokal wymaga remontu, znajdziesz już wśród podstawowych informacji. W kontekście mieszkań do remontu powinieneś zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim trzeba dokonać oględzin podłóg, ścian, sufitów i okien. Wymiana podłoża, nieszczelność okien czy widoczne problemy na ścianach będą sygnałem o konieczności przeprowadzenia poważniejszych i kosztownych prac. Podstawą jest też sprawdzenie sprawności poszczególnych instalacji. Podczas takich rutynowych kontroli może się okazać, że lokal wymaga znacznie większego remontu niż wynikałoby to z ceny czy tego co da się zauważyć na zdjęciach. Najlepiej pokazać wybraną ofertę fachowcowi, żeby ocenił on szacowane koszty prac - nawet jeżeli to nie on zajmie się finalnie remontem, to pomoże rozwiać wątpliwości. Ewentualne rozbieżności między informacjami z ogłoszenia, a stanem faktycznym nie zawsze muszą wynikać ze złej woli sprzedającego. Część osób po prostu nie ma specjalistycznej wiedzy czy nie jest świadoma ile dokładnie kosztują poszczególne prace remontowe, co może wpływać na ustaloną cenę wyjściową.

Przyjaciółki podczas remontu
fot.pixabay.com

Budynek i najbliższa okolica

Warto mieć na uwadze, że kupujesz mieszkanie, a nie cały budynek, więc jeżeli ten jest zrujnowany lub źle zarządzany, to cała inwestycja nie przyniesie potem satysfakcji. Przed podjęciem decyzji dobrze jest zatem przyjrzeć się także sytuacji technicznej całego budynku. Główne aspekty na które trzeba zwrócić uwagę to stan dachu, otynkowania, ocieplenia, rynien oraz klatki schodowej. W przypadku mieszkań na wyższych kondygnacjach, mile widziane jest też udogodnienie w postaci windy. Wszelkie niedociągnięcia w tej materii, połączone z nieodpowiednim zarządzaniem budynkiem, sprawią, iż nawet najpiękniejsze mieszkanie stanie się mało atrakcyjne. Mieszkając tam będziesz się musiał liczyć z awariami, które wcale nie będą wynikały z sytuacji lokalu, lecz całości architektonicznej. Oprócz tego dobrze jest się również rozejrzeć po najbliższej okolicy. Może to dać pogląd na to jak wygląda społeczność mieszkalna, a udogodnienia w postaci znajdujących się blisko sklepów, będą z pewnością podnosiły też komfort życia w takim miejscu. Na te aspekty muszą patrzeć także inwestorzy, gdyż wyremontowane mieszkanie nie będzie cieszyło się potem zainteresowaniem kupców, jeżeli będzie się znajdowało w mało atrakcyjnym budynku i niezbyt ciekawej okolicy.

Cena

Z pewnością cena takich mieszkań powinna oscylować w granicach zdecydowanie poniżej średniej wartości rynkowej. Często pojawiają się okazje, które pozwalają oszczędzić nawet parę tysięcy złotych na metrze kwadratowym. Najczęściej trzeba się też jednak liczyć z tym, że im niższa cena mieszkania, w tym gorszym jest ono stanie, a co za tym idzie wymaga większych nakładów na remont. Między innymi z tego względu, przy okazji oglądania lokum warto bazować nie tylko na własnej wiedzy, ale i pomocy zaufanego fachowca. Nawet bardzo szacunkowa kalkulacja kosztów czy zwrócenie uwagi na elementy wymagające renowacji, może pomóc w ocenie czy dana inwestycja będzie opłacalna. Ewentualnie taka wiedza może też posłużyć do negocjacji. Przedstawienie sprzedającemu konkretnych informacji, które przekonają go do tego, iż oferta nie jest adekwatna do stanu realnego, może skłonić go do obniżenia ceny i pozwolić na sfinalizowanie transakcji.

Czym się kierować, poszukując tanich mieszkań do remontu na sprzedaż we Wrocławiu pod kątem inwestycyjnym?

W praktyce tanie mieszkania do remontu na sprzedaż we Wrocławiu wzbudzają jednak zainteresowanie przede wszystkim inwestorów, dla których takie działania są podstawowym lub dodatkowym źródłem dochodów. Opłacalność takiej transakcji jest jednak uzależniona od wielu czynników oraz rozsądnego podejścia. Kluczowym aspektem dla ewentualnych nabywców jest lokalizacja. Im bliżej centrum będzie się znajdowało takie mieszkanie, tym łatwiej będzie je potem sprzedać. Inwestor musi także ocenić jaki potencjał rynkowy ma dany lokal mieszkalny. W niektórych przypadkach kupiec podejmuje większe ryzyko, lecz z myślą o dużym zysku. W innych sytuacjach inwestorzy sięgają po dość bezpieczne oferty, które nie wiążą się jednak z tak dużym zarobkiem. Ważne jest przy tym rozsądne podejście do prac remontowych, pozwalające na optymalizację kosztów.

Wałki do malowania ścian
fot. pixabay.com

Atrakcyjna lokalizacja

Lokalizacja jest czynnikiem, który zawsze odgrywa kluczową rolę, bez względu na rodzaj nieruchomości. W przypadku mieszkań do remontu jest jednak szczególnie ważna. Obiekty tego typu opłaca się kupować tak naprawdę tylko, jeśli odznaczają się one naprawdę atrakcyjnym położeniem. Na obrzeżach powstaje bowiem wiele nowych mieszkań z inwestycji deweloperskich, więc lokale do remontu są w takiej sytuacji mało opłacalne. Zupełnie inaczej wygląda to w kontekście centralnych rejonów miasta. We Wrocławiu oznacza to zatem przede wszystkim obszary Starego Miasta, Śródmieścia czy północnej części Krzyków. Są to najbardziej pożądane dzielnice, lecz ograniczenia wynikające z gęstej zabudowy, sprawiają, iż powstaje tam bardzo mało nowych mieszkań. Niewiele jest także ofert na rynku wtórnym, lecz te które się pojawiają, dotyczą często właśnie starszych mieszkań do remontu. Są to doskonałe okazje, zwłaszcza dla inwestorów. Odnowienie takiego lokum może wymagać sporych nakładów, lecz jego cena pójdzie znacząco w górę, a obecnie bardzo łatwo znaleźć kupców na mieszkania w centrum. Takie okazje pojawiają się też w ogłoszeniach na WGN, zwłaszcza w kontekście części Krzyków, która znajduje się bardzo blisko Śródmieścia.

Potencjał inwestycyjny i rozsądne lokowanie środków w remont

Osoby, które inwestują w takie mieszkania muszą bardzo racjonalnie podchodzić do oceny potencjału poszczególnych ofert. Poza lokalizacją, stanem mieszkania oraz budynku i okolicą, trzeba dokładnie rozpatrzeć koszty remontu. Warto zastanowić się także czy część prac będziesz w stanie wykonać sam, a do których będzie potrzebna pomoc specjalisty. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, iż nie powinno się przesadzać z lokowaniem środków w remont. Częstym błędem osób początkujących jest zbytnie angażowanie się w kwestie dekoratorskie, które pochłaniają dużo pieniędzy i czasu, a w końcowym rozrachunku okazują się mniej istotne. Kluczowa w kontekście remontów takich mieszkań jest naprawa instalacji oraz doprowadzenie do idealnego stanu podłóg, ścian oraz okien. Obecnie część inwestorów decyduje się też na usunięcie niepotrzebnych ścian między niewielką kuchnią, a salonem, dzięki czemu mieszkanie odpowiada współczesnych standardowym i trendom. Nie należy natomiast trwonić pieniędzy na dopracowywanie szczegółów dekoratorskich czy kupowanie mniejszych elementów wyposażeniowych. Tak naprawdę nabywcy i tak patrzą na te kwestie według swoich potrzeb oraz wizji, więc te aspekty nie będą dla nich decydujące, a dla inwestora oznaczają jedynie mniejszy zysk. Na rynku wtórnym możesz znaleźć atrakcyjne cenowo oferty mieszkań, które wymagają mniejszych lub większych prac remontowych. Może to być świetna okazja do zakupu lokum w dobrej lokalizacji i urządzeniu go w swoim stylu, z myślą o późniejszym użytkowaniu. Z takich okazji korzystają również inwestorzy, gdyż odpowiednio przeprowadzona transakcja może przynieść duży zysk. Jeżeli poszukujesz takich mieszkań do remontu we Wrocławiu, to zachęcamy do korzystania z bazy WGN, gdzie systematycznie pojawiają się tego typu oferty.