W żadnym innym dużym mieście średnie ceny transakcyjne mieszkań nie poszybowały tak wysoko, jak w stolicy Dolnego Śląska.

 

Rynek pierwotny mieszkań

Trudniejsze kredyty mieszkaniowe

Rynek wtórny mieszkań

 

Rynek pierwotny mieszkań na sprzedaż. Co wiemy o cenach mieszkań we Wrocławiu?

Nowe mieszkania w ciągu roku podrożały o 19,1 %  w stosunku do analogicznego pierwszego kwartału 2021 r.. Od początku tego roku cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania deweloperskiego wzrosła już o 5,5 % i  aktualnie wynosi średnio 10 029 zł.

 

 Najtańsze mieszkania na rynku pierwotnym poszukujący mogą znaleźć na Psim Polu, gdzie średnia cena metra kwadratowego wynosi 7700 zł i w rejonie Lipy Piotrkowskiej 7200 zł. To rejony Wrocławia, które w ciągu kilku ostatnich lat bardzo rozwijają się bardzo dynamicznie. Powodem są niższe niż w innych rejonach miasta ceny gruntów pod zabudowę wielorodzinna.

 

 Tradycyjnie, najwięcej musieli zapłacić nabywcy nowych mieszkań  budowanych w centrum Wrocławia. W obszarze Pl. Grunwaldzkiego , który obejmuje m.in. Kępę Mieszczańską i nabrzeże Odry średnia cena metra kwadratowego 12 600 zł, a Starego Miasta 11 900 zł . W tym wypadku wysoka cena metra kwadratowego to efekt popularnej wśród inwestorów lokalizacji. W tym obszarze kupowane są mieszkania przeznaczone na wynajem krótko lub długoterminowy.

 

Niezmiennie prawie połowa wszystkich sprzedanych mieszkań przez deweloperów to lokale dwu lub trzy pokojowe o powierzchni od 40 do 60 mkw.

 

Fot. – Ceny rynek pierwotny  – źródło NBP Wrocław

 

 

Od początku roku Wrocławscy deweloperzy oddali do użytku o połowę mniej mieszkań niż w analogicznym okresie 2021r. Rozpoczęli też o 35 % mniej nowych budów, chociaż wzrosła liczba pozwoleń na budowę nowych osiedli. Niepewność  związana z galopującą inflacją, zaostrzeniem polityki banków przy udzielaniu kredytów, wzrosty cen materiałów budowlanych  i sytuacja za naszą wschodnią granicą – to wszystko powoduje, że wrocławski rynek nieruchomości hamuje.

 

 

Trudniej o kredyt mieszkaniowy

Od początku roku ilość udzielonych kredytów mieszkaniowych we Wrocławiu spadł o 30 % . To efekt podwyższania stóp procentowych przez NBP  i zaostrzenia kryteriów przy udzielaniu kredytów przez banki. W praktyce oznacza to, że część osób , które marzyły o własnym mieszkaniu , straciła zdolność kredytową. Inni wstrzymują się z zakupami czekając na lepszą i bezpieczniejszą koniunkturę gospodarczą. Średnia wartość  kredytu hipotecznego jaki udzielono  mieszkańcom Wrocławia wynosi obecnie około 440 000 złotych.

 

 

Tabelka – dostępność kredytów

 

Rynek wtórny mieszkań na sprzedaż. Poznaj ceny we Wrocławiu!

Wzrosty cen i większa skłonność  do negocjacji ceny – tak można scharakteryzować  wrocławski rynek nieruchomości mieszkań z drugiej ręki. Na rynku wtórnym od początku roku mieszkania wzrosły o 2,8 % , w ciągu roku o 14,2 % porównując pierwsze kwartały zeszłego i obecnego roku.  Aktualna średnia cena metra kwadratowego mieszkania używanego wynosi 9 202 zł. 

 

Prawie połowa wszystkich transakcji na rynku wtórnym dotyczy lokali w wielkiej płycie, tzw plombach - a więc lokali powstałych  pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku, a także mieszkań zlokalizowanych w blokach  tuż po wojnie. Popularność tych nieruchomości polega przede wszystkim na ich lokalizacji. Zwykle są one położone w bliskiej odległości od centrum miasta, na osiedlach z bogatą infrastrukturą społeczną i bardzo dobrze rozwiniętą  komunikacją miejską. Dodatkowym walorem jest bliskość terenów spacerowych, parków i placów zabaw dla dzieci. 

 

Popularnością cieszą się także mieszkania w blokach wybudowanych w ciągu dekady. Ich sprzedaż stanowi 30 % wszystkich transakcji. To lokale tanie w utrzymaniu, o niskich kosztach opłat dodatkowych za media i przede wszystkim posiadające bardzo ważny atut  jakim jest garaż lub miejsce postojowe w bryle budynku. Dodatkowo budynki o podwyższonym standardzie są bardzo ładnie utrzymane, a tereny osiedli zagospodarowane.

 

Fot.- Ceny transakcyjne rynek wtórny

 

Marlena Joks / Starszy Analityk WGN