Rozpoczynając poszukiwania wymarzonego mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu, prawdopodobnie w pierwszej kolejności przeanalizujemy możliwości, jakie daje nam rynek pierwotny.
Spis treści:
1. Samodzielnie czy z pośrednikiem nieruchomości?
2. Określenie własnych wymagań.
Samodzielnie czy z pośrednikiem nieruchomości?
Już na wstępie warto podjąć decyzję czy jesteśmy gotowi podjąć się tego wyzwania samodzielnie, czy może zasadnym okaże się skorzystanie z usług profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami. Niewątpliwie przewagą osób nawiązujących taką współpracę, jest szybsza możliwość zgłębienia oferty mieszkań na sprzedaż z rynku pierwotnego, a co za tym idzie wybór najbardziej komfortowych nieruchomości znajdujących się w ofercie dewelopera. Osoba na co dzień zajmująca się analizą wrocławskiego rynku mieszkań na sprzedaż, może rzucić nowe światło na powstające we Wrocławiu i okolicach inwestycje, dzięki czemu podejmiemy najlepszą decyzję o lokalizacji naszego przyszłego miejsca pobytu.
Pośrednik zadba również o bezpieczeństwo transakcji. Nie pozostawi nas samych w niekiedy trudnym procesie negocjacji ze sprzedającym. Być może uda mu się wynegocjować dodatkowy rabat dla swojego klienta. Decydując się na konkretną agencję nieruchomości postawmy ma renomę, doświadczenie i pozytywne opinie klientów. Takimi z pewnością mogą się poszczycić WGN Wrocław przy ul. Ruskiej 22, znajdująca się przy samym sercu rynku, jak również WGN Wrocław przy ul. Sienkiewicza 34A.
Określenie własnych wymagań
Przed rozpoczęciem przyglądania się poszczególnym wrocławskim inwestycjom deweloperskim przeanalizujmy jakie cechy w doborze własnego „m” są dla nas kluczowe. Sprecyzujmy jaka okolica będzie dla nas najbardziej przyjazna. Zastanówmy się nad celem jaki przyświeca nam przy zakupie. Czy jest to mieszkanie, które nabywamy w związku z planami powiększenia rodziny czy może jest to inwestycja, która ma nam zapewnić przede wszystkim łatwy dojazd do pracy. Prześledźmy wszystkie możliwości komunikacyjne pozwalające wydostać się z punktu, w jakim planujemy zakup mieszkania. Komunikacja miejska, kolej, drogi dojazdowe i ich przepustowość, plany zagospodarowania terenu w najbliższym sąsiedztwie – to bardzo przydatna wiedza, która pozwoli nam nie popełnić błędu, którego będziemy żałować przez lata. Warto pokonać naszą drogę do pracy w godzinach szczytu, rozpoczynając podróż z punktu naszej przyszłej destynacji.
Otoczenie inwestycji powinno zapewniać nam nieutrudniony dostęp do sklepów, najbardziej istotnych usług, szkół, przedszkoli jak i terenów zielonych. Przemyślmy jak dużego metrażu będziemy szukać i na jakiej minimalnej liczbie pokoi będzie nam zależało. Zróbmy wstępne założenie kwoty jaką możemy przeznaczyć na zakup, jak również wykończenie nowej przestrzeni. Określmy czy interesuje nas mieszkanie na parterze czy może w wyższych partiach budynku. Zastanówmy się jaka ekspozycja na słońce najbardziej nam odpowiada. Ustalmy ile miejsc postojowych powinniśmy mieć w swojej dyspozycji, czy mogą być one tzw. „miejscami zależnymi”, a także czy chcielibyśmy mieć możliwość zakupu miejsca w garażu podziemnym za dodatkową kwotę.
O co zapytać dewelopera?
Przy pierwszym kontakcie z deweloperem interesującej nas inwestycji z rynku pierwotnego we Wrocławiu, warto już na wstępie prosić o komplet dokumentów dotyczących oferowanego mieszkania na sprzedaż. Upomnijmy się o wgląd do pozwolenia na budowę, draftu umowy deweloperskiej, prospektu informacyjnego i rzutu mieszkania. Nie zapominajmy, iż żeby transakcja przebiegła bezpiecznie dla nabywcy, musimy dysponować najnowszymi informacjami zawartymi w księdze wieczystej nieruchomości, by poznać właściciela gruntu i ewentualnej hipoteki. Przeanalizujmy również całość planów zagospodarowania przestrzennego. Poprośmy o przedstawienie nam szacowanego czasu zakończenia inwestycji. Zweryfikujmy czy terminy oddania poprzednich projektów tego dewelopera zostały dotrzymane.
Przydatnymi okażą się opinie na formach internetowych przekazywane przez wcześniejszych nabywców nieruchomości z rynku pierwotnego. Pomyślne i terminowe zakończenie poprzednich inwestycji danego podmiotu, pozwoli nam spać spokojnie bez obaw o wyrzucanie pieniędzy w błoto. Należy również doprecyzować czy deweloper finansuje inwestycję ze środków własnych, środków pochodzących od nabywców czy też kredytu hipotecznego. Dodatkowo zapytajmy w jakim standardzie będzie realizowana przedmiotowa inwestycja, abyśmy nie zostali zaskoczeni dodatkowymi kosztami wykończenia po naszej stronie.
Warto wybierać uznanych na rynku deweloperów, których spółki są dużymi podmiotami obecnymi na giełdzie i będącymi członkami organizacji branżowych. Jeżeli to pierwsza inwestycja danej firmy, narażamy się na rozczarowanie i konieczność dochodzenia swoich pieniędzy na drodze prawnej.