Mieszkania pod Wrocławiem cieszą się dużym zainteresowaniem. Są to oferty przede wszystkim bardzo atrakcyjne cenowo, więc jest to często jedyny wybór dla nabywców, którzy dysponują ograniczonym budżetem. Niektórzy od razu skłaniają się ku takiej lokalizacji, wybierając lokale znajdujące się w spokojniejszej okolicy. Jest to dobry kierunek dla rodzin z dziećmi, które chcą uniknąć miejskiego zgiełku. Propozycje mieszkań na sprzedaż w dalszej lub bliższej odległości od Wrocławia znajdziesz na WGN.

Spis treści
Dlaczego warto wybrać taką lokalizację?
Wzrost zainteresowania deweloperów 
Oferty w bazie WGN
Okoliczne miejscowości
Lokalizacja tuż za miastem
Alternatywny wybór na obrzeżach

Jakie atuty się wiążą z zakupem mieszkania pod Wrocławiem?

Wiele mówi się o zaletach mieszkania jak najbliżej centralnych części dużych miast, lecz także te pod Wrocławiem mają swoje atuty. Nieco dłuższy dojazd do centrum jest zrekompensowany spokojniejszą okolicą oraz bardzo dobrym standardem wnętrz, mimo atrakcyjnych cen. To właśnie koszty takich lokali mieszkalnych są jednak ich największym plusem. Dla osób o ograniczonym budżecie może to być wręcz główny wybór, jeśli chodzi o rynek nieruchomości. Jest to szczególnie atrakcyjne dla rodzin, które mogą kupić większe lokum, w cenie kawalerki w centrum miasta.

Atrakcyjne ceny

Nie jest żadną niespodzianką, że jedną z głównych zalet mieszkań w takiej lokalizacji są ich ceny. Te okazują się bardzo atrakcyjne, zwłaszcza, gdy porówna się je z warunkami panującymi w centrum Wrocławia oraz najpopularniejszych dzielnicach. Znaczna część ofert przekracza wtedy poziom 7000 zł/m2, a w przypadku wielu lokali trzeba się liczyć z jeszcze znacznie wyższym pułapem cenowym. Tymczasem te w inwestycjach realizowanych tuż za granicami miasta, możesz nabyć już w granicach 5500-6000 zł/m2. Im dalej od miasta, tym ceny są oczywiście jeszcze niższe. Spokojnie odnajdziesz zatem nieruchomości, w których za m2 trzeba zapłacić około 5000 zł lub nawet mniej. To bardzo istotne dla nabywców, którzy nie mogą przeznaczyć na zakup bardzo dużych środków. Z pewnością sprzyja to również rodzinom, które chcą się przeprowadzić do większego lokum. Lokale 3- czy 4-pokojowe w obleganych dzielnicach Wrocławia mogą być wtedy poza ich zasięgiem, lecz inaczej będzie już w przypadku tych zlokalizowanych poza miastem.

Wysoki standard

Rozpatrując kwestie cenowe warto także zwrócić uwagę na sam standard. Wybierając lokale poza miastem, możesz liczyć na to, że będzie on bardzo wysoki. Co więcej, to wszystko często w cenie odpowiadającej ofertom z rynku wtórnego w samym Wrocławiu, gdy mowa o lokalach znajdujących się w starszych budynkach, gdzie warunki nie są tak dobre. Większość ofert pod miastem dotyczy nowych mieszkań, które są efektem dokonywanych tutaj inwestycji deweloperskich. Możesz się zatem spodziewać miejsc o większym metrażu oraz takich udogodnień jak spore balkony bądź tarasy. Wiąże się to z tym, że deweloperzy dysponują większą przestrzenią i tworzą mieszkania przemyślane względem klientów, którzy cenią sobie wygodę oraz swobodę. Decydując się na takie lokum masz właściwie pewność, iż będzie starannie wykończone i znajduje się w nowoczesnym budynku. Tymczasem podobny standard w centrum miasta, będzie się już wiązał z cenami za m2, które mogą być nawet o parę tysięcy złotych wyższe.

Srebrny klucz do mieszkania
fot. pixabay.com

Spokojna okolica

Wrocław na tle wielu dużych miast odznacza się tym, że nawet w zabudowanych dzielnicach wciąż znajduje się sporo terenów zielonych. Wciąż nie będzie ich jednak tyle, ile poza granicami miasta. Oprócz tego z pewnością będzie tutaj o wiele spokojniej. Mniejsze natężenie ruchu samochodowego sprawia, iż okolica będzie cichsza, a w powietrzu nie unosi się tyle spalin. Zamiast tego możesz tam doświadczyć przyjemnego aromatu drzew oraz posłuchać śpiewu ptaków. Wieczorami podmiejskie miejscowości wyciszają się i zapada w nich mrok, umożliwiający komfortowy wypoczynek. Tymczasem w mieście musisz się liczyć z tym, iż światła palą się na ulicach całą noc i zawsze trafią się jakieś przejeżdżające samochody, zwłaszcza bliżej centrum, w którym życie nocne wręcz rozkwita. Zabudowa poza miastem jest zwykle nie tylko niższa, ale też rzadsza. Przestrzenie między poszczególnymi budynkami sprawiają, iż sąsiedzi nie zaglądają sobie wzajemnie w okna, więc sami mieszkańcy mogą również liczyć na większą prywatność. Przy osiedlach poza miastem nie brakuje terenów zielonych czy placów zabaw, więc takie okolice sprzyjają również rodzinom z dziećmi.

Jakie aspekty wziąć pod uwagę, poszukując mieszkania pod Wrocławiem?

Decydując się na mieszkanie pod Wrocławiem musisz się oczywiście liczyć z tym, że dojazd do centrum miasta będzie odpowiednio dłuższy. Mimo wszystko warto zwrócić uwagę na to jak dany rejon wygląda pod względem komunikacyjnym. Sama komunikacja publiczna może nie być wystarczająca, ale z wielu miejsc kursują autobusy czy pociągi. Zakup nieruchomości poza miastem jest jednak wyborem przede wszystkim dla zmotoryzowanych. Dobrze jest zatem sprawdzić dostępne możliwości jeśli chodzi o dogodne trasy. Wokół Wrocławia można skorzystać z autostrady, obwodnicy czy dróg krajowych oraz lokalnych, więc pole manewru powinno być duże. Czasem dojazd z podmiejskiej miejscowości w okolice centrum, zajmie zatem niewiele dłużej niż z bardziej oddalonych rejonów obrzeża. Wciąż trzeba jednak brać pod uwagę korki, więc codzienne dojazdy do pracy mogą wymagać czasu oraz nieco cierpliwości. Poza komunikacją z pewnością dobrym pomysłem będzie sprawdzenie jak wygląda infrastruktura w okolicy potencjalnego miejsca zamieszkania. Pożądane są szczególnie lokale mieszkalne, gdzie w niedalekiej okolicy znajdują się sklepy, punkty usługowe czy szkoły. W większości przypadków nie będzie z tym jednak problemu, gdyż deweloperzy dokonują inwestycji w dobrze przemyślanych i atrakcyjnych rejonach.

Dlaczego deweloperzy decydują się budować nowe mieszkania pod Wrocławiem?

Firmy deweloperskie stale poszukują okazji do budowania kolejnych obiektów mieszkalnych. Wiele z nich decyduje się na inwestycje w nowe mieszkania pod Wrocławiem lub na obrzeżach miasta. Wynika to w dużej mierze z faktu, że przy gęstej zabudowie, w najbardziej obleganych dzielnicach często brakuje atrakcyjnych gruntów pod takie działania. Poza tym na rynku widoczny jest duży popyt na mieszkania również w takich okolicach. Deweloperzy realizują zatem ciekawe projekty, odpowiadając też na potrzeby nabywców.

Potrzeby rynku

Przede wszystkim wpływ na rosnącą popularność inwestycji deweloperskich poza miastem oraz na jego obrzeżach, ma duży popyt na mieszkania w takich miejscach. Wiele osób pracuje w dużym mieście, lecz niekoniecznie chce tam przebywać na co dzień i całymi dniami. Jest to zatem dobry wybór dla ludzi, którzy preferują po prostu spokojniejszą okolicę. Często dotyczy to osób, które wychowywały się w domach jednorodzinnych w mniejszych miejscowościach, przez co mają potem problem z przystosowaniem się w pełni do miejskich warunków. Zapotrzebowanie na takie nieruchomości zgłaszają także pary, które z różnych względów wolą się przeprowadzić z centrum miasta. Takie osoby nie zawsze są zainteresowane budową domu, więc wybór mieszkania pod miastem jest dla nich po prostu korzystny. Znaczącą grupą nabywców takich lokali są natomiast rodziny z dziećmi, zwłaszcza, gdy na świecie pojawia się więcej niż jeden potomek. W takich przypadkach potrzebna jest większa przestrzeń, a poza miastem możesz znaleźć duże, wielopokojowe lokale w atrakcyjnych cenach. Spokojna atmosfera oraz duża ilość terenów zielonych także sprzyja wychowywaniu dzieci. Z tego względu na osiedlach poza miastem panuje często sielankowa, rodzinna atmosfera. Maluchy z pewnością poznają rówieśników do wspólnych zabaw, a dorośli będą się mogli wzajemnie zapoznać. Lokalne społeczności na podmiejskich osiedlach często mocno się integrują, organizując wspólne spotkania czy wydarzenia. Jest to przeciwieństwo dużych bloków w ścisłym mieście. Wiele osób pozostaje tam dla siebie anonimowych lub ogranicza się do wymiany uprzejmościowych zwrotów, natomiast rzadko dochodzi do wytworzenia się prawdziwej wspólnoty mieszkaniowej.

Biurko w pokoju
fot. pixabay.com

Dostępność gruntów

Duże miasta są gęsto zabudowane, przez co w dzielnicach cieszących się największym zainteresowaniem nabywców, często brakuje już miejsca na ciekawe inwestycje. Deweloperzy chętnie przenoszą się zatem na obrzeża oraz jeszcze dalej. Dostępnych jest tu wiele gruntów i to w bardziej okazyjnych cenach. Duża przestrzeń daje zatem pełną swobodę względem wdrażania w życie zarówno mniejszych, jak i większych projektów. Z tego względu przy nieruchomościach na parterze pojawiają się nawet ogródki i zaaranżowane zostają często również wspólne przestrzenie pomiędzy poszczególnymi budynkami. W praktyce firmy deweloperskie dużo inwestują właśnie na terenach wokół największych miast. Budują tam nie tylko domy jednorodzinne, ale też kilkupiętrowe bloki osiedlowe, w których znajduje się kilka czy kilkanaście lokali mieszkalnych o różnym metrażu oraz dobrym standardzie wykończeniowym.

Mieszkania na sprzedaż pod Wrocławiem. Skorzystaj z oferty Wielkiej Giełdy Nieruchomości

Sporą liczbę ofert dotyczących mieszkań na sprzedaż pod Wrocławiem, możesz odnaleźć w bazie Wielkiej Giełdy Nieruchomości. Znajdziesz tutaj nowe nieruchomości mieszkalne w większych miejscowościach pod stolicą Dolnego Śląska, ale też takie, które znajdują się tuż poza administracyjnymi granicami miasta. Alternatywę mogą też stanowić interesujące oferty ze skrajnych obrzeży Wrocławia. W wielu przypadkach są one podobne pod względem cenowym, zapewniając jednak nieco lepszą lokalizację.

Podmiejskie miejscowości

Inwestycje w miejscowościach pod Wrocławiem są dokonywane już od lat, więc niektóre miejsca cieszą się szczególną popularnością. Są to zwykle nieco większe punkty, które posiadają już także odpowiednią infrastrukturę. Nie należy się tam zatem obawiać o brak sklepów, firm usługowych czy placówek publicznych. Wiele osób przychylnie patrzy na miasteczka znajdujące się na południowy-wschód od Wrocławia, które są ulokowane blisko drogi krajowej numer 94, ułatwiającej dojazd w okolice miasta. Obecnie w bazie WGN posiadamy oferty w Siechnicach, a więc miejscowości ulokowanej właśnie w tym kierunku, około 13 kilometrów od centrum Wrocławia. Jest to zatem komfortowa lokalizacja względem dojazdu samochodem, a do miasta kursuje także kolej. W tym rejonie mieszka wiele osób, które pracują na co dzień w stolicy Dolnego Śląska i dojeżdżają do siedzib swoich firm. Lokale mieszkalne w tej miejscowości są bardzo atrakcyjne cenowo, gdyż opłata za m2 oscyluje tutaj w granicach 5000 złotych. Dominują tutaj przede wszystkim oferty lokali o dużym metrażu z trzema lub czterema pokojami. Jest to zatem świetny wybór dla rodzin z dziećmi lub par, które wyprowadziły się z miasta podejmując decyzję o tym, by postarać się o potomstwo. Jeszcze tańsze mieszkania z rynku wtórnego można odnaleźć w trochę bardziej oddalonej, lecz większej Oławie. W tym przypadku odległość od centrum miasta jest już jednak ponad dwukrotnie większa.

Most we Wrocławiu
fot. pixabay.com

Bezpośrednia okolica

Poszukując takich nieruchomości, nie musisz się skupiać tylko na większych miejscowościach ulokowanych kawałek poza Wrocławiem. Ciekawym wyborem są także punkty znajdujące się właściwie tuż za granicami administracyjnymi tego miasta. Wiele takich inwestycji podejmowanych jest aktualnie w kierunku zachodnim. To właśnie tam w naszej bazie widnieją obecnie oferty w Wilkszynie. Dostępne są tam różne lokale w wariantach 2-, 3- oraz 4-pokojowych o metrażu od 45 do 63 m2, a ceny wahają się w granicach 5700-6200 złotych za m2, zatem wciąż są znacznie niższe niż na popularnych osiedlach w samym mieście. Odległość do centrum wynosi kilkanaście kilometrów, a miejscowość posiada także bezpośrednią komunikację autobusową z Wrocławiem.

Na obrzeżach

Niektóre osoby liczą na oddalenie się nieco od miejskiego szumu, lecz mimo wszystko nie chcą rezygnować z przebywania w samym mieście. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, to możesz pomyśleć nad wyborem nieruchomości na obrzeżach. Pod tym względem posiadamy w naszej bazie ofertę bardzo atrakcyjnych lokali na osiedlu Miodowa, znajdującym się w części Wrocławia nazywanej Leśnicą. Jest to rejon, który doskonale sprzyja obcowaniu z naturą, gdyż w pobliżu nie brakuje zieleni, w tym kilku parków. Dobrze odnajdą się tam zatem entuzjaści spacerów oraz uprawiania sportów. Dobrą informacją dla rodzin z dziećmi jest fakt, że w promieniu kilku kilometrów znajdują się przedszkola, szkoły oraz szpital wojewódzki, zatem nie musisz się obawiać o lokalną infrastrukturę. Centrum Wrocławia jest oddalone o 14 kilometrów, który to dystans możesz pokonać samochodem, pociągiem czy komunikacją miejską. Aktualnie w bazie znajdują się oferty z dwoma oraz trzema pokojami w atrakcyjnych cenach od 5250 do 6400 złotych za m2. Będzie to szczególnie dobry wybór dla par oraz rodzin. Wrocław jest obecnie bardzo atrakcyjnym miejscem do życia, natomiast tutejszy rynek nieruchomości obejmuje również oferty lokali pod tym miastem. Są one korzystne cenowo, jednocześnie gwarantując bardzo wysoki standard oraz stosunkowo dogodny dojazd do ewentualnego miejsca pracy w stolicy Dolnego Śląska. Okolice budynków w których znajdują się takie lokale mieszkaniowe, posiadają niezbędną infrastrukturę i nie brakuje tutaj terenów zielonych, które sprzyjają przebywaniu na świeżym powietrzu. Będzie to zatem dobry wybór dla osób, które są nieco zmęczone miejskim zgiełkiem i rodziców, którzy chcą wychowywać dzieci w spokojnej atmosferze. Alternatywą może być także decyzja o zakupie mieszkania na samych obrzeżach miasta, które również spełnią takie oczekiwania. Ciekawe oferty nieruchomości w bardzo bliskiej odległości od Wrocławia oraz nieco dalej położonych miejscowości, możesz odnaleźć w bazie WGN.