Mieszkania 2-pokojowe we Wrocławiu, podobnie jak w innych dużych miastach, stanowią główną część rynku i szybko znajdują nabywców. Z tego względu takie warianty uwzględniane są w większości nowych inwestycji, dokonywanych przez deweloperów. Nie brakuje też jednak miejsc w starszym budownictwie, które prezentują się trochę inaczej, lecz ich atutem jest często doskonała lokalizacja. Jeśli poszukujesz takich mieszkań, to zapoznaj się z ofertami w WGN!

Spis treści
Skąd bierze się popularność takich mieszkań?
Czy trudno znaleźć takie oferty sprzedaży z drugiej ręki?
Lokale w tym wariancie na Psim Polu
Oferty w tych okolicach
Dalsze rejony Fabrycznej
Okolice Krzyków

Dlaczego mieszkania 2-pokojowe we Wrocławiu są tak popularne?

Mieszkania 2-pokojowe we Wrocławiu są najchętniej poszukiwanymi lokalami w stolicy Dolnego Śląska. Widać tu zależność dostrzegalną także w innych większych miastach. Wynika to w dużej mierze z faktu, iż jest to dość uniwersalna przestrzeń, w której odnajdzie się singiel, ale i para, nawet z dzieckiem. Jednocześnie metraż takiego lokum sprawia, że cały wydatek nie jest tak duży jak w przypadku większych mieszkań. To czynnik przekonujący wiele osób, które nie chcą się nadmiernie zadłużać. Dlatego też największą popularnością cieszą się warianty o powierzchni do kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Takie lokale kupują nie tylko osoby prywatne, ale i inwestorzy, ponieważ stosunkowo łatwo na nich zarobić.

Optymalna przestrzeń dla wielu nabywców

Taka opcja jest standardowym wyborem dla par, które nie mają dzieci. Kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni to przestrzeń dająca w takim przypadku sporo swobody. Dla dwóch osób oddzielna sypialnia i dość duży salon będzie zupełnie wystarczającym rozwiązaniem. W takim lokalu może się też odnaleźć małżeństwo z małym dzieckiem. W takiej sytuacji wystarczy umieścić w pokoju dziennym rozkładany mebel wypoczynkowy, który zastąpi łóżko dla rodziców, a drugie pomieszczenie wykorzystać jako pokój dziecięcy. Rzecz jasna lokum w takim wariancie będzie więcej niż wystarczające dla singla. Ma on wtedy do dyspozycji wydzieloną sypialnię lub w miarę potrzeb może wykorzystać ten rejon mieszkania w innym celu, aranżując tam choćby gabinet.

Atrakcyjność inwestycyjna

Na popularność tego segmentu wpływa również fakt, iż są to najchętniej rozpatrywane oferty przez inwestorów, dla których celem jest zarobienie na takiej nieruchomości. Mogą tego dokonywać poprzez dalszą sprzedaż lub oddanie lokum pod wynajem. Z perspektywy inwestorów lokale 2-pokojowe są korzystną i najbezpieczniejszą lokatą. Istnieje na nie duży popyt, co sprawia, iż zwykle nie trzeba długo czekać na chętnych do zakupu. Takie miejsca można bez problemu wynająć parom czy choćby studentom, których nie brakuje we Wrocławiu z uwagi na sporą liczbę renomowanych uczelni. Jest to zatem dość bezpieczna lokata funduszy, zwłaszcza, że takie mieszkania można kupić za kilkaset tysięcy złotych, więc nie jest to aż tak duży wydatek jak lokale o większym metrażu, na które jest też mniejsze zapotrzebowanie.

Most Grunwaldzki we Wrocławiu
fot. pixabay.com

Większa opłacalność niż kawalerki

Wbrew pozorom po takie mieszkania sięga wielu singli. Wrocław to duże miasto, w której swoje siedziby czy oddziały mają krajowe i międzynarodowe firmy. Oznacza to dość rozbudowany rynek pracy i stosunkowo wysoki poziom płac. Spora część młodych osób czy takich w średnim wieku, może już sobie pozwolić na zakup mieszkania na własność. Teoretycznie dla jednej osoby wystarczająca jest kawalerka, lecz coraz mniej ludzi decyduje się na ich zakup. To co prawda najtańsze propozycje, lecz metraż jest mocno ograniczony i w praktyce trudno tam już zamieszkać choćby w dwie osoby. Większość singli myśli zatem o przyszłości i woli odłożyć na mieszkanie 2-pokojowe, które sprawdzi się także, gdy kogoś poznają. Co ciekawe różnice cenowe często też nie są tak naprawdę duże. Deweloperom niespecjalnie opłaca się przygotowywać kawalerki, ponieważ koszt budowy jest niewiele mniejszy od lokalu o nieco większym metrażu. Z tego względu podnoszą oni ceny za m2 takich mieszkań, co sprawia, że cała inwestycja potrafi być naprawdę zbliżona do kameralnego, ale 2-pokojowego lokum. Wraz ze spadającym popytem na takie lokale, na rynku pojawia się coraz mniej ofert dotyczących kawalerek.

Rozsądny pułap cenowy

Zakup jakiejkolwiek nieruchomości to zawsze duża inwestycja. Wiele osób posiada wkład własny, natomiast na część kwoty zaciąga kredyt. Dobrze zarabiający ludzie niejednokrotnie decydują się też na odłożenie całej sumy, przy ewentualnym wsparciu finansowym bliskich, by opłacić całość od razu. W ten sposób kupuje również większość inwestorów, zwłaszcza z zagranicy. Nie zmienia to faktu, że bez względu na sposób finansowania, każdy kalkuluje zakup tak, żeby cała kwota nie przekraczała ich możliwości lub nie oznaczała zbyt dużego zadłużania się. Pod tym względem mieszkania 2-pokojowe są dla znacznej części kupujących optymalnym wyborem. We Wrocławiu zależnie od lokalizacji, takie lokum można znaleźć już za mniej niż 300 tysięcy złotych, a w naprawdę atrakcyjnym miejscu za około 400-500 tysięcy. Oczywiście zdarzają się też wyjątki, gdzie koszt będzie znacznie większy. Dotyczy to najbardziej prestiżowych lokalizacji, w okolicach Śródmieścia czy Starego Miasta, gdzie ceny za m2 sięgają już nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Jakich wariantów najczęściej poszukują nabywcy?

Obecnie najbardziej poszukiwane są warianty 2-pokojowe o metrażu 40-50 m2. Na takie lokale najłatwiej znaleźć kupca, dlatego w taką powierzchnię coraz częściej celują deweloperzy, którzy wcześniej preferowali większą przestrzeń. Nabywcy wolą jednak taki wariant, gdyż daje im to wystarczająco swobody, a cena całego mieszkania mieści się w granicach ich możliwości. Można też spotkać opcje o nieco mniejszym metrażu, lecz nie schodzącym raczej poniżej pułapu 35 m2. Lokum będzie bardziej kameralne, lecz wciąż dobre dla singla, który myśli o tym, że w przyszłości będzie się tam mogła wprowadzić i druga połówka. W obrębie nowych inwestycji deweloperzy coraz rzadziej przygotowują mieszkania 2-pokojowe powyżej 55 m2. Oczywiście taka powierzchnia daje więcej swobody, lecz podnosi cenę całej nieruchomości. Takie większe lokale wciąż znajdują jednak nabywców, choćby w kontekście ludzi, którzy chcą mieć większy komfort czy myślą ewentualnie o dziecku. Większy metraż można również spotkać w części mieszkań ze starego budownictwa, gdy często stawiano na dość obszerne pokoje.

Klucz na łańcuszku
fot. pixabay.com

Czy trudno znaleźć mieszkanie 2-pokojowe na sprzedaż we Wrocławiu na rynku wtórnym?

Obecnie dość spokojnie można znaleźć mieszkanie 2-pokojowe na sprzedaż we Wrocławiu na rynku wtórnym. Część z nich to całkiem nowe lokale, których właściciele potrzebują już większej przestrzeni, więc dość szybko odsprzedają takie miejsca. Nie brakuje też jednak ofert ze starszego budownictwa, a takie lokum często trzeba najpierw wyremontować. Z drugiej strony takie mieszkania można znaleźć w trudno dostępnych i prestiżowych lokalizacjach, choćby w Śródmieściu czy na Starym Mieście. Mimo wszystko na całym rynku przeważają jednak ogłoszenia z segmentu pierwotnego. Wiąże się to z duża liczbą nowych inwestycji. Aktualnie deweloperzy doskonale znają potrzeby nabywców, dlatego uwzględniają lokale 2-pokojowe w swoich budowach.

Jakie oferty można tam znaleźć?

Dość specyficzną grupą ofert z rynku wtórnego są te dotyczące w praktyce zupełnie nowych mieszkań. Część z nich ma maksymalnie parę lat, a niektóre są niemalże dopiero co wybudowane. Ogłoszenia dotyczące odsprzedaży wynikają wtedy najczęściej z faktu, że komuś zmieniła się sytuacja rodzinna lub zmianie uległy po prostu prywatne plany. Lokale od deweloperów kupuje się najczęściej z pewnym wyprzedzeniem, więc zdarzają się przypadki, gdy po kilkunastu miesiącach ktoś musi jednak kupić większe lokum lub przeprowadzić się w ogóle do innego miasta. Może to być okazja do kupienia zupełnie nowego mieszkania na rynku wtórnym, zwykle po cenie zbliżonej do tej, która obowiązuje na rynku pierwotnym lub z delikatnym upustem. Kwintesencją segmentu wtórnego są natomiast oczywiście starsze lokale. Część mieszkań jest odświeżona i można się tam wprowadzić praktycznie od ręki. Dostępne są też jednak lokale przeznaczone do remontu. Są one zdecydowanie tańsze, lecz wymagają dodatkowej puli środków na prace w celu odnowienia przestrzeni. To dobre okazje dla inwestorów lub osób, które chcą wykończyć lokal całkowicie według własnej wizji.

Prestiżowe lokalizacje

W przypadku ogłoszeń z drugiej ręki, bardzo ważną kwestią jest zwykle lokalizacja. Ta odgrywa kluczową rolę na całym rynku nieruchomości, natomiast w segmencie wtórnym opłaca się zwykle kupować głównie mieszkania w świetnie położonych i trudno dostępnych miejscach. Mowa tu o obszarach, w których deweloperzy mają niewiele przestrzeni do nowych inwestycji. Starsze lokum gotowe do wprowadzenia się lub pod remont, jest wtedy bardzo atrakcyjne. W praktyce jest to jedna z nielicznych okazji do kupienia 2-osobowego mieszkania choćby w Śródmieściu czy na Starym Mieście. Firmy deweloperskie starają się tam inwestować, lecz ograniczona powierzchnia sprawia, iż takich inwestycji jest niewiele. Wszelkie oferty tego typu szybko znajdują też kupców. W segmencie wtórnym można natomiast znaleźć ciekawe lokum z dwoma pokojami, właśnie w tych centralnych rejonach Wrocławia.

Przewaga nowych mieszkań

Choć na rynku wtórnym pojawia się sporo ofert, to jednak w zdecydowanej przewadze są nowe mieszkania 2-pokojowe we Wrocławiu. Obecnie w bazie WGN jest ich kilkukrotnie więcej niż tych z drugiej ręki. Podobne zależności widać w innych segmentach rynku. Tak duża podaż jest również wywołana ogromnym popytem na takie właśnie lokale. Przez to deweloperzy uwzględniają je w większości swoich bieżących projektów i na te oferty najszybciej znajdują chętnych. W kontekście lokum o takiej powierzchni, zakup nowo wybudowanego miejsca jest uważany za rozsądny. Lokal 2-pokojowy często służy jako miejsce zamieszkania przez nawet kilkanaście lat, a po tym okresie dochodzi do jego dalszej sprzedaży. W takiej sytuacji nie trzeba się obawiać o stan budynku przez okres użytkowania, a sprzedaż lokalu w przyszłości będzie łatwiejsza, niż w kontekście lokum osadzonego w budynku kilkudziesięcioletnim.

Panorama na centrum Wrocławia
fot. pixabay.com

Mieszkania 2-pokojowe we Wrocławiu na Psim Polu. Czy warto inwestować w takie lokale z dala od centrum?

Na rynku można znaleźć także mieszkania 2-pokojowe we Wrocławiu na Psim Polu. To dość specyficzna lokalizacja, więc jej wybór na pewno warto dobrze przemyśleć. W tej części miasta osiedlają się w dużej mierze rodziny, więc deweloperzy przygotowują tu mimo wszystko znaczną liczbę większych mieszkań. Wariant z dwoma pokojami sprawdzi się dla osób poszukujących niższej ceny lub ceniących spokój i nie przejmujących się nieco gorszą komunikacją. Podobnie wygląda to w przypadku bardziej peryferyjnych fragmentów dzielnicy Fabryczna, gdzie też powstają lokale tego typu. Jeżeli zależy ci na lepszym dojeździe do centrum i nie przeszkadzają ci nieco wyższe ceny, powinieneś wybrać lokalizację we wschodniej części Fabrycznej lub na Krzykach.

Oferty w tym rejonie

Przeglądając oferty zauważysz propozycje takich mieszkań na Psim Polu, lecz jest ich zdecydowanie mniej niż w innych częściach Wrocławia. Wynika to w dużej mierze z charakteru tej dzielnicy. Jest ona dość peryferyjna i gorzej skomunikowana. Oczywiście jest to uzależnione od dokładnej lokalizacji, lecz w większości przypadków dojazd w okolice centrum jest pewnym wyzwaniem. Atutem jest natomiast dużo pustych i zielonych terenów, a także panująca tu przez to cisza i spokój. Dominuje tu raczej niska zabudowa, w tym wiele domów jednorodzinnych. Deweloperzy też skupiają się mocno na lokalach właśnie pod kątem rodzin z dziećmi, stąd w tej części przygotowuje się sporo większych mieszkań, nawet z czterema czy pięcioma pokojami. Od czasu do czasu pojawiają się jednak propozycje 2-pokojowe. Warto je rozważyć, jeżeli nie zależy ci na bardzo dogodnym dojeździe do centrum. Sama okolica ma swój urok i prężnie się rozwija, więc dla wielu osób Psie Pole jest atrakcyjnym miejscem do życia. Obecnie wciąż panują tu także naprawdę atrakcyjne ceny.

Bardziej oddalone części Fabrycznej

Dość podobną charakterystyką wyróżniają się peryferyjne części dzielnicy Fabryczna, zwłaszcza te położone na zachód od centrum miasta. To miejsce trochę lepiej skomunikowane niż Psie Pole, lecz dojazd do Śródmieścia wciąż nie należy do najłatwiejszych. Można za to liczyć na spokojniejsze warunki, a przede wszystkim bardzo korzystne ceny. Obecnie w bazie WGN mamy oferty takich lokali 2-pokojowych na osiedlu Leśnica, znajdującym się właśnie w tej części dzielnicy. Ceny za m2 oscylują tam w granicach 5500-6500 zł, co jest naprawdę atrakcyjną ofertą. Możesz sobie wtedy pozwolić na mieszkanie o sporym metrażu 50-55 m2, wciąż płacąc za całość nieco powyżej 300 tysięcy złotych.

Krzyki i okolice

Osoby, które są zorientowane na lepiej rozwiniętą infrastrukturę i przede wszystkim komfortowy dojazd do centrum czy w inne rejony miasta, powinny się zdecydować na mieszkania na Krzykach. To obecnie najchętniej wybierana i najbardziej ceniona dzielnica. Wiele nowych inwestycji powstaje w południowej części tego obszaru. Za nowe lokale 2-pokojowe trzeba tam jednak zapłacić już powyżej 8500 zł/m2. Podobne oferty znajdziesz we wschodnim fragmencie Fabrycznej, a więc przede wszystkim Grabiszynie, gdzie również dostępne są takie lokale mieszkalne, a koszt to około 7000-8500 zł/m2. Mieszkania 2-pokojowe już od kilku lat są zdecydowanym hitem sprzedaży, szczególnie w dużych miastach. Nie inaczej jest w przypadku Wrocławia, gdzie jest to najbardziej rozbudowany segment, zarówno pod kątem podaży, jak i popytu na takie lokale. Większość ofert dotyczy rynku pierwotnego, choć możesz też znaleźć ogłoszenia z segmentu wtórnego. Jeśli poszukujesz takich mieszkań, to skorzystaj z propozycji WGN!