Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu utrzymują się w czołówce, jeśli chodzi o zainteresowanie wśród kupujących. Wrocławski rynek mieszkaniowy cechuje się coraz bogatszą ofertą lokali mieszkalnych przeznaczonych do sprzedaży. Popyt jest spory, dlatego deweloperzy stale dostarczają na rynek nieruchomości nowe mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu. Nowe inwestycje mieszkaniowe w dużej części budowane są na obrzeżach miasta, jednak również w ścisłym centrum można znaleźć nowe lokale mieszkalne. Wachlarz ofert mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu jest dużo na obu rynkach - pierwotnym i wtórnym. Dzięki temu kupujący mają z czego wybierać.

Spis treści:
Lokale mieszkalne w stolicy Dolnego Śląska poszukiwane
Nowe M. z mocną ofertą
Używane lokale mieszkalne również w cenie
Jeden pokój poszukiwany
Remont z zyskiem? O lokalach z dużym potencjałem inwestycyjnym
Jakie lokale mieszkalne czekają na kupujących?
Prognoza dla sektora mieszkaniowego


Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu z dużym popytem 

Wrocławski rynek nieruchomości w segmencie mieszkaniowym cały czas notuje rozwój. Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu były popularne nawet w okresie lockdownu, który został wprowadzony na terenie całego kraju krótko po wybuchu pandemii wirusa COVID-19. Stolica Dolnego Śląska przyciągała mieszkańców nawet wtedy. Obecnie, kiedy lockdown już nie obowiązuje, zainteresowanie mieszkaniami na sprzedaż we Wrocławiu jest jeszcze większe. Jest to miasto z potencjałem do rozwoju zawodowego, popularne wśród studentów, którzy na czas studiowania podejmują decyzję o przeprowadzce w miejsce studiowania. Wrocław kusi także rozwijającym się rynkiem pracy, co także przyciąga kolejne osoby, które decydują się na zamieszkanie w tym mieście.

                                                     Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na sprzedaż we Wrocławiu

Rynek pierwotny wzmacnia ofertę 

Działalność deweloperów jest w stolicy Dolnego Śląska bardzo widoczna. Nowe inwestycje oferujące mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu wyrastają jak grzyby po deszczu. Oczywiście, choćby ze względu na dostępność gruntów budowlanych, znacznie więcej przybywa ich na obrzeżach miasta. Lokalizacje takie są zresztą bardzo chętnie wybierane przez rodziny z dziećmi, którym zależy zarówno na łatwym dostępie do centrum miasta, jak i możliwości zamieszkania z dala od zgiełku, wśród terenów zielonych. W lokalizacjach takich nie występuje ponadto aż tak duży problem z parkowaniem pojazdów, z jakim mieszkańcy mają do czynienia w centrum, co również stanowi dodatkową zaletę. Niewątpliwym plusem jest także niższa cena za mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu położone na obrzeżach miasta. Jak wiadomo, koszt metra kwadratowego nowego M. w dalszym ciągu stanowi bardzo istotne kryterium wyboru, zatem nie dziwi, że tą kategorią kieruje się w pierwszej kolejności wielu kupujących.

M. z drugiej ręki także bardzo cenione przez kupujących 

Pomimo dużej popularności rynku pierwotnego, rynek wtórny wcale nie ustępuje mu miejsca. Różnorodność ofert mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu z drugiej ręki jest na tyle duża, że kupujący chętnie zwracają ku nim spojrzenia. Cena za używane lokale mieszkalne wcale nie zawsze jest niższa niż nowych M. Potrafi być zupełnie odwrotnie. Wiele zależy od lokalizacji, standardu wykończenia i stanu technicznego samego budynku. Należy też mieć na uwadze, że decydując się na mieszkanie na sprzedaż we Wrocławiu z rynku wtórnego, kupujący najczęściej nabywa urządzone mieszkanie, gotowe do wprowadzenia własnych mebli. To duża przewaga rynku wtórnego nad rynkiem pierwotnym. Zwłaszcza dla osób, które nie dysponują czasem na remont i urządzanie lokalu mieszkalnego od zera.

                                                   Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na sprzedaż we Wrocławiu

Również wrocławskie kawalerki święcą triumfy. Często kupują je osoby, dla których jest to pierwsze własne M. Kawalerki są też popularne wśród studentów i młodych par. Niekiedy nabywają je firmy, gdzie służą jako miejsca noclegowe dla pracowników odbywających podróże służbowe. Jednopokojowe mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu są atrakcyjne także dla inwestorów. Z ich punktu widzenia jest to doskonała inwestycja kapitału z okazją do jego szybkiego pomnożenia. Mogą oni podwyższyć obecny standard lokalu mieszkalnego, by sprzedać go po jeszcze wyższej cenie, lub przeznaczyć je jako lokum do wynajęcia.

Lokale do remontu – tani zakup, szybki remont i sprzedaż z zyskiem 

Inwestorzy lubią kupować nie tylko kawalerki, ale również lokale mieszkalne przeznaczone do remontu. Takie mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu są stosunkowo tanie, dzięki czemu inwestor nie musi dysponować bardzo dużym budżetem. Nabywając je za niską cenę rynkową, mogą przeznaczyć większy kapitał na remont i ewentualnie częściowe umeblowanie mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu. Dzięki tak podjętym działaniom, inwestor ma szansę sprzedać odnowiony lokal mieszkalny po dużo wyższej cenie, niż zainwestował.

Na jakie mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu mogą liczyć kupujący?

Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu są bardzo różnorodne. Od kompaktowych kawalerek, przez lokale 2-, 3-, 4-pokojowe, na apartamentach kończąc. Zaletą jest fakt, że praktycznie w każdej z wrocławskich dzielnic można znaleźć lokal mieszkalny poszukujący nowego właściciela. To sprawia, że kupujący mogą najpierw określić dogodną lokalizację, a później poszukiwać w jej obrębie idealnego mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu. Kupujący mogą ponadto liczyć na inwestycje z parkingami podziemnymi. Powstaje też wiele inwestycji, gdzie w części parterowej znajdują się prywatne ogrody. Na obrzeżach miast powstają projekty w niższej zabudowie, co także ceni sobie wielu kupujących.

                                                    Zdjęcie pochodzi z ofertyy WGN: mieszkanie na sprzedaż we Wrocławiu

Ceny za metr kwadratowy wciąż wysokie

Jeśli chodzi o ceny za mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu, to wzrosty cen nie są już tak intensywne, jak w ubiegłym roku. Za wysokimi cenami lokali mieszkalnych, zwłaszcza tych z rynku pierwotnego, stoją w dużej mierze rosnące ceny za materiały budowlane oraz wykończeniowe. Również te w ostatnim czasie nieznacznie spowolniły, co przełożyło się spowolnienie wzrostu cen za mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu. Mimo wszystko z miesiąca na miesiąc metr kwadratowy wrocławskich M. w dalszym ciągu pnie się w górę. Ciężko określić, kiedy ceny wyhamują zupełnie, jednak z pewnością można odłożyć na bok marzenia o tym, że ceny zaczną spadać.

Sektor mieszkaniowy w drugim kwartale 2022 roku 

Z uwagi na niestabilną sytuację w polskiej gospodarce a także ze względu na wojnę, jaka toczy się na Ukrainie, ciężko jest oszacować, jak będzie kształtowała się sytuacja na wrocławskim rynku mieszkaniowym w drugim kwartale tego roku. Uchodźcy wojenni, którzy postanowili pozostać w Polsce na dłużej, między innymi we Wrocławiu poszukują lokali do zamieszkania. Częściej jednak interesują ich M. na wynajem, niż na sprzedaż.

Deweloperzy zdają się zachowywać pozytywne nastroje. Na wrocławskim rynku stale przybywa nowych projektów inwestycyjnych. Sporo inwestycji zostało też oddanych w ostatnim czasie do użytku. Można założyć, że mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu w dalszym ciągu będą cieszyły się dużą popularnością wśród kupujących. Miasto stale przyciąga nowych mieszkańców, którzy poszukują atrakcyjnego lokum mieszkalnego z jednej z większych metropolii miejskich, jaką jest stolica Dolnego Śląska.

Do sprzedaży stale trafiają również kolejne mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu z rynku wtórnego, dzięki czemu lokalny rynek prezentuje naprawdę bogatą i różnorodną ofertę M.

 

Magdalena Łozowicka
Redaktor naczelna Komercja24.pl