Mieszkania na Psim Polu we Wrocławiu są atrakcyjnym wyborem przede wszystkim dla rodzin z dziećmi oraz osób poszukujących spokojnej atmosfery. Ten rejon miasta jest często określany jako peryferyjny, w związku z czym nie cieszy się aż takim zainteresowaniem jak Krzyki czy Fabryczna. Z drugiej strony można tu nabyć nowe mieszkania w korzystnych cenach. Z tego względu deweloperzy chętnie planują tutaj kolejne inwestycje, a obszar ulega zmianom i cały czas zyskuje kolejnych mieszkańców.

Spis treści
Co warto wiedzieć o tym rejonie miasta?
Potencjalni nabywcy
Rynek pierwotny
Z ogródkiem
Rynek wtórny

Co warto wiedzieć o Psim Polu we Wrocławiu, szukając mieszkania na sprzedaż w tej części miasta?

Decydując się na mieszkania na sprzedaż na Psim Polu we Wrocławiu, warto zagłębić się w charakterystykę tego fragmentu miasta. Jest to część dość specyficzna, która na pewno odbiega od centrum, Krzyków czy Fabrycznej. Choć obecnie oficjalny podział administracyjny opiera się na wyróżnieniu osiedli, to dla ułatwienia wciąż stosuje się odwołania do dawnego podziału miasta na pięć dzielnic. Psie Pole obejmuje w takim zakresie obszary znajdujące się po prawej stronie Odry, Starej Odry i Kanału Nawigacyjnego. Daje to pokaźną powierzchnię około 100 km2, co sprawia, iż określone rejony dzielnicy również nieco od siebie odbiegają. Obecnie ta część Wrocławia posiada swoją specyfikę i stała się także jednym z ulubionych kierunków pod inwestycje deweloperskie.

Zarys historyczny

Charakterystyczna nazwa tej części miasta jest aspektem wokół którego toczy się wiele dyskusji. Przede wszystkim warto jednak zaznaczyć, że Psie Pole było samodzielną wsią, a potem miastem, które dopiero w 1928 roku zostało wcielone do Wrocławia. Po latach nazwano już tak obszerną dzielnicę, która obejmowała północny fragment stolicy Dolnego Śląska oraz część miasta na wschód od Śródmieścia. Pomimo zmian administracyjnych, zarówno na rynku nieruchomości, jak i w wielu innych sferach, wciąż stosuje się takie nazewnictwo, które ułatwia odróżnienie poszczególnych rejonów Wrocławia. Jedną z teorii dotyczących nazwy Psie Pole jest nawiązanie do relacji Wincentego Kadłubka, który umieścił w kronice wzmiankę o bitwie na Psim Polu. Z czasem poddano pod wątpliwość czy takie wydarzenie w ogóle miało miejsce, choć wciąż stanowi to barwną historię, która dalej bywa powtarzana. Współcześnie najbardziej prawdopodobne przypuszczenia wskazują na to, iż wieś nazwano tak z uwagi na ówczesne słabej jakości, liche ziemie w tej okolicy.

Jasna zabudowa kuchni
fot. pixabay.com

Charakterystyka rejonu

Przy omawianiu pięciu dzielnic Wrocławia, a więc Śródmieścia, Starego Miasta, Krzyków, Fabrycznej oraz Psiego Pola, ten ostatni z obszarów był zwykle oceniany najbardziej negatywnie, jako peryferyjna część miasta. Z perspektywy czasu postrzeganie tej dzielnicy ulega jednak zmianie. Wynika to w dużej mierze z faktu, iż dokonywanych jest tu wiele inwestycji, a rejon stale się rozwija. Mimo wszystko ta północna część Wrocławia pozostaje na razie mniej zaludniona i nie jest tak oblegana jak inne obszary miasta. Obecnie architektura industrialna przeplata się tu z nowoczesnymi inwestycjami deweloperów. W praktyce możesz tu zatem zobaczyć domki jednorodzinne, wille, bloki, ale i apartamentowce. Nie brakuje także pustych terenów i obszarów zielonych. Wciąż można tu odnaleźć pola czy łąki, będące doskonałym miejscem do wypraw całymi rodzinami czy spacerów z psami. Jednocześnie powstaje tu sporo kawiarni i na miejscu można też liczyć na dużą liczbę sklepów oraz podstawowych punktów usługowych. Dzięki temu mieszkańcy nie muszą za wszelką cenę pokonywać czasem żmudnej drogi do centralnych rejonów miasta. Warto również pamiętać o tym, że Psie Pole to bardzo rozległa dzielnica, która częściowo sąsiaduje ze Śródmieściem. Ewentualne mieszkania w południowej części tego rejonu Wrocławia nie są zatem wcale peryferyjne, choć mimo wszystko większość nowych mieszkań powstaje jednak w obszarach znajdujących się o kilka kilometrów od centrum. W związku z tym takie osiedla są natomiast spokojniejsze i mimo ulokowania w mieście, mieszkańcy nie muszą się obawiać nadmiernego ruchu czy hałasów.

Kwestie komunikacyjne

Jednym z głównych problemów, który przekłada się na nieco mniejszą atrakcyjność Psiego Pola względem innych dzielnic, jest kwestia skomunikowania z innymi rejonami miasta. W szczególności dotyczy to dojechania do centrum, gdyż liczba połączeń nie do końca odpowiada rosnącym potrzebom. Także w przypadku podróży samochodowych trzeba się liczyć z niemal pewnymi korkami, które sprawiają, że niezbyt daleka pod względem odległości podróż, zabiera przeważnie kilkadziesiąt minut. Jednocześnie sytuacja ulega systematycznie poprawie i dokonywane są kolejne inwestycje pod kątem usprawnienia systemu komunikacji obrzeży miasta ze Śródmieściem. Jest to również związane z licznymi działaniami deweloperów, przez które coraz większa liczba mieszkańców decyduje się na zakup mieszkań właśnie w tym obszarze Wrocławia.

Dlaczego deweloperzy chętnie inwestują w budowę nowych mieszkań na Psim Polu we Wrocławiu? Potencjalni nabywcy

Budowa nowych mieszkań na Psim Polu we Wrocławiu jest dla deweloperów stosunkowo opłacalna, co widać zresztą po liczbie dokonywanych tutaj inwestycji. Duża liczba wolnych gruntów daje wiele możliwości, których brakuje w mocno zabudowanych terenach bliżej centrum miasta. Obecnie na rynku nieruchomości zauważalne są również trendy do coraz większego zabudowywania właśnie obrzeży miast. Wiąże się to z tym, że znaczna część mieszkańców rezygnuje z mieszkania w hałaśliwych rejonach Wrocławia, na poczet spokojniejszych terenów peryferyjnych. W takiej sytuacji Psie Pole zyskuje na atrakcyjności, gdyż w praktyce dojazd do centrum nie będzie w tym przypadku wiele gorszy niż z dalszych rejonów Krzyków czy Fabrycznej. W ostatnich latach stale przybywa nowych mieszkań na Psim Polu we Wrocławiu. Ta dzielnica nie cieszy się jeszcze tak dużą popularnością, lecz z tego względu jest dobrym rozwiązaniem dla nabywców, którzy liczą na spokojną atmosferę. Dotyczy to w szczególności rodzin z dziećmi. To właśnie z myślą o takich mieszkańcach dokonywanych jest większość inwestycji, także dotyczących lokalnej infrastruktury. Dlatego też dobrze odnajdują się tu także ludzie, którzy wolą mieszkać w mieście, lecz nie w jego bardzo rozbudowanych i zatłoczonych rejonach.

Rodziny z dziećmi

Małżeństwa, które posiadają już dzieci lub noszą się z takim zamiarem, kierują się zwykle w stronę obrzeży miasta. Centrum dużych aglomeracji jest miejscem, w którym najlepiej odnajdują się single czy pary w młodym wieku, gdyż takie osoby chcą się znajdować blisko najważniejszych wydarzeń oraz miejsc pracy w tutejszych biurowcach. Taka lokalizacja wiąże się jednak z dużą intensywnością codziennego życia, mniejszą ilością terenów zielonych i większym hałasem. Takie warunki nie sprzyjają zatem spokojnemu wychowywaniu małych dzieci. Na Psim Polu lokalna infrastruktura nie jest jeszcze tak rozbudowana jak choćby na Krzykach, lecz z roku na rok się to zmienia, a wiele działań jest podejmowanych właśnie w kontekście rodzin. W poszczególnych rejonach dzielnicy nie brakuje rodzinnych ogródków działkowych czy punktów medycznych zorientowanych na leczenie dzieci. Stosownych inwestycji podejmują się także deweloperzy, tworząc mieszkania w budynkach o niższej zabudowie, natomiast większych i z dostępem do tarasów czy ogrodów. Tutejsze tereny zielone sprawiają, iż swobodnie możesz się wybrać na rodzinne wycieczki na łonie natury, niekoniecznie tylko do parków, ale także na otwartych powierzchniach, które nie zostały jeszcze zabudowane i do końca zagospodarowane. Dla wielu osób o ograniczonych możliwościach finansowych, Psie Pole jest też jedynym rozwiązaniem, żeby nabyć większe mieszkanie, a takie jest potrzebne przy większej ilości dzieci. Ceny za m2 są tu znacznie niższe, więc możesz odnaleźć lokal o dużym metrażu, w cenie kawalerki w centrum.

Zabudowana szafa w  mieszkaniu
fot. pixabay.com

Osoby poszukujące mieszkań w spokojnej okolicy

Obecnie wielu nabywców kieruje się zupełnie innymi kryteriami niż kiedyś. Wraz z coraz gęstszą zabudową dużych miast, duża liczba osób zwraca uwagę na dostęp do terenów zielonych, umożliwiających aktywności na świeżym powietrzu. Nie wszystkim odpowiada też gwar związany z bardziej centralnymi obszarami miasta. Z kolei na Psim Polu można nabyć mieszkania w spokojnej okolicy i to w atrakcyjnych cenach. Warto przy tym podkreślić, że rynek pracy ulega dużym zmianom i wielu pracowników wykonuje teraz obowiązki zdalnie. Nawet osoby pracujące w korporacjach często nie muszą zjawiać się każdego dnia w biurze. W takiej sytuacji szybki dojazd do centrum nie jest priorytetem, więc główne mankamenty tej dzielnicy nie stanowią dla takich nabywców specjalnego problemu.

Oferty mieszkań na Psim Polu we Wrocławiu na rynku pierwotnym

W praktyce oferty dotyczące mieszkań na Psim Polu we Wrocławiu można znaleźć przede wszystkim na rynku pierwotnym. Wynika to z faktu, że w okolicy realizowanych jest wiele operacji deweloperów. Ogłoszenia na rynku wtórnym pojawiają się zatem sporadycznie i zwykle dotyczą lokali w nowych budynkach, które szybko trafiły po prostu do odsprzedaży. Przed zdecydowaniem się na wybór tej dzielnicy Wrocławia, lepiej na spokojnie rozważyć wszystkie aspekty dotyczące tego obszaru. Z pewnością zaletą tego rejonu jest duża liczba mieszkań na sprzedaż oraz ich zróżnicowany charakter. To właśnie w takich peryferyjnych częściach miasta, możesz znaleźć choćby lokum mieszkalne z własnym ogródkiem. Rekompensatę za lokalizację dalej od centrum, stanowią z kolei ceny, które potrafią być znacząco niższe niż średnia rynkowa.

Co warto sprawdzić przed zakupem?

Przede wszystkim wybór mieszkania na Psim Polu powinien być świadomy, a nie wynikać z kierowania się tylko niższymi cenami. Osoby, które chcą dojeżdżać do centrum powinny poszukać mimo wszystko ofert z tych części dzielnicy, które są ulokowane bliżej Śródmieścia. W przeciwnym razie dojazd w godzinach szczytu będzie mocno utrudniony, bez względu na wybrany środek komunikacji. Z kolei im bliżej peryferii, tym spadają ceny za m2, co może być okazją do nabycia naprawdę atrakcyjnego mieszkania, bez nadmiernego obciążania swojego budżetu. Przy dalej położonych lokalach mieszkalnych, lepiej sprawdzić natomiast połączenie z obwodnicą, która znacznie ułatwi dotarcie do innych dzielnic miasta.

Duży wybór mieszkań i niższe ceny

Ta dzielnica Wrocławia wyróżnia się dużą oraz różnorodną ofertą nowych mieszkań. W praktyce możesz tam znaleźć zarówno mniejsze mieszkania 2-pokojowe z metrażem około 50 m2, ale także obszerne, 4-pokojowe lokale osiągające ponad 100 m2. Część ofert dotyczy lokali mieszkalnych w kilkupiętrowych budynkach, natomiast bliżej peryferii miasta nie brakuje też kameralnych inwestycji z dwoma kondygnacjami, często w zabudowie bliźniaczej. Same ceny uzależnione są od tego w którym rejonie dzielnicy znajduje się dane osiedle. Te ulokowane w odległości paru kilometrów od centrum, rzeczywiście okazują się bardzo korzystne cenowo. Spokojnie znajdziesz tam oferty na poziomie 5000-6000 zł/m2. Choćby teraz mamy też jednak w naszej ofercie mieszkania na osiedlu Kowale, które znajduje się już zdecydowanie bliżej Śródmieścia. W tym przypadku musisz się już jednak liczyć z cenami przekraczającymi 8000 zł/m2, którym bliżej już do opłat z jakimi wiąże się część ofert choćby z Krzyków. W kontekście ceny widać zatem bezpośrednią zależność od lokalizacji, która mimo wszystko jest dla wielu osób bardzo ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji.

Przytulny salon z aneksem
fot. pixabay.com

Mieszkania z ogródkiem na Psim Polu we Wrocławiu

Wyjątkowym atutem tych peryferyjnych części miasta jest możliwość znalezienia mieszkań z ogródkiem na Psim Polu we Wrocławiu. Choć kwestia posiadania własnego zielonego zakątka przy mieszkaniu brzmi dość nietypowo, to obecnie jest to jak najbardziej możliwe. W kontekście inwestycji w bardziej atrakcyjnych rejonach Wrocławia, deweloperzy rzadziej decydują się na takie rozwiązania, chcąc wykorzystać niewielką powierzchnię na jak największą liczbę mieszkań. W przypadku dalszych zakątków miasta panuje już większa swoboda, a oferta kierowana jest głównie do rodzin, dla których takie udogodnienia jak taras czy ogródek, stanowią ogromny atut. Tymczasem przy niskiej zabudowie nie ma obecnie problemu z wydzieleniem ogródka przy lokalach znajdujących się na parterze. Z kolei przy mieszkaniach znajdujących się na piętrach, standardem stały się przynajmniej duże balkony.

Czy można kupić mieszkania na Psim Polu we Wrocławiu na rynku wtórnym?

Ilość operacji deweloperskich sprawia, że mieszkania na Psim Polu we Wrocławiu rzadko pojawiają się na rynku wtórnym. Ten nie ma w tym przypadku specjalnego prawa bytu, ponieważ na rynku pierwotnym nieprzerwanie znajdują się dziesiątki, a czasem i setki ofert dotyczących nowych mieszkań. W momencie, w którym jedne zostają sprzedane, do użytku oddawane są lokale z kolejnych inwestycji. Z tego względu ogłoszenia dotyczące odsprzedaży są tu raczej rzadkością i wynikają zwykle jedynie z nagłej zmiany planów życiowych osób, które kupiły wcześniej takie lokum. Takie pojedyncze oferty wciąż dotyczą zatem mieszkań, które są osadzone w nowych budynkach i są oddawane do użytku w bardzo dobrym stanie. Na przestrzeni ostatnich lat opinie dotyczące Psiego Pola ulegają znacznej poprawie. Dzielnica, która nie miała kiedyś wysokich notowań, teraz jest obszarem działania wielu deweloperów oraz inwestorów. Mieszkania w tym rejonie miasta są zwykle znacząco tańsze, a jednocześnie obszar ten posiada coraz lepszą infrastrukturę. Z pewnością będzie to zatem dobry wybór dla osób, które liczą na atrakcyjne cenowo lokale, w spokojnej okolicy. Jeżeli poszukujesz takich mieszkań to zachęcamy do zapoznania się z ofertami w bazie WGN!