Mieszkania z rynku pierwotnego we Wrocławiu stanowią przeważającą ilość ofert. To atrakcyjny wybór i to pod różnymi względami. Kupując w tym segmencie nie trzeba się przejmować wieloma formalnościami, a nowoczesne budownictwo przekłada się na komfort życia i niższe koszty eksploatacyjne. Tego typu lokale można też odnaleźć w zasadzie w każdej części miasta. Występują również w różnych wariantach pod względem liczby pokoi i metrażu. Propozycje mieszkań od deweloperów znajdziesz w WGN!

Spis treści
Dlaczego warto zainteresować się tym segmentem rynku?
Nowe budynki i udogodnienia w otoczeniu
Oferty na Krzykach i w Śródmieściu
Atuty związane z lokalizacją
Kwestia cenowa
Tańsze propozycje na Psim Polu

Dlaczego warto zainteresować się mieszkaniami na sprzedaż z rynku pierwotnego we Wrocławiu?

Wybór mieszkań na sprzedaż z rynku pierwotnego we Wrocławiu wiąże się z wieloma korzyściami, więc jest to wariant zdecydowanie warty rozważenia. Głównym atutem jest oczywiście wysoki standard. Są to nowe inwestycje, zatem budynki są nowoczesne i posiadają liczne udogodnienia. Obecne technologie i materiały sprawiają także, że późniejsze koszty eksploatacyjne są po prostu niższe. Do nabywców przemawia fakt, że mają mniej formalności do dopełnienia i unikają opłat prowizyjnych czy dodatkowego podatku. W praktyce na takie lokale decyduje się dużo osób, doceniając również ich potencjał inwestycyjny. We Wrocławiu panuje przy tym spora różnorodność między dostępnymi wariantami mieszkań.

Nowoczesne budownictwo i udogodnienia w otoczeniu

Dużą zaletą lokali z tego segmentu jest ich nowoczesność. W budownictwie panują różne trendy, które ulegają co jakiś czas zmianie. Bieżące inwestycje mocno odbiegają zatem od tego co powstawało jeszcze kilkanaście lat temu. Dotyczy to w dużej mierze wykorzystywanych materiałów, co wpływa z kolei na bezpieczeństwo i funkcjonalność, a nade wszystko walory estetyczne budynków. Deweloperzy kładą obecnie nacisk na to, żeby obiekty prezentowały się efektownie. Dodatkowo należy przy tym pamiętać o udogodnieniach na terenie całej inwestycji. Bezpośrednie otoczenie budynków mieszkalnych ma zwykle starannie przemyślane obszary zieleni, ścieżek czy nawet placów zabaw. Co ważne często do takich mieszkań można dokupić przynależące im miejsce parkingowe na obszarze zewnętrznym lub coraz częściej w wariancie podziemnym, jeszcze bardziej komfortowym. To ważny aspekt dla osób zmotoryzowanych, co bywa problemem na rynku wtórnym - tam rzadko można liczyć na parking przy bloku, nie mówiąc już o opcji podziemnej. Parkowanie może wtedy stanowić znaczny kłopot. Przy inwestycjach deweloperskich na terenie budynków z pewnością nie zabraknie windy czy choćby podjazdów dla niepełnosprawnych. Często spotykanym dodatkiem są również komórki lokatorskie. Rozpatrując kwestie budownictwa warto zwrócić uwagę także na samo wnętrze mieszkań. Te budowane obecnie są zgodne z bieżącymi trendami i potrzebami większości młodych osób. Jednym z charakterystycznych punktów odróżniających takie lokale od tych starszych, jest choćby praktyczny aneks kuchenny zamiast oddzielnego, kameralnego pomieszczenia z takim sprzętem. Nowe lokum będzie zatem bardziej dopasowane do obecnych standardów.

Kanapa w salonie
fot. pixabay.com

Kwestia kosztów transakcyjnych i eksploatacyjnych

Ceny na rynku pierwotnym są co do zasady wyższe niż w segmencie wtórnym, poza wyjątkowymi ofertami. Oszczędności są jednak widoczne na poziomie kosztów transakcyjnych. Kupując od dewelopera przede wszystkim nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych (tzw. podatek PCC), który wynosi 2%, co przy tak dużych wartościach, jest sporym obciążeniem. Przy tych transakcjach kupujący nie musi się też zwykle przejmować opłatą prowizyjną, a taksa notarialna jest z reguły dzielona solidarnie ze sprzedającym. Nie mniej istotna jest kwestia kosztów eksploatacyjnych. Tutaj znów widać przewagę nowego budownictwa. Po pierwsze unika się wad ukrytych, które często występują w starszych mieszkaniach, gdzie pewne niedociągnięcia wymagają naprawy lub powodują wyższe rachunki. W bieżących inwestycjach deweloperzy wykorzystują też materiały bardziej ekologiczne oraz zapewniające mniejszą utratę ciepła, przez co w chłodne miesiące lokalu nie trzeba tak mocno ogrzewać. Do tego dochodzą jeszcze koszty związane z eksploatacją budynku. W nowych obiektach rzadko trzeba przeznaczać większe kwoty na fundusz remontowy, gdyż przez długi czas nie zachodzi potrzeba dokonywania żadnych napraw.

Atuty związane z byciem pierwszym właścicielem

Poza pozytywnymi skojarzeniami związanymi z byciem pierwszym właścicielem, ten przywilej ma też swoje wymierne skutki. Na pewno o wiele prostsza jest sytuacja prawna. W tym przypadku wystarczy jedynie dobrze sprawdzić dewelopera. Wszelkie dane o firmie są dostępne dla wszystkich i można je sprawdzić w internecie czy dokładnie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Warto prześledzić również dotychczasowe inwestycje wykonawcy i opinie osób korzystających z wybudowanych wcześniej mieszkań. Poza tym pozostaje już jedynie uwzględnienie szczegółów dotyczących bieżącego projektu. Przy rynku wtórnym do dopełnienia jest zdecydowanie więcej formalności. Przede wszystkim trzeba wtedy bardzo dokładnie weryfikować wszelkie kwestie właścicielskie, by uniknąć potem niespodzianek. Pod tym względem rynek pierwotny jest dużo wygodniejszy. Inną korzyścią jest brak konieczności dokonywania napraw. W segmencie wtórnym czasem zdarzają się w pełni odnowione mieszkania, lecz większość to lokale, które wymagają mniejszych lub większych prac. Przeważnie okazuje się też, że zakres działań jest w praktyce większy niż zakłada się to na początku. Ewentualne remonty w łazience, wymiany instalacji czy okien, mogą generować spore koszty i pochłonąć dużo czasu. W segmencie pierwotnym można się skupić w pełni na etapie wykończeniowym i przeznaczyć na to większą pulę pieniędzy, bez konieczności dbania o podstawowe kwestie.

Aspekt inwestycyjny

Nieruchomości to także świetna inwestycja kapitałowa. Część osób kupuje mieszkania od razu z nastawieniem na zysk, poprzez sprzedaż po wyższej cenie lub uzyskiwanie stałego dochodu z wynajmu. Takie lokale nie tracą na wartości, a przy dobrej lokalizacji wręcz przeciwnie, potrafią na niej zyskiwać. Warto to mieć na uwadze nawet kupując lokum na własny użytek. W większości przypadków nie można wykluczyć, że zwiększą się twoje potrzeby lub zmienisz plany i kiedyś postanowisz jednak zmienić miejsce zamieszkania. W takiej sytuacji mieszkanie w nowym budynku będzie na pewno w lepszym stanie niż takie, które kupiłeś już jako używane. W dłuższej perspektywie nowe mieszkanie będzie utrzymywać wartość lub ją zyskiwać, czego nie można powiedzieć o lokalach w starszym budownictwie.

Różnorodność ofertowa

Aktualnie jedną z kluczowych kwestii, która przekonuje większość nabywców do korzystania z rynku pierwotnego, jest po prostu liczba ofert. We Wrocławiu od długiego czasu widoczny jest trend polegający na tym, że takich ofert jest po prostu zdecydowanie więcej niż tych z drugiej ręki. Nic nie wskazuje również na to, by ta tendencja miała ulec zmianie. Jest to związane z tym, że deweloperzy chętnie podejmują się kolejnych inwestycji. Stolica Dolnego Śląska to korzystne miejsce do życia, które stale się rozwija. Przeprowadza się tu wiele osób, a dotychczasowi mieszkańcy zaczynają więcej zarabiać, przez co mają możliwości zamiany lokali mieszkalnych na większe czy lepiej zlokalizowane. Także zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi ogłoszeniami jest tutaj doskonale widoczne. W tym segmencie znajdziesz zarówno najpopularniejsze mieszkania z dwoma czy trzema pokojami, ale też większe, kilkupokojowe lokale, które mogą posłużyć dla większych rodzin. Ta część rynku jest zatem w stanie zaspokoić oczekiwania większości nabywców, podczas gdy liczba ofert w kategorii wtórnej jest znacznie mniejsza, przez co często trzeba tam dłużej czekać na ciekawą okazję.

Odra nad Ostrowem Tumskim
fot. pixabay.com

Mieszkania z rynku pierwotnego we Wrocławiu na Krzykach i w Śródmieściu. Bardzo atrakcyjne, ale najdroższe

Mieszkania z rynku pierwotnego we Wrocławiu na Krzykach i w Śródmieściu są uważane za najatrakcyjniejsze, lecz nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Stawki bliżej centrum zdecydowanie rosną, a Krzyki stały się tak popularne, iż nawet bardziej oddalone inwestycje wciąż odznaczają się sporą ceną za m2. W zamian za to uzyskuje się jednak doskonały dojazd do centralnej części miasta. W tych okolicach nie brakuje także wielu udogodnień, zarówno dla młodych osób, ale też choćby rodzin. Poszukując nowego mieszkania w tym rejonie trzeba się zatem liczyć z dużym wydatkiem, lecz na pewno wartym swojej ceny.

Korzyści lokalizacyjne

Śródmieście obok Starego Miasta jest uważane za najbardziej prestiżową lokalizację. Znajduje się tam ogromna liczba punktów usługowych, ale i zabytków, więc pod względem estetycznym są to bardzo efektowne rejony miasta. W tej okolicy mają także siedziby niektóre znane firmy. Z pewnością mieszkając w centralnym obszarze Wrocławia masz pod ręką w zasadzie wszelkie potrzebne punkty i wiele miejsc oferujących rozrywkę. W tej okolicy pracuje również wielu mieszkańców miasta. To duże atuty związane z tą lokalizacją, natomiast pewnym minusem jest intensywny ruch na ulicach, a przez to dość głośna atmosfera. Ma to swój urok, choć w dłuższej perspektywie dla części osób będzie męczące. Ten obszar to zwykle dobry wybór dla ludzi młodych lub wchodzących w średni wiek, które są jeszcze bardzo aktywne zawodowo, ale i towarzysko. W momencie zakładania rodziny, rejon centrum może nie być już tak komfortowy. Aktualnie za najatrakcyjniejszą dzielnicę uchodzą Krzyki. Północny obszar znajduje się bardzo blisko centrum, natomiast ta część Wrocławia ogółem jest niezwykle rozwinięta, także w swoich dalszych fragmentach. Na tym terenie znajduje się kilka galerii handlowych, infrastruktura sklepowa i usługowa oraz szkoły czy placówki medyczne. W połączeniu z licznymi terenami zielonymi, jest to dzielnica, która spełnia oczekiwania w zasadzie wszystkich nabywców. Warto zwrócić uwagę na południowe części Krzyków, gdyż tam podejmowanych jest wiele najnowszych inwestycji. To spokojna okolica, lecz z dobrym zapleczem oraz komfortowym dojazdem w stronę centrum.

Najdroższe na rynku

Choć mieszkania w tych rejonach są atrakcyjne, to wiąże się z tym oczywiście wysoka cena. W Śródmieściu dochodzi do tego aspekt niewielkiej liczby inwestycji deweloperskich, związanych z ograniczonym dostępem do wolnej powierzchni budowlanej. To powoduje dodatkowe podwyższenie stawek, gdyż wszelkie lokale w tym obszarze szybko znajdują nabywców. Trzeba się natomiast liczyć z ceną niemal na pewno powyżej 10 000 zł/m2, a czasem sięgającą nawet kilkunastu tysięcy. Podobnie jest w przypadku rejonów Krzyków znajdujących się blisko centrum. Nieco korzystniej wygląda to w południowej części dzielnicy, lecz i tam nowe mieszkania kosztują przeważnie przynajmniej 8500 zł/m2. Nieco niższy pułap stosowany jest w kontekście mieszkań kilkupokojowych o bardzo dużym metrażu, lecz przy takich parametrach, ogólna cena nieruchomości wciąż jest wysoka. To jednak świetna lokalizacja, która na pewno będzie dobrym wyborem.

Widok na wrocławskie dachy
fot. pixabay.com

Tańsze mieszkania z rynku pierwotnego we Wrocławiu na Psim Polu i obrzeżach Fabrycznej

Poszukując tańszych ofert warto zwrócić uwagę na mieszkania z rynku pierwotnego we Wrocławiu na Psim Polu. Podobny pułap cenowy widoczny jest w bardziej peryferyjnych częściach dzielnicy Fabryczna. Poza niższymi kosztami, te okolice przyciągają osoby zainteresowane większym spokojem. Zabudowa nie jest tam aż tak gęsta, a ruch uliczny na pewno mniejszy niż bliżej centrum. Nie trzeba się też obawiać braku terenów zielonych, gdyż tych jest tu naprawdę wiele. Wraz ze wzrostem popytu na mieszkania w tych obszarach, rozwijana jest również lokalna infrastruktura i ciągi komunikacyjne. To z pewnością kierunki warte rozważenia, które zyskują na atrakcyjności.

Jakie mieszkania można tam znaleźć?

W ramach inwestycji dokonywanych w takich bardziej peryferyjnych obszarach, wciąż buduje się także mieszkania z dwoma pokojami, ze względu na ich ogromną popularność. W tych okolicach deweloperzy chętnie przygotowują też jednak większe mieszkania, w wariantach 3-, 4- czy 5-pokojowych. Wiąże się to z tym, że to spokojne i zielone obszary, w których dobrze odnajdują się rodziny z dziećmi. Z uwagi na nowe kompleksy mieszkalne, miasto inwestuje tam w rozwój infrastruktury komunikacyjnej, a na miejscu otwiera się coraz więcej sklepów czy punktów usługowych. W Fabrycznej widoczne jest to szczególnie w kierunku na zachód, a więc takich osiedlach jak Stabłowice, Maślice czy Leśnica. Te rejony są też lepiej skomunikowane z centrum niż większość obszaru dzielnicy Psie Pole, choć dojazd jest mimo wszystko dość żmudny i utrudniony. Te części miasta dedykowane są raczej osobom, którym nie przeszkadza dłuższy czas podróży do Śródmieścia lub takim, które nie muszą tam często jeździć, gdyż pracują raczej na obrzeżach Wrocławia lub w sposób zdalny. W zamian za to można liczyć na spokojniejszą atmosferę, pozbawioną wad centrum, a więc dużego ruchu i zgiełku.

Korzystne ceny

Jednym z ważnych czynników przekonujących wiele osób do przeprowadzki w te rejony miasta, są ceny nieruchomości. Te są znacznie niższe niż w przypadku wschodniej części Fabrycznej, Krzyków czy tym bardziej Śródmieścia lub Starego Miasta. Choć podobnie jak w całym mieście stawki systematycznie wzrastają, wciąż można tam kupić nowe mieszkania w cenach około 5500-6500 zł/m2. To wyraźne różnice, pozwalające zamknąć cenę całej transakcji w granicach kilkuset tysięcy złotych. W przypadku mniejszych lokali 2-pokojowych mogą to być nawet ceny poniżej 300 tysięcy złotych, a więc rzadko spotykane na obecnym rynku mieszkaniowym. Rynek pierwotny mieszkań we Wrocławiu jest bardzo rozbudowany i obfituje w wiele ofert. Zdecydowanie warto z niego skorzystać, z uwagi na atrakcyjne lokale w nowoczesnych budynkach. Będą one odpowiednie pod własny użytek i wykazują przy okazji spory potencjał inwestycyjny. Osoby aktywne i często udające się do centrum, mogą wybrać lokum na Krzykach. Ciekawe propozycje w niższej cenie dotyczą natomiast terenów bardziej peryferyjnych. Zachęcamy do zapoznania się z ofertami Wielkiej Giełdy Nieruchomości!