Mieszkania w domach szeregowych na sprzedaż we Wrocławiu w ciągu ostatnich lat stały się bardzo popularne. Wyjaśniamy skąd stale rosnące zainteresowanie tego typu nieruchomościami i czy warto rozważyć taki zakup.

 

Spis treści:

  1. Specyfika zabudowy

  2. Plusy szeregówek

  3. Czy warto kupić taką nieruchomość?

 

Mieszkania w domach szeregowych na sprzedaż we Wrocławiu- czego możemy się spodziewać

Wśród ofert deweloperów coraz częściej pojawiają się tzw. mieszkania szeregowe na sprzedaż we Wrocławiu. W przypadku tego typu nieruchomości określa się je także jako domy w zabudowie szeregowej. Wymienność pojęć wynika ze specyficznego rodzaju zabudowy. Szeregowiec to zespół jednakowych domów, występujących w jednym ciągu, połączonych ze sobą ścianami bocznymi. Jest to kompromis pomiędzy mieszkaniem w bloku, a samodzielnym domkiem jednorodzinnym. Wizja posiadania własnego domu często idzie w niepamięć kiedy przychodzi do weryfikacji marzeń z rzeczywistością, czyli ceną. Mieszkania w domach szeregowych na sprzedaż we Wrocławiu są zwykle znacznie tańsze, co w praktyce oznacza mniejszy kredyt i krótszy okres spłacania zobowiązania.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN 

Projekty domów do zabudowy szeregowej to projekty do zadań specjalnych. Wyglądają bardzo atrakcyjnie, są niezwykle wygodne i jak najbardziej samodzielne. Dzielą się na te, w których podział pomiędzy lokalami biegnie wraz z podziałem kondygnacji oraz na te, w których każdy segment to dwupoziomowy lokal. Trzecia grupa projektów to modyfikacja dwóch pierwszych. Zawiera kombinację mieszkań położonych na jednym piętrze i dwupoziomowych.

Wszystkie projekty domów szeregowych scala wspólna myśl architektoniczna, która pozwala harmonijnie współistnieć budynkom opartych na niezależnych konstrukcjach. Budynki, w których znajdują się mieszkania w domach szeregowych na sprzedaż we Wrocławiu mają jedną niewątpliwą zaletę - niższe koszty inwestycji przypadające na jeden segment niż w przypadku budowy domu wolno stojącego. Mniejsze są koszty zakupu działki (dom szeregowy można postawić na parceli o mniejszej powierzchni niż dom wolnostojący) i budowy wspólnych ścian. Koszty uzbrojenia terenu oraz doprowadzenia mediów są zbliżone do ponoszonych podczas budowy domu jednorodzinnego, jednak w przypadku "szeregowca" rozkładają się na kilku lub kilkunastu inwestorów.

Tańsza jest również eksploatacja i konserwacja nieruchomości wspólnej - koszty wywożenia śmieci, sprzątania, konserwacji przyłączy mediów ponosi kilkanaście rodzin zamiast jednej. Mieszkania w domach szeregowych na sprzedaż we Wrocławiu powstające w inwestycjach deweloperskich wyróżniają się głównie: lokalizacją, architekturą, infrastrukturą osiedla oraz ilością terenów zielonych.

Ze względu na podwyższony standard ciekawą ofertę stanowi inwestycja Nowe Karwiany. To osiedle domów jednorodzinnych, dwukondygnacyjnych w zabudowie szeregowej i bliźniaczej. Funkcjonalne i przestrzenne domy o podwyższonym standardzie wykonania położone są na wydzielonych i w pełni uzbrojonych działkach. Etapy I-IX obejmowały budowę 161 domów o powierzchni użytkowej łącznie około 17260 m2. Etapy I-IX (etap IX budynki oznaczone S) zostały w pełni zrealizowane i oddane właścicielom. Etap IX – budynki T i etap X znajduje się w fazie budowy. Domy szeregowe, będą posiadały dwie kondygnacje (bez skosów), na których znajdują się cztery pokoje (trzy pokoje na piętrze i salon na parterze), niezależna kuchnia, łazienka, toaleta oraz pomieszczenie techniczne.

Segmenty o powierzchni 136m2 posiadają oprócz ogrodu bezpośrednio za oknem dodatkowy ogródek. Składają się z 4 pokojów, salonu z aneksem kuchennym, łazienki, toalety i własnego garażu. Do wyboru są również nieco większe mieszkania szeregowe na sprzedaż we Wrocławiu o powierzchni 169m2 są bardziej przestronne, dodatkowo posiadają pralnię, garderobę, wydzieloną spiżarnię oraz garaż. Zaletą całej inwestycji, która ją wyróżnia na rynku jest podwyższony standard, w którym wykonywane są domy. Architektura inwestycji Nowe Karwiany łączy funkcjonalność z nowoczesnością, a zastosowane rozwiązania technologiczne gwarantują minimalizację kosztów utrzymania. Kameralna zabudowa z własnym ogrodem zapewnia miejsce do wypoczynku i przestrzeń.

Zalety zabudowy szeregowej

Zabudowa szeregowa pod wieloma względami jest zbliżona do klasycznych domów wolnostojących. Dlatego też mieszkania w domach szeregowych na sprzedaż we Wrocławiu to swoista hybryda lokalu w centrum miasta i domu pod miastem. Decydując się na zakup takiej nieruchomości nie musisz codziennie pokonywać kilku pięter, nikt nad Tobą nie tupie, ani też nie upomina Cię, że chodzisz zbyt głośno. Jest to dość popularny problem w blokach, prowadzących do zaciętych waśni między sąsiadami.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN 

 

Kolejną zaletą jest fakt, że większość domów szeregowych posiada własny ogródek. Zwykle ma on nieduże wymiary, ale za to daje ogromny komfort, szczególnie tym, którzy posiadają zwierzęta lub dzieci. Na własnym podwórku mogą one swobodnie i bezpiecznie spędzać czas. Dodatkowo, nawet mały ogródek daje możliwość odprężenia się po ciężkim dniu, czy tygodniu, zaproszenia gości i urządzenia grilla. Mieszkanie w domach szeregowych na sprzedaż we Wrocławiu jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które należą do towarzyskich. Bliskie sąsiedztwo zacieśnia więzi i pomaga w nawiązaniu kontaktów. Trudniej tu o osamotnienie jakie dotyka niejednokrotnie mieszkańców domów.

Coraz częściej cały zespół budynków odgradzany jest od reszty osiedla tworząc swoistą enklawę. Daje to poczucie bezpieczeństwa i zbliża sąsiadów sprawiając, że czują się jak jedna wielka wspólnota, która musi działać razem, wzajemnie się wspierając. Na terenie osiedla może znajdować się większy plac zabaw dla dzieci jako punkt spotkań maluchów oraz rodziców, mających wiele wspólnych tematów.

Mówiąc o przestrzeni i poczuciu prywatności warto zwrócić uwagę na osiedle ALFA , które składa się z składa się 55 nowoczesnych i jasnych mieszkań szeregowych na sprzedaż we Wrocławiu w niskiej, komfortowej zabudowie. Nowoczesność ta wyraża się w świeżej, minimalistycznej formie budynków spod kreski znanej wrocławskiej pracowni – Dziewoński Łukaszewicz Architekci. Idea inwestycji zakłada wpisanie w przestrzeń osiedla wyłącznie dwóch czystych form zabudowy z klinkierowymi dodatkami na elewacjach – kubaturowych, nowoczesnych brył z mieszkaniami na parterze oraz piętrze, a także budynków szeregowych ze skośnymi dachami, w których zaplanowano dwupoziomowe mieszkania. Co je wyróżnia? Przede wszystkim brak skosów w pokojach, garaże lub dodatkowa przestrzeń na poddaszu oraz flagowy element każdego z nich – duże, komfortowe ogrody. Każde mieszkanie składa się z prywatnego ogrodu, oddzielnej przestrzeni dziennej i sypialnej, dużego, wygodnego salonu z aneksem kuchennym. W skład oferty wchodzi również miejsce parkingowe, w garażu lub miejsce zewnętrzne. Mieszkania w domach szeregowych na sprzedaż we Wrocławiu w tej inwestycji są przystosowane do montażu systemu inteligentnego domu. Co więcej, położone w cichej i spokojnej okolicy i wyróżnia się stosunkowo niskim czynszem i kosztami użytkowania.

Wady mieszkań w domach szeregowych na sprzedaż we Wrocławiu

Decydując się na mieszkanie w domach szeregowych na sprzedaż we Wrocławiu należy mieć świadomość, że jak każda nieruchomość jest ona obarczona pewnymi wadami. Przede wszystkim musisz liczyć się z sąsiadami za ścianą, szanować ciszę nocną, a czasem znosić sąsiedzkie remonty, czy głośne imprezy. Faktem jednak jest, że ściany działowe w tego typu zabudowie są lepiej wygłuszone niż przykładowo w standardowym bloku z płyty. Rzadko kto bierze pod uwagę, że zabudowa szeregowa wiąże się z bardziej ograniczonym dostępem światła słonecznego, niż w przypadku domu wolnostojącego. Okna mogą bowiem wychodzić maksymalnie na 2 strony, a ściany boczne są ślepe. Jest to zatem podobna sytuacja jak w mieszkaniu i wymaga nieco większego zużycia prądu.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN 

 

Jeżeli lubisz ciszę i cenisz sobie prywatność możesz być zawiedziony. Najgorzej, jeśli źle trafisz i zupełnie nie dogadujesz się z sąsiadami, są to jednostki bardzo uciążliwe, sprawiające problemy, hałasujące lub zbyt często nachodzące Cię bez zapowiedzi. Z uwagi na fakt, że mieszkania w domach szeregowych na sprzedaż we Wrocławiu zwykle, celem zaoszczędzenia przestrzeni na działce, stawiane są jako budynki piętrowe problem mogą stanowić schody jeżeli nie jesteś zwolennikiem codziennej wspinaczki lub Tobie, czy komuś z domowników nie pozwala na to stan zdrowia. Szeregowiec jest natomiast świetnym rozwiązaniem dla osób młodych, rodzin z dziećmi lubiących towarzystwo, marzących o odrobinie prywatności i własnym podwórku. Nie nadaje się jednak dla tych, których można określić mianem samotników, nerwowo reagujących na wszystko, co zakłóca ich spokój.