Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu idealne dla studentów to takie o dość dobrym standardzie i zlokalizowane blisko uczelni. Coraz więcej młodych osób decyduje się na takie inwestycje zamiast wynajmu, gdyż może to być bardziej opłacalne. Przy tymczasowym lokalu ponosi się jedynie koszty, podczas gdy przy zakupie można zabezpieczyć sobie przyszłość lub wygenerować zarobek. Samo miasto jest niezwykle atrakcyjne dla tej grupy, ze względu na renomowane uczelnie i potencjał na rynku pracy.

Spis treści
Czemu Wrocław jest tak interesujący dla tej grupy?
Co jest kluczowe w kontekście takich lokali?
Czy warto postawić na lokum z jednym pokojem?
Atuty tego wariantu
Co przemawia za kupnem zamiast wynajmu?

Dlaczego mieszkania we Wrocławiu są tak atrakcyjne dla studentów?

Mieszkania we Wrocławiu dla studentów wzbudzają ogromne zainteresowanie, ale nie jest to nic dziwnego, gdyż jest to jedno z najatrakcyjniejszych miast z perspektywy tej grupy. Funkcjonuje tu dużo renomowanych uczelni, a do tego ich absolwenci mogą liczyć na dość szybkie znalezienie zatrudnienia, co bywa problemem w wielu miejscach kraju. Przy okazji ogromnie doceniana jest sama atmosfera stolicy Dolnego Śląska, gdzie nie można się nudzić, ale jednocześnie swobodnie można odnaleźć trochę spokoju czy terenów zielonych, w których można się odprężyć.

Dużo dobrych uczelni

Kilka miast w Polsce może się pochwalić dobrymi uczelniami, natomiast Wrocław jest jednym z największych ośrodków akademickich w kraju. Działa tu kilka instytucji docenianych ogólnokrajowo, w tym Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu czy Politechnika Wrocławska, lecz to tylko parę z kilkudziesięciu uczelni państwowych oraz prywatnych. Poziom edukacji jest tu bardzo wysoki, a do tego działają tu naprawdę różnorodne kierunki, więc tak naprawdę każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Atrakcyjny rynek pracy

Istnieją pewne zagłębia studenckie, które są atrakcyjne na tych parę lat, lecz niewiele osób decyduje się tam potem zamieszkać. Wszystko przez perspektywy zawodowe, które niestety w wielu miastach są sporym problemem i mimo zdobytego wykształcenia, trudno jest tam o znalezienie dobrej pracy. We Wrocławiu wygląda to jednak inaczej, gdyż dochodzi tu do systematycznego i prężnego rozwoju, powiązanego również z inwestowaniem tutaj dużych, zagranicznych koncernów. Duże grono absolwentów tutejszych uczelni znajduje dzięki temu pracę na miejscu i osiedla się tu na stałe, nawet jeśli takie osoby przyjechały na studia z innych rejonów kraju.

Atmosfera miasta

Aspektem o którym nie można zapominać jest to, że Wrocław jest po prostu atrakcyjnym miejscem do życia. Miasto ma swój urok i duże walory estetyczne, a do tego posiada rozbudowaną infrastrukturę gastronomiczno-rozrywkową, co sprzyja spędzaniu wolnego czasu po nauce. W połączeniu z dużą liczbą studentów, Wrocław jest miastem tętniącym życiem, w trakcie roku akademickiego nie tylko za dnia, ale i wieczorami. Warto przy tym zaznaczyć, że głośniejsze będą tylko mocno centralne rejony stolicy Dolnego Śląska, ale nieco dalej od centrum można już liczyć na dość spokojną atmosferę. Do tego Wrocław posiada sporo terenów zielonych, optymalnych pod kątem rekreacji i wypoczynku. To miasto w którym można studiować i pracować, ale także odpocząć i cieszyć się życiem.

Co jest istotne w kontekście mieszkań studenckich we Wrocławiu?

Mieszkania studenckie we Wrocławiu koniecznie powinny się znajdować blisko uczelni. Warto zauważyć, że te ulokowane są w różnych częściach miasta, zatem trudno jest mówić o jednej, najatrakcyjniejszej lokalizacji z perspektywy takich nabywców. Kupujący będą oczekiwać dość dobrych warunków i układu lokum, który umożliwi potencjalne współdzielenie przestrzeni z innymi czy wynajem lokalu w przyszłości. Oczywiście studenci nie należą zwykle do najbardziej zamożnych nabywców, więc poszukują ofert o możliwie atrakcyjnej cenie.

Lokalizacja

Absolutnie bazowym kryterium, które biorą pod uwagę studenci jest lokalizacja. Liczy się bliskość uczelni w połączeniu z możliwie niewielką odległością od samego centrum lub przynajmniej dobrymi połączeniami. Dzięki temu młode osoby mogą szybko dostać się na zajęcia oraz wybrać się gdzieś z myślą o spędzaniu wolnego czasu. Warto zaznaczyć, że wrocławskie uczelnie nie są skumulowane w jednym miejscu, zatem jest kilka lokalizacji, które mogą być atrakcyjne z perspektywy tej grupy nabywców.

Student przy komputerze
fot. pixabay.com

Układ i standard

Z pewnością minęły już czasy, w których w przypadku lokali studenckich można było mówić o tym, że nie liczy się ich standard. Dotyczy to tym bardziej rynku sprzedaży, ponieważ młode osoby chcą kupować mieszkania gotowe do wprowadzenia się i w dobrym stanie, dzięki czemu w przyszłości mogą myśleć o zarobku na nieruchomości. Wielu nabywców zwraca uwagę na to, żeby dostępne były pokoje nieprzechodnie, ponieważ daje to możliwości współdzielenia przestrzeni z innymi - czy to samemu, czy w kontekście przyszłego wynajmu dla kolejnych roczników studentów.

Cena

Kwestia ceny jest uzależniona od możliwości danego studenta, który wybierze oczywiście to na co będzie go stać. W kontekście zakupu dla większości nabywców oznacza to wzięcie kredytu lub uzyskanie wsparcia od rodziny, gdyż niewiele osób w tym wieku ma już środki na samodzielny zakup mieszkania. Z pewnością kupujący i wynajmujący patrzą jednak na cenę, która nie może być zbyt wygórowana. Z tego względu dużo studentów rezygnuje też z lokali w ścisłym centrum czy zakupów bezpośrednio od deweloperów - wielu z nich szuka raczej w miarę nowych, ale już w pewnym stopniu używanych mieszkań z rynku wtórnego, które dzięki temu są nieco tańsze.

Czy kawalerka dla studenta we Wrocławiu to dobry pomysł?

Kawalerka dla studenta we Wrocławiu może być dość ciekawym wyborem, choć nie sprawdzi się dla każdego. Jest to dobre rozwiązanie na tych parę lat, choć nieco mało perspektywiczne dla osób, które planują zostać w mieście. Z tego względu większość nabywców szuka jednak czegoś choć trochę większego, co da większe pole manewru na przyszłość. Na rynku widać trend, zgodnie z którym studenci coraz częściej kupują lokale na własność, z pomocą rodziców lub na kredyt. W porównaniu z wynajmem ma to rzecz jasna większy potencjał inwestycyjny i jest to kluczowy argument z perspektywy wielu studentów.

Plusy tego rozwiązania

Plusem kawalerki jest fakt, że w wieku studenckim jest to zupełnie wystarczająca przestrzeń dla singla, a do tego ma on więcej prywatności niż we współdzielonym mieszkaniu. Problem może pojawić się jednak potem, gdyż zwykle lokum trzeba zamienić z czasem na większe, szczególnie, gdy chce się z kimś zamieszkać, a już na pewno przy zakładaniu rodziny. Przy kupionej kawalerce pozostaje wtedy jej odsprzedanie lub wynajem, co nie będzie problemem, ale tylko jeśli mieszkanie jest dobrze zlokalizowane. Przez te aspekty przy zakupie dużo osób szuka jednak nieco większego lokalu 2-pokojowego, ponieważ nie będzie on dużo droższy od kawalerki, a daje jednak większy potencjał na przyszłość.

Czemu warto rozważyć zakup zamiast wynajmu?

Praktyka kupowania mieszkań przez studentów staje się coraz powszechniejsza, ponieważ jeśli dana osoba przyjeżdża z innego miasta lub nie chce już mieszkań w domu rodzinnym, to w przeciwnym razie skazuje się na wynajem. Jest to pewne rozwiązanie, lecz opłacanie tymczasowej nieruchomości na własną rękę oznacza na przestrzeni kilku lat studiowania wydatek rzędu przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po takiej kalkulacji widać, że często bardziej opłacalne jest kupienie lokalu, nawet na kredyt lub z pomocą rodziny i ponoszenie kosztów spłacania rat, gdyż potem można spieniężyć lokum w ramach odsprzedaży czy wynajmu, finalnie wychodząc na takiej inwestycji na plus, podczas gdy przy wynajmowaniu ponosi się tylko koszty. Oczywiście to też dobre rozwiązanie, gdy dana osoba jest przekonana, że nie tylko chce studiować we Wrocławiu, ale i zamieszkać tutaj na stałe. Wrocław jest określany miastem studenckim, ponieważ ze względu na jego atrakcyjność i dużą liczbę uczelni, przybywa tu naprawdę wiele młodych osób z całego kraju. Część z nich decyduje się na wynajęcie lokalu, choć nie brakuje i chętnych na zakup, co traktują jako pewną inwestycję na przyszłość. Propozycje takich lokali na sprzedaż w tym mieście, znajdziesz na WGN.