3-pokojowe mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu spotykają się z dużym zainteresowaniem na rynku. O takich lokalach często myślą pary, które chcą założyć rodzinę lub posiadają już dzieci. Zwykle są to miejsca o sporym metrażu, co wiąże się z nieco większym wydatkiem. Nabywcy sięgają zatem po takie lokum raczej na własny użytek, a nie pod inwestycję. Wiele takich mieszkań dostępnych jest na Krzykach, lecz można je znaleźć także w innych częściach miasta, a ciekawe oferty posiadamy w bazie WGN!

Spis treści
Dla kogo sprawdzi się taki lokal?
Jakie mieszkania tego typu są dostępne na rynku?
Często poszukiwany metraż
Nieco większa powierzchnia
Rynek pierwotny i wtórny
Czy warto postawić na takie lokum na Krzykach?

Dla kogo będzie odpowiednie 3-pokojowe mieszkanie we Wrocławiu?

Na 3-pokojowe mieszkanie we Wrocławiu decydują się przeważnie rodziny z dziećmi. To przestrzeń w której spokojnie można wychowywać nie tylko jedno, ale i dwójkę maluchów. Na takie lokale stawiają też pary, które chcą mieć dużo swobody lub myślą o potomkach w niedalekiej przyszłości. Nie ma natomiast wątpliwości, że są to bardzo pożądane warianty mieszkalne, uważane za jedne najpopularniejsze na rynku, zaraz po opcjach z dwoma pokojami. Można znaleźć wiele takich ofert, które znajdują nabywców w stosunkowo krótkim czasie. Najczęściej kupowane są jednak na własny użytek, a nie w celach inwestycyjnych.

Czego można oczekiwać po takim lokum?

Warianty 3-pokojowe obejmują najczęściej duży salon połączony z aneksem kuchennym, a do tego dwa, nieprzechodnie pokoje oraz oczywiście łazienkę. Dwa dodatkowe pomieszczenia traktowane są zwykle jako sypialnie. Rzecz jasna przestrzeń można jednak wykorzystać w inny sposób. Z tego względu okazuje się to dość uniwersalna powierzchnia, w której mogą się odnaleźć dwie osoby, ale też dorośli posiadający dzieci. Oczywiście zależnie od potrzeb warto zwrócić uwagę na to jakie wymiary mają konkretne pokoje. W przypadku, gdy nie są potrzebne dwa pomieszczenia sypialniane, jedno z nich można wykorzystać do zaaranżowania garderoby, gabinetu czy w innym celu. Dodatkowym atutem jest balkon lub ogródek, przynależący do danego lokalu, co będzie stanowiło własną przestrzeń do odpoczynku na świeżym powietrzu.

Pary i małżeństwa chcące założyć rodzinę

O takich mieszkaniach często myślą pary i młode małżeństwa. Mowa tu w szczególności o tych, które planują w niedługim czasie potomstwo. W takiej sytuacji dodatkową przestrzeń można wykorzystać na bieżące potrzeby, a w przyszłości przystosować jako pokój dziecięcy. Na lokale z trzecim pomieszczeniem coraz częściej stawiają jednak także pary, które nie myślą jeszcze o dzieciach. W dużych miastach, takich jak Wrocław, mieszka wiele osób, które osiągają dość duże dochody, więc wybór większego mieszkania jest dla nich po prostu optymalny. Gwarantuje to więcej swobody, przy zachowaniu większej elastyczności względem planów na przyszłość.

Duży jasny salon
fot. pexels.com

Rodziny z dziećmi

Tego typu lokum to rozsądny wybór dla małżeństwa z dzieckiem lub nawet dwójką maluchów. Poza wspólnym salonem, rodzice mają wtedy swoją sypialnię, a drugie pomieszczenie przeznaczone jest dla młodszych. W warunkach zabudowy wielorodzinnej, to dość dogodne rozwiązanie. Taki lokal może wtedy służyć przez dłuższy czas, jeśli dana rodzina nie myśli o przeprowadzce do domu na przedmieściach, tylko chce korzystać cały czas z uroków dużego miasta. Oczywiście na rynku dostępne są także większe mieszkania, w wariantach z czterema lub nawet pięcioma pokojami. Oznacza to już jednak naprawdę duży metraż, co znajduje przełożenie w wysokiej kwocie jaką trzeba zapłacić za całą transakcję. Mogą sobie na to zwykle pozwolić już dobrze sytuowane osoby, które bazują wtedy nie tylko na kredycie, ale i zgromadzonym, znacznym kapitale własnym. Pod tym względem lokum 3-pokojowe wciąż oferuje wystarczająco miejsca, a cały wydatek nie jest jednak aż tak duży. Dlatego na taki wariant decyduje się większość rodzin z dziećmi, które dalej chcą mieszkać w obrębie miasta.

Duża popularność takich mieszkań

Analizy rynkowe wykazują, że ten segment mieszkań cieszy się bardzo dużą popularnością i ustępuje w zasadzie tylko kategorii lokali 2-pokojowych, które są najczęściej wybieraną opcją. Wynika to w dużej mierze z faktu, że jest to pewien kompromis między większą powierzchnią, a umiarkowanym kosztem całej transakcji. Przy dwóch pokojach może to być jeszcze odpowiednia przestrzeń dla pary z małym dzieckiem, natomiast gdy potomek podrośnie lub na świat przyjdzie drugie dziecko, takie lokum zwykle staje się zbyt małe. Stąd wiele młodych małżeństw decyduje się przełożyć plany na zakup nieruchomości i odkłada nieco więcej pieniędzy, właśnie z myślą o mieszkaniu z jeszcze jednym pokojem. Jest to pewna gwarancja na przyszłość, bez nadmiernego nadwyrężania budżetu. W praktyce mniej osób wybiera już natomiast lokum 4- lub 5-pokojowe, najczęściej decydując się już wtedy na zakup domu na przedmieściach zamiast mieszkania w zabudowie wielorodzinnej.

Raczej na własny użytek

Na rynku nieruchomości wyróżnia się osoby dokonujące zakupów na własny użytek, jak i inwestorów. Ci drudzy są oczywiście nastawieni na zarobek, uzyskany z odsprzedaży lub wynajmu lokalu. Z uwagi na duże zainteresowanie mieszkaniami 3-pokojowymi, teoretycznie popyt na te oferty zachęca do inwestycji. W praktyce jednak osoby zarabiające na nieruchomościach rzadko decydują się akurat na takie miejsce. Przyczyną jest głównie większa cena zakupu niż w kontekście kawalerki czy lokum 2-pokojowego. Takie mieszkania z drugiej ręki nie sprzedają się też tak szybko jak mniejsze lokale dla singli czy mniej wymagających par. Dodatkowo dochodzi do tego aspekt wielu inwestycji deweloperskich, w których uwzględnia się takie warianty miejsc mieszkalnych. Z perspektywy inwestorów lokal z trzema pokojami jest opłacalny przede wszystkim, gdy jest to miejsce do remontu. Wtedy można nabyć je po niższej cenie, odnowić, a potem sprzedać z zyskiem lub wynająć. Warto zwrócić wtedy uwagę na miejsca raczej dobrze zlokalizowane, na których łatwiej będzie potem zarobić. W przypadku wynajmu optymalną decyzją jest udostępnienie oddzielnie dwóch sypialni innym lokatorom, gdyż rodziny z dziećmi raczej decydują się na zakup lokalu na własność, a nie wynajmowanie. W mieszkaniu 3-pokojowym spokojnie zmieści się natomiast dwójka czy nawet trójka współlokatorów, a zapotrzebowanie na takie oferty też jest dość duże, z uwagi na to, iż we Wrocławiu mieszka wielu studentów.

jasna drewniana kuchnia
fot. pixabay.com

Jakie 3-pokojowe mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu są dostępne na rynku?

Poszukując 3-pokojowych mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu, możesz natrafić na różne oferty. Poza oczywistą kwestią lokalizacji, różnią się one przede wszystkim metrażem. Najczęściej poszukiwanymi opcjami są te w granicach 50-70 m2. Nie brakuje jednak propozycji o większej powierzchni, które też spotykają się z zainteresowaniem. Zwykle sięga się po nie z myślą o przyszłości, gdy rozrastająca się rodzina może potrzebować więcej swobody. Część lokali różni się od siebie standardem, co wynika w dużej mierze z typu budownictwa. Takie mieszkania znajdziesz na rynku pierwotnym, lecz są też dostępne oferty odsprzedaży od dotychczasowych właścicieli.

Standardowy metraż

Większość nabywców poszukujących takich mieszkań, skupia się na lokalach o metrażu w granicach 50-70 m2. Warianty w dolnej granicy tego przedziału są dość kameralne jak na trzy pokoje, lecz wciąż zupełnie wystarczające dla pary bez dzieci lub z jednym maluchem. Przy lokalach w okolicach 60 m2, z reguły sypialnie mają wtedy nieco ponad 10 m2, natomiast główny salon z kuchnią to naprawdę spore pomieszczenie o metrażu powyżej 25 m2. Taka powierzchnia daje już duży komfort, zwłaszcza jeżeli lokum posiada do tego balkon. W przypadku tego segmentu taki metraż jest uznawany za swego rodzaju standard, do czego stosuje się większość deweloperów, podejmując się nowych inwestycji.

Większe lokale często z myślą o przyszłości

Przeglądając oferty z tej kategorii napotkasz też większe miejsca mieszkalne, najczęściej o powierzchni około 80 m2 lub czasem nawet jeszcze większej powierzchni. Można to uznać za metraż przekraczający średnie wartości w tym segmencie. W takiej sytuacji można oczywiście liczyć na większą swobodę. Zwykle jedna z sypialni jest wtedy zdecydowanie większa lub oba pokoje poza salonem są powiększone w równej mierze. Na takie lokale decydują się rodziny z nieco większymi dziećmi lub takie, które zamierzają osiedlić się w takim miejscu na dłuższy czas, więc zakładają, że najmłodsi spędzą tam potem cały okres dojrzewania. Może to być rozsądny wybór przy dwójce dzieci, gdzie metraż poniżej 70 m2 z czasem może okazać się nieco zbyt mały. Kupując taki lokal trzeba się oczywiście liczyć z większym wydatkiem, wynikającym z konieczności dopłacenia za kilkanaście czy kilkadziesiąt dodatkowych m2. Dobrze jest zatem przemyśleć taki zakup i podchodzić do niego przyszłościowo.

Z rynku pierwotnego i wtórnego

Mieszkania 3-pokojowe możesz kupić na rynku pierwotnym lub wtórnym. Podobnie jak w kontekście całego Wrocławia, widoczna jest tutaj zdecydowana przewaga nowych lokali. Wynika to z licznych inwestycji deweloperskich podejmowanych w tym mieście, gdzie popyt na miejsca zamieszkania jest naprawdę duży. Zakup lokum w nowo wybudowanym obiekcie może być bardzo rozsądnym wyborem. Takie mieszkania kupuje się zwykle w dłuższej perspektywie czasowej, zatem nie trzeba się wtedy obawiać o stan techniczny lokalu czy całego budynku choćby za kilkanaście lat. Jeżeli preferujesz oferty z rynku wtórnego, w bazie WGN również odnajdziesz sporo interesujących propozycji. Część takich miejsc jest już odremontowana lub wymaga odświeżenia. Przy starym budownictwie zdarza się, że w mieszkaniu znajduje się oddzielna kuchnia, a nie będący obecnie niemal standardem aneks kuchenny przy salonie. Kupowanie w segmencie wtórnym nie oznacza też jednak, że mowa o lokalach tylko w starych budynkach. Nie brakuje tam i ofert dotyczących mieszkań w obiektach zaledwie kilkuletnich, które nie różnią się wiele od zupełnie nowych inwestycji.

Widok na wrocławskie dachy
fot. pixabay.com

Czy warto zdecydować się na 3-pokojowe mieszkanie we Wrocławiu na Krzykach?

3-pokojowe mieszkanie we Wrocławiu na Krzykach to wariant, który zadowoli wielu nabywców. W tym rejonie dostępnych jest dużo nowych lokali na sprzedaż, także w tym wariancie. Dzielnica jest uważana za najatrakcyjniejszą w mieście, dlatego przeprowadza się tam coraz więcej osób. Będzie to doskonały wybór dla rodzin, które chcą pozostać aktywne, lecz poszukują jednak większego spokoju niż w ścisłym centrum. Alternatywą są oferty w innych rejonach Wrocławia, których nie ma jednak tak dużo jak na Krzykach.

Duża liczba ofert

Wiele ofert tego typu dotyczy właśnie mieszkań na Krzykach. Obecnie spośród kilkudziesięciu ogłoszeń odnośnie takich lokali w bazie WGN, ponad połowa z nich pochodzi właśnie z tego obszaru. Są to głównie propozycje z rynku pierwotnego, obejmujące miejsca mieszkalne w podejmowanych tu, nowych inwestycjach deweloperskich. To bardzo nowoczesne obiekty, oferujące wysoki standard i estetykę nie tylko w obrębie powierzchni mieszkalnej, ale i całych budynków oraz ich bezpośredniej okolicy. Można tam liczyć na loggię czy nawet wyjście na taras. W wielu dostępnych obecnie ofertach istnieje też możliwość dokupienia przynależącej do mieszkania komórki lokatorskiej oraz miejsca parkingowego w garażu. Są to bardzo atrakcyjne propozycje, natomiast z uwagi na lokalizację i standard, ceny za m2 przekraczają 8000 zł. Za całe mieszkanie o metrażu około 60 m2, trzeba zatem zapłacić trochę ponad pół miliona złotych.

Czym charakteryzuje się ta część miasta?

Krzyki to druga co do wielkości dzielnica Wrocławia, natomiast uważana za najatrakcyjniejszą. Obszary bliżej centrum to częściowo wyższe bloki, natomiast w południowej części tego obszaru, gdzie podejmowanych jest najwięcej nowych inwestycji, dominuje raczej kameralna i niska zabudowa. Jednocześnie w tym fragmencie miasta nie brakuje punktów usługowych czy galerii handlowych. Atrakcyjna jest także duża liczba terenów zielonych, włącznie z Parkiem Południowym. Uwagę zwraca fakt, że jest to doskonale skomunikowana dzielnica, która pozwala dotrzeć w różne rejony miasta zarówno prywatnymi, jak i publicznymi środkami transportu. Jest to doskonałe miejsce dla rodzin z dorosłymi, którzy są jeszcze zdecydowanie aktywni zawodowo. Atmosfera na Krzykach jest spokojniejsza niż w ścisłym centrum, lecz infrastruktura jest tutaj bardzo rozbudowana, a w razie potrzeby można szybko i swobodnie dojechać do Śródmieścia.

W jakich innych lokalizacjach można znaleźć takie lokale?

Oczywiście mieszkania 3-pokojowe znajdziesz również w innych częściach Wrocławia. Obecnie posiadamy choćby wiele ofert z dzielnicy Fabryczna, zwłaszcza z okolic Leśnicy, a więc nieco bardziej peryferyjnych. To jednak w dużej mierze nowe lokale, dodatkowo w zdecydowanie niższych cenach. Koszt za m2 będzie oscylował tam w granicy 5-6 tysięcy złotych, a więc znacznie mniej niż na Krzykach. Komfortowe mieszkanie o dużym metrażu można tam zatem kupić już za niecałe 400 tysięcy złotych. Godne uwagi są też lokale w części Fabrycznej, która znajduje się bliżej Śródmieścia i Krzyków, a więc choćby na Grabiszynie. Znajdziesz tam atrakcyjne oferty w cenie nieco ponad 7000 zł/m2. W kontekście innych rejonów Wrocławia, na rynku wtórnym możesz natrafić na ogłoszenia dotyczące lokali ze Starego Miasta. Często są to jednak przestronne apartamenty o bardzo dużym metrażu, a cena za m2 jest dość wysoka, ze względu na doskonałą lokalizację. Pojedyncze oferty pojawiają się także w kontekście dzielnicy Psie Pole, a więc nieco gorzej skomunikowanej i raczej peryferyjnej. Można tam jednak liczyć na niskie ceny, a obszar stale się rozwija. W tej części Wrocławia można też spotkać mieszkania w jeszcze większych wariantach, choćby 4-pokojowych. Lokale z trzema pokojami we Wrocławiu cieszą się dużym zainteresowaniem. Poszukują ich przede wszystkim pary posiadające już dzieci lub decydujące się na założenie rodziny. Wiele takich mieszkań pochodzi z rynku pierwotnego, a przeważają przy tym oferty na Krzykach. Dostępne są też jednak nieruchomości w innych częściach miasta. Jeśli jesteś zainteresowany lokum w takim wariancie, to zachęcamy do zapoznania się z ogłoszeniami z Wielkiej Giełdy Nieruchomości!