Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu szybko się sprzedają. Kupujących nie odstraszają wciąż rosnące ceny. Deweloperzy obserwując tę sytuację, z chęcią podejmują się realizacji kolejnych projektów mieszkaniowych. Powodzeniem cieszy się nie tylko rynek pierwotny, kupujący chętnie przeglądają także lokale mieszkalne z rynku wtórnego. Dzięki temu rynek nasyca się nowymi mieszkaniami, a wachlarz ofert staje się coraz szerszy.

Spis treści
Ceny za metr kw. coraz wyższe
Pandemia trwa, lokal mieszkalny i tak trzeba kupić
Ile za metr kw. własnego dachu nad głową?
Rynek coraz bardziej różnorodny
Co przyniesie kolejny rok?

Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu stale drożeją

Wrocławski rynek mieszkaniowy trzyma mocną pozycję – mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu cały czas przyciągają nowych kupujących. Ludzie dostrzegają w tym mieście dobre perspektywy do życia i pracy. Ponadto Wrocław przyciąga studentów, którzy poszukują mieszkań w dogodnej dla nich lokalizacji, która zapewni łatwy dojazd do uczelni. Liczba mieszkań we Wrocławiu stale się zwiększa. Deweloperzy nie rezygnują z kolejnych projektów inwestycyjnych, dzięki czemu można się spodziewać, że w kolejnym roku na rynek trafią następne mieszkania we Wrocławiu.

Segment mieszkaniowy obronił się przed pandemią koronawirusa

Pandemia wirusa COVID-19 mocno zweryfikowała cały rynek nieruchomości. Początek 2020 roku, kiedy to koronawirus opanował kraj a rząd wprowadził całkowity lockdown, był okresem prawdziwej próby dla poszczególnych sektorów rynku nieruchomości. Segment mieszkaniowy wyszedł z sytuacji obronną ręką, szybko przystosowując się do nowej rzeczywistości. Jeszcze w okresie trwania lockdownu deweloperzy zaczęli poszukiwać alternatywnych metod dotarcia do potencjalnych kupujących. Z pomocą przyszły im nowe rozwiązania technologiczne. Duży procent zakupów, jakie dokonywali Polacy, przeniósł się na drogę e-commerce. To samo stało się z mieszkaniówką. Osoby, które miały w planach kupić mieszkanie we Wrocławiu, poszukiwały wolnych lokali mieszkalnych przez Internet. Deweloperzy szybko to podchwycili i przenieśli sprzedaż mieszkań do wirtualnego świata. Strony internetowe poszczególnych inwestycji mieszkaniowych zostały rozbudowane i wzbogacone o treść informacyjną. Kupujący na wielu z nich mogli nie tylko zobaczyć rzuty mieszkań z zaprojektowaną aranżacją wnętrz. Niektórzy deweloperzy poszli o krok dalej i zaoferowali swoim potencjalnym klientom możliwość odbycia wirtualnego spaceru po mieszkaniu a także okolicy osiedla. Konsultanci i agenci sprzedaży byli na wyciągnięcie ręki dzięki możliwości odbycia rozmowy telefonicznej lub za pośrednictwem czatu. Dzięki podjętym przez deweloperów działaniom sektor mieszkaniowy podtrzymał zainteresowanie kupujących i krótko po zniesieniu lockdownu Polacy ruszyli po mieszkania.

Wnętrze mieszkania we Wrocławiu
fot. pexels.com

Lokale mieszkalne cały czas drożeją

Co ciekawe, sektor mieszkaniowy był jednym z tych na rynku nieruchomości, które nie tylko udźwignęły ciężar nowej sytuacji na rynku, ale wręcz się rozwinęły. W Polsce pomimo trwającej pandemii koronawirusa, zainteresowanie zakupem lokali mieszkalnych nie maleje. Co więcej, ceny za lokale mieszkalne stale rosną. W chwili obecnej ceny mieszkań niemal cały czas się zwiększają. Wzrosty cen doskonale obrazuje raport opublikowany przez Narodowy Bank Polski (NBP): Baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN.

Rynek pierwotny

Jak obrazuje baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN, we Wrocławiu ceny za nowe lokale mieszkalne cały czas rosną. W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się cenom ofertowym na wrocławskim rynku pierwotnym. Jak wynika z bazy cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN, w pierwszym kwartale 2020 roku średnia cena ofertowa za mieszkania we Wrocławiu osiągnęła wysokość 8483 złotych za metr kwadratowy. W kolejnym, drugim kwartale 2020 roku średnia cena ofertowa wynosiła już 8652 złotych za metr kwadratowy, czyli o średnio 169 złotych więcej za każdy metr mieszkania. W trzecim kwartale 2020 roku średnia cena nieznacznie wzrosła do kwoty 8670 złotych. Natomiast w czwartym kwartale 2020 roku można było zaobserwować spadek średniej ceny ofertowej za mieszkania we Wrocławiu do kwoty rzędu 8630 złotych za metr kwadratowy. Różnica w cenie pomiędzy pierwszym a ostatnim kwartałem ubiegłego roku wyniosła więc średnio 147 złotych za metr kwadratowy mieszkania we Wrocławiu.

Bieżący rok zaczął się gwałtownym wzrostem cen. W pierwszym kwartale średnia cena ofertowa za mieszkania we Wrocławiu wyniosła 9062 złotych za metr kwadratowy. W drugim kwartale 2021 roku średnia podskoczyła jeszcze bardziej w górę, osiągając wysokość 9387 złotych za metr kwadratowy. Z kolei w trzecim kwartale średnia cena ofertowa osiągnęła wysokość 9965 złotych za metr kwadratowy. W porównaniu do ostatniego kwartału 2020 roku, w trzecim kwartale 2021 roku trzeba było zapłacić średnio o 1335 złotych więcej za metr kwadratowy mieszkania we Wrocławiu.

Rynek wtórny

Baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN pokazuje, że we Wrocławiu ceny za używane lokale mieszkalne także trzeba coraz więcej zapłacić. Przyjrzymy się teraz cenom ofertowym za mieszkania we Wrocławiu z rynku wtórnego. Jak wynika z bazy cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN, za mieszkanie we Wrocławiu w pierwszym kwartale 2020 roku trzeba było zapłacić średnio 8158 złotych za metr kwadratowy. Jest to średnia cena ofertowa. W drugim kwartale średnia cena ofertowa za lokal mieszkalny z drugiej ręki spadła do kwoty rzędu 8024 złotych za metr kwadratowy. W trzecim kwartale 2020 roku ceny znowu wyraźnie się zwiększyły, w okresie tym osiągnęły średnią na poziomie 8303 złotych za metr kwadratowy. Natomiast ostatni kwartał 2020 roku utrzymał średnią w wysokości 8597 złotych za metr kwadratowy. Porównując średnią ofertową w początku i końca roku, różnica wyniosła 439 złotych na metrze kwadratowym. 2021 rok przyniósł kolejne podwyżki. W pierwszym kwartale 2021 roku za mieszkanie we Wrocławiu trzeba było zapłacić średnio 8715 złotych za metr kwadratowy (jest to cena ofertowa). W drugim kwartale średnia cena ofertowa ponownie wzrosła, osiągając wysokość 8982 złotych za metr kwadratowy. Natomiast w trzecim kwartale 2021 roku średnia cena ofertowa za mieszkanie we Wrocławiu z rynku wtórnego wyniosła 9160 złotych za metr kwadratowy. Porównując średnią ofertową w początku i końca roku, różnica wyniosła 445 złotych na metrze kwadratowym.

Na rynku pojawiają się nowe mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu

Na rynku cały czas przybywa nowych mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu. Dzięki temu oferta sprzedaży obfituje obecnie w bardzo różnorodne oferty. Kupujący mają więc możliwość swobodnego dopasowania swojego budżetu do interesującej ich lokalizacji, metrażu oraz ilości pokoi. Nieprzerwanie dużą popularnością cieszą się mieszkania 2- i 3-pokojowe o powierzchni około od 45 do 60 metrów kw. Dużą wartość dodaną stanowi balkon lub taras, a w przypadku parterowych mieszkań – ogródek. Kupujący zwracają również uwagę na dostęp do miejsc parkingowych.

Rynek mieszkaniowy w 2022 roku – czego możemy się spodziewać?

Bieżąca sytuacja w sektorze mieszkaniowym jest obecnie dobra. Rynek mieszkaniowy rozwija się, deweloperzy oddają do użytku kolejne projekty inwestycyjne. Stale rosną ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych. Znajduje to swoje odbicie w cenach mieszkań, jednak kupujących zdaje się to nie zrażać. Duże aglomeracje miejskie, w tym mieszkania we Wrocławiu, cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony osób chcących nabyć własne M. Ciężko oszacować, co przyniesie kolejnym, 2022 rok. Nie należy się jednak spodziewać, że wraz z nastaniem kolejnego roku cenowa bańka nagle pęknie.