Mieszkania dwupoziomowe we Wrocławiu przeżywają swoisty renesans. Jeszcze niedawno tego typu lokale nie cieszyły się dużą popularnością. Jednak czasy się zmieniają i zmieniają się też preferencje i potrzeby nabywców. Dlaczego sytuacja na rynku się zmieniła i kto szuka takich ofert?

 

Spis treści:

  1. Sytuacja na rynku

  2. Rynek wtórny

  3. Kto szuka takich lokali?

  4. Mieszkanie czy dom?

  5. Duże możliwości aranżacji

 

Mieszkania dwupoziomowe we Wrocławiu- rzadkość na rynku

Dwupoziomowe mieszkania we Wrocławiu stanowią jedynie ułamek ofert dostępnych na rynku. Przyczyn takiej sytuacji jest kilka. Najważniejszą jest niewątpliwe cena za metr kwadratowy lokalu w Stolicy Dolnego Śląska. Dwupoziomowe mieszkania budowane w nowych inwestycjach deweloperskich to przeważnie duże (powyżej 100 mkw powierzchni) apartamenty. Tak duża powierzchnia generuje odpowiednio duże koszty, a co za tym idzie ryzyko, że taki lokal długo będzie pozostanie na rynku. Dlatego też deweloperzy coraz rzadziej decydują się na budowę dwupoziomowych mieszkań nie tylko we Wrocławiu ale również w innych dużych miastach. Podział takiego lokalu na dwa a nawet trzy mniejsze gwarantuje szybszy zysk.

Zdjecie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w kamienicy Suwałki, Wojska Polskiego

Jednak pod kątem inwestycyjnym, lokata kapitały w drogi, luksusowy apartament będzie przynosił większe zyski, zarówno jeśli będzie wynajmowany w trybie długo jak i krótkoterminowym. Jednakże tego typu inwestycje stanowią rzadkość na rynku i należy je raczej traktować jako ciekawostkę niż zauważalny trend. Jakiś czas temu można było je znaleźć w loftach i kamienicach. Aktualnie dwukondygnacyjne mieszkania można spotkać w wielu nowych inwestycjach. Nic dziwnego, że coraz częściej osoby planujące zakup nieruchomości rozważają również taki wariant. W internecie możemy natknąć się na fora poświęcone tym rozwiązaniom. Dyskusje internautów potwierdzają, że chętnie zdecydowaliby się oni na ten model mieszkania, ale mają też pewne obawy.

Lokale z rynku wtórnego

Mieszkania dwupoziomowe we Wrocławiu najłatwiej znaleźć na rynku wtórnym. Jest to pokłosie trendu jaki pojawił się w Polsce na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych. Wtedy to mieszkaniu dwupoziomowe we Wrocławiu i innych dużych miastach były uznawane za synonim luksusu. Śmiało można stwierdzić, że stanowiły swoisty krzyk mody mieszkaniowej. Deweloperzy odpowiadając na zapotrzebowanie klientów często planowali chociażby jedno czy dwa mieszkania dwupoziomowe w swoich inwestycjach. Dlatego też większość takich lokali znajdziemy na rynku wtórnym. Ciekawą kwestią jest fakt jak szybko deweloperzy dostosowują się do potrzeb rynku. Kiedyś gdy mieszkania dwupoziomowe były popularne stanowiły integralną część praktycznie każdego nowo powstającego budynku. Obecnie gdy zmieniły się realia a co najważniejsze oczekiwania odbiorców takie lokale stały się czymś unikatowym. Jedno jednak pozostało niezmienne, dwupoziomowe mieszkania we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie czy Trójmieście to nadal dość luksusowe rozwiązanie. Zaleta dwóch poziomów to przede wszystkim wrażenie większej przestrzeni, możliwość podziału mieszkania na strefy aktywności, brak sąsiada u góry i więcej światła. Takie wnętrze można ciekawie zaaranżować - daje ono osobom mieszkającym w mieście namiastkę domu wolno stojącego, zwłaszcza jeśli do mieszkania przynależy ogródek. Czasem na górnych piętrach znajdują się tarasy.

Dlaczego mieszkania dwupoziomowe we Wrocławiu wybierają młodzi?

W przypadku dwupoziomowych mieszkań we Wrocławiu to, co ma być funkcjonalne, z czasem może stać się irytujące, zwłaszcza w przypadku niedużego lokalu. Jeśli na piętrze brakuje toalety, pojawi się problem wielokrotnego chodzenia góra – dół. Z czasem podróże po schodach mogą zacząć męczyć. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że część przestrzeni (przeważnie salonowej) zajmują schody, warto więc, by tego typu mieszkanie miało przynajmniej 80 mkw.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie w budynku mieszkalnym na sprzedaż Szczecin, Gumieńce

Co więcej częste poruszanie się po schodach może być problematyczne zarówno dla osób starszych jak i dla małych dzieci. Dlatego dwupoziomowe mieszkania np. we Wrocławiu są wybierane przez ludzi młodych aktywnych, ale nie posiadających i nie planujących dzieci.

Wysokie koszty utrzymania?

Należy wspomnieć, że mieszkania dwupoziomowe we Wrocławiu mają także mniej oczywiste wady. Do najważniejszych należy zaliczyć koszty, które przy dużym metrażu siłą rzeczy będą większe. Warto zwrócić uwagę na stan dachu. Dobra izolacja to podstawa, jeśli na górnej kondygnacji nie chcesz mieć latem piekarnika. Zimą z kolei warto zadbać o to, by całe ciepłe powietrze nie uciekało do góry. Oczywiście te mankamenty nie sprawiają, że mieszkanie dwupoziomowe z miejsca przestaje być atrakcyjne, ale warto mieć ich świadomość, by nie przeżyć później rozczarowania. Należy się także liczyć z faktem, że równomierne ogrzanie mieszkania będzie generowało dodatkowe koszty. Jeśli druga kondygnacja mieszkania znajduje się pod dachem, niezwykle ważna jest właściwa izolacja termiczna dachu, która latem zapobiegać powinna przegrzewaniu wnętrza, a zimą jego wychłodzeniu. Niestety zdarza się, że właśnie na tym oszczędzają deweloperzy. Oprócz dodatkowych kosztów, należy się liczyć także z większą powierzchnią służącą do komunikacji. W przypadku dwóch pięter mamy bowiem więcej korytarzy, które ograniczają nam przestrzeń do zaaranżowania jako przestrzeń zasadniczych pomieszczeń.

Mieszkanie dwupoziomowe we Wrocławiu czy dom pod miastem?

Jedną z największych zalet mieszkań dwupoziomowych we Wrocławiu jak i innych dużych miastach jest rozkład przypominający dom jednorodzinny - przestrzeń dzienna na dole i prywatna na górze. Jednak mieszkania tego typu znajdują się często w bardziej dogodnej lokalizacji niż domy, często nawet w centrum miasta, gdzie dom kosztowałby krocie. Co więcej, przy zakupie może okazać się, że taka nieruchomość będzie tańsza w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni niż standardowe mieszkanie jednopoziomowe o zbliżonym metrażu. Drugi poziom często jest zaprojektowany jako antresola lub ma skosy, co zmniejsza powierzchnię użytkową i bezpośrednio wpływa na cenę całkowitą mieszkania.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Apartament na sprzedaż Tarnów

W rzeczywistości taką przestrzeń możemy w interesujący sposób zaaranżować. Mieszkania dwukondygnacyjne są też przeważnie ulokowane na ostatnich piętrach bloków, co wiąże się z ładniejszym widokiem za oknem oraz sprzyja lepszemu oświetleniu światłem dziennym. Szczególnie istotnym aspektem są strefy we wnętrzu. W przypadku tego rodzaju mieszkań mamy możliwość swobodnego podziału przestrzeni na strefy. W większości dwupoziomowych mieszkań we Wrocławiu na dole znajduje się otwarta przestrzeń dzienna z częścią wypoczynkową i jadalnianą oraz kuchnia, wszystko to razem połączone z dużym tarasem. Wyższy poziom jest zarezerwowany dla mieszkańców jako ich strefa prywatna. To najczęściej stosowany podział w lokalach dwupoziomowych. Celem takiego działania jest wygospodarowanie jak największej intymności części prywatnej.

Aranżacja to podstawa

Obecność schodów lub antresoli w mieszkaniu dwupoziomowym we Wrocławiu czy innym dużym mieście oznacza także poszerzenie możliwości aranżacyjnych lokalu. Przy odpowiednim rozplanowaniu wnętrza mamy możliwość zwiększyć wysokość salonu do dwóch kondygnacji, a podniesienie wysokości wnętrza oznacza wrażenie większej przestrzeni. Dzięki temu mieszkanie stanie się większe, niż może to wynikać z planu wnętrza. Bardzo ważnym elementem mieszkań dwupoziomowych są schody, które stanowią integralną część wnętrza. W tego rodzaju mieszkaniu najistotniejszą kwestią jest zagospodarowanie przestrzeni w taki sposób, by schody nie zajmowały zbyt dużo miejsca. Przy wyborze schodów warto zwrócić uwagę zarówno na kwestie estetyczne jak i praktyczne. Interesującym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są lekkie konstrukcje schodów, wykonane najczęściej ze stali. Drewno pod względem wytrzymałościowym niewątpliwie jest gorszym materiałem i w związku z tym elementy konstrukcyjne z niego wykonane będą zajmowały więcej miejsca od stalowych. W dwupoziomowym mieszkaniu we Wrocławiu miejsce pod schodami może także stanowić dodatkową przestrzeń do przechowywania. Warto poświęcić uwagę na jej zagospodarowanie, żeby nie stała się składowiskiem zbędnych rzeczy. Bardzo ważnym czynnikiem w procesie wykonania schodów jest projekt. Powinien zakładać wygodę i bezpieczeństwo, cechy wizualne oraz optymalizację przestrzeni koniecznej do ich wykonania. Mieszkania dwupoziomowe we Wrocławiu i innych dużych miastach są obecnie bardzo często aranżowane w stylu loftowym czy industrialnym. Tego typu lokale to przeważnie duży metraż, który przekłada się na większe możliwości aranżacyjne. Swoista moda na styl industrialny i lofty pojawiła się w latach 60-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych i od tamtej pory jest jednym z najpopularniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Oczywistym jest, że przez lata ewaluował i zmieniał swoją formę. Obecnie do najbardziej charakterystycznych elementów tego trendu można wprowadzić praktycznie do każdego wnętrza. Ceglane ściany, beton czy surowe formy zapewniają dużą swobodę w dobrze mebli i dodatków. Większa przestrzeń na dwóch piętrach sprawia, że bez problemu możemy w nim zaaranżować gabinet, co jest dodatkowym atutem dla osób pracujących w trybie home office czy wykonujących wolny zawód.