Jak się przygotować do sprzedaży mieszkania we Wrocławiu? Pierwszym krokiem jest wycena, przy której trzeba się zachować obiektywnie. Warto skorzystać tutaj z pomocy specjalisty. Należy też wybrać odpowiednie miejsce do promocji ogłoszenia, które powinno zawierać starannie przygotowany opis i dobre zdjęcia. Taką ofertę możesz umieścić na WGN, gdzie dotrze do wielu potencjalnych klientów. Dobrze przygotuj się również do samej prezentacji lokalu, często kluczowej względem przekonania nabywcy.

Spis treści
Co robić, gdy chcesz szybko dopiąć transakcję?
O co zadbać, szykując lokum dla potencjalnego nabywcy?
Drobne prace
Przystosowanie wnętrza
Czy jest dużo chętnych na takie oferty?
Duże zainteresowanie i obiecujące miejsce do życia

Pilnie sprzedam mieszkanie we Wrocławiu. Jak postępować?

Pilnie sprzedam mieszkanie we Wrocławiu. Podjąłeś taką decyzję i zastanawiasz się jaki powinien być pierwszy krok? Elementarnym działaniem jest wycena, która powinna być dokładna i realna, jeżeli chcesz szybko dopiąć transakcję. Choć nie zawsze jest to łatwe, to wiąże się to także z oczyszczeniem głowy z emocji i przywiązania do danego lokum, co potrafi znacząco odsunąć w czasie znalezienie kupca. Cenę można ustalić w oparciu o własne analizy rynkowe, choć często dobrym rozwiązaniem jest po prostu dokonanie profesjonalnej wyceny. Drugą kluczową kwestią względem szybkości sprzedaży jest opublikowanie ogłoszenia we właściwym miejscu, w którym dotrze ono do dużego grona naprawdę zainteresowanych nabywców.

Podejdź realnie do kwestii ceny i odłóż emocje na bok

Kwestia wyceny mieszkania jest jedną z najbardziej newralgicznych, szczególnie dla osób mających nadzieję na szybkie znalezienie kupca. Nie można na to liczyć, gdy propozycja będzie mocno zawyżona, ponieważ większość oglądających w ogóle pominie ofertę lub wyrazi wstępne, ale niezbyt poważne zainteresowanie. O realne oszacowanie wartości nieruchomości można się pokusić nawet samemu, bazując na średnich rynkowych i przeglądzie innych dostępnych ofert. Zwykle można wtedy ustalić orientacyjną cenę, która powinna odpowiadać wartości, a przynajmniej będzie to zbliżona stawka. Jeszcze pewniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy. Z perspektywy właściciela jest to pewne ułatwienie, a do tego dobra karta przetargowa do rozmów z potencjalnymi nabywcami, którzy nie podważą tak dokonanej wyceny. Choć może to być trudne, to podstawą dla sprzedającego powinno być odcięcie się od emocji i przywiązania związanego z nieruchomością. Jest to problematyczne szczególnie dla osób, które mieszkały w lokum dłużej lub było to przykładowo ich pierwsze mieszkanie, więc ma dodatkową wartość sentymentalną. Takie podejście prowadzi jednak do sztucznego zawyżania ceny i oporu przy późniejszych negocjacjach, co zniechęci drugą stronę i z pewnością opóźni znalezienie kupca. Pamiętaj również, że na rynku wtórnym ustalona stawka ofertowa nie musi być kwotą ostateczną, a co do zasady rzadko nią jest. Zwykle trzeba się jeszcze przygotować na rozmowy z kupcem i zejście nieco z ceny, zwłaszcza w przypadku pilnej sprzedaży.

Wybierz odpowiednie miejsce do publikacji ogłoszenia

Kluczem do sprawnej sprzedaży może być skorzystanie z usług pośrednika, a już na pewno opublikowanie ogłoszenia w odpowiednim miejscu. Powinno ono trafić do szerokiego grona odbiorców o stosownym potencjalne i nastawieniu, czyli takich, którzy są rzeczywiście zainteresowani kupnem lokalu i to w niedługim czasie. W tym celu zachęcamy do wybrania Wielkiej Giełdy Nieruchomości. Możemy kompleksowo pomóc w sprzedaży, ale możesz i po prostu umieścić ogłoszenie w naszej bazie, które zobaczy wtedy duża grupa potencjalnych nabywców. Z pewnością znajdą się wtedy osoby zainteresowane taką nieruchomością.

Salon w mieszkaniu na sprzedaż
fot. pixabay.com

Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż we Wrocławiu, żeby zachęcić oglądających?

Przygotowanie mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu przebiega wieloetapowo. Częstym błędem jest robienie większych remontów, podczas gdy najlepiej ograniczyć się do podstawowych działań, które odświeżą wnętrze, uatrakcyjniając je w oczach odbiorcy. Ważnym etapem szukania nabywcy jest prezentacja lokum, na którą trzeba wysprzątać lokal i warto przy okazji oczyścić go z niektórych rzeczy, zgodnie z zasadami home stagingu.

Odświeżenie lokum

Często popełnianym błędem u osób, które nie mają doświadczenia w sprzedaży nieruchomości jest poczucie o konieczności wyremontowania lokum przed jego oddaniem. Zwykle każdy lokal, który był użytkowany choćby kilka czy tym bardziej kilkanaście lat, skrywa pewne mankamenty, które warto poprawić. Trzeba jednak pamiętać, że poważniejszy remont to zawsze inwestycja i jest ona zarówno czasochłonna, jak i kosztowna. Co więcej każdy ma jakąś własną wizję, która niekoniecznie musi przekonać potencjalnych nabywców. W sprzedawanym lokum warto zatem dokonać tylko podstawowych prac i to raczej z zakresu odświeżenia wnętrza. Można odmalować ściany, dokładne wyczyścić podłogi czy płytki ścienne oraz usunąć rażące i bardzo widoczne defekty. Powinny to być jednak czynności, które można zrobić szybko i raczej niewielkim kosztem. Duży remont niemal nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, bo po uwzględnieniu włożonych w niego środków oznacza mniejszy zarobek, a znacząco odracza transakcję sprzedaży w czasie.

Przygotowanie wnętrza

Specjaliści w zakresie rynku nieruchomości rekomendują stosowanie się do pewnych zasad przygotowania lokum do sprzedaży, znanych powszechnie jako home staging. Jednym z podstawowych aspektów jest nadanie wnętrzu neutralnego charakteru, a więc schowanie wszystkich osobistych i zdecydowanie prywatnych rzeczy. Dzięki temu oglądającym łatwiej wyobrazić sobie ich samych w takiej przestrzeni. Zwykle warto usunąć też nadmiar wyposażenia, jeśli wnętrze jest przeładowane meblami czy tym bardziej, gdy znajdują się w nim elementy, które nie będą przechodziły na kolejnego właściciela. Wnętrzu przyda się oczywiście gruntowne sprzątanie, przy czym trzeba uważać, żeby nie użyć silnych detergentów w niedługim czasie przed wizytą oglądających, ponieważ pozostawią po sobie intensywny, nieprzyjemny zapach. Dobrym pomysłem jest wykorzystywanie delikatnych odświeżaczy powietrza czy świeczek zapachowych, a w pomieszczeniach nie zaszkodzą drobne dekoracje, jak świeże kwiaty.

Czy trudno znaleźć chętnych na mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu?

Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu spotykają się z naprawdę dużym zainteresowaniem. Dużo propozycji pochodzi z rynku pierwotnego, gdyż deweloperzy często tu inwestują, lecz nie brakuje i chętnych na własne cztery kąty z drugiej ręki. Ten popyt jest związany z wciąż lepszymi cenami niż w paru innych największych miastach w Polsce, przy jednoczesnej atrakcyjności stolicy Dolnego Śląska, zarówno z perspektywy pracy zawodowej, jak i rozwoju życia prywatnego w tej okolicy.

Duży popyt i potencjał tego miasta

Wrocław to obecnie miejsce na które chętnie spogląda wiele osób, w tym młodych. Mieszkania są tu jeszcze nieco tańsze niż w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku, tymczasem komfort życia w tym mieście jest naprawdę wysoki. Stolica Dolnego Śląska uważana jest za miejsce o bardzo rozwiniętym życiu kulturalnym, a do tego jest istotnym ośrodkiem naukowym w naszym kraju. Sytuacja na rynku pracy jest tu stosunkowo korzystna, szczególnie dla osób o wysokim wykształceniu, co zachęca do przeprowadzania się do tej lokalizacji ludzi z wielu innych miast. Mieszkańcy doceniają przy tym, że mimo atutów miasta, pozostaje tu dużo terenów zielonych. Wysoko oceniane są także kwestie związane z komunikacją czy lokalną infrastrukturą. Wrocław to dobre miejsce do życia, które wykazuje jeszcze potencjał do dalszej poprawy wielu aspektów, więc popyt na lokale mieszkalne jest tutaj naprawdę duży, zatem nie powinno być problemu ze sprawnym znalezieniem kupca na lokum. Sprzedaż mieszkania to poważne przedsięwzięcie, do którego trzeba się dobrze przygotować. Ważne jest realne oszacowanie wartości lokalu i przygotowanie atrakcyjnego ogłoszenia, popartego rozwiniętym opisem i dobrej jakości zdjęciami. Taką ofertę możesz potem wypromować z WGN, gdzie dotrze ona do szerokiego grona potencjalnych nabywców.