Apartamenty i luksusowe mieszkania we Wrocławiu to segment dla wybranych, lecz są to nieruchomości coraz częściej kupowane.  Wrocław często znajduje się na szczycie listy najdroższych miast pod kątem nieruchomości. Powstają tu bowiem nie tylko mieszkania czy domy, ale również apartamenty. Wrocław w szybkim tempie zapełnia się wszelkiego rodzaju nieruchomościami, tymi zwykłymi i tymi luksusowymi. Pod kątem ilości mieszkań oddanych do użytku w 2019 roku stolica Dolnego Śląska stoi na trzecim miejscu - zaraz po Warszawie i Krakowie.

Spis treści:
Luksusowe mieszkania jako inwestycja?
Wrocław zdobywcą tytułu European Best Destination 2018
Po czym poznać apartament?
Wrocław – jedno miasto, wiele możliwości.
Apartament czy duże mieszkanie?
Jakie są ceny apartamentów we Wrocławiu
Czy apartament to najlepsza inwestycja?

Apartamenty na sprzedaż we Wrocławiu dobrym pomysłem inwestycyjnym?

Luksusowe apartamenty na sprzedaż we Wrocławiu od paru lat wzbudzają coraz większe zainteresowanie nabywców i podobne trendy widoczne są w innych największych miastach w Polsce. Popularność miasta rośnie w ogromnym tempie - nie tylko wśród studentów, ale również biznesmenów i przedsiębiorstw, a co za tym idzie - osób szukających pracy i mieszkania. Rynek pracy jest tu ogromny, poszukiwani są często specjaliści, zwłaszcza IT, robotnicy fizyczni, a nawet usługowi. Wrocław to dość duża aglomeracja o powierzchni ok. 292,8 km2 i wciąż rośnie poprzez przyłączanie kolejnych wsi i miejscowości. Powstają tu specjalne wydzielone strefy ekonomiczne, instytucje kultury i ośrodki edukacyjne. Wiele możliwości, zwłaszcza na rynku pracy, znacznie zwiększa popularność tego miasta również za granicą. Dla tak różnorodnej grupy przyjezdnych tworzy się również zróżnicowaną ofertę nieruchomości.

Wrocław - European Best Destination 2018

Powyższy tytuł został przyznany stolicy Dolnego Śląska przez ludzi ze 146 krajów. W sumie oddano ponad 41 tys. głosów. To prestiżowa nagroda, o której zdobycie walczyły również miasta takie, jak Bilbao, Colmar, Mediolan, Praga, Paryż czy Amsterdam. Rocznie Wrocław odwiedza między 4 a 5 milionów turystów. Nic więc dziwnego, że niektórzy decydują się za zakup własnego apartamentu. Wrocław jest bowiem miastem, do którego chce się wracać, w którym z powodzeniem można odpoczywać, jak i prowadzić biznes.

Świetna infrastruktura ekonomiczna to bowiem druga ogromna zaleta aglomeracji, która przyciąga wiele przedsiębiorstw z całego globu. Nie tylko mają oni zapewnioną opiekę prawną miasta, ale również obniżone podatki czy preferencyjne warunki współpracy. Dla nich zostały utworzone specjalne biznes parki i strefy ekonomiczne. Wrocław wspiera również start-upy, tworząc dla nich inkubatory i miejsca coworkingowe. Swoje siedziby mają tu takie przedsiębiorstwa, jak np.: Amazon.com, Capgemini, Siemens, 3M Poland, Budimex, Volvo Polska, Kompania Piwowarska, Kruk, Techland.

Wrocław jest świetnym miejscem niemal pod każdym względem. Wiele światowych marek, w tym ubrań, restauracji, perfum czy kosmetyków decyduje się właśnie tu otworzyć swoje filie. To również miasto idealne dla osób twórczych, które decydują się otworzyć własną firmę. Stąd na przykład tak wiele tu sklepów z luksusowymi ubraniami mało znanych projektantów, którzy stawiają pierwsze kroki w tym biznesie. Inicjatywy te doceniają ludzie za granicą, np. restauracja Campo została uznana najładniejszą na całym świecie.

Pięć najważniejszych cech apartamentów na sprzedaż we Wrocławiu.

W tym segmencie lokalizacja jest jeszcze ważniejsza niż przy standardowych mieszkaniach, więc wybierając apartamenty na sprzedaż we Wrocławiu kupujący często poszukują nieruchomości w tyvh najbardziej prestiżowych lokalizacjach. Analitycy WGN podkreślają również, że światowej sławy marki i najwyższej klasy materiały sprawiają, że wnętrze jest luksusowe. Co jeszcze ma znaczenie dla określenia apartamentu mianem premium?

Przede wszystkim duża przestrzeń

Myśląc o prestiżowych apartamentach, oczami wyobraźni widzimy przestronne wnętrza. Duży metraż jest jedną z najważniejszych cech apartamentów premium, pozwalającą na różnorodne wykorzystanie. Istotne są także triki wnętrzarskie, które sprawiają, że wnętrze wydaje się optycznie jeszcze większe. Mogą być to chociażby ukryte drzwi czy szafy, lustrzane powierzchnie czy niewidoczne łączenia pomiędzy płytkami.

Analitycy WGN podkreślają, że klienci szukający lokum w segmencie premium niewątpliwie zwracają uwagę na metraż i większe tarasy z widokiem. W ofercie biura nieruchomości WGN znajduje się np oferta sprzedaży apartamentu w samym centrum Wrocławia – przy ul. Św. Mikołaja o powierzchni blisko 113 m2 za cenę prawie 1 milion złotych.

Niepowtarzalny widok z okien lub balkonów

Widok rozpościerający się z okien może być dodatkowym atutem przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. To właśnie dlatego największym zainteresowaniem wśród klientów szukających nieruchomości premium cieszą się inwestycje zlokalizowane w zabytkowych częściach miasta: z ich okien i tarasów można podziwiać klimatyczną, historyczną zabudowę. Od kilku lat panuje również trend waterfront, czyli projektowania w pobliżu rzeki. Tereny te także gwarantują atrakcyjny widok, a w ich pobliżu często mieszczą się parki, trasy do biegania czy innych aktywności na świeżym powietrzu.

Ekologiczne i naturalne materiały

Tym, co od lat nadaje szlachetności wnętrzom, są materiały naturalnego pochodzenia. Wysokiej jakości kamień czy drewno są gwarancją dobrego wyglądu nawet mimo upływu czasu. To uniwersalne rozwiązania, które nigdy nie wychodzą z mody.

Marki światowej rangi

Obecność produktów światowych marek w apartamentach zapewnia wnętrzom ekskluzywny charakter. Luksusowe produkty stworzone zostały w przemyślany sposób, z dbałością o każdy najmniejszy szczegół: niekiedy przypominają one dzieła sztuki. Mają swoją unikalną historię. Luksus w dużej mierze operuje detalami i znanymi markami.

Wpływ światła na samopoczucie i wystrój wnętrza

Odpowiednio dobrane światło potrafi przyczynić się do poprawy samopoczucia. Jego natężenie oraz barwa mogą bezpośrednio przekładać się na naszą produktywność i nastrój. Odpowiednia ilość światła dziennego powoduje, że wnętrza wydają się jeszcze bardziej przestronne. Dobrym sposobem jest zatem połączenie wysokich okien i luster. Poczucia luksusu dodają również ozdobne lampy, które poza zapewnieniem przyjemnej dla oka barwy światła, mogą same w sobie stanowić dzieło sztuki.

Apartamenty na sprzedaż we Wrocławiu - wiele możliwości, jedno miasto

Apartamenty we Wrocławiu na sprzedaż mają status atrakcyjnych i coraz popularniejszych rodzajów inwestowania w nieruchomości. Na tle innych polskich czy nawet europejskich miast stolica Dolnego Śląska wyróżnia się przede wszystkim świetną promocją miasta. Dzięki temu niemal każdy wie, że słynie ona z figurek krasnali, Panoramy Racławickiej, dużej ilości mostów, przyjaznego rynku pracy i różrodonym wachlarzem wydarzeń kulturalnych. Wrocław kojarzy się z ciekawą ofertą dla turystów i dla mieszkańców. To nowoczesne miasto, w którym każdy znajdzie to, na czym mu zależy.

Nie dziwi zatem, że popularność Wrocławia i ogromny popyt na nieruchomości stały się sygnałem dla deweloperów do inwestycji. Wrocław przyciąga bowiem również osoby, którym zależy na podwyższonym standardzie mieszkania. Sama jakość życia w tym mieście jest oceniana bardzo dobrze przez mieszkańców. Istnieją oczywiście rejony, w których infrastruktura dopiero się rozwija - to obrzeża. Niemniej miasto stara się wyrównać poziom między centrum a pozostałymi częściami.

Wiele osób docenia możliwości, jakie daje im stolica Dolnego Śląska. W powszechnej opinii jest ona bardziej przyjazna mieszkańcom i turystom niż Kraków czy Warszawa. Zjeżdżają tu ludzie z całej Polski, a nawet zagranicy. Popularność Wrocławia opiera się również na wspieraniu inicjatyw mieszkańców oraz turystów i ułatwianie im wielu aspektów życia. Sami mieszkańcy chętnie wspierają turystykę, przy okazji zarabiając na wynajmie mieszkań czy apartamentów. Wrocław jest świetnym ośrodkiem do życia, co pokazuje chociażby to, jak wiele osób przeprowadza się właśnie tutaj.

Apartamenty na sprzedaż we Wrocławiu - czy to tylko lepsze mieszkania?

Od apartamentów na sprzedaż we Wrocławiu oczekuje się nie tylko odpowiedniego standardu, ale i lokalizacji. W wyniku błędnego założenia deweloperów można się spotkać z tym, że apartamentami nazywane są nawet niewielkie kawalerki o powierzchni ok. 30 mkw. Często mylnie nazwę tę odnosi się również do zwykłych mieszkań w centrum miasta. Na apartamenty we Wrocławiu składa się szereg cech, które znacząco odróżniają je od zwykłych nieruchomości. I nie chodzi tu tylko o powierzchnię czy położenie, choć te dwa aspekty mają niemałe znaczenie.

Luksusowym mieszkaniem we Wrocławiu można nazwać lokale o dużej powierzchni (bez względu na ilość pokoi), których lokalizacja znajduje się w miejscu niedostępnym dla każdego. Dodatkowo mieszczą się one w budynkach o nietypowym projekcie, a ich cena jest dość wysoka. Mieszkańcom zapewnia się wszelkie wygody i udogodnienia. Dopiero ten cały zestaw cech przesądza o tym, czy można dane mieszkanie nazwać apartamentem. We Wrocławiu najwięcej tego typu miejsc ulokowanych jest rzeczywiście w centrum lub jego pobliżu, ale także w innych rejonach miasta. Wystarczy, że np. w pobliżu występuje duża ilość zieleni, a krajobraz nie jest zdominowany przez bloki i domy. Apartamenty we Wrocławiu to przede wszystkim przestrzeń. Zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna.

Czym jeszcze wyróżniają się wrocławskie luksusowe mieszkania? Chociażby przywiązaniem większej uwagi do szczegółów, estetyki czy udogodnień. A także zastosowaniem rozwiązań mających na celu ułatwienie życia mieszkańcom. Apartamenty we Wrocławiu mogą się znajdować w wyremontowanych pięknych kamienicach, których elewacja i wnętrze robią ogromne wrażenie. Lub też w wysokim wieżowcu z panoramą na miasto. Całe przeszklone ściany czy ogromny taras na dachu - takie rozwiązania również wyróżniają apartamenty. Wrocław w swojej ofercie posiada wiele propozycji, które spełniają najwyższe wymagania.

Cena apartamentów na sprzedaż we Wrocławiu niektórych zwala z nóg

Co ciekawe analitycy WGN wskazują na to, że poszukiwanie apartementów na sprzedaż we Wrocławiu jest najczęściej krokiem inwestycyjnym. Za luksus się płaci - to powszechnie znane powiedzenie ma również uzasadnienie w kosztach luksusowych mieszkań. Koszty te obejmują bowiem takie elementy, jak: prestiżowa lokalizacja, świetny projekt budynku, miejsca parkingowe, udogodnienia, metraż, zastosowanie specjalnych rozwiązań, np. w ogrzewaniu, a także wiele innych. Dlatego ceny apartamentów we Wrocławiu zaczynają się od ok. 9 000 zł/mkw., a kończą nawet na 20 000 zł/mkw. Daleko im jeszcze do kosztów warszawskich, gdzie można znaleźć oferty nawet za 44 000 zł/mkw. Niemniej nadal to wysokie ceny w porównaniu ze zwykłymi mieszkaniami we Wrocławiu. Apartamenty zawsze były i będą drogie ze względu na wyżej wymienione cechy. Dlatego nie jest to oferta dla każdego. Kim najczęściej są nabywcy apartamentów?

Wbrew pozorom nie wszystkie osoby, które na to stać, chcą kupić apartament we Wrocławiu. Wiele z nich preferuje bowiem wille czy domy na obrzeżach. W stolicy Dolnego Śląska mieszka ponad 400 milionerów. Z badań agencji nieruchomości oraz innych podmiotów można wskazać, że najliczniejszą grupę nabywców luksusowych mieszkań stanowią małżeństwa lub rodziny. Są oni w różnym wieku, choć z przewagą 30-latków. Piastują przeważnie wysokie stanowiska w różnych branżach bądź też odnieśli sukces w wolnym zawodzie. Niektórzy z nich wywodzą się z zamożnych rodzin. Przede wszystkim zaś to osoby, które kupują apartamenty we Wrocławiu czy innym mieście dla siebie i swojej rodziny. Niewielu z nich decyduje się na wynajem takiej inwestycji. Oprócz tego można wspomnieć, że coraz liczniejszą grupą są obcokrajowcy. Co równie istotne - wrocławskie apartamenty są najczęściej nabywane za gotówkę, a więc nie na kredyt. Ich prestiż odnosi się zatem również do sytuacji, w której kupujący nie musi się zadłużać, aby mieszkać na wysokim poziomie.

Inwestycje we Wrocławiu – apartamenty na sprzedaż?

Luksusowe apartamenty na sprzedaż we Wrocławiu są przeznaczone dla klientów, którzy są świadomi zarówno swoich potrzeb, jak i możliwości. Zazwyczaj takie mieszkania nie są obiektem inwestycji na wynajem. Mogą być natomiast z powodzeniem odsprzedawane. Warto pamiętać, że osoby zainteresowane zakupem apartamentu we Wrocławiu z rynku wtórnego dotychczas stanowiły zaledwie ok. 36% wszystkich kupujących luksusowe nieruchomości. Dlatego warto ostrożnie podejść do tematu i zwrócić uwagę na to, czego najbardziej poszukują nabywcy. Wbrew pozorom większość osób woli mieszkać w pobliżu śródmieścia, w jakimś cichym i pełnym zieleni miejscu niż w ścisłym centrum. Warto również pokusić się o podpytanie sprzedawców nieruchomości, na czym najbardziej zależy nabywcom apartamentów we Wrocławiu. Czy to udogodnienia typu basen, czy ilość pokoi?

Inwestycja we wrocławskie apartamenty może być bardziej opłacalna niż lokata bankowa, zwłaszcza jeśli wybierzemy nieruchomość w inwestycji deweloperskiej, która bardzo szybko się sprzedała. Można zarobić nawet kilkanaście procent wartości luksusowego mieszkania. Osiągnięcie zysku z rynku apartamentów nie jest jednak łatwe, zważywszy na znacznie mniejszy popyt. Dlatego warto wziąć pod uwagę również to, że nabywcami są obcokrajowcy i do nich także skierować ofertę.