Sprzedam mieszkanie we Wrocławiu! Jak zrobić to z korzyścią? Na pewno trzeba dobrze przygotować się do tego procesu. Obejmuje to przede wszystkim dokonanie racjonalnej wyceny. Rozsądnie jest się też zastanowić czy opłaca się przeprowadzać jakiekolwiek prace remontowe w samym lokalu. Kluczowe dla przekonania nabywców jest opracowanie szczegółowego i atrakcyjnego ogłoszenia, które przedstawi zalety sprzedawanego lokum. W jego dalszej promocji może pomóc Wielka Giełda Nieruchomości!

Spis treści
Jak zabrać się do procesu sprzedaży?
Wycena
Ewentualne prace remontowe
Ogłoszenie
Prezentacja
Sprzedaż lokalu na Biskupinie
Kogo zainteresują oferty na Popowicach?

Sprzedam mieszkanie we Wrocławiu. Jak się do tego przygotować?

Po podjęciu decyzji o sprzedaży mieszkania we Wrocławiu trzeba przystąpić do kilku etapów, które pomogą przygotować się do tego procesu i skutecznie przez niego przejść. Oczywiście newralgicznym momentem jest ustalenie ceny. Można przy tym skorzystać z profesjonalnej wyceny lub samemu oszacować wartość. Należy również pamiętać, że stawki określone w ogłoszeniu będą zapewne podlegały negocjacji, więc końcowa suma transakcji może być trochę odmienna. Samo ogłoszenie musi być odpowiednio przygotowane, by wyglądało wiarygodnie i zachęcało do zakupu. Polecamy przy tym skorzystanie z usług WGN, gdyż możemy pomóc w dotarciu do tysięcy potencjalnych kupujących, co znacznie przyspieszy proces sprzedaży. Wreszcie nie mniej ważne jest zaprezentowanie lokalu osobiście i dopełnienie wszelkich formalności.

Kwestia wyceny

Aspekt dotyczący wyceny zawsze budzi wiele wątpliwości. Rzecz jasna można skorzystać z usług doświadczonego rzeczoznawcy, który oszacuje wartość nieruchomości w profesjonalny sposób. To generuje dodatkowe koszty, natomiast można uzyskać oficjalny dokument, który będzie potwierdzał taką wycenę. Warto pamiętać, że nie zawsze musi to być jednak wyznacznik tego jaką cenę podyktuje sprzedający. Jest to cenna informacja i może stanowić pewien wyznacznik, jednak finalne stawki weryfikuje tak naprawdę rynek. Z tego względu do kwestii wyceny możesz podejść samemu. W dobie powszechnego dostępu do informacji wbrew pozorom nie będzie to trudne. Dobrze jest skorzystać z różnego rodzaju raportów dotyczących rynku mieszkaniowego, gdzie podawane są uśrednione stawki obowiązujące w różnych rejonach poszczególnych miast. Podstawowym punktem jest natomiast zapoznanie się z opublikowanymi już ogłoszeniami. Można wtedy oszacować jakie stawki dyktują w danym momencie sprzedający. Przy okazji dostrzeżesz zapewne które oferty okazały się być zawyżone i przez dłuższy okres czasu nie spotykają się z zainteresowaniem. Jest to niestety częsty błąd przy wycenie, który może wynikać z różnych aspektów. Każdy sprzedający liczy na uzyskanie jak największej kwoty, lecz przeszacowanie ceny sprawia, iż osoby szukające mieszkań będą od razu pomijać takie ogłoszenie. W przypadku osób, które mieszkały w lokalu przez dłuższy okres czasu, kolejnym mankamentem może być zbyt sentymentalne podejście do konkretnego lokum. Etap wyceny powinien być w miarę możliwości jak najbardziej obiektywny i odpowiadający standardom rynkowym.

Zawarcie umowy sprzedaży mieszkania
fot. pixabay.com

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeśli chodzi o czynniki, które trzeba uwzględnić przy szacowaniu wartości, to jest ich kilka. Kluczowa jest rzecz jasna lokalizacja. Najdroższe są rejony w centrum lub blisko niego, w kontekście Wrocławia zwłaszcza na Starym Mieście i w północnej części Krzyków. Pod tym kątem warto uwzględnić też atrakcyjność najbliższego otoczenia. Cena będzie wyższa, jeżeli w bezpośredniej okolicy znajduje się rozbudowana infrastruktura, z podstawowymi instytucjami, sklepami, punktami usługowymi czy terenami rekreacyjnymi. Na stawki wpływa także wiek i stan samego budynku. Mieszkania w blokach ze starszego budownictwa są z reguły mniej atrakcyjne, chyba że były niedawno odnowione. Wreszcie wśród podstawowych kwestii uwzględnić trzeba również metraż i układ lokalu. Co do zasady im większa jest powierzchnia, tym dyktuje się raczej mniejszą cenę za m2, by cała transakcja znajdowała się w zasięgu finansowym kupujących. Oczekiwania powinny być natomiast mniejsze, jeżeli w danym lokum znajdują się nieprzechodnie czy bardzo małe pomieszczenia.

Czy wykonywać jakieś prace w mieszkaniu?

Po latach użytkowania w każdym mieszkaniu dostrzegalne są pewne defekty. Oczywiście zdecydowanie częściej dotyka to kilkudziesięcioletnich bloków i starych kamienic. Decydując się na sprzedaż musisz ocenić w jakim stanie jest lokum i czy wymaga prac remontowych. Jeśli odnowienie jest konieczne, to trzeba się zastanowić w jakim zakresie i czy opłaca się je wykonywać samemu. Alternatywą jest wystawienie lokalu w stanie do remontu, rzecz jasna po odpowiednio niższej cenie, zwykle obniżonej w granicach 2-3 tysięcy zł/m2 względem średniej rynkowej. Może się jednak okazać, że to bardziej opłacalne niż inwestowanie oszczędności w remont, gdyż trzeba na to przekazać dodatkowe środki i zabiera to czas. Jeżeli decydujesz się na remont we własnym zakresie to skup się na kluczowych aspektach dotyczących instalacji czy elementów wykończeniowych. Z reguły nie warto natomiast dopracowywać szczegółów dekoratorskich, ponieważ wymaga to kolejnych nakładów finansowych, a kupujący i tak zwykle zmienią wystrój zgodnie ze swoją koncepcją.

Skuteczne ogłoszenia

Etapem, który może się okazać kluczowy jest przygotowanie i upowszechnianie ogłoszenia sprzedażowego. Tradycyjne papierowe wersje, rozwieszane na słupach czy osiedlowych tablicach mają niewielki zasięg, a obecnie nie wzbudzają też specjalnego zainteresowania. Optymalnym wyborem jest zamieszczanie takich ofert w serwisach internetowych specjalizujących się w ogłoszeniach dotyczących nieruchomości. Pamiętaj przy tym o wszelkich potrzebnych informacjach. Podstawą są dane dotyczące metrażu oraz liczby i rozkładu pomieszczeń. Chcąc zachęcić kupujących skup się też jednak na innych atutach mieszkania, związanych choćby z lokalizacją czy najbliższym otoczeniem. Nie możesz również zapomnieć o dokumentacji zdjęciowej. Nabywcy rzadko odpowiadają na ogłoszenia, w których dostępny jest tylko tekst lub jedno czy dwa podstawowe zdjęcia, które nie dają specjalnego pojęcia o tym jak wygląda lokum. Postaraj się zatem sfotografować wszystkie pomieszczenia czy nawet sam budynek, oczywiście ukazując je w jak najlepszym świetle. Jeśli to co oglądający widzą na zdjęciach, pokrywa się z opisem, to oferta może ich zainteresować i od razu odczuwają, że mają do czynienia z uczciwym sprzedawcą. Wreszcie musisz zadbać o promocję ogłoszenia w wielu miejscach, by dotrzeć do jak największej liczby osób. Zachęcamy przy tym do skorzystania z usług Wielkiej Giełdy Nieruchomości. Masz całkowity wpływ na to jak będzie zaprezentowana oferta, a publikowane przez nas ogłoszenia mają bardzo duży zasięg. Współpracując z WGN znacznie ułatwisz sobie proces sprzedaży i szybciej znajdziesz odpowiedniego nabywcę.

klucz na łańcuszku
fot. pixabay.com

Aranżacja przed prezentacją

Każdy nabywca, którego zainteresuje konkretne mieszkanie, chce się umówić na jego prezentację. Ma wtedy okazję na własne oczy zweryfikować informacje z ogłoszenia, a przede wszystkim przekonać się, jak czuje się we wnętrzu i czy wyobraża sobie swoją przyszłość w tym miejscu. W tym celu warto przygotować sam lokal, oczywiście dokładnie go sprzątając i sięgając po ewentualne delikatne dekoracje. Nie powinno być ich jednak zbyt dużo, gdyż oglądający skupiają się na głównych elementach. Wbrew pozorom wnętrze wypełnione wieloma dodatkami czy osobistymi rzeczami właściciela może oddziaływać na kupującego raczej negatywnie, gdyż utrudnia mu myślenie o lokalu jako jego przyszłym mieszkaniu. Przygotuj się także do samej rozmowy. Dobrze jest tutaj uwzględnić to kto zamierza oglądać mieszkanie. Jeśli będzie to para młodych osób, to warto zwrócić uwagę na znajdujące się w pobliżu restauracje, punkty usługowe czy miejsca do aktywności sportowych. Z kolei, gdy lokum chce obejrzeć małżeństwo z dziećmi, to raczej chcą się oni dowiedzieć o szkołach, przychodniach oraz terenach zielonych i placach zabaw w okolicy.

Sprzedam mieszkanie we Wrocławiu na Biskupinie

Sprzedam mieszkanie we Wrocławiu na Biskupinie - ogłoszenia o takiej treści, spotykają się z ogromnym zainteresowaniem. To szczególny rejon miasta, który w zasadzie od zawsze cieszył się powodzeniem klientów. Wynika to w dużej mierze z atrakcyjności tego terenu i świetnej lokalizacji. W Śródmieściu dokonanie sprzedaży na rynku wtórnym okazuje się często łatwiejsze niż w innych dzielnicach. Dotyczy to także tych raczej skrajnie położonych osiedli w tej części Wrocławia. Wiąże się to ze sporym popytem na mieszkania w tej okolicy, przy mniejszej liczbie ofert z rynku pierwotnego. Jeśli zamierzasz przekazać komuś lokum na osiedlu takim jak Biskupin, to z pewnością dość szybko znajdziesz nabywcę i uzyskasz satysfakcjonującą cenę.

Co warto wiedzieć o tym osiedlu?

Biskupin zwyczajowo nazywa się osiedlem, choć formalnie jest to część osiedla administracyjnego Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice. Ten rejon wyróżnia się jednak na tle Sępolna czy Bartoszowic, dlatego często traktowany jest oddzielnie. Znajduje się blisko centrum i jest dobrze skomunikowany, lecz ceniony jest przede wszystkim za spokojną okolicę. Biskupin posiada wiele terenów zielonych i rekreacyjnych wzdłuż Odry, a sporo osób docenia sam widok na rzekę. Niedaleko znajduje się Zoo czy Hala Stulecia, a szybko można dotrzeć także na tętniący życiem Plac Grunwaldzki. To zatem obszar odpowiadający rodzinom, ale i osobom młodym, lecz poszukującym ciszy i spokoju, przy jednoczesnej dogodnej komunikacji. Renoma Biskupina sprawia również, że ceny są tu zwykle nawet o 20-25% wyższe niż na sąsiednich osiedlach, zatem sprzedaż lokalu w tym miejscu nie jest trudna i można na niej sporo zarobić. W rejonie dominuje raczej niska zabudowa, w tym częściowo willowa.

Duże zainteresowanie takimi osiedlami w Śródmieściu

Choć dużo osób marzy o mieszkaniu w Śródmieściu, to najbardziej centralne rejony potrafią być w dłuższej perspektywie nieco meczące. Z tego względu dużym zainteresowaniem cieszą się właśnie te nieco bardziej skrajne osiedla w tej dzielnicy. Obszary te nazywane są terenami tzw. Wielkiej Wyspy. Mowa tu głównie o osiedlach takich jak Ołbin, Zacisze, Zalesie, Dąbie, Sępolno i Biskupin. Na kupców w tej okolicy nie trzeba długo czekać, a z uwagi na wciąż ograniczoną mimo wszystko liczbę inwestycji deweloperskich, nabywcy chętnie monitorują rynek wtórny.

Obliczenia związane z transakcją nieruchomości
fot. pixabay.com

Sprzedam mieszkanie na Popowicach we Wrocławiu - kto będzie nim zainteresowany? Jak wygląda sytuacja w kontekście miejsc dalej na zachód, jak Osiedle Malownicze?

Chcąc sprzedać mieszkanie na Popowicach we Wrocławiu można oczekiwać sporego zainteresowania taką ofertą. Ta część Fabrycznej jest dobrze skomunikowana z centrum, lokalna infrastruktura jest tutaj gotowa, a położenie przy rzece sprzyja z kolei rekreacji. Trochę inaczej wygląda to w rejonach położonych dalej na zachód. Zaplecze instytucjonalne i usługowe jest tam rozwijane, natomiast nie doszło jeszcze do poziomu obszarów z okolic bliższych Śródmieścia. Wprowadza się tam coraz więcej osób, natomiast sprzedaż lokalu z drugiej ręki może być utrudniona, z uwagi na bardzo dużą liczbę ofert deweloperów i to atrakcyjnych cenowo.

Dlaczego nabywcy mogą być zainteresowani lokalizacją na Popowicach?

Popowice są uważane za dość atrakcyjny rejon, w którym sprzedają się nowe mieszkania, ale i te starsze, jeszcze z bloków wielkopłytowych. Osiedle znajduje się na terenie dzielnicy Fabryczna, ale niedaleko Starego Miasta i w odległości paru kilometrów od centrum. Mieszkańcy na pewno nie narzekają zatem na kwestie komunikacyjne, mając do dyspozycji linie tramwajowe, autobusowe czy pociągi regionalne. Dodatkowo północna część osiedla sięga Odry, co ma niebagatelne znaczenie rekreacyjne. Można się tam odprężyć, ale z tych rejonów korzystają też chętnie biegacze. Blisko rzeki ulokowana jest Hala Widowiskowo–Sportowa Orbita, a przy niej pływalnia i lodowisko. Wreszcie Popowice są również dogodne pod kątem infrastrukturalnym. Znajdują się tam placówki edukacyjne, centra medyczne, apteki, mniejsze sklepy i skupisko wszelkich usług handlowych w galerii Magnolia Park. Te czynniki sprawiają, że Popowice są naprawdę ciekawym kierunkiem, choćby dla osób aktywnych czy młodych rodziców i na pewno znajdziesz kupców na mieszkanie w tym rejonie.

Zachodnia część miasta i konkurencyjne oferty deweloperów

Nieco trudniejszym zadaniem może być sprzedaż mieszkania w zachodniej części miasta, w dalszych rejonach dzielnicy Fabryczna. To obszary bardziej peryferyjne, choć rozwijające się i wzbudzające coraz większe zainteresowanie. Mowa tu w szczególności o rejonach Maślic, Stabłowic czy Leśnicy. Problemem z perspektywy prywatnych sprzedawców mogą być liczne inwestycje deweloperów w tej okolicy, czego przykładem jest choćby Osiedle Malownicze. Dysponując mieszkaniem ze starszego budownictwa musisz więc zatem obniżyć oczekiwania finansowe, chyba że posiadasz bardzo efektowny, apartamentowy lokal. W przeciwnym razie wielu nabywców skupia się raczej na nowych mieszkaniach, zwłaszcza, że tej okolicy są one zdecydowanie tańsze niż w częściach Wrocławia lepiej skomunikowanych z centrum. Chcąc znaleźć kupca na lokum w tej okolicy przeanalizuj zatem dobrze oferty na rynku pierwotnym i zaoferuj atrakcyjne warunki, które zwrócą uwagę potencjalnych nabywców. Jeżeli chcesz z kolei sprzedać nowe mieszkanie, które kupiłeś od dewelopera, lecz z jakiegoś powodu musisz je już sprzedać, to możesz przedstawić warunki bardzo zbliżone do ofert pierwotnych. Przy ewentualnych negocjacjach zapewne cena ulegnie delikatnemu obniżeniu, lecz lokum raczej uda się dość komfortowo przekazać kolejnemu właścicielowi. Z uwagi na duży popyt na mieszkania we Wrocławiu, także oferty z rynku wtórnego spotykają się z dużym zainteresowaniem. Jeśli chcesz zatem sprzedać lokal, to musisz dokonać racjonalnej wyceny i uczciwie zaprezentować lokum, a na pewno uzyskasz satysfakcjonującą ofertę. Ważne jest przy tym przygotowanie dobrego ogłoszenia i dotarcie z nim do jak największego grona odbiorców. Z tego względu polecamy skorzystanie z usług WGN!