Mieszkania we Wrocławiu na sprzedaż trafiają w gusta kupujących. Deweloperzy, którzy regularnie weryfikują najnowsze preferencje nabywców, wiedzą jak trafiać w ich gusta. Obecnie w realizacji są projekty deweloperskie, które dostarczą na rynek nieruchomości lokale mieszkalne o bardzo zróżnicowanej powierzchni, jednak z dużą liczbą M. dwupokojowych. To właśnie w dwa pokoje najczęściej celują obecnie nabywcy.
Spis treści:
Lokale mieszkanie w stolicy Dolnego Śląska przyciągają nabywców
Jakich lokali szukają nabywcy?
Jednostki bankowe czujne w dobie ciężkich czasów
Używane M. także na TOP-ie
Co można kupić na rynku wtórnym?
Lokale mieszkalne od deweloperów
Przykładowe inwestycje mieszkaniowe
Mieszkania we Wrocławiu na sprzedaż wciąż popularne
Popyt na mieszkania we Wrocławiu na sprzedaż wyraźnie się zmniejszył. Nie oznacza to jednak wcale, że deweloperzy cierpią na brak zainteresowania swoimi inwestycjami. Wręcz przeciwnie, odnotowują dużą liczbę zapytań ofertowych. To sugeruje, że Polacy są zainteresowani nabyciem lokum mieszkalnego, jednak czekają na dogodny do zakupu moment. Jednych powstrzymuje sytuacja rodzinna, innych ekonomiczna, a jeszcze inni czekają na rynkowe okazje lub odwrócenie bieżącej sytuacji i obniżkę cen za metr kwadratowy nieruchomości mieszkalnej.
Jakie M. schodzą obecnie z rynku najszybciej?
Obecnie, kiedy sytuacja gospodarcza w kraju nie jest korzystna, kupujący zachowują dozę ostrożności. Najczęściej sprzedawanym metrażem jest około 50 metrów kwadratowych. Nabywcy poszukują bowiem lokali mieszkalnych w przedziale 45-55 metrów kwadratowych, które oferują 2 komfortowe pokoje mieszkalne. Dużą popularnością cieszą się także mieszkania jednopokojowe. Kawalerki są nabywane najczęściej przez osoby młode, dla których jest to pierwsze M. Chętnie kupują je również inwestorzy.
Banki ostrożne w stosunku do Klientów
Z uwagi na niekorzystną sytuację gospodarczą i pogorszenie się wypłacalności wielu Polaków, banki zaostrzyły politykę bankową. Obecnie, aby klient banku mógł zaciągnąć kredyt hipoteczny, musi dysponować – w zależności od banku – od dziesięcio- do dwudziestoprocentowym minimalnym wkładem własnym. Dodatkowo ostrzejsze kryteria udzielania kredytów sprawiły, że wielu klientów banków spotkało się z odmową udzielenia pożyczki.
fot. pexels.com
Mieszkania we Wrocławiu na sprzedaż z rynku wtórnego
Nie tylko mieszkania we Wrocławiu na sprzedaż z rynku pierwotnego interesują nabywców. Sektor wtórny także przyciąga kupujących. Lokale mieszkalne z drugiej ręki mogą często pochwalić się bardzo dogodną, niedostępną dla nowego budownictwa lokalizacją. Są to często rozkładowe mieszkania z osobną kuchnią, którą dalej wielu kupujących uważa za dużą zaletę. Nie każdy bowiem jest zwolennikiem aneksu kuchennego. Dodatkowo starsze osiedla często znajdowały się w otoczeniu parków, a dzisiaj mają bogato rozbudowaną infrastrukturę otoczenia. Budynki, które powstawały w ramach osiedla, były budowane w takiej odległości od siebie, że zapewniały mieszkańcom każdego z nich duże poczucie prywatności, nawet kiedy spędzali czas na balkonie.
Co oferuje rynek wtórny?
W ofercie WGN Wrocław znajduje się sporo ofert sprzedaży lokali mieszkalnych z rynku wtórnego. Dla przykładu na nowego właściciela czeka M. o powierzchni prawie 104 metrów kwadratowych, czteropokojowe, zlokalizowane w dzielnicy Fabryczna, w cenie 970 000 złotych. Innym przykładem jest lokal mieszkalny o powierzchni około 51,5 metrów kwadratowych, dwupokojowy, zlokalizowany na Maślicach, w cenie 550 000 złotych. W sprzedaży jest też M. z rynku wtórnego o powierzchni nieco ponad 46 metrów kwadratowych, dwupokojowe, zlokalizowane na Starym Mieście, w cenie 475 000 złotych.
Mieszkania we Wrocławiu na sprzedaż z rynku pierwotnego
Mieszkania we Wrocławiu na sprzedaż prezentują wysoki poziom. To często prestiżowe inwestycje mieszkaniowe, o nowoczesnej elewacji. Deweloperzy dbają o to, aby mieszkańcy mieli dostęp do komunikacji miejskiej, a także terenów zielonych. Dużą popularnością cieszą się osiedla, które posiadają w części parterowej lokale handlowo-usługowe. Z ich oferty mogą bowiem korzystać mieszkańcy budynków. Klienci deweloperów preferują lokale mieszkalne z rynku pierwotnego, ponieważ są one nowe i nie posiadają ukrytych wad, które wymagałyby remontów, jak na przykład stare instalacje. Lokatorzy mogą urządzić swoje M. od zera, co dla wielu osób także stanowi dużą wartość dodaną. Plusem jest też monitoring na osiedlu oraz całodobowa ochrona obiektu. Popularna jest obecnie niska, kameralna zabudowa, która zapewnia mieszkańcom maksimum prywatności.
Jakie nowe M. czekają na nabywców?
Nowe lokale mieszkalne przyciągają dużą liczbę nabywców. Co prezentuje wrocławska oferta? Postanowiliśmy zobrazować to na dwóch przykładowych, wybranych inwestycjach deweloperskich.
Projekt Cieszyńska 97 to nowa inwestycja spod szyldu Vantage Development. Kameralne osiedle powstaje na Księżu Wielkim. Inwestycja jest o tyle dobrze zlokalizowana, że jej mieszkańcy mają zapewniony szybki, zaledwie 20.minutowy dojazd do centrum miasta. Inwestycja mieszkaniowa Cieszyńska 97 oferuje różnorodne metraże lokali mieszkalnych, do których przynależą tarasy albo ogródki. Na terenie inwestycji do użytku zostanie też oddany plac zabaw i strefa rekreacji. Istotnym atutem inwestycji jest bliskość dużej ilości terenów zielonych i rekreacyjnych, w tym parku Wschodniego, rzeki Zielona oraz mostu kilometrowego. Ceny w ramach wrocławskiej inwestycji zaczynają się od 8186 złotych za metr kwadratowy mieszkania we Wrocławiu. Deweloper będzie rozdawał kupujących klucze do mieszkań już w ostatnim kwartale 2022 roku.
Kolejną propozycją od dewelopera ATAL jest inwestycja mieszkaniowa ATAL City Square, która oferuje nowoczesne mieszkania we Wrocławiu. Inwestycja ATAL City Square jest projektem, który cechuje się dużą funkcjonalnością oraz atrakcyjną architekturą. Osiedle powstaje w samym centrum doskonale skomunikowanego Przedmieścia Oławskiego, które zlokalizowane jest we wschodniej części Wrocławia, w dzielnicy Krzyki. Ten niecodzienny projekt inwestycyjny stanowi połączenie nowoczesnego osiedla o charakterze mieszkaniowym z historycznymi zabudowaniami. Do atutów inwestycji należy zaliczyć atrakcyjną lokalizację, całodobowy monitoring oraz dużą liczbę terenów zielonych oraz rekreacyjnych. Inwestycja realizowana jest w pobliżu Dworca Głównego PKP i PKS, co dla wielu kupujących stanowi duży atut. Inwestycja ATAL City Square została podzielona na cztery etapy. Budowa pierwszego etapu rozpoczęła się w II kwartale 2020 roku, zakończyła w II kwartale 2022 roku a pozwolenie na użytkowanie wyznaczono na III kwartał 2022 roku. Drugi etap inwestycji rozpoczął się w trzecim kwartale 2020 roku, kończy w III kwartale 2022 roku i w tym samym kwartale budynek ma otrzymać pozwolenie na użytkowanie. Trzeci etap wystartował w IV kwartale 2021 roku, ma się zakończyć w IV kwartale 2023 roku i otrzymać pozwolenie na użytkowanie w I kwartale 2024 roku. Ostatni, czwarty kwartał rozpoczął się w II kwartale 2022 roku, jego zakończenie zaplanowano na IV kwartał 2024 roku, a pozwolenie na użytkowanie etap ten ma otrzymać w I kwartale 2025 roku.
Magdalena Łozowicka / Redaktor Naczelna Komercja24.pl