Mieszkania we Wrocławiu na Starym Mieście to wybór w zasadzie najbardziej prestiżowej lokalizacji w całym mieście. Rejon ten odznacza się ogromną historią. Obecnie gwarantuje dostęp nie tylko do zabytków, ale i niezliczonej ilości restauracji, barów oraz obiektów kulturalnych. Trzeba się przy tym liczyć z naprawdę wysokimi cenami, nawet w przypadku ogłoszeń dotyczących lokali wymagających remontu. Z uwagi na ograniczone możliwości, powstaje tam również niewiele inwestycji deweloperskich.

Spis treści
O czym warto wiedzieć w kontekście tej dzielnicy?
Czy sprzedaż lokalu w tym rejonie będzie problematyczna?
Duży popyt
Dla kogo będzie to ciekawy wybór?
Opłacalność wynajmu
Co z inwestycjami deweloperskimi w tej części miasta?

Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu na Starym Mieście. Co warto wiedzieć o tej dzielnicy?

Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu na Starym Mieście to nieruchomości prestiżowe, czasem ze względu na standard, a w niektórych przypadkach po prostu lokalizację. Ta jest prawdziwie bajeczna, gdyż to właśnie tam ulokowany jest wrocławski Rynek, urocze uliczki oraz kilka z absolutnie głównych zabytków. To okolica przepiękna, a do tego tętniąca życiem, gdyż gromadzą się tu mieszkańcy oraz turyści. Stąd można tu liczyć na mnóstwo restauracji, choć ceny w wielu z nich nie będą najniższe. W tej dzielnicy nie można też narzekać na brak kultury, dostępnej w muzeach czy teatrach.

Prestiżowa lokalizacja

W zasadzie trudno mówić o bardziej prestiżowej części Wrocławia niż Stare Miasto. To atrakcyjnie położony, centralny rejon miasta, w którym skupia się tutejsze życie kulturalno-rozrywkowe. Każdego dnia spotkasz tam nie tylko stałych mieszkańców, przebywających tu okresowo studentów, ale i wielu turystów z całej Polski oraz innych krajów. Ogromne wrażenie robi samo krążenie tutejszymi uliczkami, po tym najstarszym i najbardziej zabytkowym fragmencie Wrocławia.

Zabytki

Stare Miasto przyciąga wyjątkową architekturą i wspaniałym zabytkami, z czego historia niektórych sięga kilkuset lat wstecz. Przede wszystkim to właśnie tutaj znajduje się wrocławski Rynek, czyli prawdziwe serce miasta, które obowiązkowo musi odwiedzić każdy kto przybywa do stolicy Dolnego Śląska, choćby był tu bardzo krótko. W tej okolicy znajduje się wiele ze słynnych krasnali, których odwiedzający poszukują w celu zrobienia pamiątkowych zdjęć. W tej dzielnicy ulokowanych jest parę nowoczesnych muzeów, ale i te o największej historii, czyli Muzeum Narodowe oraz Panorama Racławicka. Będąc w tym rejonie koniecznie trzeba też odwiedzić Ostrów Tumski, który zachwyca samym wyglądem, a znajdują się tam do tego kolejne zabytki, w tym parę pięknych kościołów. Liczba atrakcji sprawia, iż Stare Miasto jest obszarem, w którym turyści spędzają zapewne większość swojego pobytu, ale kilka z tych miejsc można odwiedzać wielokrotnie i tak robią sami mieszkańcy miasta.

Komunikacja

Z uwagi na centralne położenie jest to oczywiście jeden z najlepiej skomunikowanych rejonów miasta. Można się tam swobodnie poruszać tramwajami i autobusami, w tym liniami nocnymi. Przebywając w tej okolicy, a tym bardziej tu mieszkając, po Starym Mieście można również jeździć rowerem lub po prostu spacerować, gdyż nie jest to bardzo rozległy obszar, a niezwykle urokliwy i z dostępem do mnóstwa atrakcji oraz udogodnień.

Bogata oferta kulturalna i gastronomiczna

Jednym z wielkich atutów mieszkania na Starym mieście jest bliskość licznych instytucji oraz obiektów kultury. Znajdują się tam ośrodki sztuki, teatry czy choćby Opera Dolnośląska. Kolejnym plusem jest niezwykle rozbudowane zaplecze gastronomiczne. Bary i restauracje można tu spotkać na każdym kroku, ponieważ spotykają się tu miejscowi oraz przyjezdni. Znajdziesz tam zatem miejsca na wykwintne kolacje, zjedzenie czegoś na szybko, wybranie się na kawę czy drinka, jak i kluby nocne dedykowane zabawie do późnych godzin. To obszar tętniący życiem, nie tylko w dzień, ale i w nocy.

Wrocławski rynek
fot. pixabay.com

Sprzedam mieszkanie na Starym Mieście we Wrocławiu! Czy będzie z tym problem?

Oferty sprzedaży mieszkań na Starym Mieście we Wrocławiu spotykają się z doprawdy błyskawicznymi odpowiedziami. Takich propozycji nie ma wiele, zatem na pewno nie będzie problemu ze znalezieniem kupca. Tak duży popyt, przy niewielkiej podaży, skutkuje również często trochę zawyżonymi cenami. O ile wysokie stawki za luksusowe apartamenty mogą być zrozumiałe, to w tym rejonie Wrocławia trzeba się przygotować na ogromne wymagania nawet przy lokalach do kapitalnego remontu. Na te i tak znajdują się chętni, gdyż po odnowieniu lokum w tej okolicy można zarówno odsprzedać za jeszcze wyższe sumy, jak i uprzednio wynająć, pobierając regularnie spore kwoty.

Duży popyt

Ogłoszenia dotyczące lokali z tych okolic doczekują się mnóstwa zgłoszeń, gdyż popyt na nieruchomości w tej dzielnicy zdecydowanie przekracza podaż. To swego rodzaju niedopasowanie rynkowe, przyczynia się też do tego, iż ceny są tu bardzo wysokie, prawdopodobnie najwyższe obok lokalizacji w Śródmieściu. Za większy apartament zapłaci się zatem przynajmniej koło miliona złotych, a sprzedający nie obniżają przesadnie oczekiwań nawet, gdy mowa o lokalach w starszych kamienicach i przeznaczonych do kapitalnego remontu. W wielu przypadkach wciąż oczekują wtedy ponad 10 000 zł/m2, gdyż wiedzą, że dzięki samej lokalizacji (szczególnie blisko Rynku), po prostu znajdą kupca, który na takie warunki przystanie.

Kto może być tym zainteresowany?

Wysoki pułap cenowy ogranicza pulę nabywców, którymi są raczej biznesmeni, menedżerowie wysokiego szczebla czy artyści, dla których takie stawki nie stanowią problemu, a chcą oni mieszkać w prestiżowym miejscu. Okazji poszukują tu też inwestorzy, którzy wiedzą, że na nieruchomościach w tej lokalizacji nie da się stracić. Ich ceny stale rosną, więc po paru latach mieszkanie można sprzedać błyskawicznie i z zyskiem. Część dostępnych tu lokali może być ciekawa nie tylko pod kątem stricte mieszkalnym, ale i organizacji biura czy innej działalności, gdyż można tu liczyć na prestiżową siedzibę oraz wielu klientów.

Opłaca się wynajmować

W tej okolicy nie brakuje chętnych na wynajem. Takich możliwości szukają studenci, gdyż w pobliżu znajdują się Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Przyrodniczy, a sama dzielnica jest wymarzona w kontekście życia studenckiego. Popularny staje się także wariant najmu krótkoterminowego, choćby dla turystów, dla których możliwość zatrzymania się na Starym Mieście jest niezwykle komfortowa. Wielu inwestorów kupuje lokale w tej części Wrocławia z myślą o wynajmie i odsprzedaży z zyskiem po paru latach.

Co z nowymi mieszkaniami we Wrocławiu na Starym Mieście? Czy można liczyć na ciekawe oferty z rynku pierwotnego?

W kontekście nowych mieszkań we Wrocławiu na Starym Mieście pojawia się pewien problem. Jest on związany przede wszystkim z tym, że deweloperzy mają tu mało okazji do inwestycji, przez co rynek pierwotny nie obfituje w oferty, a te znikają potem równie szybko jak się pojawiły. Poza brakiem miejsca na budowę, inwestorzy coraz częściej rezygnują po prostu z tego kierunku, wybierając działania w większej skali w pozostałych częściach miasta, na których finalnie mogą więcej zarobić. Nie oznacza to jednak, że część takich podmiotów nie stara się budować na Starym Mieście. Do tego można się spotkać z ruchami polegającymi po prostu na rewitalizacji tutejszych kamienic.

Bariery rozwoju

Stare Miasto ma spore bariery rozwojowe, gdyż praktycznie nie ma tu już wolnych przestrzeni, a rejon jest otoczony innymi dzielnicami, więc nie może też być w żaden sposób powiększony. Podaż działek budowlanych jest zatem niezwykle ograniczona, a ewentualne tereny są niespecjalnie duże, gdy mowa o obecnym rozmachu deweloperów. Przy inwestycjach problematyczną kwestią bywają również przepisy dotyczące ochrony zabytków, przez co przywrócenie niektórym kamienicom ich dawnego blasku wymaga czasu, dopełniania wielu formalności i przede wszystkim sporych nakładów finansowych.

Działania deweloperskie

Choć nie jest to dzielnica z potencjałem deweloperskim, to nie oznacza to, iż nie są tu podejmowane kolejne działania. Co jakiś czas firmom udaje się tu wybudować coś nowego, natomiast takie mieszkania rozchodzą się błyskawicznie. Ze względu na ograniczoną przestrzeń dochodzi także do odnawiania starych kamienic, dobudowywania do nich nowych kondygnacji i ogólnej rewitalizacji starszej zabudowy. Na propozycje nowych mieszkań w tej okolicy trzeba jednak naprawdę polować, a potem słono za nie zapłacić. Mimo wszystko większe szanse nabywcze wydaje się dawać rynek wtórny, na którym regularnie pojawiają się jakieś oferty. Stare Miasto we Wrocławiu to obszar historyczny i o niezwykłym uroku. Nie każdy chciałby mieszkać tam na co dzień, lecz to doskonały wybór dla osób poszukujących prestiżowej lokalizacji i uwielbiających uroki dużych miast. Propozycje lokali z tej okolicy ma do zaoferowania WGN!