Z danych WGN wynika, że największe zainteresowanie mieszkaniami w kamienicach we Wrocławiu przypadało na lata 2006-2008. Obecnie udział sprzedaży mieszkań w kamienicach we Wrocławiu jest stały choć niewielki. Szacuje się że stanowi nie więcej niż  0,2% udziałów w wolumenie wszystkich transakcji zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym.

 

SPIS TREŚCI

  1. Początki renowacji

  2. Czym wyróżniają się takie lokale?

  3. Grupa docelowa

  4. Rosnąca popularność

 

Kiedy mieszkania w kamienicach we Wrocławiu stały się modne?

Na rynku poza mieszkaniami w kamienicach we Wrocławiu pojawiały się przede wszystkim oferty sprzedaż mieszkań w tzw wielkiej płycie. Perełki na rynku stanowiły mieszkania w willach, znajdujące się szczególnie w obszarze Wielkiej Wyspy. Był to także okres, w którym w dużych miastach pojawiła się swoista moda na renowacje kamienic. We Wrocławiu pierwsze tego typu projekty zaczęły przeprowadzać wspólnoty mieszkaniowe.

 

Znaczącym wsparciem stały się dotacje unijne, które w połączeniu z determinacją właścicieli wykupionych mieszkań od gminy znacząco wpłynęły na stan nie tylko mieszkań w kamienicach we Wrocławiu ale całych zabytkowych budynków. Nowi właściciele chcieli mieszkać godnie w odrestaurowanych kamienicach. Przykładem mogą być odrestaurowana kamienica przy ul. Prusa lub ciąg kamienic przy ulicy Szczytnickiej.

Pierwsze lofty

Renowacją mieszkań w kamienicach we Wrocławiu np. w obrębie Starego Miasta zaczęli się także zajmować prywatni właściciele oraz firmy, którzy nabywali całe kamienice w procesie przetargowym. Tutaj przekładem mogą być kamienice na Odrzańskiej czy Szewskiej. Należy zaznaczyć, że w latach 2006-2008 na wrocławskim rynku nieruchomości zaczęły pojawiać się pierwsze mieszkania w budynkach poprzemysłowych, które z perspektywy czasu można nazwać loftami.

Charakterystyka mieszkań w kamienicach we Wrocławiu

Mieszkania w kamienicach we Wrocławiu to dwa rodzaje lokali. Pierwszą grupę stanowią niewielkie, najczęściej  dwupokojowe lokale, które powstały z podziału całego piętra. Dzięki takim zmianom na jednym piętrze w latach powojennych wydzielano trzy a nawet cztery lokale. Tego rodzaju mieszkania pojawiają się na rynku do dzisiaj, np. w kamienicach ul. Kościuszki i przy ul. Piotra Skargi. Głównymi nabywcami tego rodzaju mieszkań są inwestorzy, których nie zraża zły stan techniczny. Po generalnym remoncie lokale trafiają na wynajem.

Stylowe lokale

Kolejną, znacznie mniejszą grupą mieszkań w kamienicach we Wrocławiu są lokale, które zachowały swój oryginalny rozkład. Duże, doskonale doświetlone, wysokie i często z  oryginalnymi sztukateriami stanowią ofertę dla prawdziwych koneserów. Przykładem jest tutaj m.in.  ulica Bałuckiego, Lelewela, Podwale.

Takie mieszkania są często poszukiwane przez ludzi ceniących czar dawnych kamienic i przede wszystkim lubiących śródmiejskie życie. Kamienice to przedwojenna, zwarta zabudowa miejska.

Kto kupuje mieszkania w kamienicach we Wrocławiu

Oferta mieszkań w kamienicach we Wrocławiu a także w innych dużych miastach jest skierowana do dwóch grup klientów. Pierwsza kategoria klientów poszukuje  mieszkań małych , w celach inwestycyjnych, pod przyszły wynajem, zazwyczaj są to mieszkania do kapitalnego remontu. W przypadku takich lokali ceny można uznać za rynkowe.

Druga grupa klientów to koneserzy szukający „prawdziwego mieszkania”, w kamienicy z zachowanymi elementami dekoracyjnymi, z elegancką, ponad czasowa fasadą, reprezentacyjnych i w dobrej lokalizacji. To wszystko wymaga poniesienia odpowiednich nakładów finansowych. Najpierw  na zakup lokalu a później na wykończenie  apartamentu,  w tym odrestaurowanie wszystkich elementów dekoracyjnych  i nadanie apartamentowi ostatecznego szlifu. Ceny takich mieszkań są wysokie, a koszty wykończenia bardzo indywidualne.

Moda na mieszkania we kamienicach we Wrocławiu

Doradcy WGN jednogłośnie przyznają, że na mieszkania w kamienicach we Wrocławiu zapanowała swoista moda na apartamenty znajdujące się w historycznych, ale zmodernizowanych kamienicach.

Znana wrocławska firma deweloperska specjalizuje się w odtwarzaniu historycznych budynków  poprzemysłowych, przeprojektowuje je pod nadzorem konserwatora zabytków na apartamenty loftowe. Przykładem mogą być  Browary Wrocławskie przy ul. Jedności Narodowej. Kupującymi są klienci szukający prestiżowej lokalizacji, wysublimowanej architektury. Takie apartamenty zawsze będą doskonałą lokatą kapitału.

 

 

Lidia Dołhan

Starszy Doradca ds. Premium